Droga Królów

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Cykl: Archiwum Burzowego Światła (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
2 583
1 964
1 103
The Way of Kings

Chirurg, zmuszony do zastania żołnierzem w brutalnej wojnie. Skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Oszust, młoda kobieta, skrywająca za płaszczem kłamstw swoją prawdziwą naturę. Arcyksiążę, wojownik, owładnięty żądzą krwi.

Ta czwórka jest kluczem. Jedno z nich może zbawić świat. A jedno go zniszczyć.

źródło opisu: Wydawnictwo MAG, 2019

źródło okładki: mag.com.pl

Mikołaj | 2019-10-20

Jedno z najlepszych fantasy jakie czytałem do tej pory, ocenił bym ją bardziej na 9.5 ale niestety nie mogę takiej oceny wystawić ;), książka ma wszystko, magię, walkę, fantastycznych bohaterów, dziwne monstra, ciekawą i niezwykle porywającą fabułę. Gorąco polecam każdemu!

Szczeszke | 2019-10-20
Przeczytana: 06 października 2019

Świetna książka, która na początku straszy swoimi rozmiarami, jednak w miarę czytania sprawia, że chce się pochłaniać kolejne rozdziały.
Nie ma jednak książki idealnej - tu też pojawiły się rzeczy, które nie do końca mi się podobały.
Pierwszą z nich byłaby czasem wręcz przesadna dokładność opisów.
Inną rzeczą, która mi się nie podobała była historia Shallan, która mimo bycia ciekawą postacią, wypada gorzej niż Kaladin. Wielokrotnie złapałem się na pomijaniu rozdziałów, które dotyczą jej i nadrobieniu ich potem.

pk1991 | 2019-09-25
Przeczytana: wrzesień 2019

Patrząc na średnią ocen jaką ma ta książka muszę uznać, że jestem rozczarowany. Dobrze się to czytało (a monstrum ma prawie 1000 stron sporego formatu i małej czcionki) a przedstawiony świat i cała mechanika w nim panująca jest bardzo ciekawa (choć nie powiem, że oryginalna, bo część pomysłów została żywcem zaczerpnięta z innej serii autora "z mgły zrodzony"). Problem mam z tą książką taki, że mam wrażenie, że jest adresowana do "young adult" - a chciałbym opowieści fantasy utrzymanej w trochę cięższym tonie. Mimo tych wad czytało mi się bardzo dobrze, nie zmęczyła mnie i zapewniła odpowiednią rozrywkę stąd w mojej osobistej skali dostaje 8/10.

narvelan | 2019-09-25
Przeczytana: 25 września 2019

przychylam się do jednej z opinii, którą tu przeczytałem.
Nie wiem skąd te ochy, achy i zachwyty czy tak wysokie oceny.
Bardzo lubię B. Sandersona i z olbrzymią przyjemnością wziąłem się za część pierwszą zwłaszcza, że ma tak wysokie opinie.
Zgodzę się - dobrze stworzony świat, nie sztampowe podejście do nadnaturalnej energii, fabriali, kamienia przysięgi czy odprysków odprysków (nie wspominając o mostowych czy przepastnych bestiach i ich klejnotach) - to wszystko jest dobre.
Dobre też są opisy postaci i to zawsze było mocną stroną Sandersona. Po opisie można bardzo sobie wyobrazić opisaną postać, je charakter oraz przewidzieć (przynajmniej czasem) jej zachowanie czy decyzje oraz współodczuwać emocje.
Przeszkadzają mi natomiast zbyt długie opisy (nadal nie wiem czy już akcja się zawiązała a przecież ten tom jest ogromny!). Mam wrażenie, że nie zawsze wspomnienia z historii wnoszą coś do tej sagii (ale mogę się mylić bo to dopiero pierwszy tom). Czytając, odnosiłem wrażenie...

rafsaf | 2019-09-16
Przeczytana: 16 września 2019

Naprawdę ciężko dać coś innego niż 9...

krzysztof chrobak | 2019-09-05

Nie rozumiem skąd się biorą te przewspaniałe zachwyty i ekstatyczne wręcz opinie o książce. Nie żeby zła była, ale...
Akcja rozkręca się powoli, a sama historia, mimo że mogłaby być ciekawa, robi się przez tą rozwlekłość nużąca. Oczywiście sam świat, inny od "standardowego" fantasy, jest interesujący i co chwilę odsłania nam swe tajemnice i owa inność. Ale znowu - gdyby działo się to szybciej, byłoby znacząco ciekawiej.
Pod koniec akcja nabiera tempa, ale, szczerze mówiąc, mimo że jest poprowadzona tak, by zwroty akcji nas zaskoczyły, to u mnie to nie zadziałało. Otóż, bohaterowie są prowadzeni tak, że podskórnie czuje się do czego to powinno prowadzić. I tak się staje, być może nie spodziewałem się konkretnych rozwiązań, ale, de facto, następuje to czego oczekiwałem. Być może gdyby książka była objętościowo mniejsza, a przez to bardziej dynamiczna, nie miałbym czasu się nad tym zastanawiać i satysfakcja byłaby większa.
Dlatego ocena jest jaka jest. Mimo mocno ponadstandardowego...

Yennefer | 2019-08-31

"Droga królów" to książka z ciekawszych książek jakie czytałam.
Jej atutem jest na pewno "nowy" świat. W większości romansów świat jest taki sam, w jakim żyjemy. W książkach fantasy dostajemy coś innego, coś czego jeszcze nie znamy. Jednak to "Droga królów" urzekła mnie swoim najbardziej. Ważne są w niej każde szczegóły (o czym świadczy długość opisów). Nie wszystko jest jasne od początku, dowiadujemy się dopiero później. To bardzo duży atut.
Bohaterami, nad którymi książka się skupia, są Kaladin, Dalinar i Shallan. Pierwszy to chirurg-wojownik, który jest zmuszony do pracy, której celem jest bycie żywą przynętą. Drugi to arcyksiąże próbujący zjednoczyć ludzi. Trzeci to młoda kobita, która stara się o przetrwanie swej rodziny. Żadny z tych bohaterów nie jest płytki i jednolity. Podczas czytania poznawałam ich nowe oblicza.
Uważam, że jest to jedna z lepszych książek, które czytałam i na pewno mogę ją polecić fanom fantasy.

Kaladin | 2019-08-29
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Przeczytałem 2x. Po prostu super.

Montana | 2019-08-24

Jedna z najlepszych powieści w fantastyce.

loriel | 2019-08-14
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 08 lutego 2019

Jedyne co mogę z siebie wykrztusić, to ... WOW! Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Sandersona, ale na pewno nie ostatnie. Polecam każdemu, kto lubi dosłownie zatopić się w porządnym fantasy.

Plebiscytowe książki na ekranie – część 2.

Mrożące krew w żyłach historie spod pióra najlepszych pisarzy stanową doskonały punkt wyjścia dla sprawnych filmowców. Wielkie wytwórnie biją się o możliwość zakupu praw do niektórych publikacji od razu po ich wydaniu. Inne książki, aby trafić na duży ekran, muszą czekać kilka lat. Sprawdziliśmy, które tytuły nominowane w Plebiscycie Książka Roku 2018 lubimyczytać.pl mają niedługo szansę na adaptacje.

Pisarz to scenarzysta, czytelnik - reżyser

Brandon Sanderson to obecnie jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastyki na świecie. Twórca kilku cyklów literackich („Archiwum Burzowego Światła”, „Alcatraz Smedry”, „Z mgły zrodzony”), dał się poznać jako autor, który lubi eksperymentować z konwencjami i ceni sobie różnorodność. Nam opowiada między innymi o tym, jak widzi dzisiaj rolę pisarza, jaka jest jego ulubiona książka, czy lubi polską kuchnię i czy zna Lema oraz Sapkowskiego. Zapraszamy do lektury.