Doktor Żywago

Tłumaczenie: Ewa Rojewska-Olejarczuk
Wydawnictwo: Rebis
7,41 (1225 ocen i 93 opinie) Zobacz oceny
10
123
9
217
8
260
7
314
6
174
5
74
4
26
3
25
2
7
1
5
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Doktor Żiwago
data wydania
ISBN
9788380620629
liczba stron
592
kategoria
klasyka
język
polski
dodała
Książniczka

Nagrodzona literackim Noblem jedna z najpiękniejszych historii o miłości i wojnie. Powieść o nieprzemijającej sile wyrazu, przenikająca do szpiku kości historia indywidualnego i zbiorowego losu na tle wydarzeń zmieniających bieg dziejów, a przy tym jedna z najpiękniejszych w literaturze światowej opowieści o miłości. Tytułowego bohatera – lekarza, poetę, człowieka o wielkim sercu – porywa...

Nagrodzona literackim Noblem jedna z najpiękniejszych historii o miłości i wojnie.

Powieść o nieprzemijającej sile wyrazu, przenikająca do szpiku kości historia indywidualnego i zbiorowego losu na tle wydarzeń zmieniających bieg dziejów, a przy tym jedna z najpiękniejszych w literaturze światowej opowieści o miłości.

Tytułowego bohatera – lekarza, poetę, człowieka o wielkim sercu – porywa fala przetaczająca się przez Rosję: pierwsza wojna światowa, rewolucja lutowa i październikowa, wojna domowa. Jurij Żywago, w pełni świadomy upadku ładu społecznego i moralnego, zachowuje jednak wewnętrzną wolność.

 

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-doktor-zywago-bor...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1053

Rewolucja i miłość czyli niełatwa klasyka

Są takie książki, które przed przeczytaniem budzą respekt i obawy, czy sobie z nimi poradzimy. „Doktor Żywago” jako jedna z wielkich rosyjskich powieści XX wieku może za taką uchodzić. Nagrodzona literackim Noblem powieść Borysa Pasternaka liczy sobie bowiem niemal sześćset stron, mówi o wojnie i jest politycznie zaangażowana – to wszystko może zniechęcać, jeśli szukamy książki lekkiej i przyjemnej. Nie o przyjemność jednak tutaj chodzi, a poznanie kawałka historii Rosji, którą część czytelników prawdopodobnie zna już z jednej lub drugiej ekranizacji powieści. Warto jednak sięgnąć do źródła i przekonać się, czemu jedyna powieść Borysa Pasternaka przez długi czas była powieścią zakazaną.

Akcja „Doktora Żywago” zaczyna się w 1903 roku i rozciąga na dziesiątki lat. Opisać fabułę w kilku słowach, nie zdradzając przy tym zbyt wiele szczegółów, jest niemal niemożliwe. Jurija Żywago poznajemy jako 10-letniego chłopca, osieroconego przez rodziców. Opiekuje się nim wuj, brat matki, Mikołaj Nikołajewicz Wiedeniapin. Ten zaś przekazuje chłopaka pod opiekę do rodziny profesora Gromieki, do Moskwy, gdzie dorasta wraz z córką profesora, Tonią. Jednocześnie zostaje nam przedstawiona także druga ważna postać powieści – Larysa Fiodorowna. 16-latka przybywa do Moskwy wraz z bratem i matką, wdową Amalią Karłową Guichard. Amalia ma romans z przyjacielem męża, adwokatem Komarowskim, który jednocześnie zostaje kochankiem nad wiek rozwiniętej Lary. Losy Jurija i Lary już wkrótce przetną się po...

Są takie książki, które przed przeczytaniem budzą respekt i obawy, czy sobie z nimi poradzimy. „Doktor Żywago” jako jedna z wielkich rosyjskich powieści XX wieku może za taką uchodzić. Nagrodzona literackim Noblem powieść Borysa Pasternaka liczy sobie bowiem niemal sześćset stron, mówi o wojnie i jest politycznie zaangażowana – to wszystko może zniechęcać, jeśli szukamy książki lekkiej i przyjemnej. Nie o przyjemność jednak tutaj chodzi, a poznanie kawałka historii Rosji, którą część czytelników prawdopodobnie zna już z jednej lub drugiej ekranizacji powieści. Warto jednak sięgnąć do źródła i przekonać się, czemu jedyna powieść Borysa Pasternaka przez długi czas była powieścią zakazaną.

Akcja „Doktora Żywago” zaczyna się w 1903 roku i rozciąga na dziesiątki lat. Opisać fabułę w kilku słowach, nie zdradzając przy tym zbyt wiele szczegółów, jest niemal niemożliwe. Jurija Żywago poznajemy jako 10-letniego chłopca, osieroconego przez rodziców. Opiekuje się nim wuj, brat matki, Mikołaj Nikołajewicz Wiedeniapin. Ten zaś przekazuje chłopaka pod opiekę do rodziny profesora Gromieki, do Moskwy, gdzie dorasta wraz z córką profesora, Tonią. Jednocześnie zostaje nam przedstawiona także druga ważna postać powieści – Larysa Fiodorowna. 16-latka przybywa do Moskwy wraz z bratem i matką, wdową Amalią Karłową Guichard. Amalia ma romans z przyjacielem męża, adwokatem Komarowskim, który jednocześnie zostaje kochankiem nad wiek rozwiniętej Lary. Losy Jurija i Lary już wkrótce przetną się po raz pierwszy, w dość dramatycznych okolicznościach. Później Jurij zostanie lekarzem i mężem Toni, która urodzi mu syna, a Lara wyjedzie z Moskwy i zostanie żoną Pawła Antipowa, któremu urodzi córkę, Katię. W tym czasie Rosją zaczynają już targać kolejne rewolucje, a w 1914 roku wybucha I wojna światowa. Żywago zostaje zmobilizowany, na front wyrusza także Antipow. Gdy Larze urywa się kontakt listowny z mężem, kobieta sama rusza na jego poszukiwania, zgłaszając się na front jako siostra miłosierdzia. W szpitalu polowym Lara i Żywago znowu natkną się na siebie. A to tylko początek ich historii.

Najkrócej mówiąc, „Doktor Żywago” to opowieść o miłości i wojnie, te dwa tematy nieustannie się w powieści splatają, jedno towarzyszy drugiemu. Znamy już takie historie, jednak tym, co czyni „Doktora Żywago” wyjątkowym jest jego antyrewolucyjna wymowa, przez co powstały w 1957 utwór był w Rosji zakazany aż do 1988 roku. „Doktor…” jest wyraźną krytyką wszystkich ruchów rewolucyjnych, w których Pasternak widzi groźną siłę wyniszczającą jednostkę. Polityczna wymowa książki jest dużo ważniejsza niż sam wątek miłosny, próżno więc oczekiwać, że będzie to wielkie, porywające romansidło. W tym względzie to tak naprawdę opowieść o zdradzie, uczuciu zakazanym, romansie dwóch osób, które mają rodziny, a mimo to jakaś siła pcha ich ku sobie. Mnie związek Lary i Żywagi nie oczarowuje, być może dlatego, że jest on przez Pasternaka opisany niedoskonale, w sposób, który nie pozwala w nim dostrzec nic więcej poza namiętnością. Jednak same koleje losów tych dwojga są ciekawe, aczkolwiek trzeba czytać powieść niezwykle uważnie, by się w nich nie pogubić. A początkowo jest o to nietrudno, bo fabuła przez ok. 150 pierwszych stron, ukazując dzieciństwo głównych bohaterów, przeskakuje od jednego do drugiego bohatera. Wszystkich ich trudno spamiętać (zwłaszcza biorąc pod uwagę stopień skomplikowania rosyjskich nazwisk), przy czym i tak większość z nich nie pojawia się w dalszej części powieści.

Kompletny chaos z jakim mamy do czynienia w pierwszych rozdziałach nie zachęca do dalszej lektury i nie dziwię się, jeżeli ktoś odłoży „Doktora Żywago” po kilkudziesięciu stronach na półkę. Po swoistym wprowadzeniu (także w realia polityczne) jest już jednak dużo lepiej, choć generalnie powieść Pasternaka ma swoje słabsze i lepsze momenty. Do tych pierwszych trzeba zaliczyć podróż Żywagów na Ural, która trwa wiele dni i rozwleczona jest na wiele, wiele stron. W odbiorze powieści nie pomaga także jej ciężki nastrój i patetyczny, wzniosły ton, w którym jest napisana. Trudny jest język bohaterów, którzy nie rozmawiają, a raczej przemawiają, wygłaszając monologi, które nie brzmią prawdziwie. Wszystko to skłania mnie do refleksji, iż być może nie względy artystyczne, a ideologiczne zaważyły na przyznaniu Pasternakowi literackiego Nobla. Bo jeśli chodzi o antykomunistyczną wymowę, „Doktor…” jest rzeczywiście dziełem wybitnym. Pokazuje mechanizmy rządzące rewolucją, procesy, które jej towarzyszą i wszystkie jej konsekwencje. Oczyma bohaterów widzimy codzienny przelew krwi, jesteśmy świadkami poruszających śmierci. Głód, chłód i choroby to także elementy rewolucyjnej rzeczywistości. Ludzie odczuwają wszelkiego rodzaju niedogodności, ich dotychczasowe uporządkowane życie zostaje całkowicie zdezorganizowane. Rewolucja uderza w jednostkę zamiast polepszać jej egzystencję. Tytułowy bohater oczywiście sprzeciwia się temu wszystkiemu, do końca nie może pogodzić się z sytuacją w kraju i tęskni za wolnością. Swoje przemyślenia przelewa na papier w formie wierszy, które stanowią ostatni rozdział powieści. W istocie ich autorem jest oczywiście Pasternak, który przede wszystkim był poetą, a dopiero u schyłku życia został pisarzem.

„Doktor Żywago” to jedna z tych powieści, o których mówi się, że są napisane z rozmachem. Przy tym jest to powieść wymagająca, a wręcz trudna, przepełniona liryzmem i ideologicznie natchniona. Dziś zdaje się być przede wszystkim świadectwem rosyjskiej historii, ale jej antywojenne przesłanie pozostanie uniwersalne na zawsze. Polecam miłośnikom historii i rosyjskiej klasyki.

Malwina Sławińska

pokaż więcej

Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (4048)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1251
Dominika | 2018-05-25
Przeczytana: 24 maja 2018

Opis okładki głosi, że "Doktor Żywago" to jedna z najpiękniejszych w literaturze światowej opowieści o miłości... ja osobiście tego nie czułam.

Pasternak wykreował wielu bohaterów, co nie dziwi zważywszy na wydarzenia toczące się w książce, niektórym z nich poświęcił dużo stron, ale i tak jestem zawiedziona. Myślę, że nie chodzi nawet o skomplikowaną sytuację osobistą pary kochanków, lecz o sposób ich kreacji. Żyją, kochają, tęsknią i cierpią, ale mam wrażenie jakby przez większość czasu czegoś brakowało. Może autor miał problem z pokazaniem siły miłości albo jego proza po prostu nie przypadła mi do gustu. A może los pojedynczych ludzi rozmywa się z powodu konfrontacji z nieubłaganym biegiem czasu?

Przyznam się, że miałam problem z zapamiętaniem nazwisk, a co za tym idzie umykały mi pewne fakty, zakończenie nie podobało mi się, jednak lekturę polecam. Przede wszystkim ze względu na tło historyczne, pokazana została rzeczywistość, gdy pojawia się nowy stary porządek, a ludzie...

książek: 1262

"Bo porządku rzeczy się nie zwalczy,
Droga już ku swemu fatum bieży.
Jestem sam - dookoła pełno fałszu.
To nie takie proste - życie przeżyć."

Jeszcze tak rok temu nie wzięłabym do ręki tej książki. Nie poradziłabym z nią sobie. Jest trudna, wymagająca czasu, skupienia i cierpliwości. Na pewno nie nadaje się do czytania w komunikacji miejskiej lub jako powieść przygodowa z wartką akcją czy romans z wojną w tle. Wypożyczyłam ją po obejrzeniu ekranizacji (2002, Giacomo Campiotti, z Hansem Mathesonem i Keirą Knightley) i choć znałam fabułę czytało mi się ją dobrze. Zwłaszcza, że pojawia się niej natłok postaci, które czasami są mało istotne, nie są barwne i tak naprawdę pojawiają się niepotrzebnie lekko burząc i zaśmiecając akcję. A wiedząc już mniej-więcej kto jest kim nie gubiłam się w tym wszystkim. Zresztą sama ekranizacja w końcowej fazie naprawdę mocno odbiega od oryginału, więc na zakończenie miałam miłą niespodziankę. Pojawią się też często przytłaczające opisy - miałam wtedy...

książek: 1890
Monka | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

... piękna, wyjątkowa i urzekająca książka ... Doktor Żywago to powieść, którą można pokochać od pierwszych przeczytanych zdań ... jest arcydziełem literatury światowej, docenionym przez ekspertów, ale nade wszystko jest powieścią, która porusza do głębi przeciętnego czytelnika ... w sposób niezwykle realistyczny przedstawia historię indywidualnego oraz zbiorowego bohatera na tle ważnych, przełomowych wydarzeń dla danego narodu ... dodatkowo jest jedną z najpiękniejszych historii miłosnych opisanych na kartach literatury ... główny bohater - Jurij Żywago to człowiek honoru, lekarz, poeta, osoba niezwykle wrażliwa i empatyczna, oddana własnej rodzinie i pasji ... jest on świadkiem bardzo dramatycznych wydarzeń dla swojego narodu - pierwsza wojna światowa, rewolucja lutowa i październikowa, wojna domowa ... w 1914 roku po tego młodego myśliciela upomina się armia, zostaje on zmobilizowany i jako lekarz wojskowy trafia na front ... musi pozostawić w domu swoją ukochaną żonę i małego...

książek: 1680
itysiek_reads | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Doceniam każdą literaturę, która zalicza się do pewnego kanonu lektur, które trzeba znać. Jako studentka filologii rosyjskiej, doceniam tym bardziej rosyjskich pisarzy. Tę powieść czytałam jednak trochę na siłę, przynajmniej początkowo. Wielość wątków była przytłaczająca, biorąc pod uwagę wszelkie nazwy własne, czyli imię, otczestwo i nazwisko... Jednak w miarę "klarowania się" sytuacji w książce, zyskiwała ona w moich oczach. Zawsze uniwersalny temat wojny i rewolucji, pokazany ze strony mieszkańców, którzy musieli uciekać, tułać się bądź wbrew swej woli wstępować w szeregi walczących żołnierzy. Pasternak kreuje bohaterów, którzy oprócz krótkich przebłysków szczęścia i radości niestety nie mogą zaznać ich na dłużej. Los każdego z bohaterów jest na swój sposób tragiczny... Polecam przeczytać, poznać mentalność innej narodowości tamtych czasów i zastanowić się, jak dobrze żyć w czasach względnego pokoju i w pobliżu rodziny.

książek: 2123
Renax | 2018-09-22
Przeczytana: 20 września 2018

Witajcie,

Nie mogłam się powstrzymać, żeby nie przytoczyć kilka okładek tej wspaniałej książki. Gdy szukałam ich w Wujku Guglu, to natknęłam się na dwie rosyjskie okładki, które mnie zauroczyły. Widać jak na dłoni, jakie są starannie narysowane, niebanalne i po prostu piękne!

Wczoraj zadałam pytanie o Żywagę i przytoczyłam kilka kadrów z filmu z Omarem Sharifem. Dziś, po dwóch dniach już ochłonęłam po wysłuchaniu tej niezwykłej książki i mogę coś niecoś napisać o swoim patrzeniu na tę książkę. Zwlekałam z jej poznaniem do dojrzałości emocjonalnej, nie spieszyłam się, żeby czytać to za młodu, i słusznie. Zdecydowałam się na audiobook. Pięknie czytał do Ksawery Jasieński, który przeszedł samego siebie. Wspaniała lektura i uczta duchowa dla uszu. Polecam.

Książka słusznie została uhonorowana Nagrodą Nobla, ale jej historia, to zmuszenie Pasternaka do rezygnacji z jej odebrania to jakby dopełnienie myśli powieści..... Słowo ciałem się stało.... Pasternak napisał powieść o tym, że...

książek: 544
Jeżynka | 2017-09-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 25 września 2017

W biografii Swietłany Alliłujewej "Córka Stalina" którą czytałam kilka tygodni temu wielokrotnie pada nazwisko Borysa Pasternaka - poety i prozaika którego twórczość była niezwykle ceniona wśród emigrantów rosyjskich rzuconych w różne zakątki świata. Sam autor w swoim kraju był "na cenzurowanym" gdyż jego twórczość, zwłaszcza nagrodzony Literacką Nagrodą Nobla w 1958 roku "Doktor Żywago", uznawana była za antyradziecką. Naciski polityczne sprawiły że odmówił przyjęcia tej nagrody ale gest ten sprawił iż "Doktor Żywago" stał się książką jeszcze bardziej popularną o której ekranizację szybko pokusił się Hollywood (niezapomniana tytułowa rola Omara Shafira).

Do lektury zasiadłam więc pełna nadziei na niezapomniane wrażenia. "Doktor Żywago" to z pozoru historia miłosnego trójkąta gdzie tytułowy bohater- lekarz o duszy poety - miota się między miłością (i poczuciem obowiązku) w stosunku do żony Toni a namiętnością i żywym uczuciem do Lary której wyidealizowany obraz nosił w swoim...

książek: 477

To nie jest opowieść o miłości. To nie jest opowieść o rewolucji. To opowieść o fatum, o sile przeznaczenia, o splątanych losach, o wspólnych początkach i samotnych końcach.
Piękna. Niektóre zdania były same w sobie czystą poezją w tej prozie. Ponadczasowa. Aktualna w czasach Pasternaka, teraz jak i 100 lat wcześniej. Bo ludzie nigdy się nie zmieniają.

książek: 1340
Leeloo_Dallas | 2014-08-25
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

To historia losów doktora Jurija Żywago na tle wydarzeń rewolucji 1905 roku i Rewolucji Październikowej. Książka bardzo dobrze opisuje zmiany, jakie nastąpiły w jego życiu w trakcie rewolucji. I nie chodzi tu tylko o pogarszające się warunki życia ale o podejście do samego przewrotu: od fascynacji do całkowitego odrzucenia. Doktor Żywago z człowieka kochającego życie i ludzi, pałającego zapałem do pracy zmienił się w ludzki wrak. Rewolucja odebrała mu dom, rodzinę i miłość jego życia. Zmusiła do udawania że jest kimś, kim na prawdę nie był, że myśli to, czego wcale nie myśli.
Książka nie jest łatwa w czytaniu i wymaga uwagi oraz ostrożności, ponieważ znajduje się w niej całe mnóstwo wątków i postaci. Jednak nie mogłam się od niej oderwać. Zaczarował mnie wspaniale oddany klimat Moskwy i północnej Rosji ale przede wszystkim sylwetka doktora Żywago. Podobał mi się również wątek miłosny między doktorem i Larą.
Polecam, to książka która trzeba przeczytać.

książek: 337
robofree | 2016-11-17
Przeczytana: 15 listopada 2016

"Doktor Żywago" to tragiczne losy ludzi, żyjących w dobie zawieruchy rewolucyjnej. W Rosji upada stara władza, toczą się jeszcze walki między wojskami białej carskiej Rosji a czerwonymi. Carat tak znienawidzony przez większą część ówczesnej społeczności, traci grunt pod nogami. Pojawiają się nowe rewolucyjne idee. Marksizm z całą bezwzględnością ukazał braki i obłudę wcześniejszej władzy - caratu. Jednak nowa czerwona władza, w której pokładano tak wielkie nadzieje, głosiła tylko puste hasła i frazesy, nie mające odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ówczesna codzienność to ciągły strach, gdzie przemoc i terror są na porządku dziennym a śmierć jest usankcjonowana i tolerowana dla dobra rodzącego się nowego tworu państwowego. Jednostka niekiedy musi zostać poświęcona dla sprawy ogółu. Na tle tak burzliwych historycznych wydarzeń, rozwija się uczucie między Larysą a Żywago. Jest to miłość tragiczna, kształtująca się w dobie kryzysu moralnego. W Rosji zachodzą diametralne zmiany -...

książek: 928
ultramaryna | 2010-11-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2010

Są historie, które się chyba nigdy nie znudzą. Dla mnie jedną z nich jest „Doktor Żywago”. Widziałam wcześniej dwie ekranizacje (starszą z Omarem Sharifem i Julie Christie naprawdę niedawno), a teraz przeczytałam książkę. I za każdym razem losy Jurija Żywago tak samo mnie porywały i wzruszały. Z wielką chęcią i ciekawością brnęłam przez to opasłe tomisko, liczące sobie ponad siedemset stron, a mojego zapału wcale nie ostudzał fakt, że wiedziałam, co będzie dalej. A jednak myślę, że żaden film nie da rady w pełni oddać charakteru tej epickiej powieści. Burzliwe losy bohaterów zajmują już aż nadto czasu ekranowego, więc tak ważna w „Doktorze Żywago” rosyjska historia, pewnie z konieczności, zostaje gdzieś z tyłu.

A przecież w książce bolszewizm, rewolucja październikowa i wszelkie jej następstwa nie są tylko tłem. Można powiedzieć, że wysuwają się na prowadzenie, dominują nad całą historią. Niewątpliwie losy doktora Żywago potoczyłyby się zupełnie inaczej, gdyby żył w innych,...

zobacz kolejne z 4038 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Zakazane książki

Wpisywanie książek na „indeksy” z powodów politycznych, obyczajowych czy religijnych było kiedyś częstym procederem. Wydawałoby się, że czasy cenzury już za nami, tymczasem listy nadal powstają i brzmią jak przestroga przed ograniczeniami intelektualnej wolności.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd