978-83-63111-89-2
antologia, opowiadania, życie

Antologia opowiadań, której autorami są blogerzy. E-book wydany w ramach projektu Blogerzy Książki Piszą. Blogerzy złapali za pióro. Wytężyli wyobraźnię, zebrali wenę twórczą i oto jest – antologia dwudziestu siedmiu opowiadań napisanych przez osoby, które prowadzą blogi. Jak wiadomo, to życie pisze najciekawsze scenariusze, dlatego właśnie tematem przewodnim stały się szkice z życia, te codzienne i te niezwykłe, ale wszystkie zaskakujące i ciekawe. Każde opowiadanie, to indywidualne spojrzenie autora na otaczającą nas rzeczywistość, znajdziemy więc w nich uczucia, wartości, marzenia, tajemnice… Zapraszamy czytelników w świat widziany oczami blogerów, którzy zmierzyli się z wyzwaniem, jakim było wspólne stworzenie e-booka. Obiecujemy emocje, wzruszenia, słowem – samo życie!

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie autorskie: Bebe

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Z życia wzięte

Nie jestem wiernym fanem żadnego bloga. Nie czują potrzeby czytania o problemach innych ludzi. Te obserwowane codziennie i te własne w zupełności mi wystarczają. Mimo to, zdecydowałem się na lekturę „Szkiców z życia” - z przekory, nudów lub ciekawości. To nieważne. Grunt, że się zdecydowałem. I nie żałuję.

„Szkice z życia” to zbiór opowiadań, których autorami są blogerzy. Pewnie część z Was ich zna, podziwia, szanuje i czytuje. Ja miałem okazję zapoznać się z ich twórczością po raz pierwszy. Co więcej, w dawce uderzeniowej, gdyż lektura tylu opowiadań dostarcza naprawdę „kopa” emocjonalnego. Na dodatek, ich tematyczne zróżnicowanie, które nie pozwala się nudzić, sprawia, iż z ciekawością, graniczącą wręcz z niezdrową fascynacją, czekamy na kolejną opowieść. Bo cóż może nas bardziej interesować niż tragedie i radości innych ludzi? A to jest właśnie ta „siła sprawcza”, którą blogerzy przelali na e-papier.

Kobiety piszą o miłości; mężczyźni wolą „twarde” opowieści. Takie wrażenie towarzyszy przez cały czas obcowania z tym e-bookiem. Na dodatek, tej miłości – niespełnionej, szczęśliwej czy tragicznej – jest dużo, bardzo dużo. To z pewnością już na wstępie zawęża grono odbiorców. Ale czy na pewno? Ja, samiec, mimo całkowitego oddania książkom mrocznym i krwawym, czytałem te wszystkie opowieści z (to nie recenzencka przesada) wypiekami na twarzy. Czemu? Bo, powtórzę raz jeszcze, tak niesamowita dawka emocji, która tkwi w każdym, lepszym czy gorszym opowiadaniu, sprawia, że nawet największy macho zaczyna inaczej patrzeć na świat. A przynajmniej ten, którego wrażliwość jest nieco większa niż poziom własnego ego.

Naprawdę trudno jest opisać każde z opowiadań – o poszukiwaniu idealności, o tajemniczym lustrze, o śmierci na misji w Iraku, o dzieciach i strachu przed nimi lub o nie. A takie tematy, od prozaicznie codziennych, do magicznie tajemniczych, dominują w tej antologii. Jak wspominałem – nie jestem znawcą i wielbicielem blogów. Nie lubię czytać o problemach (choć pojęcie empatii jest mi znane) innych. Lecz mimo to, zapamiętałem dwa niesamowite opowiadania – „Kobieta, którą nigdy nie będę” oraz „Powrót ojca”. Pierwsze – o poszukiwaniu siebie przez pryzmat innych, o szukaniu Boga, o zagubieniu – urzekło mnie kunsztem pisarskim i niewymuszoną „prawdziwością”. Drugie, mówiące o stracie żony i kilkuletniej córki, wywołało suchość w ustach i pieczenie pod powiekami. Przyznam, kryminały rzadko tak działają.

Ta książka, mimo różnego poziomu tekstów, mimo kilku redakcyjnych błędów i straszącej niekiedy nowomowy, jest doskonałą lekturą dla tych, którzy w blogach widzą tylko pole do bezsensownych rozmów i wylewania własnych żalów. Te dwadzieścia siedem opowiadań udowadnia, że blogerzy pisać o uczuciach potrafią. Nie wiem, jak poradziliby sobie z czymś większym, ale w tym co robią, są naprawdę dobrzy.

Lekturę „Szkiców z życia” polecam sobie dawkować – dobrze jest bowiem choć na chwilę przysiąść i zastanowić się, czy to przeczytane właśnie opowiadanie nie mówi przypadkiem o mnie, o moich uczuciach i wątpliwościach? Czasem odpowiedź na to pytanie może wiele w życiu zmienić.

Bartek Szpojda

Anna | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

Nie czytam blogów, nie jestem fanem wywnętrzania się na stronach internetu, ale nie stanowi to jakiejkolwiek przeszkody, aby sięgnąć po e-booka, którego autorami są właśnie blogerzy, ponoć ci znani i ci początkujący.

Ta książka to zbiór fajnych i ciekawych tekstów, w formie krótkich historyjek, zaczerpniętych z obserwacji otaczającego nas świata, ale też takich, które są wytworem naszej wyobraźni czy fantazji. To codzienne życie; smutne i przygnębiające, to poszukiwanie szczęścia, samego siebie, to też radość z podarowania komuś uśmiechu, czułego gestu czy słowa.

Nie jestem zwolennikiem krótkich form, felietonów czy dykteryjek, ale te teksty przypadły mi w większości do gustu.

Anna | 2013-10-02
Przeczytana: 24 września 2013

Kim jest bloger? Takie niezwykle prowokujące pytanie zadaje jedna z autorek zbioru opowiadań. Pozycja to nietypowa, ale zanim przejdę do szczegółów, pozwolę sobie przedstawić moją własną opinię na ten temat. Zwykły zjadacz chleba postrzega blogosferę jednowymiarowo. Od razu gdzieś w tle wyobraża sobie internetowy dziennik. Na przestrzeni kilku ostatnich lat, prym jednak wiodą strony tematyczne, które pomagają w dzieleniu się swoimi pasjami z innymi. Mamy, więc bez liku blogów kulinarnych, hafciarskich, czy podróżniczych. Gdzieś na uboczu jest coraz większa grupa osób chcąca pisać o kulturze i literaturze. Pomimo, iż to nieco odsunięte od trendów środowisko coraz częściej jest doceniane przez wydawców, którzy np. proponują współpracę recenzencką ludziom kochającym książki, to jednak jest w tym kręgu spora liczba osób, która pragnie nie tylko oceniać dokonania innych, ale również (a może przede wszystkim) sama kreować współczesną kulturę. Warto, więc postawić sobie nieco bardziej...

Ewa-Książkówka | 2012-05-25
Przeczytana: 19 maja 2012

Ci, którzy w miarę regularnie śledzą moje recenzje, wiedzą, że nigdy nie byłam miłośniczką krótkiej formy literackiej. Jeśli już decydowałam się na lekturę opowiadania, to wyłącznie kierując się starannym wyborem. Często kierował mną jakiś silny bodziec nakazujący lekturę właśnie tego, a nie innego zbioru.

Jednakże – gdy tylko dowiedziałam się o zamyśle powstania projektu Blogerzy Książki Piszą – wiedziałam, że na pewno zapoznam się z efektem końcowym: antologią opowiadań „Szkice z życia”.

Co sprawiło, że akurat tę pozycję postanowiłam zaliczyć w poczet lektur, które zasilają moją półkę oznaczoną mianem „Przeczytane”? To, mianowicie, że autorami tekstów są osoby zasilające szeregi blogosfery, osoby dla których pisanie jest nie tyle pasją i sposobem na odreagowanie trudów codzienności, co cząstką życia. Są to ludzie, którzy jak ja sama (i większość z Was) kochają czytać i udzielają się literacko (bez rozróżniania czy chodzi o recenzje książek czy twórczość typowo literacką). Czuję...

Niezmienna | 2017-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Nie czytam blogów, nie wiedziałam czego spodziewać się po tej antologii. Nie zachwyciła, ale i nie rozczarowała. To jednak nie moje klimaty. A ponieważ nie mam ostatnio czasu na czytanie powieści, które wymagają skupienia i koncentracji (nad czym boleję), dlatego muszę zadowalać się choć namiastką w postaci krótkich form.

Cyrysia | 2012-05-25

Każdy z nas pragnie realizować swoje marzenia. Jedni chcą się uczyć profesjonalnie tańczyć, śpiewać. Inni natomiast marzą o podróżach dookoła świata bądź napisaniu własnej książki. Szczęściu trzeba jednak dopomóc uczynić pierwszy krok, tak jak to zrobiła Agnieszka, autorka bloga Kraina Czytania.. Wspólnie z Danusią, twórczynią bloga Książki zbójeckie wpadła na pomysł zrealizowania projektu Blogerzy Piszą Książki, do którego przyłączyli się również inni użytkownicy blogsfery. I tak oto pod nakładem Oficyny Wydawniczej RW2010 powstały ,,Szkice z życia’’ zawierające dwadzieścia siedem ciekawych, różnorodnych opowiadań.

Niemal wszystkie historie zamieszczone w powyższej antologii zaskakują tematyką, wyobraźnią autora i bardzo dobrym wykonaniem literackim. Kilka opowiadań szczególnie mnie urzekło, wzruszyło, pozytywnie rozbawiło dając niekiedy przyjemny dreszczyk emocji.

Ciekawą opowieść o tytule ,,Przerwana sonata’’ stworzyła Alicja Minicka. Przedstawia obraz udręczonej dziewczyny,...

Książkowe_Wyliczanki | 2012-05-28
Na półkach: Przeczytane, Lit. polska, 2012
Przeczytana: 28 maja 2012

Podobają mi się akcje, które od czasu do czasu można spotkać w sieci. Pod koniec zeszłego tygodnia na jednym z blogów znalazłam informację o książce napisanej przez różnych ludzi z blogosfery. Jako że akurat nie miałam nic ciekawego pod ręką, postanowiłam ją przeczytać i zobaczyć jak mi się spodoba.

Zbiór zawartych w książce opowiadań różni długość, tematyka i styl. Łączy natomiast życie. Jedne opowieści są mało prawdopodobne, inne mogą się przytrafić każdemu z nas. Jedne są przerażające, smutne, przygnębiające, przytłaczające. Inne nostalgiczne, wesołe, romantyczne. Każde z opowiadań jest inne, każde też oddaje cząstkę danej osoby. Właściwie w każdym z nich coś mi się podobało. Choć były takie które poruszyły mnie wręcz niesamowicie. Były też takie, które nie do końca do mnie dotarły.

Oto parę z tych, które wywarły na mnie silniejsze wrażenie:

Jadąc autobusem nie mogłam powstrzymać łez przy - "OSTATNIEJ MISJI" Agnes A. Rose. Niby nic nadzwyczajnego. Opisuje dwutorowo misję w...

Iliana | 2014-04-12
Przeczytana: styczeń 2014

Piter Murphy, który prowadzi bloga „Pisany inaczej....” po raz któryś z rzędu zaskakuje. Skoro szkice z życia, to też Jego opowiadanie jest tym bardziej o życiu.
Opowiadanie „Powrót ojca” napisane jako monodram ojca do nad grobem zmarłej córki. Czyta się to niezwykle szybko. Całość napisana prosto, rzeczowo, z aktualnym wątkiem i przesłaniem.
Tragicznie umiera kochana żona, zostawiając dziecko i zrozpaczonego męża, który nigdy nie mógł się pogodzić z jej śmiercią. Ale wie, że musi żyć dla kochanej córki. W krótkim czasie córka zaczyna chorować. Umiera.
Ojciec przywołuje wszystkie wspólne chwile, radości dnia codziennego. Opisuje ból, rozpacz i obłęd, w jaki popadł. Ta przypadłość popchnęła go do morderstw małych, niewinnych dziewczynek. Więzienie, szpital psychiatryczny, który na dobrą sprawę niewiele w nim zmienił. Powrót do świata i poprzednich czynów.
Jednak...no właśnie. Autor potrafi umiejętnie dozować w nas emocje. Przełomowym punktem opowiadania jest spojrzenie jednej z...

alison2 | 2012-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 11 lipca 2012

O inicjatywie Blogerzy Książki Piszą słyszał już chyba każdy szanujący się właściciel książkowego bloga. Oto grupka blogerów, wspólnymi siłami postanowiła wydać e-booka ze swoimi opowiadaniami. W grupie znalazły się zarówno osoby, które mają na swoim koncie pierwsze pisarskie doświadczenia, jak i takie, dla których, miejmy nadzieję, ten zbiorek dopiero otworzy nowe możliwości.

Pomysł bardzo sobie cenię i nie wiem, czy sama miałabym odwagę na taki krok. Oto osoby, które dotąd oceniały pracę innych, stają w sytuacji, w której same będą oceniane... Biorąc pod uwagę, że wiele osób sceptycznie podchodzi do opowiadań, stworzenie takiego, które naprawdę ujęłoby czytelników to nie lada sztuka...

Zbiór mieści w sobie aż 27 opowiadań, których motywem przewodnim stało się życie. Pragnąc zachować możliwie duży obiektywizm, podczas czytania ignorowałam nazwiska autorów. I z tym większym zainteresowaniem studiowałam informacje na ich temat po zakończeniu czytania całego zbioru.

Życie to...

Yosun | 2014-08-13
Przeczytana: sierpień 2014

Ostatnia książka „na leżak” za mną. Przyznam się od razu, że zainteresowałam się nią tylko ze względu na zawarte w niej opowiadanie Katarzyny Warpas czyli Beleluszka :), której bloga i rysunki uwielbiam i której „Boję się Ciebie, Potomku” jest zdecydowanie najlepsze. Ale odkryłam jeszcze paru innych, nieznanych mi blogerów, których opowiadania wywołały we mnie emocje i wielką ochotę, by odnaleźć ich blogi w sieci. Co niezwłocznie zamierzam uczynić :)

felicja | 2012-05-25

„Szkice z życia” zaskoczyły mnie i oczarowały. Wiedziałam, że blogerzy potrafią pisać, ale żeby robili to aż tak dobrze? Można się było spodziewać różnorodności, ale nie aż tak wysokiego poziomu tekstów!

Początkowo myślałam, że akcja „Blogerzy Książki Piszą” to będzie taka zabawa – poczytamy teksty naszych znajomych, porozmawiamy o nich, pożartujemy. Potem zaczęło się do niej przyłączać coraz więcej osób, a gdy poznaliśmy nazwiska autorów, zarys ich życiorysu i dokonań, sprawa stała się poważniejsza. Tylu utalentowanych ludzi połączyło swoje siły! Nie mogłam się doczekać, żeby sprawdzić, co z tego wyniknie.

Lektura antologii za mną. Jestem przekonana, że powstał zbiór bardzo wartościowych, różnorodnych i dobrze napisanych tekstów. Niektóre z nich są wybitne, wspaniałe i dla mnie osobiście – ważne. Inne raczej nie w moim guście, choć doceniam ich kunszt. Tematykę dobrze oddaje tytuł – „Szkice z życia”. Nie oznacza to jednak monotonii, wręcz przeciwnie. Całe bogactwo ludzkiego...