Studnia i wahadło

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura dawna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Imprint
Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Pit and the Pendulum
horror, groza, klasyka
horror
Arnika

chrispu | 2016-05-08

Świetna nowelka do czytania lub słuchania w nocy.
Można się wtedy idealnie wczuć w jej klimat. Ale gdy ma się klaustrofobię to ... chyba lepiej nie czytać lub słuchać. Nowela (przy uważnej lekturze) bardzo silnie oddziałuje na psychikę, pobudza wyobraźnię czytelnika. Co prawda są w niej momenty słabsze,bełkotliwe (szczególnie na początku), które powodują, iż ma się wrażenie "zaraz, ale o czym to autor pisze?" ale później "akcja" się rozkręca i trzyma w napięciu do końca. Który to koniec zaskoczył mnie kompletnie. I tak to już w nowelach Edgara jest.

Edyta Zawiła | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

"...Zemdlałem — nie powiem jednak, abym zatracił wszystką świadomość. Próżno byś się starał określić lub nawet opisać to, co mi z niej zostało. Lecz — koniec końcem — nie wszystko było stracone. W śnie najgłębszym — też nie wszystko! W obłędzie — nie wszystko! W zemdleniu — nie wszystko! W śmierci — nie wszystko! Nawet w grobie nie wszystko bywa stracone! W przeciwnym razie zabrakłoby nieśmiertelności dla człowieka..."

"...Ujrzałem jasno zgotowany mi los i winszowałem sobie szczęśliwego trafu, który mię ocalił. Jeszcze krok jeden — a byłbyś stracony dla świata. Śmierć owa, w porę usunięta, miała te właśnie cechy, którem uważał za zmyśloną i niedorzeczną część kleconych o inkwizycji powieści..."
Studnia i wahadło w sali tortur wprowadza nas w świat inkwizycyjnych przedsionków piekła, stan grozy, demonizm, napawanie się strachem, paranoją, psychozą, którymi karmi się kat, przeszywają nas męki w oczekiwaniu na odchylający się i przybliżający zabójczy półksiężyc,słyszymy tykanie,...

tivrusky | 2015-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Opowiadanie straszne i przeszywające dreszczem! Obdarte w zasadzie z fabuły, jest przerażającym zapisem doświadczeń skazańca, oczekującego na śmierć, po inkwizycyjnym procesie. Zniewalające poczucie klaustrofobii i nieograniczonego, zdaje się okrucieństwa, wraz z całą jego pomysłowością, uderza mocno, robi spore wrażenie. Przeraża głównie, zdaje się za sprawą poruszania jakichś empatycznych odczuć, gdy wyobrażamy sobie cierpienia bezsilnego więźnia, którego zmagania, prowadzą jedynie do pogorszenia jego sytuacji.

Nana | 2012-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Biorąc pod uwagę, że to literatura romantyczna - sorry, ale mniej niż 8 gwiazdek takiemu genialnemu, oryginalnemu opowiadaniu dać się nie da!

Tinkerbelle | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Sam pomysł genialny, jak ktoś ma plastyczną wyobraźnię to da się wręcz poczuć stęchliznę studni i chropowatość cegły pod palcami. Oczyma wyobraźni ujrzeć można też wahadło. I to chyba ratuje całość, bo ogólnie jak dla mnie jest to trochę przegadane opowiadanie.

Absolutnie świetna makabreska i jednocześnie studium człowieka nieuchronnie skazanego na śmierć. Zakończenie zaskakujące, nieoczywiste, a poczucie wszechobecnej marności i przegranego odgórnie losu - absolutnie genialne. Wisienka na torcie, perełka. Zostaje lekki niedosyt, jednak jest on na tyle niezauważalny, że szybko o nim zapominamy. Wszak to genialna nowelka!

Grażyna | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 02 stycznia 2014

miś | 2017-08-15

BARDZO DOBRE !!!
Jest to chyba jedno z najokrutniejszych i najlepszych zarazem opowiadań grozy. Również jedno z najlepszych samego Poe.
Zimne, mokre, duszne, ciasne, klaustrofobiczne, straszne...
Więzienie - takie, że śmierć staje się wyczekiwaną przyjaciółką.
Podczas czytania zrodziła się we mnie myśl jedna, groźna:
"Oby nikt nigdy takich okropieństw nigdy nie musiał przeżywać!"
Zaraz potem nadeszła myśl nowa, gorsza od pierwszej:
"Ludzie! To ludzie są prawdziwymi i najgorszymi potworami! I to ludzie ludziom i ludzie światu gotują męki najpotworniejsze!"
7/10

MontyP | 2014-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2000

Kolejna "perełka". Pewne etapy powinniśmy mieć już za sobą (jako ludzkość), a jednak oglądając Wiadomości, wciąż widzę, że tak nie jest. Przeczytajcie, zastanówcie się. Czy chcemy powrotu tamtych czasów? Mistrz gatunku w jednej z najlepszych odsłon!

Fragaria | 2017-06-26
Na półkach: Horrory, Przeczytane