Plan ucieczki

Seria: Proza Iberoamerykańska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Plan de evasión
Ana

Powieść argentyńskiego pisarza, Adolfo Bioy Casaresa, jest utworem złożonym. Jej warstwa najbardziej "zewnętrzna" - to utwór sensacyjno-fantastyczny. Główny bohater, młody porucznik francuskiej marynarki Neveres, posądzony o przestępstwo polityczne wyjeżdża do Cayenne, a stamtąd na pobliskie wysepki, gdzie znajduje się nadzorowane przez gubernatora Castela więzienie. Klimat powieści zagęszcza się stopniowo, przybywa tajemnic, podejrzeń; autor niezwykle zręcznie stwarza atmosferę napięcia i zagrożenia. Kim jest gubernator? Obłąkanym uczonym? Mordercą czy dobroczyńcą więźniów? Szaleńcem czy poetą? Fałszywe tropy, ślepe uliczki naszkicowanych zaledwie motywów wskazują, iż owa warstwa sensacji i fantastyki, jakkolwiek samodzielna, stanowi jednak zewnętrzną szatę dla sensów, których wielkie bogactwo odkryć można głębiej.

źródło opisu: okładka (fragment)

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/index.php?ba=kni&nu=a07538...»

Wojciech Gołębiewski | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Casares (1914 - 1999) argentyński pisarz, przyjaciel i współpracownik Borgesa (1899 -1986), z którym razem opublikował wybór satyrycznych tekstów "Kroniki Bustosa Domecqa" (1985) pod pseudonimem Honorio Bustos Domecq. Sławę zdobył "Wynalazkiem Morela" (1940), a "Plan ucieczki" pochodzi z 1945 roku. Obie pozycje kwalifikuję do sci – fi w szerokim znaczeniu tego pojęcia (tak, jak naszego Lema), a jako tendencję estetyczną wskazuję realizm magiczny, tak typowy dla literatury iberoamerykańskiej, scharakteryzowany najtrafniej przez Gabriela Garcie Marqueza słowami:
"Mój najważniejszy problem polegał na zniszczeniu linii demarkacyjnej, która oddziela to co wydaje się być realne od tego co fantastyczne"
Szczęśliwie dla mnie utwór jest na tyle stary, że modne obecnie w literaturze obu Ameryk dewiacje i pornografia, nie zdążyły jeszcze wywrzeć swojego niszczącego piętna.
Starym swoim zwyczajem ...

Jonasz | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Ta mikro-powiesc argentynskiego autora, jest typowym przykladem literatury ibero-amerkanskiej. Jedyna nietypowa cecha jest niewielka objetosc. Typowe to piekny jezyk, niebywala erudycja authora, skomplikowana narracja, niekreslony czas akcji, zacieranie sie granic pomiedzy realnym swiatem , a fantazja.
Trudno uwierzyc, ze powiesc zostala napisana w 1945 roku! Brzmi bardzo wspolczesnie.

gggagg | 2014-08-18
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Mistrz, mistrz, wolę go bardziej od Borgesa z którym się przyjaźnił. Przeczytałem jednym tchem w jeden wieczór (książka jest krótka) i tak zasmakowałem, że teraz czytam "Sen o bohaterach. Najwyższego lotu fantastyka iberoamerykańska. Jak ktoś lubi to wie, że w tym przypadku słowo fantastyka jest dużo bardziej pojemne niż w przypadku np. książek St. Lema.

olaf2009 | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Coś jak Wyspa Tajemnic. Atmosfera tajemnicy, niezwykłości i zagadki. Treść jest jak opis snu - mamy niespodziewane zwroty akcji, dziwne zaskakujące zdarzenia, retrospekcje, niedopowiedzenia - co utrudnia podążanie za wątkiem. Może autorowi bardziej zależało na uwypukleniu tej atmosfery niezwykłości niż sekwencji zdarzeń?

problem | 2016-11-11
Konrad | 2016-10-14