Aneta Wiola 
"Wiesz co jest najgorszego w czytaniu książki? Ten moment, kiedy musisz ją zamknąć i wrócić do rzeczywistości"
26 lat, kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 9 książek i 277 cytatów, ostatnio widziana 9 godzin temu
Teraz czytam
  • Iskra światła
    Iskra światła
    Autor:
    W ten ciepły, jesienny poranek nic nie zapowiadało tragedii. W klinice dla kobiet, oferującej pomoc wszystkim potrzebującym, praca wre jak każdego innego dnia. Gdy do środka wpada zdesperowany mężcz...
    czytelników: 357 | opinie: 11 | ocena: 7,53 (30 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-12 08:10:36
Ma nowego znajomego: Sylwka
 
2018-12-11 14:14:51
Ma nowego znajomego: Andi
 
2018-12-11 13:28:20
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Andre Aciman – za tym nazwiskiem kryło się przykre wspomnienie przeczytanej przeze mnie książki „Tamte dni, tamte noce”, a zarazem nadzieja, że kolejna jego powieść okaże się zupełnym przeciwieństwem. Aciman jak nikt inny potrafi wgłębiać się w uczucia zakochanych, ale z czasem, ta zaleta jest jego przekleństwem.

SPRAGNIENI MIŁOŚCI
Wszystko rozpoczęło się od pewnego świątecznego przyjęcia w...
Andre Aciman – za tym nazwiskiem kryło się przykre wspomnienie przeczytanej przeze mnie książki „Tamte dni, tamte noce”, a zarazem nadzieja, że kolejna jego powieść okaże się zupełnym przeciwieństwem. Aciman jak nikt inny potrafi wgłębiać się w uczucia zakochanych, ale z czasem, ta zaleta jest jego przekleństwem.

SPRAGNIENI MIŁOŚCI
Wszystko rozpoczęło się od pewnego świątecznego przyjęcia w Nowym Jorku. Ona złakniona miłości, tuż po bolesnym rozstaniu w długotrwałym związku. On przekonany, że jest niezdolny do miłości, bo to wszystko, co łączyło go z kobietami z przeszłości, było dalekie od jego wyobrażeń. Nieświadoma prostych słów zawartych w tym prostym przedstawieniu: „Jestem Clara”, nieproszona wchodzi w jego życie i od tego momentu wszystko zmienia się nieodwracalnie.

Fabuła zapowiadała się naprawdę obiecująco, jednak już na wstępie autor rozwiał wszelkie moje nadzieje, że „Osiem białych nocy” będzie tak różna od tamtej.
Jak długo panie Aciman można czytać co oznaczają dla niego dwa słowa „Jestem Clara”? I jak długo można znosić wszelkie nadzieje, marzenia i domysły, które do niczego nas nie doprowadziły?!

Główni bohaterowie to rozpieszczeni smarkacze z wyższych sfer, którzy stanowią odbicie samych siebie. Znają nazwy wszelakich arii, rzadkich strof poezji, chodzą do kina na francuskie filmy i prowadzą gierki słowne, których nikt, z wyjątkiem ich samych, nie potrafi zrozumieć.
Stanowią również swoje przeciwieństwo, bo o tyle, ile Clara jest zdolna do poświęceń, szczerych wyznań i rezygnacji z własnej dumy, tak nasz bohater to niedorozwinięty emocjonalnie gówniarz, który zastanawia się nad każdą wypowiedzią co najmniej kilka minut, by później, nocą analizować ją godzinami i tak bez końca, dopatrując się wszelkich, ukrytych znaczeń. „Ona jest mężczyzną, ja kobietą” – o tak, te zdanie świetnie ukazuje tą smutną prawdę.

W powieści było pewne, podobne sformułowanie, jakoby pewnego pokroju mężczyźni, są w stanie zrezygnować z wielkich uczuć, by w ostateczności cieszyć się tymi małymi. Analizują je, dopatrują się ukrytych znaczeń, by odnaleźć „drogę do miłości”. Ci „bohaterzy Acimana”, jednak nie myślą o pragnieniach kobiet, których ranią. Chcą własnej chwili rozkoszy, by obudzić się pewnego dnia ze złamanym sercem i przekonaniem, że zbyt długo zwlekali. Wiecznie się nad sobą użalają, bo to w końcu oni zostali najbardziej pokiereszowani, prawda? To ta „czekająca kobieta” jest tą złą, bo jako pierwsza odważyła się o nim zapomnieć; a ten nieszczęśnik, jedynie próbował odnaleźć samego siebie. Nie myślcie, że opisuję w skrócie tor zdarzeń tej historii, jedynie pragnęłabym uzmysłowić czytelnikom jawną głupotę pisarza nad jego romantycznym pojęciem miłości.

W powieści Acimana znajduje się dużo metafor, domysłów, zaś „mgła”, jaką roztoczyli wokół siebie i własnych uczuć bohaterowie, wcale nas do nich nie przybliża. Brakowało mi szczerych rozmów, męstwa, chęci i tej ikry, która pobudziłaby naszą ofermę do wszelakich działań. Na zewnątrz był jak wypatroszona kukła, która w środku trzyma wszelakie „skarby”; jednak za nic w świecie nie chce się z nikim "tymi skarbami" podzielić.

„Osiem białych nocy” wywołało we mnie masę negatywnych uczuć, historia jest pozbawiona wszelkiego napięcia między bohaterami. Świeża relacja, świetnie zapowiadającego się romansu, powinna każdego czytelnika „razić po oczach” tą siłą przyciągania; tutaj niestety, tego nie było. Wielką zaletą są filozoficzne myśli pisarza, rozwodzące się nad postacią związku - zasługują na sporą uwagę.
Szkoda niewykorzystanego potencjału, pisząc wprost: bez szału.

„(…) Przychodź tu tak często, jak tylko masz ochotę, przychodź za każdym razem, kiedy twoje nadzieje spełzną na niczym, a ja odnowię cię i uczynię całością, i dam ci coś na pamiątkę i dobre samopoczucie, po prostu przyjdź i bądź ze mną, a ja będę dla ciebie jak miłość.”

pokaż więcej

 
2018-12-11 13:26:32
Dodała cytat z książki: Osiem białych nocy
(…) Przychodź tu tak często, jak tylko masz ochotę, przychodź za każdym razem, kiedy twoje nadzieje spełzną na niczym, a ja odnowię cię i uczynię całością, i dam ci coś na pamiątkę i dobre samopoczucie, po prostu przyjdź i bądź ze mną, a ja będę dla ciebie jak miłość.
 
2018-12-11 13:26:02
Dodała cytat z książki: Osiem białych nocy
Clara stanie się niczym jedna z tych chorób, które można pokonać, ale które pozostawiają na skórze ślady i czasem nawet oszpecają człowieka, a on i tak nazywa je błogosławieństwem, bo otworzyły mu drogę do Boga.
 
2018-12-11 13:25:22
Dodała cytat z książki: Osiem białych nocy
Czasami – mówi - nie chcemy już nigdy kogoś widzieć z obawy, że nadal nam na nim zależy. Albo innym na nas. Czasami odwracamy się od przeszłości i spoglądamy ze wstydem gdzie indziej. Ale niewielu z nas całkowicie o niej zapomina. Znajdujemy innych ludzi. Najtrudniejsze jest zacząć od początku z tymi resztkami, które nam za każdym razem pozostają.
 
2018-12-11 13:24:47
Dodała cytat z książki: Osiem białych nocy
(…) Kłamstewko pozbawione znaczenia; i nagle twoje życie zupełnie wypada z orbity i zaczyna się toczyć w całkowicie nieprzewidzianym kierunku.
 
2018-12-11 13:24:20
Dodała cytat z książki: Osiem białych nocy
(…) Szok był gorszy od urazy, gorszy od wzgardy, gorszy od besztania, wyzwisk czy nawet obojętności. Szok był jak całkowity paraliż, po którym człowiek do niczego się już nie nadaje, jest zmiażdżony, uzombiony, wybebeszony.
 
2018-12-10 10:47:02
Ma nowego znajomego: lubo
 
2018-12-08 12:10:43
Dodała cytat z książki: Osiem białych nocy
Był w moim życiu czas, kiedy cała jasność zgasła, i myślałam, że on będzie dla mnie światłem. Ale potem zdałam sobie sprawę, że nie był światłem, tylko ręką, która wyłączyła ciemność. Aż wreszcie pewnego dnia zobaczyłam, że nie ma już żadnego światła – ani w nim, ani we mnie. I zaczęłam go obwiniać. A potem siebie. Teraz zwyczajnie polubiłam mrok.
 
2018-12-08 12:10:03
Dodała cytat z książki: Osiem białych nocy
(...) Tego wieczoru ona była moimi oczami na świat, który patrzył z powrotem na mnie.
 
2018-12-08 12:09:26
Dodała cytat z książki: Osiem białych nocy
(...)tęsknota czyni z nas ludzi, którymi jesteśmy, czyni nas lepszymi, niż jesteśmy – tęsknota pomaga nam wypełnić czymś serce.
 
2018-12-08 12:09:01
Dodała cytat z książki: Osiem białych nocy
Pewni ludzie zbliżają się do innych za pomocą napięcia. Tarcie rodzi zażyłość, a zmaganie, tak jak przekora, to najkrótsza droga do serca.
 
2018-12-08 12:08:42
Dodała cytat z książki: Osiem białych nocy
Czyżbym rozpaczliwie chciał myśleć, że jest taka jak ja, żeby stała się mniej obca? A może to ja starałem się być taki jak ona, żeby powiedzieć, że jesteśmy sobie bliżsi, niż się wydaje?
 
2018-12-08 12:08:18
Dodała cytat z książki: Osiem białych nocy
Najgorsza w umieraniu jest wiedza, że zapominasz o wszystkim, co kiedykolwiek przeżyłeś i kochałeś.
 
Moja biblioteczka
674 526 73630
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (911)

Ulubieni autorzy (14)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (940)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd