Opowiadania o miłości, szaleństwie i śmierci

Tłumaczenie: Zofia Wasitowa
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Cuentos de amor, de locura y de muerte
klasyka
dona

Gatunkiem literackim, w którym Quiroga celuje jest opowiadanie. Opublikował ich kilka tomów, z których najznakomitsze są "El desierto", "El más allá", "Los desterrados", "Opowiadania o miłości, szaleństwie i śmierci" i "Opowieści z Selwy". Na niniejszy tom składają się dwa różne w swojej tematyce i stylistyce zbiory, dzięki czemu możemy poznać nie tylko doskonałą prozę klasyka literatury iberoamerykańskiej, ale i szeroką skalę jego talentu; krytycy bowiem, mówiąc o Quirodze, wymieniają Poego, Kiplinga, Czechowa jako pisarzy o pokrewnym typie wyobraźni.

Michał | 2014-05-25
Przeczytana: 20 marca 2015

Jeśli dzisiaj lub jutro spotkasz tę książkę, kup ją i zacznij czytać.
Oczywiście, nie wszystkie opowiadania są bardzo dobre. Są nierówne, kilka poruszyło mnie niesamowicie, inne już zapomniałem. Tytuł doskonale zapowiada zawartość, nie będziesz zaskoczony/a.
Po przeczytaniu ostatniej strony kołacze mi w głowie jedno zdanie: nigdy nie zadawałem sobie sprawy, że miłość tak bliska jest szaleństwu.

Horacio Quiroga mistrzowsko opisuje stany emocjonalne, które przeżywają jego bohaterowie. Kochamy, szalejemy i mordujemy razem z nimi. Chociaż prawdziwy kunszt w budowaniu postaci i atmosfery Horacio ukazuje dopiero w odrobinę dłuższych opowiadaniach. Moim zdaniem dwa najdłuższe teksty w zbiorku (bardzo krótkie mimo wszystko) są zdecydowanie najlepsze, i to je, jeśli jesteś zbyt zabiegany/a, powinieneś koniecznie przeczytać.

Najbardziej znane teksty ze zbioru to prawdopodobnie: El almohadón de pluma i A la deriva. (Poduszka z pierza i... Nie znam polskiego tytułu)

Osobiście urzekły...

Filip | 2016-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Jedne lepsze, inne słabsze, ogólnie spoks

Magnis | 2016-04-29
Wosia | 2016-04-25