W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany.

Tłumaczenie: Jerzy Chociłowski
Cykl: Wyznania chińskiej kurtyzany (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
The Jasper Gate. The Memoirs of a Chinese Courtesan
kurtyzana, Chiny,
zhenzhu

Inne wydania

Napisana z humorem i elegancką pikanterią, lekka powieść, rozgrywająca się w orientalnej scenerii. W Londynie, przy herbatce, emerytowana kurtyzana opowiada koleżance o swoim życiu i bujnej erotycznej przeszłości. Jako nastolatka została sprzedana przez rodziców na żonę pewnego starca. Potem trafiła do domu publicznego, a następnie wspinała się po szczeblach kariery kurtyzany, doskonaląc miłosne techniki i nieoczekiwanie znajdując w swym zawodzie coraz więcej przyjemności... W tle świetnie opisane Chiny i barwne orientalne obyczaje.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

Joanna | 2013-02-13
Przeczytana: październik 2012

Spotykając się ze swoją przyjaciółką Forsycją , degustując różne gatunki chińskich herbat, Dong Mei opowiada o swoim życiu, o swojej karierze kurtyzany.
Aby uchronić od śmierci głodowej biedną wiejską rodzinę Dong Mei zostaje sprzedana do domu publicznego, a po uzyskaniu wolności pracuje jako dama do towarzystwa doskonaląc swoje umiejętności jako konkubina.
Ciekawe spojrzenie na zmiany obyczajowo – kulturowe oraz tradycje Chin.

BagatElka | 2014-05-07
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 06 maja 2014

Krótka książeczka w sam raz do poczytania w łóżku przed snem aczkolwiek niektórych może nastroić do nieco frywolnych zachowań.
Piękny ,poetycki język,który chwilami bywa zabawny.
Kiedyś na pewno wzbudziłaby niezły skandal ale obecnie to lektura na jeden raz.

Beti | 2017-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2017

"Decydując się na podanie do druku mych wspomnień ,ogłaszam coś w rodzaju własnego nekrologu i epitafium dla świata,w którym żyłam.Nie ma już kurtyzan."
Miao Sing przedstawia nam swoją bigrafię.Została sprzedana jako nastoletnia dziewczynka ,żeby rodzina miała pieniądze na życie.Świetna książka przedstawiająca życie Miao Sing ,które czasami było bardzo brutalne.Książka po którą naprawdę warto sięgnąć.POLECAM !!

bewelka86 | 2013-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2013

Tematyka kultury i historii Chin zaczęła mnie interesować od pierwszego spotkania z twórczością Mo Yana, dlatego jak tylko zobaczyłam tę książkę od razu ją wypożyczyłam.

Na początku myślałam, że będzie to coś w rodzaju autobiografii lub wywiadu z byłą kurtyzaną. W pewnym sensie tak jest, ale nie do końca. "W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany" to nie jest książka napisana przez byłą kurtyzanę! Jest to zmyślona historia, która powstała ponad pół wieku temu. Podobna, choć nieco krótsza, wersja tej historii ukazała się w Polsce w 1987 roku, a teraz została nieco poszerzona - o wątek współczesny i wydana po raz kolejny.

Wrażenia z samej lektury mam pozytywne - książkę dobrze się czyta, jest napisana poetyckim, ale bardzo przystępnym językiem. Jest tu mnóstwo metafor - właściwie wszystkie opisy scen erotycznych są tak przedstawione, że prawie w ogóle nie padają słowa takie jak: seks, stosunek, itp... Za to spotkamy takie sformułowania jak: "Jaspisowa Komnata",...

Grażyna | 2015-04-10
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Kanclerz | 2013-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2013, Obyczajowe
Przeczytana: 18 lipca 2013

Nie jest to egzaltowana opowieść, o dziewczynce walczącej z przeciwnościami losu. Takiej historii się spodziewałam. Zamerykanizowanych wyznań gejszy, choć na chińskim gruncie.

Jakże miło było się rozczarować. Autorka i bohaterka powieści rozpoczyna swe życie w dość standardowy sposób jak na kurtyzanę tamtych czasów. Biedni rodzice Miao Sing chcąc uratować się przed zbliżającym się widmem śmierci głodowej sprzedają swą najpiękniejszą pociechę. Miao rozpoczyna swą drogę po świecie deszczu i wierzb tylko dzięki szczęściu i młodości, która pozwoliła jej jeszcze na zachowanie dziewictwa.

Zmienia domy swej edukacji i pracy. Spotyka mężczyzn nieistotnych i tych najważniejszych. Rozwija swą świadomość oraz sztukę miłości do poziomu wojskowego oręża.
Nigdy jednak nie uskarża się na swój los. Nie lamentuje. Nie rozpacza, nad losem, którego nie wybrała. Przeciwnie! Jest dumna ze sztuki, w jakiej się specjalizuje.

Barwna i urzekająca opowieść o losach dającej miłość. Poetycka, wzniosła....

Nie sądziłam, że ta książka mnie specjalnie zainteresuje.
A wciągnęła, jak diabli!
Naprawdę trudno oderwać się od wyznań Dong Mei, gdyż są po prostu niezwykle intrygujące, tak jak sama była kurtyzana.
Opowieść toczy się raczej szybko, ale jednocześnie jest bogata w ciekawe szczegóły i co najważniejsze - nie nudzi oraz nie pozwala się pogubić.

Z czystym sercem mogę polecić.

Annette_Cinnamon | 2013-04-30
Przeczytana: sierpień 2012

„Kurtyzan świat zniknął ze szczętem,
Ich talent, sztuka – w czyimż są guście?
Dzisiaj szacuje się kobietę
Wedle rozmiarów w tyłku i w biuście.” [s.174]

Chińską kurtyzanę od biedy można porównać do japońskiej gejszy – obie uprawiają sztukę, dbają o żywą konwersację między klientami, którym usługują dolewając herbaty, posługują się poetyckim językiem, żądają wygórowanych cen za swoje usługi. Jednak kurtyzanie nadal bliżej będzie do prostytutki, pomimo tego, iż stoi od niej na wyższym szczeblu drabiny społecznej. Dzisiaj prawdziwych kurtyzan nie ma, ale książka Miao Sing pozwala poznać, jak wyglądało ich życie u schyłku świetności.

Jak na dobrą „autobiografię”* przystało, Miao Sing rozpoczyna swoją historię od opisu okresu dzieciństwa, które spędziła w biednej wsi w równie biednej rodzinie. Prawdziwe imię postanawia ukryć przed innymi, przybierając przydomek oznaczający Cudowną Rozkosz. Jak sama twierdzi, dola kurtyzany była jej pisana od momentu przyjścia na świat. Była dziewczyną...

Besia | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Książka przerażająca w swojej treści. Zasugerowana recenzjami z serwisu, byłam przekonana, że będzie to rzeczywiście lekka i zabawna powieść. Nic z tego !!!
Faktycznie opowieść toczy się przy herbatce i jakby mimochodem, ale to nie zmienia faktu, że dotyczy brutalności życia, upodlenia kobiet, a w zasadzie jak dla mnie dzieci. Trzynastoletnia, wrażliwa dziewczynka sprzedana jak niewolnica do zaspokajania każdej wyszukanej żądzy klienta. Bita i poniżana psychicznie. Jej odczucia erotyczne są praktycznie zerowe, dopiero nieco później , w okolicy ukończenia 15-tu lat (dalej więc mamy do czynienia ze swoistą pedofilią !!!)przestaje być widoczne w opisach obrzydzenie i pojawia się coś na kształt pożądania. Przy czytaniu dominowały u mnie dwa odczucia : ogromnie było mi żal bohaterki i obrzydzenie budził we mnie prymityw mężczyzn .
Z całą pewnością jest to świat bezwzględnego podporządkowania kobiet w służbie mężczyzn, straszliwego ich uprzedmiotowienia.
Jedyny plus z tej lektury -...

Jolantino | 2012-01-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Aby zacząć czytać książkę o Chinach, trzeba rozumieć ich kulturę lub wiedzieć o niej cokolwiek, ponieważ we wszystkich tych powieściach ich zwyczaje, tradycje uważane są za oczywistość. Dla nich nasza kultura jest dość osobliwa.
Książka pozostawiająca coś w sercu. Każdy sam powinien określić, czy to pustka, czy niedosyt a może i oszołomienie. Ponieważ nie jest to moja pierwsza książka o tej tematyce, nie jestem zdziwiona ich sposobem i trybem życia. Jednak czasem aż trudno mi uwierzyć, że takie rzeczy dzieją się podczas gdy ja w tym czasie beztrosko.. żyję.
W moim wieku wszystko przychodzi łatwo, bez większego wysiłku. Nie wyobrażam sobie, że nagle mogłabym zostać sprzedana przez moich rodziców, aby mogli przeżyć. Czas wojny sam w sobie jest niewyobrażalny. Niewyobrażalnie ciężki. Przetrwają najsilniejsi.