Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Szolem Alejchem

- Pisze książki: klasyka, literatura piękna, biografia, autobiografia, pamiętnik, czasopisma
- Urodzony: 2 marca 1885
- Zmarły: 13 maja 1916
Szolej Alejchem urodził się w 1859 w Perejasławiu na Ukrainie. Otrzymał wychowanie w duchu religijnym. Po pogromie Żydów w Kijowie w 1905 wyjechał do Ameryki. W 1907 wrócił do Rosji, potem był w Szwajcarii, Anglii, Włoszech, Niemczech. Umarł w 1916 w Nowym Jorku.
Twórczość literacką uważał za swoje posłannictwo życiowe. Jako pseudonim wybrał sobie słowa powitania "Pokój wam" - Szolem Alejchem (właściwe jego nazwisko brzmi - Salomon Rabianowicz). Pisał dla szerokich mas, uważał się za pisarza ludowego, nazywał siebie skromnie "kronikarzem rzeczywistości żydowskiej". Pisał w języku żydowskim, pogardzanym wówczas "żargonie", którego stał się wielkim propagatorem i obrońcą.
Pozostawił bogatą spuściznę literacką, około 40 tomów opowiadań, humoresek, monologów, powieści i sztuk teatralnych. Najbardziej znane zbiorki opowiadań to "Nowa Kasrylówka" i "Notatki komiwojażera"; powieści "Stempeniu", "Josele Słowik", "Motel, syn kantora", "Błądzące gwiazdy", "Listy Menachem Mendla", "Tewje mleczarz", nie skończona powieść autobiograficzna "Powrót z jarmarku", komedie: "Wielka wygrana", "Poszukiwacze złota", "Trudno być Żydem", oraz przeróbki sceniczne powieści, np. "Tewje mleczarz", które należą do stałego repertuaru scen żydowskich.
Tłumaczony na wiele języków świata, Szolem Alejchem uznany jest powszechnie za największego klasyka literatury żydowskiej.
- 470 przeczytało książki autora
- 559 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, że nie ma dziś mody na kilka żon.
Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, ż...
Rozwiń ZwińKażdy jest skory do porównywania ludzkiego życia z czymkolwiek. Pewien stolarz na przykład powiedział kiedyś: - Człowiek jest jak stolarz. Stolarz żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Każdy jest skory do porównywania ludzkiego życia z czymkolwiek. Pewien stolarz na przykład powiedział kiedyś: - Człowiek jest jak stolarz. S...
Rozwiń ZwińJak tam napisane jest-"do mnie należy srebro i złoto"- czyli pieniądze to błoto
Jak tam napisane jest-"do mnie należy srebro i złoto"- czyli pieniądze to błoto
DYSKUSJE