Berlińskie wrota. Nowa Marchia w ogniu

Wydawnictwo: Replika
978-83-7674-169-7
adamczewski, marchia, wrota
molarnia

BERLIŃSKIE WROTA to zbiór historycznych reportaży o wydarzeniach drugiej wojny światowej i pierwszych lat powojennych na ziemiach dawnej Nowej Marchii, czyli wschodniej Brandenburgii. Od 1945 roku w przeważającej większości ziemie te leżą w granicach Polski. Właśnie przez nie wiodły ze Wschodu główne lądowe szlaki komunikacyjne do Berlina i przez nie zimą 1945 roku przetoczył się walec Armii Czerwonej. Tu przez długie tygodnie broniła się niemiecka załoga Festung Küstrin i stąd ruszyła ostatnia wielka ofensywa wojsk sprzymierzonych na europejskim teatrze działań wojennych. To na ziemiach Nowej Marchii Niemcy urządzili jeden z największych podziemnych skarbców dóbr kultury i zbudowali dwie gigantyczne fabryki zbrojeniowe. I to tu czerwonoarmiści spalili wiele miast i wiosek, a Polacy na cegły dla odbudowującej się Warszawy rozebrali nowoczesne miasto, które oszczędziła wojna.

źródło opisu: http://www.replika.eu/szukaj.php?wyd=0&id3=374&k=&...(?)

źródło okładki: http://www.replika.eu/szukaj.php?wyd=0&id3=374&k=&...»

henio32 | 2017-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

Sięgając po tą książkę spodziewałem się przynajmniej w dużej części czegoś innego, mianowicie opisu walk Niemców z Rosjanami na terenie Marchii. Wszyscy którzy liczą na opis przebiegu walk , map z linią frontu, wspomnień żołnierzy czy też opisu operacji wojskowych mogą spokojnie opuścić tę pozycję - nic tu takiego nie ma.
Ta publikacja to zbiór niczym nie związanych ze sobą 20 rozdziałów / mam wrażenie , że w dużej części to artykuły prasowe/ posiadających oczywiście wspólny mianownik. Tym mianownikiem jest teren czyli ziemie odzyskane oraz czas czyli koniec 44, początek 45.
Książka lekko nierówna - początek słabszy a dalej nieco lepiej. Dodatkowo dwa, trzy rozdziały o niczym lub o niczym w 50%. Chodzi o to , że w tych rozdziałach autor powtarza miejscowe baśnie bez właściwie żadnego komentarza czy też próby wyjaśnienia.
Większość rozdziałów o fabrykach, zamkach, wieżach , miastach a przy tym historie więźniów, ludności cywilnej i żołnierzy obu stron.
Dla mnie niestety nic...

molarnia | 2012-08-21
Przeczytana: 2012 rok

Lubię czasami poczytać książki historyczne, zwłaszcza jeżeli dotyczą okresu II wojny światowej. Mam wrażenie, że o tych burzliwych latach mogłoby powstać miliony pozycji, a temat nadal nie zostałby wyczerpany. Mamy na rynku dzieła opisujące ogólny zarys tamtych dni, jak i te skupiające się poszczególnych rejonach i zagadnieniach. Taka właśnie jest książka pana Adamczewskiego.

W „Berlińskich wrotach..” mamy do czynienia z kilkoma rozdziałami, które poświęcone są tematyce Nowej Marchii podczas II wojny światowej. Każdy z nich przedstawia inne zagadnienie, ciekawe zdaniem autora epizody, często zapomniane przez ludzi jak i historię.

Dlaczego w ogóle badacz zainteresował się tymi terytoriami? Otóż to przez te ziemie przebiegały drogi ucieczki dla milionów Niemców przed Armią Czerwoną. Wiele z miejscowości było bronionych do ostatniego naboju, zdawano bowiem sobie sprawę, że gdy upadnie np. Kostrzyn droga do Berlina będzie stała przed Rosjanami otworem.

Autor nie staje po żadnej...