Droga przez mękę, 3 tomy

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
6,81 (165 ocen i 18 opinii) Zobacz oceny
10
10
9
12
8
33
7
49
6
28
5
21
4
5
3
4
2
1
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Xoждение по мукам
data wydania
ISBN
8305114686
liczba stron
896
kategoria
klasyka
język
polski
dodał
Jeanpaul

Za najwybitniejsze dzieło Tołstoja uznaje się trylogię Droga przez mękę (1922-1941), na którą składają się tomy: tom 1 Siostry, tom 2 Rok osiemnasty, tom 3 Pochmurny ranek. Trylogia ukazuje drogę rosyjskiej inteligencji do rewolucji, a jej swoistą kontynuacją jest wydana w 1937 powieść Chleb. Obrona Carycyna. Utwór ten, napisany pod wpływem aktualnych wydarzeń, to pochwała zasług Stalina.

 

źródło opisu: encyklopedia WIEM

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (458)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 3215
Anna | 2015-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Nie będę pisała wnikliwej opinii o tej opasłej, trzytomowej powieści, bowiem czytałam ją przed wielu, wielu laty. Pamiętam jednak jedno - tak jak napisał w swojej opinii 713 - że czytanie tej książki to prawdziwa droga przez mękę. Zalicza się ona do klasyki literatury rosyjskiej dotyczącej okresu rewolucji, pochwały rodzącego się ustroju oraz przywódców politycznych i partyjnych, ale pokazuje też ofiary i koszty tych zmian. Niewątpliwie dużo w niej propagandowych chwytów, ale przecież w tamtych czasach nie można było pisać inaczej, bez obawy skończenia w łagrach.

książek: 536
Grot | 2017-09-09
Na półkach: Przeczytane

Opis życia rosyjskich elit i ich zaangażowanie w trakcie rewolucji bolszewickiej. W powieści ukazane są moralne dylematy społeczeństwa, opresyjność caratu, ideologia komunistyczna mająca przynieść zbawienie uciskanemu ludowi.

Pojawia się także wątek nihilistów rewolucyjnych, choć oczywiście nie tak rewelacyjnie ukazany jak w „Biesach” Dostojewskiego.

Pomimo, iż „Droga przez mękę” nie jest książką wybitną na miarę bardziej słynnego Tołstoja (Lwa), to jednak i tu kilka wyśmienitych fragmentów można wyłuskać jak chociażby ten: „Nie śmierć jest straszna, [lecz] świadomość bezpłodnie przeżytego życia nęka nas”.

Generalnie jednak trylogia Aleksego Tołstoja nie wydaje się być wielkim arcydziełem trzymającym czytelnika w napięciu przez całą lekturę (choć po cichu liczyłem na coś zbliżonego). Mimo, iż monetami czuć przebłyski geniuszu literackiego to jednak ogólnie dość nierówno zdaje się być dzieło napisane, sporo jest tu nużących przestojów. Uważam, że jakby skrócić całość z trzech...

książek: 269
Justyna Wydra | 2015-07-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 lipca 2015

https://grafomanya.wordpress.com/2015/07/04/droga-przez-meke-recenzja/

Komunistyczna agitacja, aczkolwiek popełniona w niezłym stylu. „Droga przez mękę” Aleksego Tołstoja idealnie wpisuje się w nurt socjalistycznej literatury zaangażowanej. Jak dobrze, że dziś można ją czytać z lekkim przymrużeniem oka! Jednak w czasie, w którym powstawało, trzytomowe dzieło tego Tołstoja – piewcy Stalina i systemu sowieckiego – miało w zamyśle pewnie pełnić funkcję terapeutyczną, służąc „pokrzepieniu serc” (niczym Trylogia Sienkiewicza, zresztą czytając „Drogę…” nie sposób nie przywoływać z pamięci scen żywcem przeniesionych z „Ogniem i mieczem”.).

Aleksy Tołstoj skończył pisać swoje dzieło w dniu, w którym hitlerowskie Niemcy bez ostrzeżenia gwałtownie zerwały pakt Ribbentrop-Mołotow. Człowieka radzieckiego ogarnęło przerażenie i typowy dla wschodniej duszy fatalizm… A tu proszę – oto romantyczna historia czwórki przedrewolucyjnych inteligentów, którzy na kartach trzech tomów „Drogi przez mękę”...

książek: 1482
Marysieńka | 2011-04-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 1978 rok

Droga przez mękę to trzytomowe dzieło Aleksego Tołstoja. Czytałam tę powieść ponad 30 lat temu. Powieść opowiada o losach inteligencji rosyjskiej w czasach Wielkiej Rewolucji Październikowej. Żeby jednak zrozumieć niektóre dzieła należałoby najpierw poznać życiorysy ich twórców. Wtedy jednak, kiedy czytałam skądinąd świetną powieść nie zaznajomiłam się z faktami z życia pisarza, który podobno był komunistycznym propagandzistą, idealizował Stalina a w czasach Wielkiej Rewolucji przebywał poza Rosją. Był też w czasie II wojny światowej członkiem radzieckiej komisji, która badała zbrodnię katyńską, a za którą odpowiedzialnością obarczyła Niemców. I teraz z taką wiedzą na temat pisarza jak się odnieść do jego dzieła? Czy można teraz uznać niektóre elementy powieści jako prawdziwe, opowiadające rzeczywiste wydarzenia? Myślę, że czytając tę powieść dzisiaj, bogatsza o doświadczenia ostatnich trzydziestu lat, spojrzałąbym na nią odebrała ją inaczej....

książek: 187
Bartosz | 2012-11-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 listopada 2012

Ostatnie zdanie tej obszernej, trzytomowej powieści brzmi: "My walczymy na barykadach o prawa nasze i całego świata by raz na zawsze skończyć z wyzyskiem człowieka przez człowieka." Wypowiada je mówca prezentujący w Teatrze Wielkim w Moskwie, na początku 1920 roku plany stworzenia po zwycięskiej wojnie domowej nowej, komunistycznej ojczyzny. Na sali oprócz głównych bohaterów książki także postaci historyczne, m.in. Lenin i Stalin.
Książkę Aleksego Tołstoja, pochodzącego z arystokracji rosyjskiej i daleko spokrewnionego z Lwem Tołstojem, jednak "nawróconego" na komunizm apologety rewolucji i samego Stalina trudno jednoznacznie ocenić.
Zamierzeniem autora było realistyczne sportretowanie losów rosyjskiej inteligencji na tle historycznych przemian w Rosji od momentu przed wybuchem I wojny światowej, przez światową wojnę, rewolucję, aż po zwycięską dla bolszewików wojnę domową. A. Tołstoj to zdolny pisarz, kontynuator najlepszych tradycji rosyjskiej powieści realistycznej...

książek: 120
Andrzej | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 lipca 2014

Dla mnie to taka rosyjska Sława i Chwała Iwaszkiewicza i Północ-Południe Johna Joakesa tylko w wydaniu rosyjskim.Droga przez mękę opisuje lata 1914-1920 ,które szczególnie dla Rosji i społeczeństwa rosyjskiego okazały się okresem przełomowym.Początek książki zwłaszcza I część Drogi przez mękę jest według mnie najlepiej opisany pokazuje Petersburg w 1914 roku,oraz widoczny rozkład społeczeństwa,na tle wybuchu pierwszej wojny światowej,oraz morale samych Rosjan ,którzy krótko mówiąc mieli już dość władzy carskiej i poszukiwali nowej drogi ,którą jak się póżniej okaże był komunizm.Droga przez mękę opisuje Rosję w przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej,rewolucję lutową,pażdżiernikową,wojnę domową w Rosji pomiędzy "Białymi" a, " Czerwonymi" na tle których splatają się losy głównych bohaterów powieści Katii,Daszy,Iwana Ilicza,Roszczyna,którzy dostosowują sie do nowej sytuacji politycznej w Rosji.Mimo ,że dla mnie 1 część "Siostry" napisana jest według mnie...

książek: 0
| 2014-09-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2014

Książka nierówna, trochę niespójna, jakby trochę "za dużo w jednym".
Mocne strony to kilka dobrze skonstruowanych i ciekawych wątków (co ciekawe bardzo podobały mi się dwa główne wątki miłosne) oraz wiele wartościowych opisów (dotyczy szczególnie sytuacji społecznej w Rosji przed wybuchem rewolucji oraz w trakcie jej trwania).
Słabe strony to sceny batalistyczne (ale przecież są czytelnicy co takie opisy lubią) oraz chwilami zbyt rozlazła (przepraszam za słowo) fabuła.
Najtrudniej mi ocenić wartość ideologiczną i przesłanie książki. Przedstawione w niej poglądy (wkładane w usta bohaterów) są różne, czasami wykluczające się wzajemnie, dlatego nie można zakwalifikować powieści jako jednoznacznie pochwalającej czy też potępiającej dany ustrój czy samą rewolucję. Wydaje mi się, że rozważania o istocie dobra i zła oraz o człowieczeństwie jako takim, które pojawiają się w różnych częściach książki są warte uwagi i zawierają dużo cennych obserwacji i uniwersalnych prawd. Historyczne...

książek: 574
wik699 | 2018-04-01
Na półkach: Przeczytane

3-tomowa powieść Aleksego Tołstoja, opowiadająca o losach przedstawicieli rosyjskiej inteligencji w okresie 1914 - 1920. Losy Darii, Katii, Iwana i Wadima przedstawione są na tle dramatycznych wydarzeń I wojny światowej, rewolucji październikowej i wojny domowej.
Powieść jest nierówna, szczególnie trzeci tom, pisany w końcu lat 30-stych odstaje zarówno stylistycznie, jak i treścią, pełną propagandy, od pozostałych dwóch. Najlepiej wypada tom I, pisany przez Tołstoja na emigracji w Paryżu, który oddaje uczucia "fin de siecle'u" - ostatniego okresu istnienia Rosji carów.
Przeczytać można, o ile ktoś bardzo interesuje się klasyczną literaturą rosyjską i ma dużo wolnego czasu (książka liczy sobie ponad 700 stron).

książek: 309
Ela | 2018-06-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Ostatni raz tak się umęczyłam czytając opisy przyrody w "Nad Niemnem". Lubię takie książki, ten okres w historii Rosji jest ciekawy a dzieje sióstr są wciągające, jednak całość jest trudna w odbiorze.

książek: 465
Zofia Tutaj Smykowska | 2011-02-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1997 rok

Jest to jednaz ładniejszych powieści opisująca sytuacje w Rosji w czasie rewolucji

zobacz kolejne z 448 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd