Z życia wzięte

Bartek Szpojda Bartek Szpojda
25.05.2012
Okładka książki Szkice z życia Aurora, Danuta Awolusi, Dagmara, Maria Izabela Fuss, Justyna Karolina Gałązka, Agnieszka Gil, Justyna Gul, Jan Antoni Homa, Dorota Kamińska, Aleksandra Kocianowska, Agata Adelajda Kołodziejczyk, Marta Kusz, Katarzyna Maczyk, Miłośnik Miłości, Alicja Minicka, Roman Monkiewicz, Piter Murphy, Agnieszka Nietresta-Zatoń, Victor Orwellsky, Agnes A. Rose, Małgorzata Rybarczyk-Bończak, Agnieszka Steur, Dorota Szczepanik, Marzena Tokarska, Olaf Tumski, Katarzyna Warpas, Magdalena Żerek
Średnia ocen:
5,9 / 10
57 ocen
Czytelnicy: 169 Opinie: 17

Nie jestem wiernym fanem żadnego bloga. Nie czują potrzeby czytania o problemach innych ludzi. Te obserwowane codziennie i te własne w zupełności mi wystarczają. Mimo to, zdecydowałem się na lekturę „Szkiców z życia” - z przekory, nudów lub ciekawości. To nieważne. Grunt, że się zdecydowałem. I nie żałuję.

„Szkice z życia” to zbiór opowiadań, których autorami są blogerzy. Pewnie część z Was ich zna, podziwia, szanuje i czytuje. Ja miałem okazję zapoznać się z ich twórczością po raz pierwszy. Co więcej, w dawce uderzeniowej, gdyż lektura tylu opowiadań dostarcza naprawdę „kopa” emocjonalnego. Na dodatek, ich tematyczne zróżnicowanie, które nie pozwala się nudzić, sprawia, iż z ciekawością, graniczącą wręcz z niezdrową fascynacją, czekamy na kolejną opowieść. Bo cóż może nas bardziej interesować niż tragedie i radości innych ludzi? A to jest właśnie ta „siła sprawcza”, którą blogerzy przelali na e-papier.

Kobiety piszą o miłości; mężczyźni wolą „twarde” opowieści. Takie wrażenie towarzyszy przez cały czas obcowania z tym e-bookiem. Na dodatek, tej miłości – niespełnionej, szczęśliwej czy tragicznej – jest dużo, bardzo dużo. To z pewnością już na wstępie zawęża grono odbiorców. Ale czy na pewno? Ja, samiec, mimo całkowitego oddania książkom mrocznym i krwawym, czytałem te wszystkie opowieści z (to nie recenzencka przesada) wypiekami na twarzy. Czemu? Bo, powtórzę raz jeszcze, tak niesamowita dawka emocji, która tkwi w każdym, lepszym czy gorszym opowiadaniu, sprawia, że nawet największy macho zaczyna inaczej patrzeć na świat. A przynajmniej ten, którego wrażliwość jest nieco większa niż poziom własnego ego.

Naprawdę trudno jest opisać każde z opowiadań – o poszukiwaniu idealności, o tajemniczym lustrze, o śmierci na misji w Iraku, o dzieciach i strachu przed nimi lub o nie. A takie tematy, od prozaicznie codziennych, do magicznie tajemniczych, dominują w tej antologii. Jak wspominałem – nie jestem znawcą i wielbicielem blogów. Nie lubię czytać o problemach (choć pojęcie empatii jest mi znane) innych. Lecz mimo to, zapamiętałem dwa niesamowite opowiadania – „Kobieta, którą nigdy nie będę” oraz „Powrót ojca”. Pierwsze – o poszukiwaniu siebie przez pryzmat innych, o szukaniu Boga, o zagubieniu – urzekło mnie kunsztem pisarskim i niewymuszoną „prawdziwością”. Drugie, mówiące o stracie żony i kilkuletniej córki, wywołało suchość w ustach i pieczenie pod powiekami. Przyznam, kryminały rzadko tak działają.

Ta książka, mimo różnego poziomu tekstów, mimo kilku redakcyjnych błędów i straszącej niekiedy nowomowy, jest doskonałą lekturą dla tych, którzy w blogach widzą tylko pole do bezsensownych rozmów i wylewania własnych żalów. Te dwadzieścia siedem opowiadań udowadnia, że blogerzy pisać o uczuciach potrafią. Nie wiem, jak poradziliby sobie z czymś większym, ale w tym co robią, są naprawdę dobrzy.

Lekturę „Szkiców z życia” polecam sobie dawkować – dobrze jest bowiem choć na chwilę przysiąść i zastanowić się, czy to przeczytane właśnie opowiadanie nie mówi przypadkiem o mnie, o moich uczuciach i wątpliwościach? Czasem odpowiedź na to pytanie może wiele w życiu zmienić.

Bartek Szpojda

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja