Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód - Zachód

Cykl: Opowieści z meekhańskiego pogranicza (tom 2)
Wydawnictwo: Powergraph
8,14 (2046 ocen i 156 opinii) Zobacz oceny
10
241
9
548
8
724
7
384
6
114
5
22
4
8
3
2
2
2
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788361187455
liczba stron
688
język
polski
dodała
Oceansoul

Honor i wierność, wytrwałość i żelazna wola. W książkach Roberta Wegnera odżywają dawne wartości, a pomiędzy barwnymi pojedynkami, intrygami, bitwami wielkich armii i krwawymi starciami jest miejsce na emocje, które potrafią skruszyć serce największego twardziela. Opowiadania z Północy, Południa, Wschodu i Zachodu składają się na epicką opowieść o egzotycznych światach różnych nacji, języków,...

Honor i wierność, wytrwałość i żelazna wola. W książkach Roberta Wegnera odżywają dawne wartości, a pomiędzy barwnymi pojedynkami, intrygami, bitwami wielkich armii i krwawymi starciami jest miejsce na emocje, które potrafią skruszyć serce największego twardziela. Opowiadania z Północy, Południa, Wschodu i Zachodu składają się na epicką opowieść o egzotycznych światach różnych nacji, języków, wierzeń i magii.

"Opowieści z meekhańskiego pogranicza" to — napisana z rzadko spotykanym w polskiej literaturze rozmachem — mocna proza, w której odnajdujemy nasze marzenia o szlachetności i odwadze.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Powergraph, 2012

źródło okładki: http://powergraph.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (3729)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1370
Villiana | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

"Do ostatniego tchu i uderzenia serca."

Z lekką niepewnością i dość sporą zwłoką sięgnęłam po kolejny tom ‘opowieści’, nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Domyślałam się, że dostanę kolejne nowe historie, że nie będzie kontynuacji z poprzedniej części, ale o czym będą i czy mi przypadną do gustu było wielką niewiadomą. I sumarycznie muszę ocenić ten tom słabiej od poprzedniego, głównie za sprawą opowieści z zachodu, które mnie nie do końca porwały.

Świat Meekhanu stworzony przez autora jest niebywale dokładny, nie można mu zarzucić, że leci po łebkach, byle było, byle więcej, ale wszystko ma swój klimat, którego nie zabrakło ani za zachodzie, ani na wschodzie. Jednakże stepy, konie, czardan Laskolnyka ze świetnymi dziewczynami Kailean i Dagheną w składzie – to było coś, co zdominowało tą powieść i pomimo, iż złodziejaszek Altsin był również świetną postacią, przepychanki portowe nie specjalnie mnie zainteresowały. To co działo się z Altsinem – owszem, ale otoczka już...

książek: 705
Karol | 2015-11-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 listopada 2015

Pomimo faktu że "Wschód-Zachód" to trochę więcej fantastyki w fantastyce, to jednak wydaje się trochę słabszą pozycją od poprzedniczki. Nie wiem, może to wciąż przemawia do mnie fantastyczna historia z południa do której cały czas chce wracać, a może fakt że ciężko jest tak szybko przestawić się z jednej historii na drugą jeśli książka jest swoistą kontynuacją cyklu. Na szczęście ma się to zmienić ponieważ zakończenia rozdziałów sugerują wymieszanie pierwszych dwóch tomów w kolejnych pozycjach. Bardzo dobra decyzja, wiadomym jest że dużo łatwiej jest wrócić do ludzi których już znamy niż przywiązywać się do świeżych postaci. Autor ponownie wykorzystał schemat w którym pierwsza część to historia większej grupy która ociera się lekko o politykę, a druga jest skupiona na samotnym bohaterze którego życie wywraca się do góry nogami. No cóż, zadziałało w pierwszym tomie, zadziałało i tutaj. Historie są proste, autor pomimo tego że pisze powieść fantastyczną stara się zachowywać również...

książek: 455
Dorota | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Druga część "Opowieści..." za mną.
Podobnie jak poprzednio, książka znów jest podzielona na dwie części, na opowieści za Wschodu i z Zachodu.
Obie diametralnie różnią się od siebie.
Na Wschodzie poznajemy Kailean, członkinie czaardanu Laskolnyka. Czaardan to taki rodzaj wolnych ludzi zrzeszonych w jedną grupę. Są oni najemnikami, zajmują się głównie patrolowaniem przygranicznych terytoriów. Łączy ich niesamowita więź, każdy za każdego jest w stanie wiele poświęcić. Szczególna więź łączy ich również z końmi, których nie traktują jak zwierzęta ale jak przyjaciół.
Kailean jest odważna, tajemnicza i zadziorna. Niestety nie poczułam do niej jakiejś ogromnej sympatii. Była mi wręczej obojętna. Podobne odczucia miała w stosunku do Wozaków oraz do Genno. Jakoś nie zaiskrzyło między nami.
Dużo bardziej podobała mi się historia z Zachodu. Głównym bohaterem jest tutaj Altsin, który jest złodziejem. Jest sympatyczny, odważny, pomysłowy, współczujący i do tego ma bardzo specyficzne...

książek: 5197
Wkp | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

KSIĄŻKA O OŚMIU OPOWIADANIACH

Wegner powraca z drugim zbiorem „Opowieści z meekhanskiego pogranicza” i robi to naprawdę w świetnym stylu!

Zanim przystąpiłem do lektury tego tomu, sięgnąłem po jego recenzję w jednym ze starszych numerów „Nowej Fantastyki”. Jej autor, zachęcając czytelników do sięgnięcia po książkę, zaznaczał jednak, że jest dziełem słabszym od poprzednika. Nie miał racji – „Wschód – Zachód” nie tylko nie ustępuje pola „Północy – Południu”, ale przede wszystkim jest jeszcze lepsze. I tak, jak w przypadku części I stwierdzałem, że jest to jedna z ciekawszych rodzimych opowieści fantasy, tak tutaj mogę z czystym sumieniem rzec, że jest to także jedna z najlepszych Polskich historii tego gatunku.

Ten tom to kolejne osiem opowiadań toczących się na ziemiach meekahńskich, podzielonych na dwie części. Mniej wyraźny jednak jest podział kulturowy. Mieszkańcy tak wschodu jak i zachodu tej krainy to wybuchowa mieszanka charakterów najróżniejszych nacji, a odkrywanie tych...

książek: 1340
Leeloo_Dallas | 2014-10-21
Przeczytana: 21 października 2014

Na Wschodzie szykuje się powstanie plemienia Wozaków, które przed ćwierćwieczem zmuszone zostało do ucieczki ze swoich Wielkich Stepów i schronienia na terenie Meekhanu. W nowej ojczyźnie zostali zmuszeni do porzucenia odwiecznej tradycji przemierzania Stepów na swoich wozach-domach. Osiadłe życie im nie służy, tęsknią za swoim stylem życia więc planują wielki powrót. A że w grę wchodzi dziesiątki jeśli nie setki tysięcy wozów, zapowiada się na wielkie widowisko.
Postacią pierwszoplanową jest dziewczyna o imieniu Kajlean, sierota wychowana przez plemię Wozaków. Kajlen posiada nadprzyrodzone zdolności. Resztę jej czaadaru (drużyny) możemy poznać w genialnym opowiadaniu „Oto nasza zasługa”.
Część „Wschód” składa się z 4 świetnych trzymających w napięciu opowiadań, w których można znaleźć wspaniałe sceny bitewne, ucieczki i gonitwy. Panuje w nich klimat szlachetnych zasad, lojalności i oddania. Miłośnikom koni chwilami może być ciężko.
Zachód, to część świata położona nad Oceanem...

książek: 590
pablo | 2010-10-21
Przeczytana: 17 października 2010

Robert M. Wegner – autor wyrastający na czołowego twórcę pol­skiej fan­tastyki. Jego opowiadanie, Wszyscy jesteśmy Meekhań­czykami z debiutanc­kiej książki zostało uhonorowane w tym roku prestiżową nagrodą im. Janusza A. Zaj­dla. W moje spragnione god­nej fan­tastyki ręce wpadł drugi tom tegoż autora, zatytułowany Opowie­ści z meekhań­skiego pogranicza. Wschód – Zachód. Czy bliżej nie­znany dotąd Robert Wegner (jak dotąd twórca jedynie nie­licz­nych opowiadań) zdołał stworzyć fan­tastyczny świat, tak wspaniały i godny poświęcenia mu czasu, że będę w stanie polecić go wszyst­kim – nie tylko miłośnikom tego typu literatury?

Otwierając książkę, czytel­nik zostaje rzucony na wschód wiel­kiego Imperium. Nie licz­cie na wprowadzenia czy opis krajobrazów – na to przyj­dzie czas póź­niej, kiedy wielogodzinny kłus na wier­nym stepowym wierz­chowcu po płaskich jak stół łąkach da nieco czasu i wytchnienia. Od razu zostajemy wciągnięci w wir wydarzeń, wraz z wier­nym bojowym czar­danem...

książek: 1138
magda | 2010-11-07
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 07 listopada 2010

Zamknęłam właśnie drugi tom "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" Roberta M. Wegnera. Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu autora i rozmachu, z jakim stworzył cały świat i jego historię, którego tylko maleńką częścią jest meekhańskie Imperium.

O zaletach stylu autora i języku opowieści już pisałam przy okazji tomu pierwszego, dlatego ominę tę część tutaj.

Nazywa się Robert M. Wegner, mieszka na Południu Polski. A to jego zasługa:
Wschodnie pogranicze Imperium to porośnięte trawami rozległe stepy, graniczące z plemionami koczowników, usiane wąwozami i uroczyskami, na których można spotkać stwory z najgorszych koszmarów, Pomiotników i chyba tylko Laal Szarowłosa wie kogo jeszcze. Razem z Kailean i wolnym czaardanem Genno Laskolnyka, legendy armii mekhaańskiej, przemierzamy te ogromne połacie ziemi, przy okazji poznając wierzenia ludzi żyjących w tych okolicach.

Na Zachodzie po portowym mieście oprowadza nas złodziej Altsin, młody chłopak o lotnym umyśle, wychowany w zaułkach i...

książek: 205
vattghern76 | 2014-02-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 20 lutego 2014

Zaiste PYSZNĄ jest lektura kolejnej części "Opowieści z Meekhańskiego Pograniczna"! Historie ze Wschodu i Zachodu we wspaniały sposób dopełniają, spajają oraz cementują w jedno cały świat opowiadań przedstawiony nam przez R.M.Wegnera.

Świat to pełen znów przemocy, śmierci i krwi ale i bohaterstwa, braterstwa, intryg i po raz kolejny POTĘŻNEJ Magii i Mocy prawdziwie boskiej natury! Bez trudności odnajdziemy tutaj znowu świetnie odmalowanych bohaterów i ich pasjonujące przypadki! Postaci zamieszkujące uniwersum bogate bardzo w CIEKAWĄ historię i obyczaje charakteryzujące poszczególne społeczności.

A INTRYGUJĄCO i bardzo SPRAWNIE pociągnięte wątki sensacyjno-przygodowe, niehybnie wydają się kierować akcję tychże opowieści ku jakiemuś wspólnemu a wielkiemu finalnemu rozstrzygnięciu! Cóż to takiego będzie??

WSPANIAŁA Polska fantasy! Bardzo dobrze napisana, z rozmachem, pomysłem i ewidentnie z prawdziwym talentem! BRAWO! Rewelacyjnie z PLUSEM - 8,5/10 - czyli kupować i czytać w...

książek: 495
Tibora | 2017-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

No i nie wytrzymałam, musiałam po przeczytaniu pierwszego tomu kupić wszystkie pozostałe.

Wschód i Zachód nadal trzymają oszałamiająco wysoki poziom - stepy czy zaułki portowego miasta znakomicie opowiadają nam swoje historie.

PS. Chyba jestem pechowa, ale trafiłam na wybrakowany egzemplarz - i z rozczarowaniem patrzę tu w stronę drukarni która chyba nie dopilnowała swoich obowiązków... Mój egzemplarz na niektórych stronach ma częściowo zagniecony papier (gorszej jakości?) - taka szrama/nierówność na stronie (a właściwie na 44 stronach). Dlaczego narzekam? Bo to jak zamówić super danie w drogiej restauracji i dostać je na wybitym talerzu - niby smakuje tak samo, ale lekki niesmak pozostaje...


PS.2 MOŻLIWY SPOJLER JAK NIE CHCESZ TO NIE CZYTAJ DALEJ!!!Motyw "wspomnień" co bogowie robią z człowiekiem i z ludzkością... ŚWIETNE!!!

książek: 648
dasio72 | 2014-10-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 10 października 2014

Robert M. Wegner swoją kolejną książką, potwierdza klasę zaprezentowaną w debiucie.
Mamy tutaj do czynienia z dziełem, skonstruowanym według takiego samego klucza jak część pierwsza "Opowieści z meekhańskiego pogranicza". Dwie części, a w każdej z nich po cztery opowiadania. Z północy i południa, tym razem przenosimy się na wschodnie i zachodnie rubieże meekhańskiego imperium.

Główną bohaterką wschodniej części jest Kailean, koczowniczka, która wraz ze swoim czardamem (drużyną) stara się strzec granicy przed dzikimi se-kohlandzkimi najeżdźcami przybywającymi z Wielkich Stepów. Honor, odwaga, braterstwo, poświęcenie, tak najkrócej skomentować można to, czym charakteryzują się stosunki panujące w jej drużynie.
Zachód poznawać będziemy wraz z młodym złodziejem Altsinem, mieszkającym w Ponkee-la, największym porcie zachodniej części imperium, położonym nad Oceanem Szarym. Młodzieniec da się wplątać w walkę o władzę, a najlepszym orężem w takich starciach jest spisek, trucizna i cios...

zobacz kolejne z 3719 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
Powiązane treści
"Opowieści z meekhańskiego pogranicza" Książką Roku w Rosji!

Nasz plebiscyt na Książki Roku 2016 trwa w najlepsze, a tymczasem dochodzą do nas słuchy o tym, że w Rosji Książką Roku w kategorii Fantasy została powieść Roberta M. Wegnera "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe". Gratulacje!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd