Wyższe sfery. Kariera Nikodema Dyzmy

Okładka książki Wyższe sfery. Kariera Nikodema Dyzmy Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Natasza Socha
Okładka książki Wyższe sfery. Kariera Nikodema Dyzmy
Tadeusz Dołęga-MostowiczNatasza Socha Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo literatura piękna
HARDE Wydawnictwo
2024-01-10
2024-01-10

Jak ja się przy tej książce uśmiałam, to nie macie pojęcia:-) Przekazała mi tak dobrą energię, aż od nowa zachciało mi się żyć. Podejrzewam, że książkę wszyscy znają, dlatego chciałabym skupić się tutaj na nieco innych aspektach niż jej opis:-) Po pierwsze, jest znakomicie napisana. Pełna humoru, dwuznacznych sytuacji i sarkazmów. Jednak w tym całym mądrym świecie, w jakim później pan Dyzma się znalazł, swoim początkowym zachowaniem przekazał coś ważnego. To był naprawdę prosty mężczyzna z dość nietypową urodą, pochodzący z biedniejszej wsi. Nie znał przekrętów, ani wyłudzeń, tylko na pierwszy plan stawiał żołądek. Bardzo chciał zdobyć odpowiednią pracę, choć jednak ocena jego tańca ludzi z wioski nie była odpowiednio klarowna. On sam będąc prostym człowiekiem, jeszcze nie złamanym przez system, przez cały dzień myślał, by zdobyć jakąkolwiek pracę. Nie miał pieniędzy na czynsz i dodatkowo nie grzeszył klasą. W pewien sposób przeczytał list, który nie był zaadresowany do niego i tak oto poznał ludzi z wyższej półki społecznej. Z powodu swojej prostoty i nieznajomości innych zyskał szacunek ministra. I tak jego kariera nabrała rozpędu, jednak nie na to chciałam zwrócić uwagę. Zobaczcie, podobno dziecko nie kłamie, bo nie zna złych zachowań. Nikodem pochodził z nizin społecznych, więc również nie był splamiony przez otoczenie. Z powodu swojej prostolijności okazał się wart zaufania i szacunku. Wkroczył w wielki świat tylko z zamiarem zaspokojenia głodu. Nie zwracał na siebie uwagi, jednak, gdy ktoś wytrącił mu jedzenie z rąk i odszedł, dogonił go, by mu pokazać, że powinien go przeprosić. Nawet nie interesowało go kim ta osoba jest. W ten sposób wrogowie mężczyzny, który go potrącił, oddali swój szacunek Nikodemowi. Docenili jego szczerość, autentyczne maniery i wolność wypowiedzi. Dla nich było to odważne, gdyż we własnym świecie żyli tylko na pozorach, wciąż zważając na to co jedzą, jak są ubrani, z kim rozmawiają i co mogą powiedzieć. Autor pokazał tą powieścią jak ważna jest w naszym życiu szczerość i autentyczność. Nie ważne skąd się pochodzi, ważne jakim się jest człowiekiem. Możesz być biedny, ale mieć godność, możesz być bogaty i mieć jej brak. Jednak czy jesteś wtedy szczęśliwy?
Słuchajcie, książka naprawdę czyta się sama. Prawdziwą przyjemnością było ją czytać i obserwować jak z nikogo stawał się kimś. Tylko z powodu jednej rzeczy, coś wciąż nie dawało mu spokoju. Jesteście może ciekawi co to było? Naprawdę mega opowieść. Pióro autora mogę czytać w nieskończoność, tym bardziej, jeśli jej każda książka potrafi dać tyle przyjemności:-) Ogromnie polecam!

„Kariera Nikodema Dyzmy” autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, to powieść z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Została ona zręcznie przełożona z języka i stylu autora, przez Nataszę Sochę, znaną z bestsellerowych powieści obyczajowych, na nowoczesną polszczyznę, zachowując wierność oryginalnego tekstu. Dzięki uwspółcześnieniu książka ma szansę trafić do młodszych pokoleń oraz zachęcić po lekturze do sięgnięcia po oryginał 🌹.

Główny bohater Nikodem Dyzma to bezrobotny cwaniak, który za pomocą podszywanie się pod kogoś, kim nie jest, dostaje szanse by dostać się na wysokie szczeble politycznej kariery. Jako postać budzi zarówno podziw, jak i niesmak po przez manipulacje, które stosuje oraz nieprawdopodobne perypetie. Jego kariera jest pełna humoru, ironii, dramatyzmu, a także zwrotów akcji. W książce poruszane są takie wątki jak ambicja, korupcja, moralność, tożsamość, miłość i przyjaźń, które są uniwersalne i nadal aktualne.

Książka pomimo uwspółcześnienia, nadal jest napisana piękną i bogatą polszczyzną, a podczas lektury można poczuć klimat zmian społecznych tamtej epoki.

„Kariera Nikodema Dyzmy” to doskonała powieść, dla tych którzy lubią zabawną, a zarazem inteligentną literaturę. Będzie ona idealna dla tych, którzy chcą poznać lub odświeżyć klasykę polskiej prozy. Myśle, że zachwyci również fanów filmów „Znachor”, które są inspirowane twórczością Dołęgi-Mostowicza. Książka ta pomimo upływy lat, nie nudzi się, zaskakuje swoją pomysłową fabułą i przekazuje ponadczasowe prawdy🌹.

Mam nadzieję, że w przyszłości pojawi się więcej takich książek i z niecierpliwością na nie czekam 🤗.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @hardewydawnictwo, a @natasza.socha.pisarka za ułatwienie mi odbioru tej świetnej lektury (współpraca reklamowa) 🩷.

Z ciekawością powróciłam do przewrotnej historii Nikodema Dyzmy, w nowej odsłonie @hardewydawnictwo. Opowieść o prostym cwaniaku, którego nazwisko stało się synonimem karierowiczostwa – niezmiennie aktualne! Historia znana mi, a mimo tego, pochłonęła całkowicie, jakby czytana na nowo.

• Przeczytane#2
  • #POLSKA