Złoty kluczyk czyli Niezwykłe przygody pajacyka Buratino

Okładka książki Złoty kluczyk czyli Niezwykłe przygody pajacyka Buratino Aleksy Tołstoj
Okładka książki Złoty kluczyk czyli Niezwykłe przygody pajacyka Buratino
Aleksy Tołstoj Wydawnictwo: Zysk i S-ka bajki
bajki
Zołotoj kluczik ili prikluczenija Buratino
Zysk i S-ka
2014-11-17
1983-01-01
Julian Tuwim

Okładka książki Duchy nocy świętojańskiej Edward Benson, Mikołaj Gogol, Mychajło Kociubynski, Vincent O'Sullivan, Aleksy Tołstoj, Roman Zmorski
Duchy nocy świ... Edward Benson, Miko...
Okładka książki Ogromna rzepa. Pierwsze czytanki Georgien Overwater, Aleksy Tołstoj
Ogromna rzepa.... Georgien Overwater,...

Sięgając po tę książkę miałam pewne obawy. Objawiały się one tym, że opowieść o pajacyku Buratino jest silnie inspirowana Pinocchiem, wręcz jest jego kalką, tylko że bohater przeżywa nieco inne przygody. Nieco inne – ale bardzo zbliżone. Charakter jego jest taki, jaki był w genialtnym pierwowzorze, mamy też opiekuna – tatę papę Carlo - kropka w kropkę wyjętego z kart oryginału. To wszystko mnie niepokoiło, bo myślałam, że fani Pinocchia będą oburzeni, a ci, dla których Pinocchio jest obojętny i tutaj pozostaną obojętni. Nie do końca miałam rację.
„ZŁOTY KLUCZYK czyli niezwykłe przygody pajacyka Buratino”, to urocza próba wskrzeszenia tego, co było najlepsze w Pinocchio. To taka sentymentalna podróż, która na nowo rozpala wyobraźnię i uczy młodych czytelników wrażliwości. Bohaterowie są uroczy, ale nie przesłodzeni. Mamy tutaj dramaturgię, wydarzenia w których uczestniczymy są niebezpieczne i groźba nieszczęścia czai się na każdej stronie – i to mi się bardzo podoba. Złe postaci prawdziwie budzą niesmak, ale i sam Buratino potrafi czytelnika zezłościć i zawieść. Wielką zaletą tej historii jest właśnie to budzenie silnych emocji, co sprawia, że jeszcze bardziej „wpadamy” w opisane tu przygody.
Na uwagę zasługuje wydanie i tłumaczenie. Na polski przełożył nam ów bajkę sam Julian Tuwim i to czuć! Świetny język, który nie daje wytchnienia i cały czas trzyma silny kontakt z czytelnikiem – perfekcja! Lecz jest jeszcze coś – ilustracje. Świetne, głębokie, teatralne obrazy autorstwa Beaty Horyńskiej idealnie oddają klimat „ZŁOTEGO KLUCZYKA”. Papier na którym wydano książkę również nie zawodzi – najwyższa półka. Twarda oprawa, w dotyku niczym mech, nie może się nie podobać. Ogólnie piękna książeczka, wprost doskonała na prezent.

6/10
Dobra, godna polecania pozycja,
która budzi silne emocje.

Sentymentalna podróż do lat dzieciństwa. Przepiękne wydanie, tłumaczenie Tuwima, wspaniałe ilustracje.

Zapewne każdy z Was doskonale zna i pamięta postać Pinokia - drewnianej lalki, która chciałaby zostać prawdziwym chłopcem - a którą stworzył włoski pisarz i dziennikarz, Carlo Collodi. Aleksy Tołstoj również poznał ową bajkę. Będąc młodszym, chętnie opowiadał swoim przyjaciołom historię Buratina (czyli z wł. "drewnianej lalki"),lecz książka zaginęła. Co wtedy zrobił młody Rosjanin? Zaczął opowiadać bajkę inaczej, wymyślając takie historyjki, jakich w książce wcale nie było.

Papa Carlo nawet nie mógł się domyślać, iż z kawałka polany może stworzyć żywego chłopca! Szczęśliwy, postanawia wprowadzić w świat wystruganego Buratino. Cel? Szczęście i sława. Rezolutny pajacyk nie boi się nikogo! Ani myszy, ani pary opryszków: kota Bazylego i lisicy Petroneli. Nie straszny mu nawet Karabasz Barabasz - niedobry właściciel teatrzyku kukiełek! Złoty kluczyk otrzymany od Pani Żółwiowej otworzy zarówno przed Buratinem i jego towarzyszami, jak i przed nami, czytelnikom, tajemne drzwi i da szansę zdobyć wspaniałe wspomnienia!

Znacie? Oczywiście, że tak! Można było nie słyszeć o tej historii dziesiątki lat, a ona - zakorzeniona - koniec końców i tak da o sobie znać! "Złoty kluczyk, czyli niezwykłe przygody pajacyka Buratino" to przygody starego, dobrego Pinokia (jedynie pod innym imieniem). Może nieco zmienione, urozmaicone i przeinaczone, lecz to wciąż ta sama postać!

Nowe wydanie "Złotego kluczyka, czyli niezwykłej przygody pajacyka Buratino" świadczy o tym, iż te piękne, pełne mądrości i dobrej zabawy historie nadal są jak najbardziej popularne - ostatecznie klasyka literatury dla dzieci jest nieustannie taka sama! Wraz z Buratinem i jego przyjaciółmi młody czytelnik przemierzy świat wzdłuż i wszerz, poznając się na tym, co dobre, a co złe!

Przepiękne, kolorowe wydanie wydawnictwa Zysk i S-ka zrobi wrażenie zarówno na dzieciach, jak i na dorosłych! Twarda oprawa, bardzo grube kartki, wyraźna czcionka oraz ilustracje przygotowane przez Beatę Horyńską to coś, co sprawi, iż ta książka będzie niezapomnianą lekturą po wsze czasy!

Nigdy nie powinno się żałować bajek dla dzieci! Powinniśmy czytać im jak najwięcej pięknych i mądrych bajeczek, które pomogą im odnaleźć się we współczesnym świecie, dzięki wartościom i marzeniom wykiełkowanych w ich młodych serduszkach! "Złoty kluczyk, czyli niezwykłe przygody pajacyka Buratino" to klasyka o przepięknym wydaniu!

Dawno, dawno temu, w malutkim miasteczku żył sobie Papa Carlo. Pewnego dnia postanowił z polana otrzymanego od przyjaciela wystrugać kukiełkę. Nie było to jednak zwykłe drewno i pajacyk, którego stworzył także nie był zwyczajny, gdyż po chwili ożył. Był ciekawy świata wyruszył więc w podróż, w którą z chęcią was zabierze, jeżeli jesteście ciekawi jego przygód.

W pierwszym momencie opis na myśl przywodzi historię o Pinokiu. Nic jednak bardziej mylnego, chociaż autor sam przyznaje, że w młodości czytał książkę o drewnianej lalce i było to inspiracją do opowiedzenia na swój sposób jej przygód. Swojego bohatera nazwał Buratino, co w języku włoskim oznacza drewnianą kukiełkę.

Książka została starannie, bardzo ładnie wydana. Twarda oprawa i ciekawe, nasycone kolorami grafiki, a także duża i wyraźna czcionka na tle jakby zeszytu w kratkę sprawiają, że z przyjemnością bierze się lekturę do ręki i dobrze nadaje się ona dla dzieci, chociaż dosadność języka różni się od obecnie występującego w bajkach.

Grono bohaterów jest barwne, a każda postać z osobna charakterystyczna i ciekawa. Buratino to pajacyk sowizdrzalski, nieposłuszny, który wciąż natrafia na nowe kłopoty. Przyciąga je niczym magnes. W czasie swojej podróży i przygód małych i dużych uczy się i zmienia, na co wpływ mają także spotykane przez niego postacie. Jest zły szczur Szurszur, a także Pierot i Arlekin. Pojawia się brodaty i groźny sinior Karabasz Barabasz, a także przebiegła lisica Petronea i kłamliwy kot Bazyli. Nie zabrakło pięknej i mądrej dziewczynki o niebieskich włosach i imieniu Malwina oraz pudla o szlachetnym serduszku Artemona. Paleta ciekawych i osobliwych postaci przyciąga uwagę. Jak dla Buratina zakończy się ta ekscytująca i zarazem pouczająca wyprawa? Czy pozna tajemnicę złotego kluczyka? Co spotka pajacyka w Kraju Matołków?

„Złoty kluczyk” to książka, która może stanowić prezent dla dziecka, ale także ozdobę naszej półki ze względu na ładne i barwne wydanie. Opowieść nie traci na aktualności, o czym świadczy sam fakt, że powstała w 1936 roku i nadal wzbudza zainteresowanie. Z ciekawością śledziłam losy Buratina równocześnie podświadomie porównując je do historii Pinokia. Tym, co szczególnie ujmuje jest szata graficzna i ilustracje zawarte w publikacji przygotowane z dużą dbałością o szczegóły i idealnie komponujące się z tekstem.

W pierwszym...

Stworzony w 1936 roku przez rosyjskiego pisarza, Aleksjeja Tołstoja "Złoty Kluczyk", to nowe przygody wszystkim znanego, niezwykłego pajacyka. Podobnie jak Pinokio, Buratino, został wystrugany z kawałka drewna i w ten sposób stał się żywą, samodzielną kukiełką. Tytułowy Złoty kluczyk otrzymany od Pani Żółwiowej otworzy przed Buratinem i jego towarzyszami: Pierotem, pudlem Artemonem i Malwiną tajemne drzwi i da im wszystkim szansę na wspaniałe życie. To dzięki niemu, wystrugany Buratino rzuci się w wir przygód w poszukiwaniu szczęścia i sławy, a jego fascynujące podróże po nieznanych miejscach, niezwykłe doświadczenia i spotkania na drodze dziwnych osobowości ukażą - jak zaskakujący i niebezpieczny może być świat. Rezolutny pajacyk nie będzie bał się nikogo - ani myszy, ani kota Bazylego, czy lisicy Petroneli. Nie straszny mu będzie nawet Karabasz Barabasz - niedobry właściciel teatrzyku kukiełek. Ten ponadczasowy zapis jego pełnych emocji przygód za sprawą tytułowego złotego kluczyka - stanie się drogą do mądrości i poznania najważniejszych życiowych wartości dla każdego dziecka.

Piękna i niezwykle przyjemna dla oka szata graficzna szczegółowo odzwierciedla wiele cech bohaterów i nastrój wydarzeń.

"Zloty kluczyk" to książka, która urzeka wydaniem i szata graficzną.

_____________________________________
źródło recenzji:
(zapraszam na blog - na zdjęcia wnętrza tej pięknej książki)

Sto trzydzieści lat temu włoski pisarz i dziennikarz Carlo Collodi, stworzył postać literacką, którą znają i uwielbiają dzieci na całym świecie. Drewniany pajac Pinokio, bo o nim tu mowa, jest dziś bohaterem licznych spektakli teatralnych, adaptacji filmowych oraz setek książek opowiadających o losach tego sympatycznego pajaca.

Więcej: http://przystanrodzina.blogspot.com/2014/12/niedziela-z-ksiazka-zoty-kluczyk-czyli.html

Więcej:...

Czy znacie drewnianego pajacyka - niesfornego, nieposłusznego i psotliwego? Stworzony z magicznego kawałka drewna, z długim, charakterystycznym noskiem, ma zdolności, jakie posiada każdy żyjący na świecie człowiek. Nie, nie i nie – wcale nie chodzi mi o Pinokia, a mogłabym się założyć, że pomyśleliście właśnie o nim. Otóż mój opis dotyczy Buratina, wzorowanego na wymienionym przed chwilką bohaterze drewnianego człowieczka, który dzisiaj dał mi się poznać dzięki książce „Złoty kluczyk czyli Niezwykłe przygody Pajacyka Buratino”.

Aleksy Tołstoj, czyli twórca głównego bohatera owej książki przyznaje, że kiedyś wpadł w jego ręce „Pinokio”. Przeczytawszy tę powieść, przekazywał potem bajkę o drewnianym pajacyku swoim znajomym. Jak się jednak okazuje, historia ta nie była wiernym odwzorowaniem tego, co napisał Carlo Collodi. Pajacyk Tołstoja nie był już taki sam, ponieważ urozmaicał on jego historię, dodawał nowe przygody, modyfikował treść, a wszystko dlatego, że „Pinokio” gdzieś mu zaginął. Utrata książki, dla każdego wielbiciela literatury, jest czymś smutnym. Wierząc jednak w to, że nic nie dzieje się bez przyczyny trzeba przyznać, że gdyby nie zguba znanego wszystkim dzieła Collodiego, nigdy nie mielibyśmy okazji poznać Buratino, a jego przygody mogą podbić serce niejednego młodszego i starszego czytelnika.

Buratino, wystrugany z kawałka niezwykłego polana, jest pajacykiem należącym do papy Carla. Poczciwy starzec chcąc zapewnić „synowi” dostatnie życie sprzedaje ubranie, by kupić mu potrzebny do nauki elementarz. Jednakże drewniany człowieczek pragnie poznawać świat, o którym przecież tak mało jeszcze wie. Brnąc więc przed siebie wkracza w krąg wielu przygód, które zmienią jego rzeczywistość na zawsze. Pajacyk, naiwny i nieostrożny, napotyka na swojej drodze licznych wrogów. Kot Bazyli czy też lisica Petronela, korzystając z głupoty Buratina bezlitośnie i podstępnie go okradają. To jednak nie wszystko. Na ścieżce kukiełkowego chłopca staje także straszny Karabasz Barabasz, będący okrutnym właścicielem teatrzyku. Jak poradzi sobie nasz bohater w wielkim, pełnym niebezpieczeństw świecie? Należy jednak pamiętać o tym, że obok zła zawsze funkcjonuje także dobro. Toteż Buratino napotka przyjaciół dających mu wartościowe wskazówki. W ten sposób w jego ręce trafia niezwykły, złoty kluczyk mający otwierać magiczne drzwi zapewniające szczęście. Czy pajacyk takowe odnajdzie? Czy podczas licznych przygód czegoś się nauczy? Czy uda się mu w końcu odnaleźć radość u boku poczciwego papy Carla?

Mogłoby się wydawać, że Pinokio i Buratino nie różnią się niczym, poza nazwą. A jednak te bratnie pajacyki są dwiema odmiennymi bajkami. Aleksy Tołstoj, na bazie znanej już wszystkim opowieści autorstwa Collodiego, wykreował coś odmiennego. Udekorował klasykę wieloma barwnymi dodatkami, efektem czego Buratino przeżywa wiele przygód, które Pinokiowi umknęły sprzed nosa.

Bohater owej bajki jest nieco niegrzecznym i naiwnym człowieczkiem, który z pewnością uniknąłby wielu nieszczęść, gdyby tylko posłuchał mądrzejszych od siebie i trochę pomyślał. Jego pechowe wpadki kończą się jednak zawsze karą, którą sam musi ponosić. Buratino, momentami nieokrzesany, sprawia wrażenie niewychowanego, a jednak w jego drewnianym wnętrzu skrywa się coś, co przyniesie tej bajce piękne zakończenie. Czyżby pajacyk i jego determinacja w końcu doprowadziły do jakiegoś korzystnego rozwiązania?

„Złoty kluczyk …” to książka, która z pewnością może zainteresować tych, którzy dość dobrze poznali już postać Pinokia. Tym razem będą mieli okazję dokonać porównania i zobaczyć, jak modyfikowana etapami historia, początkowo z pewnością nieświadomie, mogła dać znanej opowieści nowy, zupełnie inny bieg wydarzeń. Dzieciom uświadamiającym sobie to, że nieposłuszeństwo pajacyka Buratino doprowadza do wielu nieszczęść, książka może podarować na przyszłość lekcję głoszącą iż warto słuchać porad starszych, którzy zdążyli już poznać ten świat lepiej.

Na ogromne uznanie zasługują także przepiękne ilustracje będące niesamowitą dekoracją tego wydania. Wykonała je Beata Horyńska, która uczyniła z tej książki prawdziwą perełkę. Wprowadzają one czytelnika w barwny świat baśni i fantazji, bo właśnie tego oczekuje się przecież od ciekawej literatury dziecięcej.

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci