Dzieje Tewji Mleczarza

Seria: Biblioteka Klasyki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Ganc Tewie der Milchiker

Inne wydania

Tewje Mleczarz, bohater znany na całym świecie z musicalowej wersji powieści zatytułowanej Skrzypek na dachu miał zapewne swój żyjący pierwowzór. Alejchem nadał jednak tej postaci cechy uniwersalne, które sąsiadują z typowo żydowskimi. Tewje to człowiek ujmujący swoją prywatną filozofią, dobrocią i przyjaznym stosunkiem do otoczenia, a także swoistym poczuciem humoru, które doceniono w wielu krajach świata.

eduko7 | 2015-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Najpierw zobaczyłam amerykańską ekranizację musicalową, później polską wersję w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, a dopiero teraz sięgnęłam po książkę. Nieco obawiałam się, a jednak było warto. Koloryt języka, mądrość życiowa i odpowiednia dawka humoru spowodowały, że trudno mi było oderwać się od lektury.

tazi | 2014-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2014

Książka stylistycznie trudna ze względu na tłumaczenie z Jidisz. Ponad to pełna zwrotów oczywistych dla osób obeznanych z kulturą żydowską, co początkowo utrudnia czytanie. Również znajomość musicalu "Skrzypek na dachu" nie ułatwia lektury. Jednak w chwili uchwycenia opisywanego świata można się w nim zatopić. Wzruszająca i ciepła, pełna życiowego humoru i tragicznej obyczajowości historia, która nie dobija, pokazuje jak się nie poddawać, jak trwać wbrew wszystkiemu i jak walczyć o szczęście. Warto zmierzyć się z tą historią, z tym językiem, z tą kulturą.

Zaintrygowana | 2014-01-22

Wspaniała opowieść! Ciepła, zabawna, momentami wzruszająca, a co najważniejsze poprzez historię pociesznego, dobrodusznego Tewji Mleczarza ukazująca uniwersalność ludzkiego życia pełnego rozterek i zmian. Prócz tego, ciekawa forma narracyjna oraz "uczone" wstawki w jidysz głównego bohatera nadają oryginalny rys powieści. Pozycja godna polecenia.

Amadea | 2013-11-14
Na półkach: Przeczytane, Ekranizacje

Być może kiedyś sięgnę po książkę,ale zapewne nieprędko.Wierzę w opinie innych,że książka jest równie dobra jak "Skrzypek na dachu",choćby ze względu na piękny język autora,ale już tak mam,że jeśli najpierw obejrzę film-i to dobrze zrobiony,książka mnie nie kusi.Znam już treść i już (odwrotnie,to już nie działa).Wypowiadam się więc o wersji filmowej. Genialnie przedstawiona historia Tewiego i jego rodziny,oprawiona w żydowską nutę mnie urzekła.Kulturę żydowską znam o tyle o ile-powiedzmy z literatury,czy historii z czasów wojny,opowieści o getcie itp.Lubię poznawać inne kultury,obyczaje,religie i tradycje,dlatego uważam,że tak książka,jak i film są dobrym przekaźnikiem wiedzy.Myślę,że m.in.dzięki rozgłosowi,jakim cieszył się film,popularniejsze stały się u nas festiwale kultury żydowskiej.

Tina | 2017-02-07

Język książki jest bardzo specyficzny, myślę że to najtrafniejsze określenie.
Czasami było mi ciężko zrozumieć sens zagmatwanych zdań, wypowiadanych przez tytułowego bohatera, Tewję.Wiele odniesień do kultury żydowskiej, do prawdziwych, bądź nieprawdziwych, mądrości zawartych w szeroko pojętych księgach, wreszcie do zwyczajów i stylu życia.Moje tempo czytania jest raczej szybkie, jednak w tym przypadku musiałam co rusz robić przerwy, bądź czytałam niektóre strony po kilka razy.

Lektura ta do łatwych nie należy, ale daje niewątpliwie prawdziwy obraz życia ówczesnych Żydów.Polecam zainteresowanym tematem, szukającym rozrywki odradzam, bo może być to dla nich ciężka bitwa między DOCZYTAĆ DO KOŃCA, a odłożyć na półkę z napisem NIE CHCĘ PRZECZYTAĆ.

Tewij Mleczarza nie da się nie lubić. Pełen dobroci, ale i ludowej mądrości ukraiński Żyd od razu zaskarbia sobie sympatię czytelnika. Książka ta wzrusza i bawi, pokazuje czasem w melancholijny, a czasem w humorystyczny sposób problemy życia codziennego i prostej egzystencji. Dużo możemy się dowiedzieć o zwyczajach i mentalności ludowej Żydów. Szczególnie, że autorem jest również członek tej społeczności.

Moja pierwsza książka Szołema Alejchema. Bardzo wciągająca, napisana prostym językiem opowieść w formie listów Tewji do Szołema. Biedny ten Tewje, same nieszczęścia go spotykają, ale mimo tego nie traci wiary. Zmartwień przysparzają mu córki ( Cejntł - jedyna szczęśliwie zakochana i kochana, Hodł idealistka, biedna nieszczęśliwa Szprince, Bejkłe...) które bardzo kocha, nie mówi tego, lecz miłość ojcowska aż bije po oczach i emanuje ze stron. " Dzieje Tewji Mleczarza" odebrałam jako historię o miłości i niezachwianej wierze. Z czystym sumieniem polecam. Warto przeczytać. Teraz zamierzam zapolować w bibliotece na kolejne książki pana Alejchema.

Książkowe powroty | 2017-05-15

„Skrzypek na dachu“ to jeden z nielicznych filmów, które widziałam kilka razy - zawsze z ogromną przyjemnością. Nieraz wzruszały mnie te same sceny, przepiękna muzyka czy fantastyczna scenografia. Kiedy więc dowiedziałam się o istnieniu książki, wiedziałam, że będę musiała ją przeczytać. Podczas ostatniego urlopu w domu nareszcie udało mi się spełnić marzenie. Z jakim rezultatem? Zapraszam do lektury.

„Dzieje Tewji Mleczarza“ (wciąż niejasna jest dla mnie odmiana tego imienia w języku polskim) to książka napisana między 1894-1914 r. (według różnych źródeł) przez Szolema Alejchema, pisarza żydowskiego urodzonego na terenach dzisiejszej Ukrainy. Z pewnością nieprzypadkowo akcja powieści dzieje się właśnie na tych ziemiach. Tytułowy Tewje, ubogi mleczarz mieszkający w niewielkiej wsi wraz z żoną i siedmioma córkami, wiedzie dość spokojne, choć niepozbawione trosk życie. Jego losy przestawione są w postaci listów, pisanych przez niego do autora książki. Opisuje on w nich fragmenty...

Grzegorz | 2011-07-13
Na półkach: Dramat, Przeczytane
Przeczytana: 1996 rok

Dla mnie rewelacja. Koloryt, język i filozofia, która nie jest filozofią. Wiara, która pozwala targować się z Bogiem, jak z ojcem z krwi i kości. I dramat - prawdziwy, historyczny żydów rosyjskich końca XIX wieku. Film pokazał emocje, ale spłycił treść. Książka też nie ujęła wszystkiego, ale to w końcu nie jest dokument.

Toddziak | 2010-10-08

"Musi być tak jak jest, bo gdyby miało tak nie być, to by tak nie było". Bardzo zabawna i ciekawa książka. Tewjego nie da się nie lubić :)