klasyka
jagarkar

Barwny i pełen ironii opis środowiska przedwojennej Warszawy: zadeklarowanych feministek, wytwornych dam, skandalizujących artystek, naiwnych panienek z dobrych domów, skromnych urzędniczek, zniewieściałych mężczyzn oraz panów, którzy są utrzymankami kobiet. Poznajemy ów świat odwróconych proporcji, śledząc koleje losu Anny Leszczowej, prawniczki z Poznania, żony bezrobotnego utracjusza, która przybywa do stolicy w poszukiwaniu pracy i zostaje kierowniczką w agencji turystycznej "Mundus". Ze stoickim spokojem znosi upokorzenia, jakich nieustannie doswiadcza w pracy, pamętając, że jest jedyną żywicielką rodziny, że walczy o lepszy los dla swojej córeczki. Osamotniona, zdecydowana na rozwód ze zdradzającym ją mężem, szuka wsparcia u swoich krewniaczek - feministek, poznaje też nadzwyczaj inteligentnego i wrażliwego mężczyznę, który wydaje się być uosobieniem jej ideału męskości. Jak potoczą się dalsze losy tej dzielnej kobiety? Czy pracodawca doceni wysokie kompetencje i zaangażowanie Anny, a ukochany nie zawiedzie jej oczekiwań?

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=481

ewel70 | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

Do stylu Tadeusza Dołęgi-Mostowicza już się przyzwyczaiłam. Dużo Jego powieści zawiera filozoficzne "wywody" i teraz już mi nie przeszkadzają.

Ciekawy temat powieści- emancypacja kobiet. W powieści mamy przedstawionych kilka bohaterek. Główną postacią jest Anna Leszczowa, kobieta przybywająca do Warszawy w poszukiwaniu pracy. Bohaterka i jej rodzina (Karol i Litunia)znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Mąż nie pracuje, dlatego kobieta decyduje się wziąć życie rodziny na swoje barki i od razu udaje jej się podjąć pracę w biurze turystycznym "Mundus" na dość ciekawym stanowisku.
Anna jest dość wyrazistą postacią. Z uporem dąży do celu, nie daje sobą manipulować i potrafi postawić na swoim. Jednak jej podejście do własnego dziecka (przynajmniej do momentu kiedy z nim nie zamieszkuje) jest obłędne! Rozumiem, że Anna stara się za wszelką cenę utrzymać rodzinę ale dla mnie mieszkanie na odległość bez dziecka przy boku jest czymś nie do przyjęcia. Myślałam już, że wcale Lituni...

PaniPegaz | 2016-06-30
Przeczytana: 2016 rok

Napisane jest to całkiem nieźle, szybko się czyta, ale na pewno nie jest to książka pozbawiona wad. Jej największa zaleta to możliwość zanurzenia się w atmosferze lat dwudziestych, które ja osobiście odbieram jako sztuczne, nienaturalne, nieprzyjemne, zamknięte w sobie i chorobliwe. Autor książki wydaje się być niestety dość typowym przedstawicielem swojej epoki, jest równie zamknięty na nowości i przepełniony uprzedzeniami, oraz, niestety, czasami również jadem (to ostatnie szczególnie widać po Karierze Nikodema Dyzmy!). W tej powieści, niemal wszystkie kobiety, które starają się robić coś po swojemu, są przez Mostowicza ośmieszane, tak samo zresztą jak mężczyźni, o ile odbiegają od ogólnie przyjętych norm społecznych. Generalnie autor chyba nie był człowiekiem otwartym, słynącym z tolerancji, ale książka, jako portret swojej epoki, nawet niepochlebny, jest wartą posiadania na półce ciekawostką.

czerwona | 2015-04-11
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

kiedyś było inaczej, teraz jest inaczej. autor wyraźnie jest uprzedzony do kobiet pracujących i każdą wyraźnie rysuje w swojej powieści, lecz teraz kobieta, która nie pracuje jest albo uziemiona w domu przy malutkich lub chorych dzieciach, albo nie musi pracować, by prowadzić życie na poziomie.
temat książki jest na tyle ciekawy, że można prowadzić wielogodzinne dyskusje, więc nie będę się rozpisywać.
książka nie jest zła, lecz trochę zirytowało mnie podejście autora do tematu.

kzna | 2013-01-02
Przeczytana: 30 grudnia 2012

trochę zbyt dużo rozważań filozoficznych, które musiałam pominąć.
jednak ciekawa jest tu polemika Mostowicza z kobietami na temat emancypacji.

chiave | 2012-05-08
Przeczytana: 08 maja 2012

Cóż to za okropna ramota! Nie wiem jak tę książkę odbierano w jej czasach, ale dzisiaj przestarzałe jest w niej absolutnie wszystko: styl, język, poruszane problemy. Jeśli bawi, to tylko na takiej zasadzie, na jakiej bawi mierzenie starego, zakurzonego i nadgryzionego przez myszy szapoklaka - z rozbawieniem i zdumieniem, że kiedyś noszono takie rzeczy...

SummerWine | 2017-07-28
Korynna | 2017-06-12