Droga Królów

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Cykl: Archiwum Burzowego Światła (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
2 563
1 943
1 091
The Way of Kings

Odkryj fascynujące historie czterech bohaterów. Pierwszym z nich jest chirurg, który pragnąc zapewnić ochronę swojemu bratu wstępuje na żołnierską i wojowniczą drogę. Drugi to arcyksiąże zmagajacy się z wizjami przeszłości, którego owładnęła żądza zemsty i rozlewu krwi. Trzecią bohaterką jest młoda, tajemnicza i początkująca złodziejka imieniem Shallan, która pragnie ocalić swoją rodzinę. Ostatnim bohaterem tej fantastycznej powieści jest zbrodniarz, rzezimieszek i skrytobójca. Podczas każdego morderstwa zalewa się rzewnymi łzami, co czyni go z pewnością niecodziennym przestępcą. Każdy z bohaterów posiada swoje własne, unikatowe i magiczne zdolności.

"Droga królów" to pierwszy tom z cyklu "Archiwum Burzowego Światła". Pozostałe części serii to następujące tytuły: "Słowa światłości", "Edgedancer", "Dawca przysięgi I" oraz "Dawca przysięgi II". Autorem powyższych pozycji jest Brandon Sanderson. "Droga królów" po raz pierwszy wydana została 31 sierpnia 2010 roku. Znajdziemy tutaj wszystko, co charakteryzuje gatunek fantasy: magię, wojnę, tajemnice, pojedynki, a także nadprzyrodzone zdolności głównych bohaterów.

źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/archiwum-burzowego-swi...(?)

źródło okładki: https://www.ravelo.pl/droga-krolow-brandon-sanders...»

rafsaf | 2019-09-16
Przeczytana: 16 września 2019

Naprawdę ciężko dać coś innego niż 9...

krzysztof chrobak | 2019-09-05

Nie rozumiem skąd się biorą te przewspaniałe zachwyty i ekstatyczne wręcz opinie o książce. Nie żeby zła była, ale...
Akcja rozkręca się powoli, a sama historia, mimo że mogłaby być ciekawa, robi się przez to również nużąca. Oczywiście sam świat, inny od "standardowego" fantasy, jest interesujący i co chwilą odsłania nam swe tajemnice i owa inność. Ale znowu - gdyby działo się to szybciej, byłoby znacząco ciekawiej.
Pod koniec akcja nabiera tempa, ale, szczerze mówiąc, mimo że jest poprowadzona tak, by zwroty akcji nas zaskoczyły, to u mnie to nie zadziałało. Otóż, bohaterowie są prowadzeni tak, że podskórnie czuje się do czego to powinno prowadzić. I tak się staje, być może nie spodziewałem się konkretnych rozwiązań, ale, de facto, następuje to czego oczekiwałem. Być może gdyby książka była objętościowo mniejsza, a przez to bardziej dynamiczna, nie miałbym czasu się nad tym zastanawiać i satysfakcja byłaby większa.
Dlatego ocena jest jaka jest. Mimo mocno ponadstandardowego...

Yennefer | 2019-08-31

"Droga królów" to książka z ciekawszych książek jakie czytałam.
Jej atutem jest na pewno "nowy" świat. W większości romansów świat jest taki sam, w jakim żyjemy. W książkach fantasy dostajemy coś innego, coś czego jeszcze nie znamy. Jednak to "Droga królów" urzekła mnie swoim najbardziej. Ważne są w niej każde szczegóły (o czym świadczy długość opisów). Nie wszystko jest jasne od początku, dowiadujemy się dopiero później. To bardzo duży atut.
Bohaterami, nad którymi książka się skupia, są Kaladin, Dalinar i Shallan. Pierwszy to chirurg-wojownik, który jest zmuszony do pracy, której celem jest bycie żywą przynętą. Drugi to arcyksiąże próbujący zjednoczyć ludzi. Trzeci to młoda kobita, która stara się o przetrwanie swej rodziny. Żadny z tych bohaterów nie jest płytki i jednolity. Podczas czytania poznawałam ich nowe oblicza.
Uważam, że jest to jedna z lepszych książek, które czytałam i na pewno mogę ją polecić fanom fantasy.

Kaladin | 2019-08-29
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Przeczytałem 2x. Po prostu super.

Montana | 2019-08-24

Jedna z najlepszych powieści w fantastyce.

loriel | 2019-08-14
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 08 lutego 2019

Jedyne co mogę z siebie wykrztusić, to ... WOW! Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Sandersona, ale na pewno nie ostatnie. Polecam każdemu, kto lubi dosłownie zatopić się w porządnym fantasy.

MisiaM | 2019-08-02
Przeczytana: 08 lipca 2019

Do sięgnięcia po ,,Drogę królów'' zachęciły mnie inne książki Sandersona, które wywarły na mnie spore wrażenie. Nie inaczej było w tym przypadku - autor stanął na wysokości zadania!
Na początek zaznaczę, że opis z okładki nie do końca pasuje do powieści - coś dzwoni, ale niezbyt wiadomo gdzie. Nie ma w tym jednak nic złego, bo to, co otrzymujemy w zamian jest jeszcze bardziej obiecujące.
Łatwo dostrzec pewne podobieństwo fantastycznych mocy z tej książki do ,,Z mgły zrodzonego'', ale nie dajcie się zwieść - wszystko inne jest unikatowe. Sądzę, że to jedna z cech, które najbardziej cenię w twórczości Sandersona - wiem, że zawsze wymyśli coś nowego, co mnie zadziwi. Przywykłam za to do postaci o bogatym, skomplikowanym wnętrzu, które nie są przedstawione czarno-biało. Każda z nich jest odzwierciedleniem swojej własnej historii, o której często można by napisać oddzielną książkę. Nie inaczej jest w tym przypadku - główni bohaterowie powoli odkrywają przed nami swoje tajemnice, które...

Inka | 2019-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2019

Ta książka była mi bardzo polecana, a ja jako osoba, która nie lubi by jej cokolwiek narzucać stwierdziłam, że skoro tak jest polecana to na pewno nie trafi w moj gust. Opierałam się, opierałam, aż w końcu polecający się zdenerwował i sprezentował mi na urodziny.

Cóż mogę rzec. Nie jestem wielką fanką fantasy, choć jak dotąd większość z tego co czytałam z tego gatunku dość niespodziewanie spełniała moje oczekiwania.

Jeśli zaś chodzi o "Drogę Królów", to ja lubię takie fantasy gdzie mamy smoki i czary-mary-abrakadabra a tu niespodzianka, nie ma tak dobrze. Magia owszem jest, ale nie taka oczywista. Ale jak mówię nie jestem specjalistką od gatunku więc może to nie jest jakaś niezwykłość, po prostu dla mnie to dość nieoczywiste.

Zdarzają się dłużyzny, zdarzają się ckliwe wspomnienia, bo przecież niemal każdy główny bohater w fantasy musi 'kordianować', ale serio NIE BYŁO TO ZŁE!, a nawet bym powiedziała, że było całkiem niezłe i zręcznie napisane.

Podobało mi sie nawiązanie...

Viszera | 2019-07-21

Jak zawsze Brandenson stworzyl bogaty i ciekawy swiat warty kazdej minuty spedzonej w tej ksiazce

Marlena | 2019-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2019

Droga Królów to przepiękny świat w którym można zatonąć, pełen intrygujących ludzi tak inteligentnie poprowadzonych, że stają się bliżsi niż przyjaciele.
Wszystko czego może skrycie pragnąć nienasycony do tej pory fan fantastyki.
Polecam ponieważ przygoda zawarta w tej książce to niesamowite przeżycie.

Plebiscytowe książki na ekranie – część 2.

Mrożące krew w żyłach historie spod pióra najlepszych pisarzy stanową doskonały punkt wyjścia dla sprawnych filmowców. Wielkie wytwórnie biją się o możliwość zakupu praw do niektórych publikacji od razu po ich wydaniu. Inne książki, aby trafić na duży ekran, muszą czekać kilka lat. Sprawdziliśmy, które tytuły nominowane w Plebiscycie Książka Roku 2018 lubimyczytać.pl mają niedługo szansę na adaptacje.

Pisarz to scenarzysta, czytelnik - reżyser

Brandon Sanderson to obecnie jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastyki na świecie. Twórca kilku cyklów literackich („Archiwum Burzowego Światła”, „Alcatraz Smedry”, „Z mgły zrodzony”), dał się poznać jako autor, który lubi eksperymentować z konwencjami i ceni sobie różnorodność. Nam opowiada między innymi o tym, jak widzi dzisiaj rolę pisarza, jaka jest jego ulubiona książka, czy lubi polską kuchnię i czy zna Lema oraz Sapkowskiego. Zapraszamy do lektury.