Pamiętniki Fanny Hill

Tłumaczenie: Mieczysław Sztycer
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Skandale i sensacje literackie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Interwers
Memoirs of Fanny Hill
klasyka
Evelline

Pamiętniki Fanny Hill, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek, jakie napisano w dziejach literatury powszechnej. Od chwili wydania (1750), kiedy to uznano ją za niebywały wręcz skandal, przez ponad 200 lat stanowiła przedmiot wielokrotnych zakazów i represji w różnych krajach, również za oceanem. To właśnie Fanny Hill była pierwszą powieścią, która w Stanach Zjednoczonych, wywołała nie notowaną nigdy przedtem nagonkę na utwór literacki oraz stała się przedmiotem procesu o rozpowszechnianie dzieł obscenicznych. W roku 1820, w stanie Massachusetts, sędzia skazał dwóch wędrownych sprzedawców książek, handlujących m.in. Pamiętnikami Fanny: jednego na grzywnę, drugiego na sześć miesięcy więzienia. Dopiero w roku 1963 (!), a więc ponad 140 lat po tym wydarzeniu i prawie 215 lat po wydaniu książki, sądy amerykańskie uchyliły zarzut obsceniczności, co uczyniono również w Europie.

Modliszeg | 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

"(...)prawdziwą miłością jest tylko uczucie, które rodzi się nie z popędu ciała-lecz z potrzeby serca!"

Bardzo dobra książka. Godna poświęcenia czasu. Powieść "Pamiętniki Fanny Hill" opowiada o losach bohaterki, która po śmierci rodziców trafia do Londynu. Szukając pracy, jako nastoletnia dziewica trafiła do domu publicznego. W pewnym momencie poznaje Karola, który jest jedyną, prawdziwą miłością dziewczyny. Niestety los, po długim związku rozdziela ich drogi. Dziewczyna sama musi zacząć radzić sobie z rzeczywistością. Trafia pod opiekę kolejnej kobiety, która dla swoich własnych korzyści sprzedaję Fanny zamożnemu mężczyźnie. Bohaterka przez pewien okres zostaję kochanką owego mężczyzny, zdradza go z młodym sługą po czym trafia do luksusowego domu publicznego, w którym dorabia się majątku, sławy i wspaniałych doznań.
Zakończenie jest niezwykle poruszające. Kobieta znów spotyka swoją jedyną miłość- Karola. Ich losy kolejny raz się krzyżują.

Książka mimo zaskakujących,...

vampireheart | 2017-10-03
Przeczytana: 02 października 2017

Trzeba przyznać, że Fanny Hill ma tupet. Ta młodziutka dziewczyna wzbudziła spore kontrowersje i wpakowała swojego twórcę do więzienia (najpierw go z niego wyciągnęła, przynosząc mu dochód z publikacji, a później znów go tam wepchnęła przez swoją rozpustę, którą rzekomo szerzyła wśród czytelników). Ale czy dzisiaj - w dobie Greya - wciąż potrafi szokować?

Tytuł "Fanny Hill. Wspomnienia kurtyzany" mówi sam za siebie. Książka nie jest niczym innym, jak relacją młodziej dziewczyny, która wkracza na drogę płatnych rozkoszy. Chociaż tytuł na to nie wskazuje, a lektura zaklasyfikowana została do gatunku powieści erotycznych (częściej nazywa się ją pornograficzną), to jednak ma ona formę listów. Tak, tak, to powieść epistolarna, choć podczas czytania trudno to odczuć. Po prostu czytelnik ma wrażenie, że przysiadł na werandzie i wdaje się w szczerą rozmowę z wylewną Fanny.

Prawdę...

Anezka | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Oj, Fanny, Fanny. Tyś najlepszą powieścią erotyczną, największą kurtyzaną, nic Ci nie dorówna, tylko czasami cenzura ogranicza.

Luiza | 2014-09-05
Przeczytana: 05 września 2014

Czy zgorszyła mnie ta książka? Bynajmniej. Poczytałam sobie o cnotliwej Fanny, która wchodzi w świat burdelu i prostytutek, w którym szybko się odnajduje. Wrodzony talent ;)
Tu sobie ziewnęłam, tam przerzuciłam kartkę i książkę skończyłam. Bez szału, bez emocji, choć w pewnych momentach jest nawet zabawna. Pewnie w chwili, gdy została wydana musiała budzić kontrowersje, teraz podczas jej lektury ciśnienie raczej gwałtownie nie skacze, chyba że sięgną po nie jakieś kościółkowe dewoty - w co wątpię - te dostrzegą tu źródło grzechu i rozpusty, dzieło demona, bla bla bla... Ot, czyste porno z happy endem.

dori1703 | 2011-03-09

Czyżby wszystkie cnotki dały 1? Moje Panie (i Panowie?) książka z cała pewnością jest wulgarna i kontrowersyjna, ale spójrzcie na nią przez pryzmat daty powstania - XVIII wiek. Wyobrażacie sobie jak bulwersująca musiała wydawać się ówczesnemu społeczeństwu? Taka oświeceniowa Kamasutra. :)W niektórych kręgach do dzisiaj uchodzi za temat tabu.
Mimo wszystko muszę potwierdzić, że ta książka to po prostu 100% porno.

Miałam ochotę przeczytać coś „innego” z zdecydowanie innej kategorii niż książki, które zwykle czytam i szukając jakiegoś interesującego e-booka moją uwagę przykuł właśnie „Pamiętniki Fanny Hill”. Zachęcona recenzjami przeczytałam i mimo, że może ta książka nie jest jakoś bardzo górnolotna to znalazłam zdecydowanie tę „inność”, jakiej szukałam.
Książka ta powstała w XVIII wieku i w tamtym okresie stanowiła niemały skandal, co nie jest wcale dziwne. Była nawet przez kilka lat zakazana w różnych krajach. Obecnie nie budzi już takiej kontrowersji, ale na pewno nie przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi. Trzeba lubić taką tematykę czy zwyczajnie być bardziej zdystansowaną osobą.
„Pamiętniki Fanny Hill” opowiada o młodej dziewczynie pochodzącej ze wsi, która z pewnych powodów w stosunkowo młodym wieku została zdana sama na siebie. Całą naiwność i niewiedzę młodej dziewczyny wykorzystuje pewna mogłoby się zdawać bardzo „szlachetna” i majętna dama, która obiecując jej wygodne i...

Roman Dłużniewski | 2016-12-20

Lata temu brat skądś przyniósł tę książkę do domu. To właściwie nie była książka, tylko jakiś maszynopis-odbitka. Czytaliśmy ukradkiem, żeby Rodzice nie zobaczyli. A sama książka ? Mnóstwo seksu i.. to by było właściwie na tyle. To może była tylko część tej książki, nie wiem. Wtedy poruszała wyobraźnie, dziś bym po nią nie sięgnął.

Isadora | 2010-10-20
Na półkach: Przeczytane, Pamiętniki

Przeczytałam tę książkę,kiedy miałam kilkanaście lat i pamiętam,że wtedy mnie zaszokowała - a wszystko nie tylko przez treść,pozbawioną wszelkiej pruderii,wstydu,zahamowań,ale także przez język głównej bohaterki,a zarazem narratorki - prosty,dosadny,nieraz wulgarny.
Jak to się stało,że osoba taka jak Fanny Hill wzbudziła moją sympatię?
Może dlatego,że od początku była szczera aż do bólu,nie ukrywała niczego,nawet najbardziej wstydliwego epizodu ze swojego życia,nie próbowała też szukać usprawiedliwienia dla swojego postępowania,raczej godziła się z życiem,jakie prowadzi,czekając na powrót ukochanego.
Fanny to prosta dziewczyna ze wsi,która na wskutek tragicznych wydarzeń zostaje sama na świecie.Nieciekawą sytuację finansową dziewczyny niemal od razu wykorzystuje cyniczna i bezwzględna rajfurka,która mamiąc ją obietnicami wspaniałego życia w stolicy,wywozi ją do londyńskiego domu publicznego.
Tak rozpoczyna się "kariera" Fanny w londyńskim świecie rozpusty,podwójnej moralności i...

Dominika Rygiel | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Tę recenzję zacznę nietypowo, bo od puenty. To nie jest dobra książka. Wytłumaczę się więc od razu skąd pomysł na jej lekturę. Otóż mam w zanadrzu powieść, która powstała poniekąd z inspiracji Pamiętnikami Fanny Hill, która ma być jej kontynuacją, współczesnym uzupełnieniem. Żeby móc więc zrecenzować coś w miarę wiarygodnie, trzeba sięgnąć do źródła. Książka Johna Clelanda owym źródłem jest. Jest też klasykiem swojego gatunku. A to dwa dosyć rozsądne argumenty, dla których zdecydowałam się na powyższy krok.

Mam na imię Francis Hill, Imię to Francis, Hill nazwisko. Przyszłam na świat w małej wiosce położonej o kilka mil od Liverpoolu, wioska nazywała się Lancashire. Moi rodzice byli tak samo biedni jak i uczciwi, rzadko spotykana to przywara u ludzi, ale już tacy byli. Miałam kilkoro rodzeństwa, ale wszyscy z nich pomarli nim ukończyłam lat trzynaście. Powodem takiego stanu rzeczy był niedostatek, głód i choroby. Ja jakimś cudem się uchowałam. Jednak gdy skończyłam piętnaście...

nina31 | 2010-06-14

Podobno jest to wersja "Pamiętników Fanny Hill" (pod takim tytułem właśnie czytałam) Czytałam tą książkę bardzo dawno temu, czytali ją moi znajomi;)i bardzo nam się podobała! Wtedy bardzo nam wszystkim działała na wyobraźnię...Być może na dzisiejszej młodzieży nie zrobiłaby takiego wrażenia, ja do dziś mam uśmiech na twarzy jak sobie ją przypominam. Oczywiście są w tej książce i wulgaryzmy i ostre opisy seksu ale w końcu pisze o tym prostytutka więc nie spodziewajmy się opisów miłości z romansu.