Dzieje Tewji Mleczarza

Seria: Biblioteka Klasyki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Ganc Tewie der Milchiker

Inne wydania

Tewje Mleczarz, bohater znany na całym świecie z musicalowej wersji powieści zatytułowanej Skrzypek na dachu miał zapewne swój żyjący pierwowzór. Alejchem nadał jednak tej postaci cechy uniwersalne, które sąsiadują z typowo żydowskimi. Tewje to człowiek ujmujący swoją prywatną filozofią, dobrocią i przyjaznym stosunkiem do otoczenia, a także swoistym poczuciem humoru, które doceniono w wielu krajach świata.

eduko7 | 2015-07-19
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Najpierw zobaczyłam amerykańską ekranizację musicalową, później polską wersję w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, a dopiero teraz sięgnęłam po książkę. Nieco obawiałam się, a jednak było warto. Koloryt języka, mądrość życiowa i odpowiednia dawka humoru spowodowały, że trudno mi było oderwać się od lektury.

tazi | 2014-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2014

Książka stylistycznie trudna ze względu na tłumaczenie z Jidisz. Ponad to pełna zwrotów oczywistych dla osób obeznanych z kulturą żydowską, co początkowo utrudnia czytanie. Również znajomość musicalu "Skrzypek na dachu" nie ułatwia lektury. Jednak w chwili uchwycenia opisywanego świata można się w nim zatopić. Wzruszająca i ciepła, pełna życiowego humoru i tragicznej obyczajowości historia, która nie dobija, pokazuje jak się nie poddawać, jak trwać wbrew wszystkiemu i jak walczyć o szczęście. Warto zmierzyć się z tą historią, z tym językiem, z tą kulturą.

Zaintrygowana | 2014-01-22

Wspaniała opowieść! Ciepła, zabawna, momentami wzruszająca, a co najważniejsze poprzez historię pociesznego, dobrodusznego Tewji Mleczarza ukazująca uniwersalność ludzkiego życia pełnego rozterek i zmian. Prócz tego, ciekawa forma narracyjna oraz "uczone" wstawki w jidysz głównego bohatera nadają oryginalny rys powieści. Pozycja godna polecenia.

Amadea | 2013-11-14
Na półkach: Przeczytane, Ekranizacje

Być może kiedyś sięgnę po książkę,ale zapewne nieprędko.Wierzę w opinie innych,że książka jest równie dobra jak "Skrzypek na dachu",choćby ze względu na piękny język autora,ale już tak mam,że jeśli najpierw obejrzę film-i to dobrze zrobiony,książka mnie nie kusi.Znam już treść i już (odwrotnie,to już nie działa).Wypowiadam się więc o wersji filmowej. Genialnie przedstawiona historia Tewiego i jego rodziny,oprawiona w żydowską nutę mnie urzekła.Kulturę żydowską znam o tyle o ile-powiedzmy z literatury,czy historii z czasów wojny,opowieści o getcie itp.Lubię poznawać inne kultury,obyczaje,religie i tradycje,dlatego uważam,że tak książka,jak i film są dobrym przekaźnikiem wiedzy.Myślę,że m.in.dzięki rozgłosowi,jakim cieszył się film,popularniejsze stały się u nas festiwale kultury żydowskiej.

Rachela | 2015-02-17

Moja pierwsza książka Szołema Alejchema. Bardzo wciągająca, napisana prostym językiem opowieść w formie listów Tewji do Szołema. Biedny ten Tewje, same nieszczęścia go spotykają, ale mimo tego nie traci wiary. Zmartwień przysparzają mu córki ( Cejntł - jedyna szczęśliwie zakochana i kochana, Hodł idealistka, biedna nieszczęśliwa Szprince, Bejkłe...) które bardzo kocha, nie mówi tego, lecz miłość ojcowska aż bije po oczach i emanuje ze stron. " Dzieje Tewji Mleczarza" odebrałam jako historię o miłości i niezachwianej wierze. Z czystym sumieniem polecam. Warto przeczytać. Teraz zamierzam zapolować w bibliotece na kolejne książki pana Alejchema.

Tewij Mleczarza nie da się nie lubić. Pełen dobroci, ale i ludowej mądrości ukraiński Żyd od razu zaskarbia sobie sympatię czytelnika. Książka ta wzrusza i bawi, pokazuje czasem w melancholijny, a czasem w humorystyczny sposób problemy życia codziennego i prostej egzystencji. Dużo możemy się dowiedzieć o zwyczajach i mentalności ludowej Żydów. Szczególnie, że autorem jest również członek tej społeczności.

Grzegorz | 2011-07-13
Na półkach: Dramat, Przeczytane
Przeczytana: 1996 rok

Dla mnie rewelacja. Koloryt, język i filozofia, która nie jest filozofią. Wiara, która pozwala targować się z Bogiem, jak z ojcem z krwi i kości. I dramat - prawdziwy, historyczny żydów rosyjskich końca XIX wieku. Film pokazał emocje, ale spłycił treść. Książka też nie ujęła wszystkiego, ale to w końcu nie jest dokument.

Toddziak | 2010-10-08

"Musi być tak jak jest, bo gdyby miało tak nie być, to by tak nie było". Bardzo zabawna i ciekawa książka. Tewjego nie da się nie lubić :)

Marta | 2013-06-15
Przeczytana: 13 czerwca 2013

Pozycja obowiązkowa dla fanów musicalu "Skrzypek na dachu". Tak naprawdę "Dzieje Tewji Mleczarza" to rewelacyjny obraz życia codziennego Żydów na przełomie wieków XIX i XX, który w wersji filmowej nie pokazuje tak wiele. W każdym razie, humor, codzienne rozterki Żyda w Anatewce, rodzinne problemy, córki i tradycja - cały miszmasz pokazany z perspektywy Tewje, w listach do autora książki. Można by powiedzieć "fakty autentyczne".
Zdecydowanie warto poświęcić wieczorek albo dwa na przeczytanie tej książki.

Lenkaite | 2013-02-13
Przeczytana: lipiec 2011

Jak dla mnie to piękna i NIEZWYKLE wzruszająca książka - poza opisem życia w żydowskiej wiosce daje również obraz prostej, szczerej miłości ojca do swoich córek. Jeśli ktoś dobrze zna musical, może również zabawiać się w wyszukiwanie znaczących różnic (nie tyle fabularnych, co raczej dotyczących konstrukcji postaci... np. to, że Tewje specjalnie zmyśla proroczy sen, by żona nie śmiała się z jego uległości względem uczuć córki, a nie doświadcza go naprawdę, jak to jest w musicalu).