Trzy serca

Tadeusz Dołęga-Mostowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo MG literatura piękna
Wydawnictwo MG
2024-04-24
2012-01-01
przedwojenna Warszawa trójkąt miłość skandal środowisko ziemiańskie

Lubię twórczość tego pisarza i ta książka również mnie nie zawiodła. Ciekawa historia; dwaj młodzi ludzie dowiadują się, że w rzeczywistości są zupełnie kimś innym, niż dotychczas sądzili, zmiana sytuacji i tak naprawdę pozycji społecznej wywraca ich życie do góry nogami. Autor ukazuje tutaj przede wszystkim to, co dzieje się z Gogiem, jednym z głównych bohaterów, który stracił majątek i nie może pogodzić się z nowym, skromniejszym niż do tej pory trybem życia, co doprowadza go do nałogu, długów, utraty godności i moralności. Myślę, że tak naprawdę to historia dająca odnieść się także do obecnych czasów. Polecam :)

Bardzo lubię Tadeusza Dołęgę-Mostowicza. Znachor i Profesor Wilczór to chyba moje ulubione książki tego autora, powracałam do nich wielokrotnie.

Z wielką ochotą zabrałam się za Trzy serca i muszę powiedzieć, że książka ta mnie troszkę rozczarowała.

Pomysł rewelacyjne ale jak na mój gust całość dosyć przegadana. Początek i koniec mają spójną akcję natomiast środek jakoś się rozlewa w nieskończonych dyskusjach przyjaciół i znajomych Kate i Goga.

Jest to oczywiście, jak każda powieść Mostowicza, doskonały obraz świata dla nas Polaków z trzeciej RP już mitycznego. Autor, jako że opisywał swoją rzyczywistość, zostawił nam autentyczny obraz tamtego okresu i jest to bezcenne.

Co do samych bohaterów. Gogo jest postacią świetnie napisaną i ze wszech miar prawdziwą, istniejąca w każdych czasach. Piotruś Pan, prostak, cham a przede wszystkim leń patentowany. Jak wielu jest takich ludzi, którzy nie szanują pracy i satysfakcji z osiągenia czegoś w życiu własnym wysiłkiem. Wszystko im się należy, wszystko powinno być im dane, nawet praca, tylko "odpowiednia" dla nich i niezbyt wyczerpująca.

Na ostatniej stronie powieści Gogo się rehabilituje ale muszę powiedzieć, że średnio w to wierzę, może dlatego że autor przez poprzednie 300 stron doskonale przedstawił jego podły character.

Powieść ma happy end i nie ma ponieważ wiemy co się stanie w życiu bohaterów i samego autora za rok lub dwa. Wojna. Ich świat zniknie.

Tadeusz Dołega- Mostowicz zginął we wrześniu 1939 roku, odszedł wraz z epoką którą opisywał nie doczekawszy nowych czasów powojennych.

Polecam.

Kolejna genialna powieść, uniwersalny przekaz oraz uniwersalna Historia, Polecam każdemu.

• Dwudziestolecie międzywojenne
  • Klasyka
  • Literatura piękna
  • Beletrystyka
  • Legimi audio

Dodaj cytat z książki Trzy serca