Okładka książki Płoń
Burn
Zysk i S-ka
2023-09-26
2023-09-26

„Ta magia istnieje tuż poza zasięgiem waszego wzroku, ale bije w posady waszego świata niczym potężny sztorm.”

Atrakcyjna przygoda czytelnicza, wiele się dzieje, akcja dynamicznie zmienia się, zaś intryga ciekawie rozgałęzia. Patrick Ness sięga nie tylko po elementy fantasy, wprowadza do świata ludzi pięć smoczych ras i świętej relikwii, ale też fantastyki, uwzględnia istnienie światów równoległych, a także oprowadza po trudnych latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku, naznaczonych strachem krążącym wokół zimnej wojny i broni masowego rażenia. Dodaje chwytliwą otoczkę o podłożu postapokaliptycznym, sensacyjny wymiar biegu zdarzeń powiązany z zabójstwami i nieco kryminalnego kolorytu w odsłonie religijnego fanatyzmu. Wachlarz bohaterów różnorodny i barwny, podobnie jak relacje między nimi, konsekwentnie wystawia ich na ciężkie próby i wydawałoby się niewykonalną misję powiązana z legendami i przepowiedniami.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2024/02/pon.html

Książka, co do której mam niesamowicie mieszane uczucia. Z jednej strony wciągającą historia z naprawdę dobrą fabułą, z drugiej poczucie niewykorzystanego potencjału i taki brak... większych emocji.

Mam wrażenie, że tej książce po prostu brakuje duszy. Wiele się tam dzieje, pojawiają się różnorodni bohaterowie i jest to naprawdę ciekawa historia, a jednocześnie nie byłam w stanie w nią do końca wejść, poczuć emocji lub jakiś uczuć względem bohaterów. Dopiero już pod sam koniec pojawiły się we mnie jakieś większe emocje.

Patrick Ness nie pisze źle. Ma lekki styl, który pozwala na przyjemne czytanie. Miałam już do czynienia z jego "Na ostrzu noża" i z tego co pamiętam, to bardziej podobała mi się tamta historia. Choć "Płoń" porusza też ważne tematy, takie jak rasizm, to i tak miałam wrażenie, że były potraktowane tak powierzchownie, jakby liczył się sam fakt, że po prostu są i to wystarczy. Miałam też wrażenie, że osoba autorska czasami po prostu... ma mnie za kogoś mało rozumnego, bo co chwila było powtarzane, kim była dana osoba. Jakby... okej, ja zrozumiałam, nie muszę tego znów czytać co kilka stron.

"Płoń" to naprawdę przyjemna książka fantasy z oryginalną fabułą i dobrą akcją. Chciałabym jednak by przyniosła mi więcej emocji i wtedy na pewno oceniłabym ją o wiele wyżej :)

Osoby, które chcą wykluczać innych zawsze znajdą sobie pretekst do dyskryminacji. Może to być kolor włosów, oczu, skóry, ich faktura czy inna przynależność gatunkowa. Nie ma tu znaczenia brak wpływu na to, że urodziliśmy się tacy, a nie inni. Poziom inteligencji i zdolności też nie jest brany pod uwagę. tylko cechy zewnętrzne. Do świata takich problemów zabiera nas w swojej powieści „Płoń” Patrick Ness.
Historię otwiera oczekiwanie Sarah Dewhurst i jej ojca na smoka Kazimira, którego zatrudniają do pomocy w gospodarstwie. Mamy tu lata 50. XX wieku okraszona sporą dawką fantasy. W świecie, który znamy tuż obok ludzi żyją smoki, które można zatrudnić do różnych zajęć. Są też sekty czczące te zwierzęta. Stajemy się obserwatorami świata pełnego uprzedzeń i przez to dyskryminacji. Bohaterka i jej ojciec ze względu na kolor skóry traktowani są z nieufnością i pogardą. Nastolatka jest zwyczajną dziewczyną mierzącą się z trudami życia. Jej codzienność toczy się wokół ciężkiej pracy na farmie, na której trzeba dbać o zwierzęta oraz uprawiać ziemię. Mimo wytężonej pracy obojga ciągle żyją na granicy bezdomności, czyli grozi im utrata domu i gruntu. Uprzedzenia rasowe przekładają się na mniejsze zyski z pracy. Z podobnymi problemami mierzy się ukochany Sarah. Prześladowani przez okolicznych osiłków przekonanych o swojej wyższości ze względu na kolor skóry i nękających każdego, kto nie wpisuje się w ich wizją świata. Gospodarstwo znajdujące się na skraju bankructwa potrzebuje cudu, który ojciec upatruje w powiększeniu obszaru ziemi pod zasiew. Aby tego dokonać trzeba wykarczować las. Na to jednak nie ma czasu ani środków, dlatego ojciec Sarah postanawia zatrudnić smoka. Przez zbieg okoliczności na farmę trafia wyjątkowy smok niebieski, który ze względu na zimną wojnę traktowany jest z nieufnością. Szybko okazuje się, że ściągnięcie gada na farmę było najlepszą decyzja, jaką mógł podjąć ojciec. Sarah zyskuje stróża i obrońcę, który pozwoli jej uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.
„Płoń” to historia o prześladowaniach, fanatyzmie, żądzy krwi. Zobaczymy jak wiara w przepowiednie oraz przekonanie o niższości innych może doprowadzić do katastrofy.
Patrick Ness zabiera nas do ponurego i pełnego przemocy świata tuż po wojnie, która miała przynieść więcej równości. Zaangażowanie w wojnie nie dało osobom wykluczanym żadnych praw. Rozgoryczenie, trudy pracy, wykluczenie to codzienność, z którą musi mierzyć się wiele osób nienależących do grupy uprzywilejowanych białych mężczyzn. Autor porusza tu problem dyskryminacji płciowej, wykluczenia rasowego oraz biedy, a także choroby. Zobaczymy jak z rodziny średnio radzącej sobie ze zdobywaniem środków do życia Dewhurstowie stają na granicy bankructwa. Uratować może ich tylko zatrudnienie smoka. Szybko okazuje się, że jest bardzo ważnym elementem przepowiedni.
Równolegle śledzimy wędrówkę fanatyka, który ma doprowadzić do zagłady świata, aby mogła dopełnić się przepowiednia. Służby specjalne poruszają tropem nastolatka wyznaczonego do misji. Ślepo wierzący w cel chłopak gotowy jest na wszystko. Jaką rolę odegrają w tym Sarah i Kazimir? Dlaczego świat ma się skończyć? Dlaczego smoki są ważne w tych wydarzeniach? Czy da się uniknąć wydarzeń z przepowiedni?
Patrick Ness porusza tu wiele ważnych tematów. Jest zimna wojna, konflikty między państwami, sekty wyznaniowe, fanatyzm religijny, homofobia, rasizm, smoki, złe traktowanie zwierząt, szowinizm, zagrożenia, z jakimi mierzą się kobiety, choroba, niepełnosprawność, bieda, wykluczenie społeczne, miłość, żałoba, poświęcenie, wyścig kosmiczny, fizyka, Schrödinger, światy równoległe i wiele innych rzeczy, które składają się na fascynująca opowieść o smokach, ale też ludzkich słabościach i sile drzemiącej w miłości. Fantastyczna i poruszająca wyobraźnię opowieść o naprawianiu świata.

„… W jego ustach było to wielofunkcyjne stwierdzenie mogące oznaczać zarówno „Kto by pomyślał”, jak i „Tak bardzo się mylisz, że aż wstyd mi cię wyprowadzać z błędu”. Sarah uznała, że tym razem po prostu znalazł się w obliczu czegoś, czego nie rozumiał. Ona też nie rozumiała…”

Przed Wami książka, która przyciąga i jednocześnie uczy. To coś, dla miłośników innego typu literatury. Jeśli lubisz marzyć, dociekać i śnić, czasami na jawie, to taka zabawa stanie się nie lada frajdą. Jak zakończy się świat? Świat zakończy się w ogniu.

Brzmi dość strasznie … Nowa wielowarstwowa powieść Patricka Nessa łączy elementy historyczne i fantastyczne, by opowiedzieć niesamowitą przygodę i poruszyć uniwersalne tematy fanatyzmu i wojny, a także odwagi i siły, które mogą się im przeciwstawić.

Autorem książki jest Patrick Ness – pisarz, dziennikarz i scenarzysta. Największą sławę przyniosły mu książki young adult, przede wszystkim dobrze znana polskim czytelnikom trylogia „Ruchomy chaos” oraz powieść „Siedem minut po północy”. Zdobył wiele nagród, pochodzi z Wirginii, natomiast obecnie mieszka w Londynie.

Ogień, to jeden z czterech żywiołów. Może być w tym momencie dość tajemniczo i bardzo niebezpiecznie. Czy świat zamieni się w popiół? To kompletna zagłada. Sarah, jak i jej ojciec żyli taką przytłaczającą i wyczerpującą myślą, przez ostatnie dwa lata, odkąd zmarła matka. Bo farma coraz częściej przysparzała im kłopotów, których nie byli w stanie rozwiązać we dwoje i coraz bardziej zaczęli popadać w długi. Życie ojca dzieli się na pracę i sen, a dziewczyny na pracę, sen i szkołę.

Sarah zawsze kiedy mówiła o matce, jej serce biło szybciej. Czuła gdzieś z tyłu głowy słowa matki, która wpajała córce, jak działa świat. Nasza bohaterka nie zna innego domu, poza farmą. Nic na tym terenie nie mogło jej przestraszyć ani zaskoczyć. Czy miłość pojawia się wtedy, kiedy szukamy dobrych ludzi? Dziewczyna była odważna, znacznie odważniejsza od większości. Dostrzegamy tęsknotę.

Ojciec bez słowa żadnej skargi pielęgnował żonę, gdy ta zachorowała na nowotwór. Rak zniszczył jej żołądek w ciągu niecałych dwóch miesięcy od pierwszej diagnozy. Położył kres małżeństwu, które wydawało się szczęśliwe, ale „nigdy, nawet przez chwilę, nie było łatwe. Ktoś, kto ożenił się z miłości zaczyna rozumieć nasze postaci. Nie było szans, żeby Sarah mogła pozwolić sobie na studia. Ma też ukryte pragnienia. Magia wzbiera. Czym się skończy? Ofiarujemy miłość, przeprosiny i zadośćuczynienie.

W zimny niedzielny wieczór na początku 1957 roku Sarah Dewhurst stała z ojcem na parkingu stacji benzynowej Chevron, czekając na smoka, którego najęli do pomocy na farmie…

Musieli zatrudnić zwierzę, bo nie było ich stać, żeby zapłacić za pracę ludziom. Jednak przybyły smok Kazimir okazuje się kimś więcej, niż mogłoby się wydawać. Sarah ciekawi to stworzenie, które rzekomo nie posiada duszy, ale najwyraźniej stara się zapewnić dziewczynie bezpieczeństwo. Smok wie coś, czego ona nie wie. Przybył na ich farmę z przepowiednią.

Przepowiednią, w którą są zamieszani groźny zabójca, kult czcicieli smoków, agenci FBI, a także sama Sarah… Kazimir – to znaczy: „Słynący z Niszczenia”. Może nasza bohaterka nauczy się czegoś od smoka? Czy wynikną z tego wspaniałe rzeczy? Sarah sprawdziła w zniszczonych encyklopediach stojących w bibliotece szkolnej, co znaczy imię Kazimir – „Ktoś, kto zdobył sławę w bitwach”. Niuanse języka komplikują wszystko: „ten, kto przynosi pokój…”.

Jak bywa z duszą? Ludzie nie ufali smokom. Światło i cywilizacja sprawiają, że człowiek czuje się bezpiecznie. Smok, jeśli jest niebieski, to pierwotnie wywodzi się z Rosji. Z kolei nikt nie wiedział, jak długo żyją smoki. Gdzie tu nieśmiertelność? Fantastyka, jako gatunek ma to do siebie, że przekraczamy granice naszej wyobraźni i pewnej racjonalności.

Kochany Czytelniku – ZAPRASZAM cię do mojego literackiego świata. Warto czasami się zgubić. Taka książka jak „Płoń” wymaga czasu i uruchomienia wyobraźni. Momentami wskazuje prawdziwe wartości.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka
Premiera: 26.09.2023 r.
Tłumaczenie: Agnieszka Hałas
Wydanie I
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 408
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

Jak potoczyłaby się historia ludzkości, gdyby znalazły się w niej te wspaniałe stworzenia? Bylibyśmy teraz silniejsi, a może wręcz przeciwnie?

Lata 50–te dwudziestego wieku, Stany Zjednoczone. Sarah Dewhurst oraz jej ojciec zatrudniają do pracy na ich farmie smoka. Już od początku zauważyłam, że nie przypomina on tych z bajek dla dzieci. To groźny drapieżnik, mogący mocno zaszkodzić, jeśli jest to w jego interesie. Czasem, jak widać, może też pracować dla „niżej rozwiniętych gatunków”, czyli ludzi, chociaż raczej nie jest to powód do dumy. Ja natomiast, podobnie jak i Sarah, poczułam jakieś takie dziwne zainteresowanie tym zwierzęciem. Jest w końcu takie majestatyczne, może wiele zrobić i…siać pożogę oraz zniszczenie, jeśli tylko zapragnie.

Tata dziewczyny zakazuje jej, i w sumie dobrze, zbliżać się do smoka. Bo co będzie, jak mu się odwidzi i zechce ją skrzywdzić? W końcu to stworzenie złe do szpiku kości, a takiemu nie wiadomo co chodzi po głowie (zwłaszcza że podobno nie ma duszy, co może mu zaburzać podział na dobro i zło).

Jak można się jednak spodziewać, bohaterkę zżera ciekawość i mimo zakazu próbuje się zbliżyć do tajemniczego stworzenia. Co więcej widać, że jakby i ono odczuwa pewną… sympatię do ludzkiej dziewczyny. Doprowadza to do kilku mniej i bardziej zabawnych sytuacji.

Więcej na: CzasoStrefa

Sarah Dewhurst jest zwyczajną nastolatką. Pomaga ojcu na farmie, karmi świnie, sprząta w domu, odrabia lekcje i wymyka się potajemnie wieczorami po to, żeby spotkać się ze swoim chłopakiem.
A właściwie, to byłoby to zwyczajne życie, gdyby nie jej kolor skóry – nieco zbyt ciemny. I gdyby nie to, że ich gospodarstwo znalazło się na skraju bankructwa tak bardzo, że trzeba było do pomocy przy karczowaniu pól zatrudnić smoka.
I to nie byle jakiego, nie pierwszego lepszego kanadyjskiego czerwonego. Nie. U Dewhurstów pracę dostał niebieski smok rosyjski.

A to – nawet mimo tego, że smoki nie uznają narzuconych przez ludzi podziałów administracyjnych i państwowych – jest pewnym problemem w 1957 roku. W czasie Zimnej Wojny i ciągłego, zupełnie realnego zagrożenia wojną atomową.

Świat w którym żyje i dorasta Sarah jest dość ponury i podszyty smutkiem. Nie tylko dlatego, że po śmierci matki wszystko wydaje się trudne, nie tylko dlatego, że dziewczyna musi się mierzyć z uprzedzeniami na tle rasowym, ale też dlatego, że mimo faktu iż żyją w nim smoki (najprawdziwsze smoki!) źli i głupi ludzie wciąż są największymi potworami i najgorszym zagrożeniem dla Ziemi.
I nie tylko dla niej.

Istnieje bowiem przepowiednia mówiąca o dziewczynie, która ocali świat. Jak tego dokona? Dlaczego świat w ogóle będzie się miał skończyć? I jak to się stanie? Co wspólnego będą z tym miały smoki (te same, które żyły z ludźmi tyle lat we względnym spokoju)? Co wspólnego ma z tym sam Kazimir? Bo coś z pewnością ma, skoro zgodził się przylecieć do Dewhurstów i podjął pracę za żałośnie niską i nieadekwatną stawkę tylko po to, żeby pilnować dziewczyny?
Czy przepowiednie zawsze muszą się sprawdzać? Czy w ogóle kiedykolwiek się sprawdzają? I dlaczego smoki wierzą w to, że wszystko, co się wydarzyło, wydarza się jeszcze raz, albo zaraz znowu się wydarzy?

Przyznam, że sięgając po ,,Płoń'' trochę się bałam – bałam się tego, w jaki sposób Patrick Ness obejmie tyle różnych tematów. Zimna Wojna, napięcia polityczne, sekty wyznaniowe, fanatyzm religijny, homofobia, rasizm, smoki i bezduszne podejście człowieka do zwierząt. A także miłość, żałoba, wyścig kosmiczny, fizyka, Schrödinger i światy równoległe – sami musicie przyznać, że jest tego naprawdę dużo.
Ale nie zostało to upchane. Niektóre tematy zostały przez Nessa tylko muśnięte, inne – pogłębione. A z tych przeplatających się historii – dziewczyny, która straciła matkę; chłopca, który gorąco wierzy, że od powodzenia jego misji zależy los pokoju na świecie i dwójki agentów podążających tropem zabójcy – wyszło coś naprawdę świetnego.

,,Płoń'' nie będzie może książką poruszającą do głębi i zmieniającą życie czytelnika, ale jest naprawdę ciekawą i zajmującą lekturą. I bardzo świeżym spojrzeniem na to, jak mógłby wyglądać nasz świat, gdyby żyły w nim smoki.

Polecam, bo ja bawiłam się świetnie.

*książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

PŁOŃ, to moje pierwsze spotkanie z twórczością Patrick'a Ness'a, choć nie jest to do końca prawda, bo oglądałam film SIEDEM MINUT PO PÓŁNOCY, a to przecież na podstawie jego książki (o czym nie wiedziałam). To, co mnie przyciągnęło do PŁOŃ, to nie oszukujmy się - okładka. Smok wygląda arcydobrze i arcyogniście.
Fabuła jest naprawdę ciekawa, a przynajmniej pomysł na nią... co do wykonania mam parę zastrzeżeń, ale o tym później. Więc autor postanowił do prawie że współczesnego świata (1957 rok) dodać smoki. Czas nie jest przypadkowy, bo Ness do wydarzeń historycznych (np. zimna wojna) wplótł wydarzenie, postacie fantastyczne i magię. Jak wspomniałam - pomysł super, choć w moim odczuciu trochę przesadził ze skalą tematów, które postanowił w tej, bądź co bądź rozrywkowej książce - podjąć.
Równouprawnienie, zimna wojna, w ogóle wojna, dyskryminacja, zła policja (śmieszne),smoki i ludzie, polityka i tak dalej i tak dalej i tak dalej. Za dużo! I nie do końca też sprawiedliwie.
Jednak PŁOŃ jest książką napisaną bardzo dobrze. Podoba mi się styl Ness'a, jest charakterystyczny i świetnie się go czyta. Sam świat, a właściwie światy (bo mamy tu także do czynienia ze światami równoległymi) są fascynujące i jedna rzecz bardzo mnie zdziwiła - śmierć, a właściwie jej ogrom w tej opowieści. Tutaj co chwila ktoś ginie, kogoś zjada smok, pistolet, smoczy ogień (całe miasta). Przyznaję, że to było nawet ciekawe, choć im dalej w las, tym mniejszy efekt robiło.
Czy będę kontynuować przygodę z tym autorem? Myślę, że to możliwie, bo dobrze się bawiłam podczas czytania. Ness maił świetny pomysł, lecz zbyt skupił się na metaforze, i to takiej dość oczywistej i na niej zbudował całą fabułę wciskając co jakiś czas "palący" problem społeczny. Ach! I podczas czytania przypomniała mi się inna książka KIEDY KOBIETY BYŁY SMOKAMI Kelly Barnhill.

płoń w ogniu zemsty
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

Fabuła jest naprawdę ciekawa, a przynajmniej pomysł na nią......

„Płoń” jest powieścią Patricks Nessa, którego z twórczością się wcześniej nie spotkałam, byłam zafascynowana tym światem, ponieważ różnił się od naszego. Okładka przyciągnęła mój wzrok, znajdował się na niej najprawdziwszy smok. Wiedziałam, że z pewnością mnie zaskoczy, z radości, że będę mogła ją przeczytać zacierałam dłonie. Czy zastanawialiście się, jakby to było, gdyby obok nas przebywały, współistniały majestatyczne smoki? Akcja powieści rozrywa się w latach pięćdziesiątych, nie czytałam zbyt wielu książek, których historia zaczynała się w tych latach. Chętnie to zmienię i myślę, że właśnie ta książka będzie jednym z powodów tej decyzji.
Główną bohaterką książki autorstwa Patricka Nessa pod tytułem „Płoń” jest Sarah Dewhurst to słodka dziewczyna, którą od śmierci matki wychowywał samotnie ojciec na farmie. Ze wszystkich sił starał się utrzymać gospodarstwo i spłacić długi, aby to zrobić potrzebuje rekordowych plonów i zbiorów, a żeby móc sobie na to pozwolić, wynajmuje smoka. Te zwierzęta są tańsze, człowiekowi musiałby zapłacić więcej pieniędzy, których nie posiadał. Przybyły niebieski smok Kazimir ma jednak inne motywy niż pieniądze, które otrzyma. Sarah jest częścią przepowiedni, która może oznaczać koniec świata. Malcolm to chłopak, który wychował się w sekcie czczącej smoki. Został wysłany z misją o ogromnym znaczeniu, jednak agenci FBI próbują przeszkodzić mu w osiągnięciu celu. Jaki jest ten cel? Kogo spotka na swojej drodze?
„Płoń” to bardzo ciekawa książka poruszająca wiele problemów. Akcja rozgrywa się w alternatywnej Ameryce lat 50. XX wieku podczas zimnej wojny gdzie rasizm i brak zaufania jest na porządku dziennym, o czym przekonują się bohaterowie. Fabuła składa się z trzech oddzielnych historii, które jednak w odpowiednim momencie przeplatają się ze sobą, ostatecznie połączyły się w dwie naprawdę świetne kulminacje, które naprawdę pokazały umiejętność czarowania słowem autora. Patrick Ness opisał niezwykłą opowieść, często wykraczającą poza realny świat. Bawi się umysłem czytelnika i sprawia, że w miarę postępów w książce kwestionuje się wszystko, co się przeczytało i poznało. „Płoń” to także niesamowita historia z zwrotami akcji, których w ogóle się nie spodziewałam. Smok pracujący na farmie Sary był, moim zdaniem, jedną z najlepszych postaci w książce, miał silne poczucie obowiązku i mogłabym się z nim zaprzyjaźnić.

Patrick Ness
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Okładka książki Płoń Patrick Ness

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, któremu serdecznie dziękuje za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej.
Rzadko sięgam po fantasy, ale jak już jakaś wpadnie w moje ręce to zawsze musi być wyjątkowa. Tak było i tym razem. Płoń to fantastyczna opowieść o świecie ludzi i smoków. Opowieść w której znajdziemy walkę dobra ze złem oraz wspaniale wykreowanych bohaterów.
Przenosimy się do Ameryki. Sarah i jej ojciec maja kłopoty finansowe i ostatnią deską ratunku jest wynajęcie smoka, którego zadaniem będzie przygotować pola pod uprawę. Nie stać ich na pomoc ludzi więc zmuszeni są korzystać z tego gatunku. Smoki ponoć nie mają duszy, ale ten na ich polach jest inny. Sarah zauważa to i bardzo interesuje się niebieskim stworzeniem. Co więcej Kazmir okazuje się nie tylko dobrym pracownikiem, niesie ze sobą również pewną przepowiednie ...przepowiednie związaną z Sarah.
Tak dziewczyna i smok zostają wplatani w niezwykła historię, która porwie czytelnika do świata fantastyki, a jednocześnie tak podobnego do naszego...

Autor Patrick Ness świetnie połączył dwa światy, dzięki czemu powstał świat, który was pochłonie.
Historia Sarah i jej ojca porusza i pobudza nasze myśli, zwłaszcza gdy na ich farmie pojawi się smok. Autor wyjątkowo sprawie połączył wiele wątków które pięknie splatają nam się w całość aby na końcu dać nam naprawdę dobrą historię. Historię czyta się z dużym zaangażowaniem i zaciekawieniem, płynny styl pisarza jest dodatkowym udogodnieniem i podkreśleniem jego umiejętności.
Bardzo dobra książka. Polecam

Patrick Ness
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

"PŁOŃ" PATRICK NESS

Jak zakończy się świat ?
Świat zakończy się w ogniu.

Zapraszam Was do magicznego świata ludzi i smoków, odwiecznej walki dobra i zła.

Najnowsza powieść znanego amerykańskiego pisarza jest świetną powieścią fantasy.
Super pomysł na książkę, rewelacyjny język i styl, niebywali bohaterowie i wielowątkowość.
Lekkie i niezwykle plastyczne pióro autora powoduje, że bardzo łatwo jest wskoczyć w wykreowany świat i pobyć w nim razem z naszymi bohaterami.
Wartka akcja, zaskakujące jej zwroty i ta nieprzewidywalność.
Jest niesamowicie klimatycznie, intrygująco i zaskakująco.
Podoba mi się, że całość poznamy z kilku perspektyw, to będzie punkt widzenia kilku bohaterów.
Rzeczywistość miesza się z fikcją i w pewnym momencie nie wiadomo już co się dzieje naprawdę.

Mamy Amerykę w roku 1957.
W powietrzu wisi wizja wojny. Zawarte przymierze między ludźmi a smokami coraz częściej jest łamane.

Poznamy odważną Sarę i jej ojca Gareta. Oboje prowadzą farmę i mają kłopoty finansowe.
Ta farma jest ich domem, znają tutaj każda ścieżkę i czują się bezpiecznie.
Niestety od czterech miesięcy jest szaro i nie ma słońca.
Ojciec postanawia wynająć smoka, który ma pomóc im w kłopotach.
Niebieski smok o imieniu Kazimir to znaczy "Słynący z niszczenia" wydaje się dobrym pomysłem.
Ma on bowiem wyjątkowy dar i zna wiele tajemnic.
Jednak czy smok ma duszę ?

W wykreowanym świecie będzie odniesienie do rasizmu, homofobii, religii, mitów.
Wystąpią Agenci FBI i szpiedzy, będzie trochę polityki, zniewolenia i niesprawiedliwości społecznej.

Jest to idealna lektura dla młodzieży.

"PŁOŃ" PATRICK NESS

Jak zakończy się świat ?
Świat zakończy się w ogniu.

Lekkie i niezwykle plastyczne pióro autora...

• Recenzentki
  • Smoki - 2planowe