Głębia Challengera

W.A.B.
2023-02-08
2017-03-15
Rafał Lisowski
chłopak choroba psychiczna literatura dla młodzieży przyjaźń relacje rodzinne samotność szkoła wyobraźnia
Inne

Wpatrując się w otchłań

Żegluga po wodach choroby umysłowej…
Dla mnie był to trudny rejs.
Książka jest piękna, autor w niesamowity sposób obrazuje rozwój i przebieg schizofrenii. Uważam że powinna być to obowiązkowa lektura dla każdego. Natomiast podczas czytania tej powieści towarzyszył mi dojmujący smutek i ogromne współczucie dla osób chorych psychicznie. Niemniej lektury absolutnie nie żałuję i polecam każdemu.

Żegluga po wodach choroby umysłowej…
Dla mnie był to trudny rejs.

Trudna, przejmująca, nietypowa. Ważna.

Trudna, przejmująca, nietypowa. Ważna.

Ciężko ocenia się książki, które poruszają temat opierający się na bardzo personalnych odczuciach. Nie mając styczności z chorobami psychicznymi ciężko oceniać, na ile wiarygodnie może być oddany stan. Dochodzi do tego także jeszcze jedna kwestia - indywidualizm. Każdy przypadek jest wyjątkowo, więc tym bardziej trudno o jakiekolwiek generalizowanie.
Tym samym ocenia powieści w kontekście wiarygodności czy prawdopodobieństwa jest nierealna.
Nie mniej, autor poruszył ważny temat i skierował go do młodzieży. Pokazał, jak różnie może być odbierany świat przez osoby chore i zdrowe, jak ciężko jest pewne rzeczy zobaczyć i zrozumieć. W tym wszystkim wykazał się taktem i wrażliwością, ale nie zapomniał o istotnych i trudnych aspektach - przebiegu leczenia oraz śmierci.

Polecam nawet jeśli już dawno młodzieżą się nie jest.

Tym samym ocenia...

Nie zna świat mroczniejszej głębi, niż zakamarki ludzkiego umysłu. Nikt nas jednak nie pyta czy chcemy wyruszyć w tę podróż. Nikt nas na nią nie przygotował. Nie czas jednak na wątpliwości. Kapitan na mostku. Pada rozkaz: postawić żagle, wypływamy!!!
Caden Bosch to marynarz w drodze do najbardziej przepastnej otchłani na ziemi, Głębi Challengera (część Rowu Mariańskiego). Caden Bosch to utalentowany artystycznie uczeń liceum, którego życie niczym specjalnym się nie wyróżnia. Pierwszy ma coraz bardziej absurdalne przygody, spiskuje na zmianę to z Kapitanem to z jego Papugą, nawiązuje nić przyjaźni z dziewczyną będącą rzeźbą na dziobie statku (galionem) czy też jest świadkiem przedziwnych transformacjach statku. Drugi, początkowo powoli, ledwie zauważalnie, zaczyna się nietypowo zachowywać. Niestety ani on, ani rodzina nie podejrzewają jeszcze jak dalekie będą to zmiany i jak poważne konsekwencje będą ze sobą niosły. Co ich łączy? Jeden istnieje wyłącznie w głowie drugiego, co nie oznacza, że dla głównego bohatera któraś z wersji Cadena Boscha jest mniej prawdziwa…
Strach, znój, bój, wygrana bitwa… gdy sięgałem po to dzieło nie miałem pojęcia czego tak naprawdę się spodziewać, a gdy je przeczytałem nie mogłem dojść do siebie. Dla tych, którzy przebyli podobny „rejs”, dla tych, których powołano „na statek”, dla bliskich, którzy pozostali „na stałym lądzie”. Ci wszyscy znajdą tu znajome cierpnie, ukojenie, wybawienie… Dla pozostałych będzie to „tylko” niezwykła lektura, z której dowiedzą się więcej niżby kiedykolwiek chcieli.
P.S. Inspiracją do stworzenia książki, były osobiste doświadczenia autora. Podobnie jak główny bohater, syn Neil'a przeszedł niezwykle trudną drogę. Dlatego też nie chciałem tu zbyt głęboko wchodzić w krytykę tego dzieła. Grafiki zamieszone w książce stworzył osobiście w trakcie swojego „rejsu”.

Nie chcę brnąć dalej w tę dziwną trudną książkę. Rozumiem po co została stworzona i jestem pod wrażeniem autora, który ujmuje chorobę umysłową w słowa. Mnie bardzo przytłacza ta historia chłopaka i jego problemy w szkole. Przeskoki również bardzo utrudniają mi jej zrozumienie. Strasznie smutna jest ta książka, przynajmniej na początku. Odkładam.

"Najstraszniejsze ze wszystkiego jest to, że nigdy nie wiesz, w co nagle zaczniesz wierzyć"

Myślę, że Głębia to książka, której warto poświęcić swój czas ze względu na temat. Po prostu.

Z każdą stroną powieści rozumie się coraz więcej, odkrywa „Głębię Challengera”. Książka cudowna, napisana bardzo ciekawym stylem i prosto z serca. Pokazuje chorobę, która z dnia na dzień pochłania bohatera, oraz drogę jaką przechodzi, żeby sobie z nią poradzić. Od dzisiaj, jedna z moich ulubionych książek, a przede wszystkim jedna z ważniejszych pozycji jakie przeczytałam.

Powieść przygnębiająca. świat przedstawiony jest z punktu widzenia chłopaka, wpadającego w otchłań szaleństwa, porażonego i bezbronnego w sumie w swojej sytuacji.
Polecam dla młodzieży.

Polecam dla młodzieży.

"Jesteśmy natomiast gatunkiem skorym do szufladkowania. Chcemy żeby wszystko w życiu upakować w pudełka, które da się opisać. Ale to, że potrafimy je opisać, nie oznacza jeszcze, że naprawdę wiemy, co się w każdym znajduje".
__________
"Głębia Challengera" to interesująca powieść o chorobie psychicznej przedstawionej z perspektywy osoby jej dotkniętą. Problemy nastolatka, który dodatkowo musi się mierzyć z własną, zawiłą, płatającą figle psychiką, zostały dobrze przedstawione. Nie jestem może zachwycona tą lekturą, jak niektórzy, ale to ważna książka i na pewno warto się z nią zapoznać.

__________

Neal Shusterman to moje odkrycie 2023 roku, a o Głębi Challengera miałam napisać w weekend, ale czas tak zleciał...
Ta historia zostanie w Was na długo - gwarantuję to. Świetne pióro autora sprawia, że płynęłam przez tę powieść i nie chciałam się zatrzymać. Były momenty, gdy musiałam sobie zrobić przerwę - książka naprawdę skłania do wielu refleksji...

Potrzebowałam takiej książki, takiej właśnie historii...

Historia Cadena zostanie we mnie na długo. Otworzyła mi oczy na wiele kwestii.

Bardzo spodobał mi się sposób pokazania choroby psychicznej w takiej formie... Zazwyczaj nie czytam takiej literatury, ale tutaj wciągnęłam się całkowicie.

Nie wiem, co mogę więcej powiedzieć o tej książce poza tym, że ją Wam polecam. Nie jest to lekka tematyka, ale jest świetnie napisana i pokazanie objawów, symptomów, tego jak myślał Cadem i jak postrzegał świat... Jak odbierał wychodzenie z "głębi"...

Naprawdę wartościowa literatura. Ponoć młodzieżowa, ale wg mnie warta uwagi przez osoby dorosłe. Nie wiem, czy taki 12latek by ogarnął temat książki.

Potrzebna książka. Polecam.

Potrzebowałam takiej...