Siedem minut po północy

Okładka książki Siedem minut po północy
Siobhan DowdPatrick Ness Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Ekranizacje: Siedem minut po północy (2016) horror
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
horror
Tytuł oryginału:
A Monster Calls
Wydawnictwo:
Papierowy Księżyc
Data wydania:
2013-05-22
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-22
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361386278
Tłumacz:
Marcin Kiszela
Ekranizacje:
Siedem minut po północy (2016)
Tagi:
chłopiec potwór strach choroba strata

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Mała wielka opowieść



1650 92 42

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
969 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
205
41

Na półkach: , , ,

Dziwią mnie te wszystkie nagrody dla najlepszej dziecięcej książki roku, gdyż sam nie poleciłbym jej żadnemu dziecku; chyba, że chciałbym zafundować mu bilet na emocjonalny rollercoaster. Może i pozna tu jak wygląda proces żałoby, ale nie dość, że nastąpi to w bardzo emocjonalnym rozedrganiu, to napatrzy się jeszcze na relacje, jakich ludzie między sobą mieć nie powinni.

13-letni Conor zostaje wybudzony w środku nocy z koszmaru. Za jego okno przywędrował właśnie potwór, cis z pobliskiego cmentarza, który w zamian za swoje trzy historie pragnie usłyszeć od chłopca ciążącą na jego sumieniu prawdę.

Pomysł godny poklasku. W czasach gdy śmierć stanowi temat tabu, gdy spychamy ją w zakamarki podświadomości, by nie psuła nam perspektywy długiego i szczęśliwego życia, musimy przeżywać ją znacznie silniej. Popularna postawa, czyli oswajanie się z nią wyłącznie w jej cieniu, jest równie owocna, co przygotowywanie się do najważniejszego egzaminu życia na godzinę przed testem. Pierwsze wrażenia z pobieżnego przejrzenia książki również zwiastują obcowanie z czymś niezwykłym. Czarno-biała szata graficzna z rysunkami pozostawiającymi miejsce dla naszej wyobraźni oddaje klimat panujących w środku emocji i idealnie wpisuje w główną tematykę. To dzięki nim podwyższyłem ocenę o 1,5 gwiazdki, więc możecie się domyślać, że sama treść nie spełniła rozbudzonych we mnie oczekiwań.

Mój główny zarzut wobec książki i jej terapeutycznej właściwości, to zbytnie epatowanie destruktywnymi relacjami jej bohaterów. Mamy tu ojca mieszkającego za oceanem z nową rodziną, który rzadko kontaktuje się z opuszczonym synem. Mamy babcię, przyszłą jego opiekunkę, która całą swoją uwagę poświęca odchodzącej córce; pozostawia chłopca na wiele godzi samego w domu (nawet nocą), bo czuje, że tamtej jest bardziej potrzebna. Mamy też rówieśników i nauczycieli, dla których staje się niewidoczny, bo sami nie wiedzą jak mają się w takiej sytuacji zachować. Zauważalny staje się tylko dla szkolnych oprawców, czego oczywiście nikt z dorosłych nie zauważa. Skondensowanie tylu nieszczęść w jednej historii i poubieranie ich w emocjonalne słowa sprawiło, że czułem się jawnie manipulowany przez jej autora. Starał się on ze wszystkich sił bym sam się rozpłakał i przeżył katharsis, jak jej nastoletni bohater, lecz ja wolę bardziej subtelne granie na emocjach. Wolę gdy linek doczepionych do przedmiotów, które biorą udział w magicznej sztuczce po prostu nie widać.
-------------------------------------------------------------------------------
Co do rzekomych mądrości wypowiadanych przez Drzewo (trącących trochę Paulo Coelho) pozwolę sobie przytoczyć tylko jedną rozmowę. Jej teza, będąca niezbyt wyszukanym cliché, trochę rozjeżdża się z wnioskami:

„- Nie piszesz swojego życia słowami - rzekł potwór – lecz działaniami. Nie jest ważne, co myślisz. Liczy się tylko to, co robisz.
Zapadła długa cisza. W końcu Conor zdołał znów złapać oddech.
- Więc co powinienem zrobić? – zapytał.
- Zrób to, co zrobiłeś przed chwilą – odparł potwór. – Powiedz prawdę.” (str. 202)

Dziwią mnie te wszystkie nagrody dla najlepszej dziecięcej książki roku, gdyż sam nie poleciłbym jej żadnemu dziecku; chyba, że chciałbym zafundować mu bilet na emocjonalny rollercoaster. Może i pozna tu jak wygląda proces żałoby, ale nie dość, że nastąpi to w bardzo emocjonalnym rozedrganiu, to napatrzy się jeszcze na relacje, jakich ludzie między sobą mieć nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4 290
  • Przeczytane
    3 073
  • Posiadam
    990
  • Ulubione
    305
  • Chcę w prezencie
    70
  • 2018
    53
  • Fantastyka
    47
  • 2019
    41
  • 2017
    41
  • 2021
    30

Cytaty

Więcej
Patrick Ness Siedem minut po północy Zobacz więcej
Patrick Ness Siedem minut po północy Zobacz więcej
Patrick Ness Siedem minut po północy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także