kason83 
UWAGA: przyjmuję zaproszenia i zapraszam do znajomych osoby: (1) mające do napisania "coś więcej" na temat przeczytanych przez siebie książek, (2) które czytają moje opinie i po których opinie sam z chęcią sięgać będę. Jeśli podobają Ci się moje teksty, doceń któryś plusem, bym wiedział, że zapraszasz mnie ze względu na nie. Nie zapraszaj, jeśli na tym skończyłaby się Twoja aktywność na moim profilu; jeśli miałbym być tylko liczbą w zbiorze znajomych lub "dojarką" plusów. ------------------------------------------------------------------------------------------- "The true alchemists do not change lead into gold; they change the world into words" (Prawdziwi alchemicy nie przemieniają ołowiu w złoto; przemieniają świat w słowa) - William H. Gass ------------------------------------------------------------------------------------------- Pierwsza samodzielnie przeczytana lektura: "Wasylisa Pięknolica" Bajka Filmowa (Wszechzwiązkowe Biuro Propagandy Sztuki Filmowej - 1988), ostatnia... ciągle przede mną. W swoich minirecenzjach staram się przede wszystkim naświetlać mocne i słabe strony przeczytanych książek.
mężczyzna, Śląsk, status: Czytelnik, ostatnio widziany 11 godzin temu
Teraz czytam
  • Morfologia bajki magicznej
    Morfologia bajki magicznej
    Autor:
    Praca Morfologia bajki magicznej jest prekursorskim dziełem w zakresie analizy materiału bajkowego. Propp wprowadził w niej nowe spojrzenie na bajkę oparte na strukturze zjawiska, a nie jego wie...
    czytelników: 138 | opinie: 1 | ocena: 7,03 (31 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-13 15:17:24
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Gatunek: oblicza wojny
Autor:
 
2018-08-25 15:36:34
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-21 14:18:38
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2017, Gatunek: dramaty i obyczajowe
 
2018-07-15 13:36:50
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Expanse / Ekspansja (tom 1)
 
2018-07-15 13:18:25
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-07-15 12:42:42
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Gatunek: dramaty i obyczajowe, Posiadam

Wiarygodny portret psów i zabawny ludzi widziane z perspektywy najbardziej oddanego czworonoga.

Nie tylko koty mają więcej żywotów; zdaniem autora również ich odwieczni wrogowie posiadają przynajmniej kilka wcieleń. O ile koty wykorzystują każde z nich na swój własny użytek, psy zdają się odradzać w jednym konkretnym celu… by zasłużyć na miano naszych najlepszych przyjaciół.

Ellie, to jedno...
Wiarygodny portret psów i zabawny ludzi widziane z perspektywy najbardziej oddanego czworonoga.

Nie tylko koty mają więcej żywotów; zdaniem autora również ich odwieczni wrogowie posiadają przynajmniej kilka wcieleń. O ile koty wykorzystują każde z nich na swój własny użytek, psy zdają się odradzać w jednym konkretnym celu… by zasłużyć na miano naszych najlepszych przyjaciół.

Ellie, to jedno z kolejnych wcieleń, które z poprzednich żyć przypomina sobie wyłącznie lęk przed wodą oraz imię pierwszego Pana. Tym razem odrodziła się jako pies ratowniczy, by ocalić ludzi przed zagubieniem, porwaniem, a nawet samotnością.
Była ona jedną z bohaterek wcześniejszej powieści autora zatytuowanej „Był sobie pies”, gdzie na 97 stronach spisano jej losy. Stanowi to prawie połowę grubości obecnie recenzowanej tu książki, co rodzi pytanie o sens podobnych zabiegów; czy warto rozbudowywać już raz opowiedziane historie, a nade wszystko czy warto po nie sięgać? Wskazane byłoby przyznać się do zabiegu również na okładce (wszak nie każdy robi rekonesans w sieci), by potencjalny nabywca miał świadomość tego, co zastanie w środku i mógł samodzielnie na nie odpowiedzieć. Tutaj niestety takiej informacji zabrakło. Największą przyjemność z lektury będą miały oczywiście osoby, które nie czytały wcześniejszej pozycji, albo które, podobnie jak ja, zdążyły już o niej nieco zapomnieć.

Tytuł z okładki mylnie sugeruje, że przedstawiona historia ogranicza się do początkowego okresu życia czworonoga, a lekka cukierkowość i odwołanie do najmłodszych źle definiują jej prawdziwy target. Mimo lekkiej narracji powieść nie stroni od ciężkiej tematyki. Co prawda wątki te przedstawione są z niezwykłym wyczuciem, na dodatek oczami psa, ale mogą zatrząść poczuciem bezpieczeństwa co wrażliwszych pociech. Sprawdzi się ona za to doskonale jako wzbudzający empatię umilacz czasu dla nieco starszych dzieci, młodzieży oraz dorosłych spragnionych lekkich, wartościowych tytułów.

Upłynęło sporo czasu między obiema książkami, co pozwoliło mi cieszyć się lekturą; dopiero po fakcie uświadamiałem sobie wcześniejszą znajomość niektórych wątków. Gdyby zaznaczono wprost posiłkowanie się wcześniejszą książką oraz właściwie określono docelowego czytelnika, oceniłbym ją prawdopodobnie nieco wyżej. Jej autor ponownie śmieszy, rozczula, zaskakuje perspektywą i rozkochuje czytelnika w niezwykłych stworzeniach.

Za przeczytanie tej książki i dostarczenie wzruszeń serdecznie dziękuję agencji Business and Culture, na której potrzeby została ona napisana.

pokaż więcej

 
2018-07-09 05:20:55
Cykl: Jeździec miedziany (tom 1)
 
2018-07-02 14:23:30
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
Moja biblioteczka
679 41 3504
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (155)

Ulubieni autorzy (6)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (12)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd