Świat Suzie Wong

Wydawnictwo: Albatros

Urzekająca i nastrojowa historia burzliwego romansu pomiędzy młodym angielskim artystą a piękną chińską prostytutką rozkwitającego w scenerii Hongkongu lat 50. Hongkongu, którego już nie ma. Robert Lomax, początkujący artysta malarz zafascynowany Dalekim Wschodem

Perzka | 2013-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2013

Richard Mason, brytyjski pisarz i scenarzysta. W czasie wojny, jako oficer RAF-u służył w Birmie i Indiach. Później wiele podróżował, między innymi po Afryce i Dalekim Wschodzie, którym był zafascynowany. Dorobek Masona obejmuje dwie powieści wydane pod pseudonimem John Lakin, oraz cztery pod własnym nazwiskiem. Najbardziej znaną książką pisarz jest „Świat Suzie Wong” Opublikowana w 1957 roku doczekała się przekładów na kilkanaście języków, milionów sprzedanych egzemplarzy i adaptacji teatralnej na Broadwayu. W 1960 roku, powstała jej wersja filmowa z Williamem Holdenem i Nancy Kwan w rolach głównych.

Robert Lomax, niespokojny, młody, poszukujący swego miejsca na ziemi wyrusza na Malaje, na plantację kauczuku, gdzie czeka na niego posada asystenta zarządcy plantacji. Początkowa fascynacja nowym miejscem pobytu szybko gaśnie. „Dni mu się niemiłosiernie dłużyły, wieczory ciągnęły w nieskończoność” a szef nie kazał zadawać się z tutejszymi dziewczynami, dlatego Robert zaczął malować....

Lei_Libros | 2014-12-05
Przeczytana: 29 listopada 2014

O Dalekim Wschodzie, który okazuje się miejscem najbliższym na świecie.
O zachowaniu przyzwoitości duszy.
O „Świecie Suzie Wong”.

Kulturowy tygiel brytyjsko- azjatyckiego Hongkongu z lat. 50. On, z niedawno odkrytym zapałem do pędzla i płótna, poszukuje inspiracji w tubylczych rejonach kantońskiego miasta. Ona, jedna jakich wiele. Kobieta do towarzystwa, oferująca swe ciało złaknionym marynarzom, ale i czerpiąca nieco infantylne zadowolenie z obcowaniem ze światem bardziej cywilizowanym od rodzimych peryferii. On zatrzymuje się w hotelu, który dla niej jest miejscem pracy. Me-leeing (dla klientów: Suzie), „zepsuta mniam-mniam dziewczynka” i Robert, włóczykij z mglistymi aspiracjami.

Mogłabym wyobrazić sobie tą historię, jaką przesmutną opowieść o egzaltowanej prostytutce i flegmatycznym brytyjskim malarzu, których pochłania mezaliansowe pożądanie niemogące znaleźć happy end’u.. Z ulgą i zadowoleniem stwierdzam, że Richard Mason ujmuje zrównoważonym realizmem, który niezwykle...

Aleksandra | 2017-04-28
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Całkiem spoko...
Podbał mi się zwrot, zacytuję:
"Zastanawiałem się półprzytomnie, dlaczego mi to zrobiła i nasuwała mi się tylko jedna odpowiedź : dziwka zawsze pozostanie dziwką."
Cóź, w tym wypadku było to tylko wrażenie.

monika | 2014-08-23
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

"Świat Suzie Wong" to rzeczywiście urzekający romans osadzony w latach 50-tych w Honkongu. Początkujący malarz Robert Lomax, postanawia szukać natchnienia w Honkongu. Tutaj trafia na Suzie Wong, piękną prostytutkę. Z początku tych oboje łączy głęboka przyjaźń, która z czasem przeradza się w miłość. Powieść, która mi osobiście nasuwa skojarzenia z "Damą Kameliową" czy "Pretty Woman".

Historia opisana przez Richarda Masona w powieści "Świat Suzi Wong" z racji na temat i główny wątek kojarzy się z hollywoodzką "Pretty woman". Na kartach powieści między parą bohaterów nie ma tak wyraźnych, jak w filmie różnic finansowych, istnieje za to bariera kulturowa. Zgodnie z prawidłami sztuki happy end kilkakrotnie na skutek dramatycznych zwrotów akcji staje pod znakiem zapytania. Robert Lomax postanawia poszukać swojego miejsca na ziemi i natchnienia, by tworzyć obrazy. Jest początkującym adeptem sztuki malarskiej. Wyjeżdża do Hongkongu. W nocie o autorze możemy przeczytać słowa samego Masona, zmarłego przed sześciu laty: "Od wielu lat nie byłem już w Hongkongu, ale słyszałem od znajomych, że bardzo się zmienił. (...) Ja jednak chciałbym pamiętać Hongkong takim, jaki był w latach pięćdziesiątych za czasów Suzie Wong". Śmiem twierdzić, że niewielu czytelników było tam w owym czasie. Każdy jednak instynktownie czuje, że autor znakomicie oddał atmosferę sennej, budzącej się...

McDusia | 2018-11-14
Przeczytana: 08 listopada 2018

Słodko-gorzka historia o miłości.
Akcja rozgrywa się w Hongkongu, gdzie zamieszkać decyduje się początkujący angielski malarz. Tam poznaje chińską prostytutkę, z którą się zaprzyjaźnia.
Nie jest to banalna opowiastka czy romans, ale wzruszająca opowieść o życiu, uczuciach i różnicach kulturowych.

madzia_lena | 2013-05-06
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Ta powieść jest magiczna, urzekająca. Niby zwykła historia jakich wiele. O tragedii życia, o miłości, o wielkiej rozpaczy i krótkich chwilach szczęścia.
Nie jest to tanie romansidło z najniższej półki ale naprawdę poruszająca powieść, którą warto przeczytać.

eMPeWu | 2014-12-19

Wspaniała! Świetnie pokazuje mentalność chińskiego społeczeństwa. Ciekawy obraz Hongkongu lat 50. Historia niebanalnej miłości między pewnym Anglikiem a chińską prostytutką. Czy ma ona szansę przetrwać? Nie jest to żaden tani harlequin dodawany do gazet za 2,50. Polecam!

carolinkaa | 2014-01-16
Przeczytana: 06 lutego 2012

Baaardzo fajna ksiazka.Historia pewnej prostytutki, ktora zycie zmusza do wykonywania tego zawodu. Nagle pojawia sie pewien mezczyzna w ktorym sie zakochuje, ale niestety pracowac trzeba dalej, a jej ukochany musi na to patrzec....Siegnelam po ta ksiazke po to zeby sie dowiedziec czegos o zyciu i zwyczajach w Chinach. Ksiazka rzeczywiscie daje pewien obraz tamtejszego zycia. Jezeli chcesz sie czegos dowiedziec o zyciu prostytutki w Chinach to warto przeczytac ta ksiazke.

Blanka_reads | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Robert Lomax to początkujący angielski malarz. Chcąc dalej tworzyć i doskonalić się, przybywa do Hongkongu. Tam na promie poznaje młodą Chinkę, która podaje się za dziewczynę z bogatej rodziny. Ani wygląd czy jej zachowanie nie przeczą temu. Jakiś czas później prawda wychodzi na jaw kiedy Robert spotyka ją znowu. Tym razem w hotelowym barze wśród innych prostytutek. Wkrótce ich dosyć burzliwa przyjaźń przeradza się w miłość.