Zmartwychwstanie

Воскресение
83-05-11518-6
klasyka

Inne wydania

Realistyczna powieść Tołstoja. Utwór powstał w ostatnim okresie twórczości pisarza, zawarł w nim on swoje credo filozoficzne, artystyczne, etyczne wynikające z idei uniwersalizmu chrześcijańskiego. Fabuła Zmartwychwstania, oparta na autentycznym wydarzeniu zaczerpniętym przez Tołstoja z kroniki sądowej, stała się przyczynkiem do snucia refleksji nad możliwościami moralnego odrodzenia człowieka i odkupienia win.

• Dziewczyna jak ocet

Powrót na Wyspę Potępionych
Melissa de la Cruz

7,43 (7 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,04 (28 ocen i opinii)
Mów do mnie
Lisa Scottoline

7,85 (13 ocen i opinii)
Aż po grób
Sara Shepard

7,57 (83 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,67 (12 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
tomsn | 2011-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2011

„Zmartwychwstanie” to ostatnia ukończona wielka powieść hrabiego Lwa Tołstoja. Często określa się ją jako „programową”. I słusznie, bowiem ilość elementów manifestujących poglądy społeczne autora zdecydowanie góruje nad wątkiem przygodowo-obyczajowym. Przede wszystkim ujawnia się Tołstoj jako krytyk społeczeństwa. To nic nowego, tę stronę swojego spojrzenia zawarł m. in. w „Annie Kareninie”. Tym razem jednak, krytyka jest głębsza i postawiona wprost. Już niemal wcale nie ma pozytywnych postaci w środowisku arystokratów. To niemal wyłącznie karykatury, śmieszne i odrażające. Groteskowe – bowiem każdy robi wiele złego reszcie społeczeństwa. Tak jak w scenach z kabuki – oszalały samuraj morduje i jednocześnie robi zeza. I tak: od hipochondryczki, którą trzeba nosić na łóżku, do gburowatych spirytystów i alkoholików. Wszyscy obrazują wyższe warstwy społeczne Rosji końca XIX wieku. Oprócz pieniędzy i wpływów, które posiadają owi antypatyczni ludzie wszyscy reprezentują aparat represji –...

Pozycja ponadczasowa, która powinna się znaleźć na półce każdego szanującego się czytelnika. Wraz ze "Zbrodnią i Karą" oraz "Mistrzem i Małgorzatą" jest książką, którą można czytać kilkukrotnie i to za każdym razem z równym zaangażowaniem. W moim odczuciu jest to studium postępowania człowieka wbrew swoim przekonaniom, wierze, charakterowi. Co go do tego skłania - skąd to zakłamanie w nas i naginanie wszelakich norm ku własnym, i innym nam podobnym, potrzebom i zachciankom? Dlaczego, by wytłumaczyć, usprawiedliwić i uzasadnić swoje postępowanie, potrafimy interpretować nie tylko przepisy urzędowe wg własnego "widzi mi się", ale i wytrącać z kontekstu nawet słowa Jezusa.
"Choć ludzie, którzy w kilkaset tysięcy skupili się na niewielkim obszarze, starali się, jak tylko mogli, zeszpecić tę ziemię, na której się tłoczyli, choć wbijali w nią kamienie, żeby nic na niej nie rosło, choć wydzierali z niej każdą kiełkującą trawkę, choć dymili węglem kamiennym i naftą, choć obcinali drzewa i...

Koronczarka | 2012-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2012

U Tołstoja niektóre postacie lśnią. Blask pada na czytelnika i ten staje się lepszy, stawia sobie więcej wymagań, mądrzejszy. Albo stara się. Katharsis nie z współodczuwania, ale z zachwytu. I to ciągnie nieodpartą siłą do książek Tołstoja. Komuniści chętnie nazywali go pierwszym komunistą, odmawiając innym ludzkich uczuć. A Tołstoj pewno dałby się ponieść pięknym ideom, ale z przenikliwością Niechludowa szybko zobaczyłby kalectwo ich realizacji. Kocham Tołstoja za czystość i szlachetność. To lektura obowiązkowa dla każdego myślącego i przyzwoitego człowieka.

Feanor | 2013-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Wspaniała książka. Wyłożony otrzymaliśmy światopogląd Tołstoja w późnym okresie jego życia. Warto!

Cinnamon | 2011-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Niechludow, pracując w sądzie jako przysięgły, rozpoznaje w jednej ze skazanych dziewczynę - Katiuszę, którą dawno temu uwiódł i porzucił. Obarcza winą za jej "stoczenie się" siebie, właśnie ze względu na ich niegdysiejszy romans i nieeleganckie jego zakończenie. Postanawia jej pomóc, a w razie konieczności udać się wraz z nią na katorgę i ożenić się. Tytuł "Zmartwychwstanie" nawiązuje właśnie do metamorfozy bohatera, który rezygnuje z wygód na rzecz odkupienia swoich win.

Dla mnie ciekawe były po pierwsze poglądy Tołstoja na prawosławie, próba oczyszczenia go przez powrót do źródeł. Tołstoj, niczym rosyjski Luter, wytyka Cerkwi jej błędy i przedstawia piękną, moim zdaniem, wizję chrześcijaństwa.

Autor poddał też krytyce(jak na chrześcijańskiego anarchistę przystało) sposób w jaki państwo rozwiązuje problem przestępczości. Czy mądrzejsze nie byłoby likwidowanie miejsc, w których ludzie się demoralizują (szynki itd.), aniżeli tworzenie większej ilości więzień? Czy więzienie nie...

Marysieńka | 2012-02-27
Przeczytana: 1976 rok

Tak dawno czytałam tę powieść....Nie pamiętam szczegółów, byłam wówczas licealistką, leżałam chora na zapalenie płuc i poza lekturami czytałam inne ksiązki, te dostępne w domu. Zachwyciłam się "Anną Kareniną", więc zachęcona przez moją babcię sięgnęłam po tę powieść. I nie żałuję...Napewno to jedna z lepszych, które w życiu przeczytałam. A porusza tak wiele ówczesnych problemów, wina bądź jej brak, kara w postaci katorgi....a w tym wszystkim jeszcze miłość. Wielu naszych rodaków przemierzało tysiące kilometrów z wyroku carskich władz...Tołstoj nam opisuje jak ta podróż katorżnicza wyglądała. W przypadku tej powieści autor temat zaczerpnął z kronik sądowych, jest więc oparta na autentycznym wydarzeniu....Przy tym doskonałe wręcz pisarstwo Tołstoja...Polecam.

Mavericus | 2010-11-24

Piękna opowieść o potędze uczucia, która wiedzie głównego bohatera za wybranką serca, aż na daleki kraniec wschodnich rubieży Azji( Imperium Rosyjskiego). Ona skazana na ciężkie zesłanie, razem z innymi skazanymi idzie w stronę swojego przeznaczenia, on za nią, by być blisko niej. Choć nie musi, bo jest wolnym człowiekiem robi to dla niej.

kiniaa_zak | 2014-04-28

Całość na: http://nextcoolstory.blogspot.com/2014/04/zmartwychwstanie.html

Lew Tołstoj w swojej powieści ukazuje szeroką panoramę rosyjskiego społeczeństwa, zawiera dokładne i szczegółowe opisy jednostek, nakreśla ich portrety psychologiczne. Cała książka jest przesiąknięta wielką ironią i krytycyzmem, za pomocą których Tołstoj sprawnie piętnuje rozdźwięk miedzy wewnętrznymi myślami, a zewnętrznym postępowaniem człowieka, carski absolutyzm, niesprawiedliwość ustroju. Atakuje wymiar sprawiedliwości, aparat biurokratyczny i Cerkiew. W tle codziennych wydarzeń, przez całą książkę przewija się refleksja nad duchowością człowieka, ukazana jest przemiana duszy i umysłu, która oczyszcza.

O ile z początku książkę świetnie mi się czytało, można powiedzieć, że nawet mnie wciągnęła, o tyle od połowy zaczęła mnie się nieco dłużyć. I szczerze mówiąc ostatnie kilka stron było już dla mnie dużym wyzwaniem. Ale udało mnie się, przebrnęłam przez całość i wcale nie żałuję. Bo choć książka zawiera...

xxxxxx | 2011-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Po zakończeniu tej książki wciąż trwam w podziwie dla Tołstoja. Uwielbiam czytać jego opisy przeżyć wewnętrznych i rozterek bohaterów, jest w tym moim niekwestionowanym mistrzem, co powtarzam i powtarzać będę. Dzięki niemu właśnie tak bardzo zainteresowałam się Rosją - kulturą, językiem, historią. Wracając jednak do "Zmartwychwstania" - zachwyciło mnie. Szczególnie szlachetna postawa Niechludowa, jego przemyślenia i poświęcenie. Wyśmienite przedstawienie samego zapoznania się Niechludowa z Katiuszą. Tołstoj otwiera czytelnikowi oczy na wiele spraw, na które nie zwracało się nigdy uwagi.

książek: 1917
kryptonite | 2011-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2011

Mam ogromny szacunek do Lwa Tołstoja za jego twórczość oraz poglądy, tak odmienne od tych panujących w ówczesnej Rosji. Oczywiście, warto też wspomnieć o 'Annie Kareninie'.
'Zmartwychwstanie' podobało mi się, wspaniale opisane sceny rozpraw sądowych i w więzieniu, ale konkretna fabuła strasznie mi się dłużyła.
Niechludow może i był wariatem według niektórych, ale w ten sposób pokazał, że ma coś takiego jak wyrzuty sumienia i altruizm. Najlepiej skonstruowaną postacią dla mnie jest Katiusza.