Śmiertelna Choroba Hitlera i Inne Tajemnice Nazistowskich Przywódców

Okładka książki Śmiertelna Choroba Hitlera i Inne Tajemnice Nazistowskich Przywódców John Kingsley Lattimer
John Kingsley Lattimer Wydawnictwo: Amber powieść historyczna
powieść historyczna
Amber
2000-01-01
2000-01-01
83-241-1998-1
Maciej Antosiewicz
Hitler zbrodnia II Wojna Światowa

Jak się okazuje, wygrzebałam z domowej biblioteczki unikatową perełkę. Relacja Johna K. Lattimera, dr medycyny i nauk przyrodniczych, lekarza przy Trybunale Norymberskim okazała się wstrząsająca i niesłychanie ciekawa . Gdy uświadomiłam sobie, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, to ciarki przeszły mi po plecach.

Autor był oficerem służby medycznej, który dowodził żołnierzami. Opowiadał o pociągach pełnych trupów, o komorach gazowych, krematoriach. Zgromadził też wiele pamiątek i artefaktów związanych w nazizmem. Może zabrzmi to dziwnie, ale bardzo mu zazdroszczę, iż udało mu się zgromadzić tyle eksponatów, które wprawdzie są trochę kontrowersyjne, ale dają namacalne świadectwo tego, czego osobiście był naocznym świadkiem.

W osobnych podrozdziałach opisano między innymi różne fakty i ciekawostki związane z takimi tuzami nazizmu jak:

Adolf Hitler – który chorował na Parkinsona, zapalenie zatok, a oprócz tego miewał problemy z żołądkiem, z zębami. Do tego był uzależniony od leków i narkotyków. Miał też anomalia anatomiczne i swoje dziwactwa. Malował obrazy i szkicował projekty budynków, a ciekawostką jest fakt, iż elementy obrazów i budynków zamiast stać prosto, pochylały się w którąś stronę. Dowiadujemy się też sporo intersujących faktów z życia Ewy Braun i roli jaką pełniła przy boku Hitlera. Charakteryzowało ją upodobanie do luksusu i ćwiczeń gimnastycznych. Mamy okazję prześledzić nie tylko fakty z ich życia ( w tym ostatnich godzin życia),ale również poznać szczegóły dotyczące samobójczej śmierci obojga.

Hermann Goring – dowiadujemy się o jego roli w partii nazistowskiej, upodobaniu do polowań i luksusu słabostkach, dziwactwach, uzależnieniu od narkotyków. O tym jak zachowywał się podczas procesu norymberskiego jak również poznajemy szczegóły jego samobójczej śmierci.

Rudolf Hess – zastępca Hitlera i jego nietypowe zachowanie na procesie norymberskim, symulujące chorobę psychiczną i rzekomą amnezję a potem zagadkowe samobójstwo popełnione w więzieniu Spandau w wieku 93 lat, które równie dobrze mogło być morderstwem, na co wskazywało wiele faktów.

W dalszych rozdziałach autor przybliża więzienny system bezpieczeństwa i występujące w nim luki, a także charakterystykę niektórych skazanych (tych znanych i sławnych jak np. Speer , Ribbentrop i tych pozostających gdzieś bardziej w cieniu, co nie znaczy, że mniej winnych zbrodni wojennych) w głównym procesie norymberskim.

Ostatni rozdział (na szczęście krótki) poświęcono Lindberghowi, a był on dla mnie trochę nudny i nie wiem czy tak do końca potrzebny. Na koniec autor wyjaśnia jeszcze w jaki sposób zdobywa wojenne pamiątki, jak odbywają się aukcje, sprzedaże i wymiany cennych i unikatowych artefaktów wojennych, takich jak rzeczy osobiste należące do nazistów. Na szczęście autor książki nie gustował w tak drastycznych pamiątkach jak abażury z ludzkiej skóry czy fragmenty sznurów, na których powieszono zbrodniarzy wojennych.

W książce zamieszczono sporo niezwykłych i unikatowych fotografii, dokumentów, szkiców, listów pisanych przez więźniów, a całość okazała się niesamowicie ciekawa, tym bardziej, że wszystko to dotyczy nad wyraz mrocznej prawdy historycznej. Dużo tu ciekawostek, które w relacji naocznego świadka tamtych wydarzeń robią ogromne wrażenie. Lektura wciągająca nawet dla kogoś, kto nieszczególnie interesuje się historią II wojny światowej, natomiast dla pasjonatów tego tematu – prawdziwa gratka.

Autor był oficerem służby medycznej, który dowodził...

Książka napisana rzetelnie i dobrze udokumentowana. Czyta się przyjemnie i z ciekawością. Autor jako lekarz, nie zamęcza czytelnika opisem chorób w medycznym slangu. Wszystko napisane tak, że nawet laik zrozumie w czym rzecz.

Ciekawe studium ludzkich postaw, osobowości, psychiki, moralności, jakie z niczym niewyróżniających, się osób z tłumu potrafiły zrobić zbrodnicze jednostki. W części wypadków było, to spowodowane rozwijającymi, się chorobami które rzutowały, na dalszy przebieg wypadków. Sporo ciekawych informacji, zdjęć. Lektura godna polecenia.

Szczęść Boże
Nie jestem fanatykiem Drugiej Wojny Światowej choć
zdarza mi się obejrzeć Sensacje Dwudziestego Wieku Wołoszańskiego.
Nie jest to więc zdanie historyka a zwykłego czytelknika.
Miałem dwa oczekiwania odnoszące się do tego dzieła.
Dowiedzieć się czegoś nowego i żeby dobrze się czytało.
I jestem zadowolony. Czyta się to dzieło szybko i przyjemnie.
Każdy rozdział/część dotyczy osobnej osoby i jest odrębną całością co niewątpliwie jest zaletą. Umożliwia to czytanie wybiórcze. Sam skakałem od jednego zbrodniarza do drugiego. Główną zaletą jest utrzymany styl autora, który przekazuje fakty i swoje spotrzeżenia( pozwala to wyrobić sobie zdanie o poszczególnych osobnikach. Autor nie boi się swoich opini i krytyki niektórych zdarzeń. Zwiększa to autentyczność.
Jeśli lubisz taką tematykę i tak przeczytasz a jeśli nie to nie odbijesz się.

Szczęść Boże
Nie jestem fanatykiem Drugiej Wojny Światowej choć
zdarza mi się obejrzeć Sensacje Dwudziestego Wieku Wołoszańskiego.
Nie jest to więc zdanie historyka a zwykłego czytelknika.
Miałem dwa oczekiwania odnoszące się do tego dzieła.
Dowiedzieć się czegoś nowego i żeby dobrze się czytało.
I jestem zadowolony. Czyta się to dzieło szybko i przyjemnie.
Każdy...

John K. Lattimer był wybitnym chirurgiem i urologiem, opiekował się nazistowskimi przywódcami sądzonymi podczas procesów norymberskich. Miał też zamiłowanie do historii i zbierał pamiątki związane z osobami, które zostały osądzone przez sądy za zbrodnie dokonane podczas II wojny światowej. Trochę makabryczne zamiłowanie, ale dzięki niemu powstała ta książka, pełna zdjęć i informacji. Pozycja ta nie jest spisem wiadomości politycznych, ale zawiera informacje dotyczące zachowań poszczególnych zbrodniarzy po aresztowaniu, w czasie procesu i krótko przed wykonaniem wyroku. Każdy rozdział dotyczy jednego skazańca, są też osoby, które dostały wyroki więzienia z informacjami co się z nimi stało po wykonaniu kary. Ukazane jest też samo więzienie, w którym przetrzymywani byli więźniowie przed procesem, warunki w jakich mieszkali, zasady bezpieczeństwa, po i przed samobójstwami.
Mamy Hitlera, jego obrazy, ale także garnitury, skarpetki i tajemniczą, ukrywaną przez niego chorobę, która według autora przyczyniła się do jego dziwnych zachowań. Każdego z osądzonych autor przedstawia, pisze jaka była jego działalność w kontekście zarzucanych im zbrodni. Jest też dużo wiadomości o zatrzymaniu (zdjęcia z danymi osobowymi, odciski palców),choroby wykryte podczas procesu (tutaj widać, że autor był lekarzem). Mamy wiele zdjęć ukazujących przedmioty codziennego użytku, mamy i wiadomości o życiu prywatnym: Göring grający w tenisa.
To nie jest pozycja łatwa: zdjęcia pośmiertne powieszonych, obozy zagłady, ostatnie kroki na szafot. Polecam osobom interesującym się II wojną światową – pozycja inna niż wszystkie, które dotychczas przeczytałam, właśnie ze względu na ukazany materiał ikonograficzny.

Ciekawa koncepcja zachowania Hitlera. Dobrze napisana książka. Zdjęcia trochę nieostre.

„Martwi i żywi więźniowie wyglądali tak samo, tyle tylko, że żywi się poruszali.”
Doktor John K. Lattimer był wybitnym chirurgiem i urologiem, który w roku 1945 służył jako oficer służby medycznej armii Stanów Zjednoczonej. Sprawował opiekę nad nazistowskimi przywódcami sądzonymi w Norymberdze przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy. Z zamiłowania był również historykiem, który uwielbiał kolekcjonować informacje i eksponaty z okresu II wojny światowej. Nie stronił od wiedzy i niecodziennych wieści, a dzięki dostępowi do ekspertyz medycznych był w stanie sporo dowiedzieć się o stanie zdrowia wodzów Trzeciej Rzeszy. W tym również o sekretach, które Adolf Hitler skrzętnie ukrywał przed światem.
Nie ukrywam, że to właśnie z powodu postaci Adolfa Hitlera sięgnęłam po tę pozycję. Choć nie jestem z zamiłowania historykiem, tak jego osoba naprawdę bardzo mnie interesuje i chętnie zapoznaję się z każdą publikacją na jego temat. Lubię historię II WŚ, choć być może od nieco innej strony. Lubię poznawać fakty, o których nie mówi się głośno. Lubię kontrowersyjne informacje, z którymi wcześniej się nie spotkałam. A wydaje mi się, że w przypadku tej książki właśnie z czymś takim mamy do czynienia. Jednak już na wstępie zaznaczę, że nie jest to książka w całości poświęcona fϋhrerowi. Jemu jest poświęcony tylko pierwszy rozdział, jeden z najobszerniejszych w tej książce, ale to zaledwie początek góry lodowej. Oczywiście jego nazwisko przewija się też w kolejnych rozdziałach, bo to on był głównodowodzącym. Wiadomo, że to właśnie Adolf Hitler był największym wodzem III Rzeszy, ale przecież otaczało go również wielu innych dowódców, z których każdy odpowiadał za konkretną dziedzinę.
Nie mogło tutaj zabraknąć postaci Gӧringa czy Rudolfa Hessa. To są nazwiska prawdopodobnie całkiem jeszcze znane, ale obstawiam, że o większości z tych, które zostały zaprezentowane przez doktora Lattimera, zapewne nie słyszeliście. Chyba że jesteście wielkimi pasjonatami historii. Ja takie książki czytam dla zwykłej przyjemności, dla zaspokojenia ciekawości. Lubię tę tematykę, więc ją zgłębiam, ale nigdy nie czułam potrzeby podążania w kierunku nauk humanistycznych. Muszę jednak przyznać, że podziwiam autora tej publikacji za tak dokładne zaprezentowanie faktów i materiałów źródłowych. Mamy tutaj sporo zdjęć, z których większość podobno nie była wcześniej publikowana. Część z nich może się wydać niektórym dosyć drastyczna, bo w sumie nie każdy jest gotowy na to, aby przyglądać się rzędom martwych, ludzkich ciał. Mimo wszystko trzeba przyznać, że jest to bardzo rzetelna publikacja, zarówno pod względem głównego tekstu jak i podpisów pod każdym zdjęciem.
Tytuł książki, jak i właśnie sam jej twórca, wskazują na to, że najwięcej informacji tutaj będzie dotyczyć stanu zdrowia nazistowskich dowódców. I rzeczywiście, sporo tego tutaj znajdziemy, ale pojawia się też wiele innych tematów i motywów. Trochę o obozach koncentracyjnych, trochę o rodzinie, trochę o samej wojnie i toczonych bitwach… Jest to jednak niezwykle umiejętnie połączone w spójną i konkretną całość. Daje nam to dobry obraz tamtejszej rzeczywistości, pokazuje, jak niedoskonali byli Ci, których celem było stworzenie doskonałej rasy. Byli wśród nich szaleńcy i wizjonerzy, a większość z nich to chyba połączenie obu tych osobowości. Jedni zawsze widzieli okazję, w której mogliby się przypodobać Hitlerowi, inni po prostu wykonywali swoje działania. Jednak wszyscy byli zwykłymi ludźmi, którzy borykali się z problemami zdrowotnymi, mieli zwyczajne rodziny i próbowali dożyć godziwej starości.
Myślę, że Śmiertelna choroba Hitlera to pozycja obowiązkowa dla każdego fanatyka historii oraz osób zakochanych w okresie II wojny światowej. Z pewnością dzięki tej pozycji uzupełnicie swoją wiedzę i stanie się ona jedną z ciekawszych publikacji w waszych zbiorach. To naprawdę rzetelne podejście do tematu, książka jest wysycona faktami i konkretnymi informacjami, a przy tym wszystkim nie jest napisana zbyt trudnym i męczącym językiem, jak to czasami w przypadku takich książek bywa. Jestem bardzo zadowolona z tej lektury i szczerze polecam!

www.bookeaterreality.blogspot.com

ANEGDOTY O NAZISTACH

Tytuł tej recenzji brzmi być może osobliwie, ale jest w nim sporo prawdy. Niniejsza publikacja nie jest wprawdzie stricte zbiorem anegdot, bo ten kojarzy z humorystycznymi książkami, ale zawarte w nim ciekawostki często ocierają się o takie właśnie klimaty. Co zarazem nie odbiera całości powagi czy prawdziwości. Ta książka bowiem przeraża, a bogactwo (często drastycznych) fotografii przypomina z jakim koszmarem mamy do czynienia.

Co znalazło się w jej treści? Całe mnóstwo mniej lub bardziej znanych faktów o najważniejszych nazistach, od Hitlera przez Hessa po Göringa, na tle najsłynniejszego procesu w dziejach, Procesu Norymberskiego. Hitler cierpiący na nieuleczalną chorobę? Artystyczna strona jego natury? Jego… skarpetki? Göring grający w tenisa? Problemy zdrowotne Hessa? Krok po kroku poznajemy ich (i nie tylko) losy aż do samej śmierci i wraz z kolejnymi zdjęciami (także tymi pośmiertnymi) obserwujemy ich codzienność i przemiany.

To nie jest książka dla wszystkich. Jak wspominałem na wstępie przedstawione tu autentyczne fotografie nie należą do łagodnych. Uwieczniono na nich zarówno ofiary z obozów koncentracyjnych, jak i zwłoki nazistów zabitych w konsekwencji procesu norymberskiego czy też zmarłych samobójczą śmiercią. Nie są to najprzyjemniejsze widoki, a przede wszystkim nie są to widoki dla wszystkich. Można więc poddawać w wątpliwość zasadność publikacji takich zdjęć, nie mniej są częścią historii, nie tylko tej opowiedzianej na łamach „Śmiertelnej choroby Hitlera”.

Ważniejsza od nich jest jednak sama treść. Fakty i ciekawostki zostały zaprezentowane w sposób przystępny i ciekawy, a co za tym idzie spodobają się także laikom. Relacje świadków, wspomnienia, historyczne wzmianki i anegdoty łączą się w intrygującą całość. Jest tu prawda, jest tu także groza, nie zabrakło również humoru, chociaż ten na tle całości zaliczyć należy do graniczącego z czarnym, a także lekkość stylu i obszerność poruszanych kwestii.

Ciekawi Was historia? Druga wojna światowa i tajemnice nazistów leżą w sferze Waszych zainteresowań? Sięgnijcie, bo to publikacja dla Was.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/10/07/smiertelna-choroba-hitlera-i-inne-tajemnice-nazistowskich-przywodcow-john-kingsley-lattimer/

ANEGDOTY O NAZISTACH

bardzo dobra ksiażka.na jaką chorobę cierpiał Hitler, jak zachowywali się naziści w Norymberdze, jak działała machina manipulacji i dużo, dużo więcej.
relacja lekarza przy trybunale norymberskim. mnóstwo zdjęć, informacji, opisów, relacje świadków przedstawione w bardzo ciekawej i dostepnej formie.

Gratka dla miłośników zagadek historii, obfitująca w anegdoty i ciekawostki dotyczące najwyższych dostojników Hitlera, jego samego, a także procesu norymberskiego.Niestety, moje wydanie ma bardzo niewyraźne zdjęcia,sporo atrakcji przez to mi umknęło, np. nie mogłam docenić faktu, że oglądam cerowane skarpetki Fuhrera.

• O Niemcach, Germanach (DACH)
  • W biblioteczce

Dodaj cytat z książki Śmiertelna Choroba Hitlera i Inne Tajemnice Nazistowskich Przywódców