Droga przez mękę, 3 tomy

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Xoждение по мукам
klasyka
Jeanpaul

Za najwybitniejsze dzieło Tołstoja uznaje się trylogię Droga przez mękę (1922-1941), na którą składają się tomy: tom 1 Siostry, tom 2 Rok osiemnasty, tom 3 Pochmurny ranek. Trylogia ukazuje drogę rosyjskiej inteligencji do rewolucji, a jej swoistą kontynuacją jest wydana w 1937 powieść Chleb. Obrona Carycyna. Utwór ten, napisany pod wpływem aktualnych wydarzeń, to pochwała zasług Stalina.

źródło opisu: encyklopedia WIEM

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Joanna | 2019-08-14
Przeczytana: 2019 rok

Wspaniała.

Ela | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Ostatni raz tak się umęczyłam czytając opisy przyrody w "Nad Niemnem". Lubię takie książki, ten okres w historii Rosji jest ciekawy a dzieje sióstr są wciągające, jednak całość jest trudna w odbiorze.

wik699 | 2018-04-01

3-tomowa powieść Aleksego Tołstoja, opowiadająca o losach przedstawicieli rosyjskiej inteligencji w okresie 1914 - 1920. Losy Darii, Katii, Iwana i Wadima przedstawione są na tle dramatycznych wydarzeń I wojny światowej, rewolucji październikowej i wojny domowej.
Powieść jest nierówna, szczególnie trzeci tom, pisany w końcu lat 30-stych odstaje zarówno stylistycznie, jak i treścią, pełną propagandy, od pozostałych dwóch. Najlepiej wypada tom I, pisany przez Tołstoja na emigracji w Paryżu, który oddaje uczucia "fin de siecle'u" - ostatniego okresu istnienia Rosji carów.
Przeczytać można, o ile ktoś bardzo interesuje się klasyczną literaturą rosyjską i ma dużo wolnego czasu (książka liczy sobie ponad 700 stron).

Jan | 2018-02-24
Przeczytana: 10 marca 2018

Istotnie, droga przez mękę.

amadeo | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

fragment

Grot | 2017-09-09

Opis życia rosyjskich elit i ich zaangażowanie w trakcie rewolucji bolszewickiej. W powieści ukazane są moralne dylematy społeczeństwa, opresyjność caratu, ideologia komunistyczna mająca przynieść zbawienie uciskanemu ludowi.

Pojawia się także wątek nihilistów rewolucyjnych, choć oczywiście nie tak rewelacyjnie ukazany jak w „Biesach” Dostojewskiego.

Pomimo, iż „Droga przez mękę” nie jest książką wybitną na miarę bardziej słynnego Tołstoja (Lwa), to jednak i tu kilka wyśmienitych fragmentów można wyłuskać jak chociażby ten: „Nie śmierć jest straszna, [lecz] świadomość bezpłodnie przeżytego życia nęka nas”.

Generalnie jednak trylogia Aleksego Tołstoja nie wydaje się być wielkim arcydziełem trzymającym czytelnika w napięciu przez całą lekturę (choć po cichu liczyłem na coś zbliżonego). Mimo, iż monetami czuć przebłyski geniuszu literackiego to jednak ogólnie dość nierówno zdaje się być dzieło napisane, sporo jest tu nużących przestojów. Uważam, że jakby skrócić całość z trzech...

Anna Koniec | 2016-11-16

Przeczytany... pierwszy tom. Rewolucja, siostry, śmierć, miłość, nieszczęście, zima... cudo. fantastycznie. Pięknie, smutno, wspaniale. Ale o matko, drugi tom. to droga przez mękę.
Więc nie wiem, jak się plotą dalej losy bohaterów, ale już się raczej nie dowiem.

Anna | 2015-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Nie będę pisała wnikliwej opinii o tej opasłej, trzytomowej powieści, bowiem czytałam ją przed wielu, wielu laty. Pamiętam jednak jedno - tak jak napisał w swojej opinii 713 - że czytanie tej książki to prawdziwa droga przez mękę. Zalicza się ona do klasyki literatury rosyjskiej dotyczącej okresu rewolucji, pochwały rodzącego się ustroju oraz przywódców politycznych i partyjnych, ale pokazuje też ofiary i koszty tych zmian. Niewątpliwie dużo w niej propagandowych chwytów, ale przecież w tamtych czasach nie można było pisać inaczej, bez obawy skończenia w łagrach.

Justyna Wydra | 2015-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2015

Komunistyczna agitacja, aczkolwiek popełniona w niezłym stylu. „Droga przez mękę” Aleksego Tołstoja idealnie wpisuje się w nurt socjalistycznej literatury zaangażowanej. Jak dobrze, że dziś można ją czytać z lekkim przymrużeniem oka! Jednak w czasie, w którym powstawało, trzytomowe dzieło tego Tołstoja – piewcy Stalina i systemu sowieckiego – miało w zamyśle pewnie pełnić funkcję terapeutyczną, służąc „pokrzepieniu serc” (niczym Trylogia Sienkiewicza, zresztą czytając „Drogę…” nie sposób nie przywoływać z pamięci scen żywcem przeniesionych z „Ogniem i mieczem”.).

Aleksy Tołstoj skończył pisać swoje dzieło w dniu, w którym hitlerowskie Niemcy bez ostrzeżenia gwałtownie zerwały pakt Ribbentrop-Mołotow. Człowieka radzieckiego ogarnęło przerażenie i typowy dla wschodniej duszy fatalizm… A tu proszę – oto romantyczna historia czwórki przedrewolucyjnych inteligentów, którzy na kartach trzech tomów „Drogi przez mękę”...

| 2014-09-05
Przeczytana: sierpień 2014

Książka nierówna, trochę niespójna, jakby trochę "za dużo w jednym".
Mocne strony to kilka dobrze skonstruowanych i ciekawych wątków (co ciekawe bardzo podobały mi się dwa główne wątki miłosne) oraz wiele wartościowych opisów (dotyczy szczególnie sytuacji społecznej w Rosji przed wybuchem rewolucji oraz w trakcie jej trwania).
Słabe strony to sceny batalistyczne (ale przecież są czytelnicy co takie opisy lubią) oraz chwilami zbyt rozlazła (przepraszam za słowo) fabuła.
Najtrudniej mi ocenić wartość ideologiczną i przesłanie książki. Przedstawione w niej poglądy (wkładane w usta bohaterów) są różne, czasami wykluczające się wzajemnie, dlatego nie można zakwalifikować powieści jako jednoznacznie pochwalającej czy też potępiającej dany ustrój czy samą rewolucję. Wydaje mi się, że rozważania o istocie dobra i zła oraz o człowieczeństwie jako takim, które pojawiają się w różnych częściach książki są warte uwagi i zawierają dużo cennych obserwacji i uniwersalnych prawd. Historyczne...