Śmiej się pan z tego

yoahna

Wybór felietonów. Tom pierwszy 1936-1939

źródło opisu: okładka

nivien | 2015-07-15

Prrfekcyjny zbiór anegdot, czasem uroczych, częściej absurdalnych. Stałe źródło humoru i powiedzonek w mojej rodzinie.

Książkę odkryłam w wieku mniej więcej 11 lat. Często do niej wracałam i teraz też jeszcze wracam. Kiedyś śmieszyły mnie inne opowiadanka, z wiekiem bardziej doceniałam inne. Cudowna warszawska gwara, humor sytuacyjny. Powojenne felietony Wiecha już mnie tak nie urzekają.

Caleb | 2014-04-09
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Książka, którą posiadam od dzieciństwa i do której stale wracam. ,,Śmiej się pan z tego" jest zbiorem absurdalnych anegdot i felietonów z poprzednich wydawnictw Wiecha. Humor jest swojski, aż przaśny poprzez archaiczny język rodem z przedmieść Polski powojennej. Nie uznaję tego bynajmniej za wadę. Nawarstwienie gwary terenów przymiastowych jest z resztą cechą charakterystyczną Wiecheckiego i współtworzy jego pióro.

Lektura zabiera w komediową wycieczkę po kraju, w którym każdy sąsiad to kanalia, a setka wódki stanowi wieczorny obowiązek. Wiech drwi z przywar Polaków, ale robi to w sposó sympatyczny. Walery Wątróbka czy Apolonia Karaluch to tylko część barwnego korowodu. Nie mają rozbudowanych charakterów, bo i po co. To chodzące stereotypy i swoją rolę spełniają dobrze.

Humor nadal się nie zestarzał. Pożółkłe już stronnice otwierałem będąc w różnym wieku i zawsze znalazłem coś dla siebie. Wiech posługuje się przede wszystkim żartem sytuacyjnym, ale nie brakuje u niego czystej...