Fanny Hill. Wspomnienia kurtyzany

Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Vesper
Fanny Hill : memoirs of a woman of pleasure
ankuku

Pierwsze pełne wydanie oryginalnej, niepoprawianej przez autora, cenzorów i tłumaczy "niegodziwej książki stanowiącej jawną zniewagę wobec religii i dobrych obyczajów, oraz wyrzut sumienia dla honoru, rządu i praw". "Nienawidząc szczerze długich i niepotrzebnych wstępów, wolę zawierzyć ci, pani, te wyznania bez zbędnych usprawiedliwień, miast wprowadzać cię z bojaźliwym drżeniem w tajniki...

"Nienawidząc szczerze długich i niepotrzebnych wstępów, wolę zawierzyć ci, pani, te wyznania bez zbędnych usprawiedliwień, miast wprowadzać cię z bojaźliwym drżeniem w tajniki mego rozwiązłego żywota, spisane z taką samą niefrasobliwością, z jaką ów żywot wiodłam.
Prawda! Naga, szczera prawda - oto mój cel. Nie zadam sobie trudu, by przesłonić ją figowym listkiem, lecz odmaluję sprawy w takich barwach, w jakich mi się jawiły w naturze, nie zważając, iż złamię te z owych zasad przyzwoitości, jakich nigdy nie spisano dla wyznań tak nieskrępowanych jak nasze".

Posłowie: Bogumiła Kaniewska.

źródło opisu: Vesper, 2012

źródło okładki: http://www.vesper.pl/

vampireheart | 2017-10-03
Przeczytana: 02 października 2017

Trzeba przyznać, że Fanny Hill ma tupet. Ta młodziutka dziewczyna wzbudziła spore kontrowersje i wpakowała swojego twórcę do więzienia (najpierw go z niego wyciągnęła, przynosząc mu dochód z publikacji, a później znów go tam wepchnęła przez swoją rozpustę, którą rzekomo szerzyła wśród czytelników). Ale czy dzisiaj - w dobie Greya - wciąż potrafi szokować?

Tytuł "Fanny Hill. Wspomnienia kurtyzany" mówi sam za siebie. Książka nie jest niczym innym, jak relacją młodziej dziewczyny, która wkracza na drogę płatnych rozkoszy. Chociaż tytuł na to nie wskazuje, a lektura zaklasyfikowana została do gatunku powieści erotycznych (częściej nazywa się ją pornograficzną), to jednak ma ona formę listów. Tak, tak, to powieść epistolarna, choć podczas czytania trudno to odczuć. Po prostu czytelnik ma wrażenie, że przysiadł na werandzie i wdaje się w szczerą rozmowę z wylewną Fanny.

Prawdę...

dori1703 | 2011-03-09

Czyżby wszystkie cnotki dały 1? Moje Panie (i Panowie?) książka z cała pewnością jest wulgarna i kontrowersyjna, ale spójrzcie na nią przez pryzmat daty powstania - XVIII wiek. Wyobrażacie sobie jak bulwersująca musiała wydawać się ówczesnemu społeczeństwu? Taka oświeceniowa Kamasutra. :)W niektórych kręgach do dzisiaj uchodzi za temat tabu.
Mimo wszystko muszę potwierdzić, że ta książka to po prostu 100% porno.

Miałam ochotę przeczytać coś „innego” z zdecydowanie innej kategorii niż książki, które zwykle czytam i szukając jakiegoś interesującego e-booka moją uwagę przykuł właśnie „Pamiętniki Fanny Hill”. Zachęcona recenzjami przeczytałam i mimo, że może ta książka nie jest jakoś bardzo górnolotna to znalazłam zdecydowanie tę „inność”, jakiej szukałam.
Książka ta powstała w XVIII wieku i w tamtym okresie stanowiła niemały skandal, co nie jest wcale dziwne. Była nawet przez kilka lat zakazana w różnych krajach. Obecnie nie budzi już takiej kontrowersji, ale na pewno nie przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi. Trzeba lubić taką tematykę czy zwyczajnie być bardziej zdystansowaną osobą.
„Pamiętniki Fanny Hill” opowiada o młodej dziewczynie pochodzącej ze wsi, która z pewnych powodów w stosunkowo młodym wieku została zdana sama na siebie. Całą naiwność i niewiedzę młodej dziewczyny wykorzystuje pewna mogłoby się zdawać bardzo „szlachetna” i majętna dama, która obiecując jej wygodne i...

Isadora | 2010-10-20
Na półkach: Przeczytane, Pamiętniki

Przeczytałam tę książkę,kiedy miałam kilkanaście lat i pamiętam,że wtedy mnie zaszokowała - a wszystko nie tylko przez treść,pozbawioną wszelkiej pruderii,wstydu,zahamowań,ale także przez język głównej bohaterki,a zarazem narratorki - prosty,dosadny,nieraz wulgarny.
Jak to się stało,że osoba taka jak Fanny Hill wzbudziła moją sympatię?
Może dlatego,że od początku była szczera aż do bólu,nie ukrywała niczego,nawet najbardziej wstydliwego epizodu ze swojego życia,nie próbowała też szukać usprawiedliwienia dla swojego postępowania,raczej godziła się z życiem,jakie prowadzi,czekając na powrót ukochanego.
Fanny to prosta dziewczyna ze wsi,która na wskutek tragicznych wydarzeń zostaje sama na świecie.Nieciekawą sytuację finansową dziewczyny niemal od razu wykorzystuje cyniczna i bezwzględna rajfurka,która mamiąc ją obietnicami wspaniałego życia w stolicy,wywozi ją do londyńskiego domu publicznego.
Tak rozpoczyna się "kariera" Fanny w londyńskim świecie rozpusty,podwójnej moralności i...

nina31 | 2010-06-14

Podobno jest to wersja "Pamiętników Fanny Hill" (pod takim tytułem właśnie czytałam) Czytałam tą książkę bardzo dawno temu, czytali ją moi znajomi;)i bardzo nam się podobała! Wtedy bardzo nam wszystkim działała na wyobraźnię...Być może na dzisiejszej młodzieży nie zrobiłaby takiego wrażenia, ja do dziś mam uśmiech na twarzy jak sobie ją przypominam. Oczywiście są w tej książce i wulgaryzmy i ostre opisy seksu ale w końcu pisze o tym prostytutka więc nie spodziewajmy się opisów miłości z romansu.

dignity | 2011-12-02

Sprzątając strych natknęłam się na pudło z napisem Książki... Większość z nich to mało znaczące gnioty, których nie zamierzałabym nigdy przeczytać, bądź bajki dla dzieci, które z chęcią kiedyś czytałam. I znalazła się tam też ta książka - Mama od razu mi ją poleciła, należała do niej. Zaciekawiła mnie okładka, bardzo kontrowersyjna bym powiedziała. Bardzo mi się podobała, mimo tego, iż może przesadnie ociekała seksem (ale czego innego można się spodziewać po pamiętniku ex-prostytutki??). Przede wszystkim dość prosty język Fanny nadał tej książce ciekawy wygląd i sprawiał, że bardzo miło mi się ją czytało. Warta polecenia!

Beti | 2013-05-27

Przeczytalam ta ksiazke jako nastolatka,a raczej pochlonelam.Fajnie sie czyta,ale raczej filmu nie polecam.Jest pozmienianych troche watkow a to juz nie to samo.

Ineska | 2011-02-26
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2011

Kiedy pierwszy raz weszłam na stronę tej książki zdumiał mnie brak komentarzy. Pomyślałam, że tak znana książka powinna mieć kilka stron opinii. Dopiero po przeczytaniu wszystko zrozumiałam.

"Pamiętniki Fanny Hill" będąc klasyfikowane do beletrystyki psują jej dobre imię. Można ją spokojnie porównać do filmu pornograficznego, bo poza scenami łóżkowymi nie a tam zbyt wiele. Jeśli mimo wszystko oceniać ją jako książkę to fabuła jest tak wymuszona, że równie dobrze mogłoby jej w ogóle nie być, czytelnik nie zauważyłby różnicy. O ile postać głównej bohaterki była średnio interesująca to pozostałe postacie... aż wstyd powiedzieć... Narratorka poświęciła więcej uwagi ich penisom i "dziurkom" niż czemukolwiek innemu.

Podsumowując, książka nie jest bynajmniej wartościową literaturą i nie uważam, że warto tracić na nią czas.

fata | 2010-01-17

Zapewniam, że jej zwierzenia zrobią wrażenie na czytelniku.

miliryndia | 2014-09-18
Przeczytana: 18 września 2014

"Kto z kim przestaje ... "
Fanny Hill, piętnastoletnia dziewczynka po śmierci rodziców, wiedziona ubarwionymi opowieściami pewnej kobiety, trafia do bezlitosnego, wyuzdanego Londynu, by tam zmierzyć się z istotą prawdziwego życia. Akcje powieści możemy oszacować na 4-5 lat, w których to bohaterka z niewinnej, wstydliwej dziewczynki, przeobraża się w pewną siebie, bezwstydną kobietę. Wraz z Fanny jesteśmy świadkami jej najpiękniejszych chwil, jak i tych najbardziej upokarzających...
Ci, którzy nie doświadczyli na własnej skórze, czym tak naprawdę jest prostytucja nie są w stanie do końca zrozumieć Francis. Przyznam, że sama spędziłam dzisiejsze popołudnie w poszukiwaniu jakiś dodatkowych informacji dotyczących autora, jego komentarzy odnoszących się do działania prostytucji. Zwróciłam również uwagę na datę jej napisania ( rok 1750)kiedy to nie panowała tak wielka swoboda dla słowa pisanego jak w XXI wieku. Nie trafiając na nic szczególnego, usiadłam i ponownie przeanalizowałam...