Książka Roku 2018

Śmiertelna Choroba Hitlera i Inne Tajemnice Nazistowskich Przywódców

Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Wydawnictwo: Amber
83-241-1998-1
Hitler, zbrodnia, II Wojna Światowa,
historyczna

Doktor Lattimer po raz pierwszy ujawnia sensacyjne rozmowy z dwudziestoma dwoma najwyższymi hitlerowskimi dygnitarzami. Kilkaset nigdy wcześniej niepublikowanych zdjęć składa się na unikatową kolekcję osobistych przedmiotów należących do ludzi, którzy dopuścili się największej w dziejach zbrodni.

Wkp | 2016-10-07
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

ANEGDOTY O NAZISTACH

Tytuł tej recenzji brzmi być może osobliwie, ale jest w nim sporo prawdy. Niniejsza publikacja nie jest wprawdzie stricte zbiorem anegdot, bo ten kojarzy z humorystycznymi książkami, ale zawarte w nim ciekawostki często ocierają się o takie właśnie klimaty. Co zarazem nie odbiera całości powagi czy prawdziwości. Ta książka bowiem przeraża, a bogactwo (często drastycznych) fotografii przypomina z jakim koszmarem mamy do czynienia.

Co znalazło się w jej treści? Całe mnóstwo mniej lub bardziej znanych faktów o najważniejszych nazistach, od Hitlera przez Hessa po Göringa, na tle najsłynniejszego procesu w dziejach, Procesu Norymberskiego. Hitler cierpiący na nieuleczalną chorobę? Artystyczna strona jego natury? Jego… skarpetki? Göring grający w tenisa? Problemy zdrowotne Hessa? Krok po kroku poznajemy ich (i nie tylko) losy aż do samej śmierci i wraz z kolejnymi zdjęciami (także tymi pośmiertnymi) obserwujemy ich codzienność i przemiany.

To nie jest książka dla...

Sandra Jasona | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

John K. Lattimer był wybitnym chirurgiem i urologiem, opiekował się nazistowskimi przywódcami sądzonymi podczas procesów norymberskich. Miał też zamiłowanie do historii i zbierał pamiątki związane z osobami, które zostały osądzone przez sądy za zbrodnie dokonane podczas II wojny światowej. Trochę makabryczne zamiłowanie, ale dzięki niemu powstała ta książka, pełna zdjęć i informacji. Pozycja ta nie jest spisem wiadomości politycznych, ale zawiera informacje dotyczące zachowań poszczególnych zbrodniarzy po aresztowaniu, w czasie procesu i krótko przed wykonaniem wyroku. Każdy rozdział dotyczy jednego skazańca, są też osoby, które dostały wyroki więzienia z informacjami co się z nimi stało po wykonaniu kary. Ukazane jest też samo więzienie, w którym przetrzymywani byli więźniowie przed procesem, warunki w jakich mieszkali, zasady bezpieczeństwa, po i przed samobójstwami.
Mamy Hitlera, jego obrazy, ale także garnitury, skarpetki i tajemniczą, ukrywaną przez niego chorobę, która...

Shetani | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

„Martwi i żywi więźniowie wyglądali tak samo, tyle tylko, że żywi się poruszali.”
Doktor John K. Lattimer był wybitnym chirurgiem i urologiem, który w roku 1945 służył jako oficer służby medycznej armii Stanów Zjednoczonej. Sprawował opiekę nad nazistowskimi przywódcami sądzonymi w Norymberdze przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy. Z zamiłowania był również historykiem, który uwielbiał kolekcjonować informacje i eksponaty z okresu II wojny światowej. Nie stronił od wiedzy i niecodziennych wieści, a dzięki dostępowi do ekspertyz medycznych był w stanie sporo dowiedzieć się o stanie zdrowia wodzów Trzeciej Rzeszy. W tym również o sekretach, które Adolf Hitler skrzętnie ukrywał przed światem.
Nie ukrywam, że to właśnie z powodu postaci Adolfa Hitlera sięgnęłam po tę pozycję. Choć nie jestem z zamiłowania historykiem, tak jego osoba naprawdę bardzo mnie interesuje i chętnie zapoznaję się z każdą publikacją na jego temat. Lubię historię II WŚ, choć być może od nieco innej strony. Lubię...

jeździecZgłową | 2019-01-25

Szczęść Boże
Nie jestem fanatykiem Drugiej Wojny Światowej choć
zdarza mi się obejrzeć Sensacje Dwudziestego Wieku Wołoszańskiego.
Nie jest to więc zdanie historyka a zwykłego czytelknika.
Miałem dwa oczekiwania odnoszące się do tego dzieła.
Dowiedzieć się czegoś nowego i żeby dobrze się czytało.
I jestem zadowolony. Czyta się to dzieło szybko i przyjemnie.
Każdy rozdział/część dotyczy osobnej osoby i jest odrębną całością co niewątpliwie jest zaletą. Umożliwia to czytanie wybiórcze. Sam skakałem od jednego zbrodniarza do drugiego. Główną zaletą jest utrzymany styl autora, który przekazuje fakty i swoje spotrzeżenia( pozwala to wyrobić sobie zdanie o poszczególnych osobnikach. Autor nie boi się swoich opini i krytyki niektórych zdarzeń. Zwiększa to autentyczność.
Jeśli lubisz taką tematykę i tak przeczytasz a jeśli nie to nie odbijesz się.

nellanna | 2010-10-16
Przeczytana: 16 października 2010

Gratka dla miłośników zagadek historii, obfitująca w anegdoty i ciekawostki dotyczące najwyższych dostojników Hitlera, jego samego, a także procesu norymberskiego.Niestety, moje wydanie ma bardzo niewyraźne zdjęcia,sporo atrakcji przez to mi umknęło, np. nie mogłam docenić faktu, że oglądam cerowane skarpetki Fuhrera.

CUD-NATURY | 2017-04-16

Ciekawa koncepcja zachowania Hitlera. Dobrze napisana książka. Zdjęcia trochę nieostre.

Ania | 2012-02-16
Przeczytana: 10 lutego 2012

bardzo dobra ksiażka.na jaką chorobę cierpiał Hitler, jak zachowywali się naziści w Norymberdze, jak działała machina manipulacji i dużo, dużo więcej.
relacja lekarza przy trybunale norymberskim. mnóstwo zdjęć, informacji, opisów, relacje świadków przedstawione w bardzo ciekawej i dostepnej formie.

Sisi199 | 2019-02-07
Carroline | 2018-09-29