Okładka książki Pamiętniki Fanny Hill

Pamiętniki Fanny Hill

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Skandale i sensacje literackie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
romans
typ
papier
Evelline
5,51 (867 ocen i 75 opinii)

Opis książki

Pamiętniki Fanny Hill, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek, jakie napisano w dziejach literatury powszechnej. Od chwili wydania (1750), kiedy to uznano ją za niebywały wręcz skandal, przez ponad 200 lat stanowiła przedmiot wielokrotnych zakazów i represji w różnych krajach, również za oceanem. To właśnie Fanny Hill była pierwszą powieścią, która w Stanach Zjednoczonych, wywołała nie notowaną nigdy przedtem nagonkę na utwór literacki oraz stała się przedmiotem procesu o rozpowszechnianie dzieł obscenicznych. W roku 1820, w stanie Massachusetts, sędzia skazał dwóch wędrownych sprzedawców książek, handlujących m.in. Pamiętnikami Fanny: jednego na grzywnę, drugiego na sześć miesięcy więzienia. Dopiero w roku 1963 (!), a więc ponad 140 lat po tym wydarzeniu i prawie 215 lat po wydaniu książki, sądy amerykańskie uchyliły zarzut obsceniczności, co uczyniono również w Europie.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
dori1703 | 2011-03-09

Czyżby wszystkie cnotki dały 1? Moje Panie (i Panowie?) książka z cała pewnością jest wulgarna i kontrowersyjna, ale spójrzcie na nią przez pryzmat daty powstania - XVIII wiek. Wyobrażacie sobie jak bulwersująca musiała wydawać się ówczesnemu społeczeństwu? Taka oświeceniowa Kamasutra. :)W niektórych kręgach do dzisiaj uchodzi za temat tabu.
Mimo wszystko muszę potwierdzić, że ta książka to po prostu 100% porno.

Isadora | 2010-10-20
Na półkach: Przeczytane, Pamiętniki

Przeczytałam tę książkę,kiedy miałam kilkanaście lat i pamiętam,że wtedy mnie zaszokowała - a wszystko nie tylko przez treść,pozbawioną wszelkiej pruderii,wstydu,zahamowań,ale także przez język głównej bohaterki,a zarazem narratorki - prosty,dosadny,nieraz wulgarny.
Jak to się stało,że osoba taka jak Fanny Hill wzbudziła moją sympatię?
Może dlatego,że od początku była szczera aż do bólu,nie ukrywała niczego,nawet najbardziej wstydliwego epizodu ze swojego życia,nie próbowała też szukać usprawiedliwienia dla swojego postępowania,raczej godziła się z życiem,jakie prowadzi,czekając na powrót ukochanego.
Fanny to prosta dziewczyna ze wsi,która na wskutek tragicznych wydarzeń zostaje sama na świecie.Nieciekawą sytuację finansową dziewczyny niemal od razu wykorzystuje cyniczna i bezwzględna rajfurka,która mamiąc ją obietnicami wspaniałego życia w stolicy,wywozi ją do londyńskiego domu publicznego.
Tak rozpoczyna się "kariera" Fanny w londyńskim świecie rozpusty,podwójnej moralności i...

Ineska | 2011-02-26
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2011

Kiedy pierwszy raz weszłam na stronę tej książki zdumiał mnie brak komentarzy. Pomyślałam, że tak znana książka powinna mieć kilka stron opinii. Dopiero po przeczytaniu wszystko zrozumiałam.

"Pamiętniki Fanny Hill" będąc klasyfikowane do beletrystyki psują jej dobre imię. Można ją spokojnie porównać do filmu pornograficznego, bo poza scenami łóżkowymi nie a tam zbyt wiele. Jeśli mimo wszystko oceniać ją jako książkę to fabuła jest tak wymuszona, że równie dobrze mogłoby jej w ogóle nie być, czytelnik nie zauważyłby różnicy. O ile postać głównej bohaterki była średnio interesująca to pozostałe postacie... aż wstyd powiedzieć... Narratorka poświęciła więcej uwagi ich penisom i "dziurkom" niż czemukolwiek innemu.

Podsumowując, książka nie jest bynajmniej wartościową literaturą i nie uważam, że warto tracić na nią czas.

Miałam ochotę przeczytać coś „innego” z zdecydowanie innej kategorii niż książki, które zwykle czytam i szukając jakiegoś interesującego e-booka moją uwagę przykuł właśnie „Pamiętniki Fanny Hill”. Zachęcona recenzjami przeczytałam i mimo, że może ta książka nie jest jakoś bardzo górnolotna to znalazłam zdecydowanie tę „inność”, jakiej szukałam.
Książka ta powstała w XVIII wieku i w tamtym okresie stanowiła niemały skandal, co nie jest wcale dziwne. Była nawet przez kilka lat zakazana w różnych krajach. Obecnie nie budzi już takiej kontrowersji, ale na pewno nie przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi. Trzeba lubić taką tematykę czy zwyczajnie być bardziej zdystansowaną osobą.
„Pamiętniki Fanny Hill” opowiada o młodej dziewczynie pochodzącej ze wsi, która z pewnych powodów w stosunkowo młodym wieku została zdana sama na siebie. Całą naiwność i niewiedzę młodej dziewczyny wykorzystuje pewna mogłoby się zdawać bardzo „szlachetna” i majętna dama, która obiecując jej wygodne i...

nina31 | 2010-06-14

Podobno jest to wersja "Pamiętników Fanny Hill" (pod takim tytułem właśnie czytałam) Czytałam tą książkę bardzo dawno temu, czytali ją moi znajomi;)i bardzo nam się podobała! Wtedy bardzo nam wszystkim działała na wyobraźnię...Być może na dzisiejszej młodzieży nie zrobiłaby takiego wrażenia, ja do dziś mam uśmiech na twarzy jak sobie ją przypominam. Oczywiście są w tej książce i wulgaryzmy i ostre opisy seksu ale w końcu pisze o tym prostytutka więc nie spodziewajmy się opisów miłości z romansu.

miliryndia | 2014-09-18
Przeczytana: 18 września 2014

"Kto z kim przestaje ... "
Fanny Hill, piętnastoletnia dziewczynka po śmierci rodziców, wiedziona ubarwionymi opowieściami pewnej kobiety, trafia do bezlitosnego, wyuzdanego Londynu, by tam zmierzyć się z istotą prawdziwego życia. Akcje powieści możemy oszacować na 4-5 lat, w których to bohaterka z niewinnej, wstydliwej dziewczynki, przeobraża się w pewną siebie, bezwstydną kobietę. Wraz z Fanny jesteśmy świadkami jej najpiękniejszych chwil, jak i tych najbardziej upokarzających...
Ci, którzy nie doświadczyli na własnej skórze, czym tak naprawdę jest prostytucja nie są w stanie do końca zrozumieć Francis. Przyznam, że sama spędziłam dzisiejsze popołudnie w poszukiwaniu jakiś dodatkowych informacji dotyczących autora, jego komentarzy odnoszących się do działania prostytucji. Zwróciłam również uwagę na datę jej napisania ( rok 1750)kiedy to nie panowała tak wielka swoboda dla słowa pisanego jak w XXI wieku. Nie trafiając na nic szczególnego, usiadłam i ponownie przeanalizowałam...

zett | 2014-06-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Pamiętniki Fanny Hill czytane w dzisiejszych czasach, gdy w każdej większej księgarni jest stoisko z literaturą erotyczną, chyba nie robią już takiego wrażenia, jakie autor chciał osiągnąć. Faktycznie, książka ocieka wręcz szczegółowymi opisami, które napisane są po to by szokować. Postać Fanny jest wiarygodna i dobrze nakreślona, szczególnie jej przejście od naiwnego wstydliwego dziewczęcia na drogę rozpusty. To taka bajka dla dorosłych...Fanny jest małą księżniczką w krainie grzechu i wszystko dobrze się kończy. Nie jestem fanką tego gatunku, ale Pamiętniki wypadają dobrze na tle współczesnej literatury erotycznej. A zupełnie inaczej je odbieram, myśląc, że książka liczy sobie już prawie trzy wieki i napisana była w czasach, które seksem (powierzchownie przynajmniej) nie epatowały.

dignity | 2011-12-02

Sprzątając strych natknęłam się na pudło z napisem Książki... Większość z nich to mało znaczące gnioty, których nie zamierzałabym nigdy przeczytać, bądź bajki dla dzieci, które z chęcią kiedyś czytałam. I znalazła się tam też ta książka - Mama od razu mi ją poleciła, należała do niej. Zaciekawiła mnie okładka, bardzo kontrowersyjna bym powiedziała. Bardzo mi się podobała, mimo tego, iż może przesadnie ociekała seksem (ale czego innego można się spodziewać po pamiętniku ex-prostytutki??). Przede wszystkim dość prosty język Fanny nadał tej książce ciekawy wygląd i sprawiał, że bardzo miło mi się ją czytało. Warta polecenia!

57kg | 2012-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2012

Książka jest durna, ale mimo wszystko na początku trochę się pośmialiśmy z niej z bratem (niektóre teksty wymiatają) niestety na dłuższą metę to jakiś koszmar;) czysta pornografia! Na początku może mnie to i troszkę zszokowało, ale potem błagałam, żeby te denne opisy erotyczne się skończyły, autora nieźle poniosła wyobraźnia. Głupota bohaterów powala. Kilka stron da się tego poczytać, ale całość tylko dla wytrwałych i ludzi o mocnych nerwach;)

sav | 2010-06-14

Bez przekazu, nudna, bez polotu, niepotrzebnie wypełniona niepotrzebnymi opisami seksu (z typowo męskiego punktu widzenia, mimo że główna bohaterka to kobieta), które kompletnie nic nie wnoszą, sprawia wrażenie miękkiego porno dla ludzi tamtych czasów, do czytania pod kołdrą z wypiekami na twarzy przez nieuświadomione seksualnie nastolatki lat dawno minionych.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Aleksander Kamiński
    112. rocznica
    urodzin
    A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.
  • Anna Onichimowska
    63. rocznica
    urodzin
    Boli mnie głowa, ręce i nogi. Mięśnie, kości, paznokcie, włosy, zęby i serce. A najbardziej dusza.
  • Andriej Diakow
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się zrobić następnego. Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę.
  • Sidonie-Gabrielle Colette
    142. rocznica
    urodzin
    Trudno zadowolić jednocześnie wszystkich i samą siebie. Wolę zacząć od siebie...
  • Arnaldur Indriðason
    54. rocznica
    urodzin
    Znam to uczucie. Znudzenie samym sobą. Tym potworem, jakim się jest i którego człowiek nie jest w stanie się pozbyć. Na jakiś czas to się udaje, ale ten potwór zawsze wraca i zaczyna się ta sama stara pieśń.
  • David Lodge
    80. rocznica
    urodzin
    Wystarczy, żebyś wyznaczył sobie granicę wytrzymałości, a już po tobie.
  • Peter Pezzelli
    56. rocznica
    urodzin
    Dzięki uczeniu się nowych rzeczy człowiek ma ochotę wstać rano z łóżka.
  • Ismail Kadare
    79. rocznica
    urodzin
    Bóg nie daje całego szczęścia naraz.
  • Sakyō Komatsu
    84. rocznica
  • Grzegorz W. Kołodko
    66. rocznica
    urodzin
    Oczywiste jest, że najlepszym antidotum na głupotę i arogancję jest mądrość i wiedza. Dlatego też wypada walczyć. Słowem. Czyli bardzo dużo czytać i słuchać innych, trochę pisać i mówić do tych, którzy chcą słuchać. Trzeba rozmawiać. Najwięcej zaś- myśleć.
  • Fiodor Dostojewski
    134. rocznica
    śmierci
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Astrid Lindgren
    13. rocznica
    śmierci
    ... nie wychodząc stąd, raczej trudno będzie wam znów tu przyjść.
  • Josif Brodski
    19. rocznica
    śmierci
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Dino Buzzati
    43. rocznica
    śmierci
    Marnotrawić noce, nie kładąc się spać, nie bać się, że za późno, czekać na wschód słońca, smakować nieskończoność czasu, jaki się ma przed sobą, i nie martwić się

Znajdź nas na Facebooku