Studnia i wahadło

The Pit and the Pendulum
horror
Literatura dawna
horror groza klasyka

Niesamowity klimat niepokoju w oczekiwaniu na nieuniknione wprowadzany szczególnie przez tytułowe wahadło. Końcówka jednak nie satysfakcjonuje. Warto przeczytać chociażby ze względu iż jest to jedno z popularniejszych dzieł Poego, jednak nie uważam go za najlepsze.

„Błagałem niebo — znużyłem je swoim błaganiem — by mi zwoliło szybszego znijścia tej stali. Bezrozumny, oszalały — siliłem się unieść z miejsca, by iść na spotkanie tej straszliwej, przepełnionej ruchem szablicy. A potem zapadłem się nagle w wielką ciszę — i trwałem — rozpostarty, uśmiechając się do błyskotliwej śmierci, jak dziecko uśmiecha się do jakiejś kosztownej...

Jakoś mnie nie porwała. Czegoś mi tu po prostu brakuje. Może większej dawki szaleństwa, więcej takich opisów co na samym początku? To na pewno wyszłoby na dobre.

Poe pisze bardzo obrazowo, wyobraźnia kipi. Tak naprawdę niewiele się dzieje, ale jest to tak napisane, że ciągle jest akcja.

Myślę, że ta nowela idealnie spełnia swoje zadanie. Jako horror powinna wywoływać u czytelnika klimat grozy, niepokoju lub obrzydzenia i szoku. Ta akurat inicjuje to pierwsze. Podczas czytania można doświadczyć podobnych emocji, jakie odczuwa bohater. Poe mocno skoncentrował się na zmysłach, m.in. na słuchu, co skutecznie wzbudza strach u czytelnika.

Narratorem...

Początek opowiadania rośnie w ustach z każdym kęsem - "..brzmienia głosów inkwizytorskich grążą się w bezbrzeżnej gędźbie majaczeń..", majstersztyk - tłumaczenie Leśmiana :):), ale z biegiem czasu nabiera smaku i wyrazistości. Ot, coś z kuchni naszych prapradziadków. Do kieliszka czerwonego wina.

2019

Horror, studium sadyzmu i lęku oraz nadziei w jednym.

Zachęcił mnie pomysł, aczkolwiek język trochę komplikuje odbiór tej lektury.

BARDZO DOBRE !!!
Jest to chyba jedno z najokrutniejszych i najlepszych zarazem opowiadań grozy. Również jedno z najlepszych samego Poe.
Zimne, mokre, duszne, ciasne, klaustrofobiczne, straszne...
Więzienie - takie, że śmierć staje się wyczekiwaną przyjaciółką.
Podczas czytania zrodziła się we mnie myśl jedna, groźna:
"Oby nikt nigdy takich okropieństw nigdy nie musiał...

Opowiadanie antychrześcijańskie. Zakłamuje historię.

Dyskusje

• Literatura amerykańska