Okładka książki Życie

Rolling Stones, Keith Richards
typ
papier
Bride
7,36 (271 ocen i 27 opinii)

Opis książki

Keith Richards, charyzmatyczny gitarzysta The Rolling Stones, opowiada o drodze, jaką przeszedł z ubogiego podlondyńskiego Dartford na szczyt światowego showbiznesu, stając się ikoną muzyki rockowej. Przez cztery dekady zachowywał się jak prawdziwy rockman – mówił i robił co chciał, nie stronił od kobiet i niszczących nałogów. Mimo to osiągnął niebywały sukces. Wspólnie z członkami zespołu Richards stworzył riffy, teksty i muzykę do piosenek, które podbiły świat. W końcu sam zdecydował się przedstawić historię swojego życia w oku cyklonu – bezpretensjonalnie, szczerze i na luzie. Ach, co to było za życie! Graniczące z obsesją słuchanie płyt Chucka Berry'ego i Muddy'ego Watersa, gdy dorastał w hrabstwie Kent. Nauka gry na gitarze i założenie zespołu z Mickiem Jaggerem i Brianem Jonesem. Pierwsze sukcesy The Rolling Stones jako kapeli „niegrzecznych chłopaków”. Nalot brygady antynarkotykowej na dom w Redlands i późniejsza seria konfrontacji z nerwowym establishmentem, które na zawsze przypieczętowały jego wizerunek jako wyjętego spod prawa bohatera ludu. Skomponowanie nieśmiertelnych riffów do takich utworów, jak Jumping Jack Flash, Street Fighting Man i Honky Tonk Women. Zakochanie się w Anicie Pallenberg i śmierć Briana Jonesa. Ucieczka przed podatkami do Francji, szalone trasy koncertowe po Stanach Zjednoczonych, rosnąca sława, alienacja, nałogi. Związek i małżeństwo z Patti Hansen. Kłótnia i pojednanie z Mickiem Jaggerem. Rodzina, solowe albumy, zespół X-Pensive Winos i niekończące się pasmo występów.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Dociekliwy | 2012-05-05
Na półkach: Przeczytane, Anglia, Biografia
Przeczytana: maj 2012

Wszyscy wiemy, jak powinno wyglądać życie muzyka rockowego: muzyka, koncerty, wszelkiej maści używki i dziewczyny, niekoniecznie w takiej kolejności. W tak skondensowanej formie może i działa na wyobraźnię niektórych i nie wątpię, że książeczka opisująca takie życie na mniej więcej stu stronach mogłaby porywać. Na stu stronach - tak, ale przez blisko pięćset to jednak o czterysta za dużo.
Recepta na biografię Richardsa jest prosta:
1. Połowę objętości poświęć na opisy narkotycznych ekscesów, związanych z nimi zatrzymań, procesów, konsekwencji, odwyków, powrotów do nałogów
2. Drugą połowę zaś podziel na mniej więcej równe części i poświęć:
- psioczeniu na Micka Jaggera
- nużący katalog nazwisk muzyków, z którymi Keith miał okazję pracować (pomylę się, jeśli powiem, że muzyków dla większości odbiorców zupełnie anonimowych?)
- kilka opisów tego, jak fantastycznie jest grać
- oraz wzmianki - mniej lub bardziej taktowne - o byłych i obecnych dziewczynach.

Z tego właśnie składa się o...

Monika | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Rolling Stones - żyjąca legenda, która jeszcze długo będzie nam pokazywać swój wielki, czerwony język, więc i sam Keef pokazuje nam swój mięsisty organ, który przepycha przez dziury między zębami.

Książka zdecydowanie dla fanów, tych przez duże F, A i N. Jest sex, drugs & rock'n'roll, ale to nawet nie połowa tekstu. Przez większość czasu czytamy o jego inspiracjach, tym co go tworzyło, sprawiło, że gra w tak charakterystyczny sposób, który ciężko podrobić. Stonsi to nie tylko skandal, nie tylko prowokacyjny tekst, ale też genialna warstwa muzyczna, która kształtowała korzenie, zaplecze i podwaliny tego co dziś nazywamy rock'n'rollem i wygina nas w narkotycznym tańcu w pół.

Jeżeli chodzi o jego życie - jest dokładnie takie jak się spodziewasz. Całe szczęście Keith nie pokazuje nam wszystkiego, uchyla tylko rąbka tajemnicy, mówiąc: tutaj trochę, tam była ona, a tam był on. Podejrzewam, że wynika to nie tyle z jego dyskrecji co braku pamięci - wcale to nie przeszkadza, a pozostawienie...

Olala | 2012-11-14
Przeczytana: 04 listopada 2012

Po przeczytaniu tej książki stwierdzam, że wszelkie mity o burzliwym życiu rock&rollowców są jak najbardziej prawdziwe. Richards-zwykły facet, z robotniczej angielskiej rodziny, w niezwykle prosty,ale szczery sposób opisuje drogą jaką pokonał, aby znaleźć się na piedestale gwiazd rocka i na stałe zająć tam należyte mu miejsce. Życie jego pełne było niezwykłych zwrotów akcji, nawiązywane znajomości okazywały się zgubne, miłości nie zawsze do grobowej deski, narkotyki nie zawsze były takie złe, a piosenki nie zawsze chętnie wyskakiwały spod palców. Konflikty w zespole były na porządku dziennym, a zła sława zespołu ciagnęła się za nimi po całym świecie nieźle dajac się we znaki ich współpracownikom.Nie mniej ogromnym walorem ksiazki jest szczerość autora, czujemy że jego wypowiedzi nie są zafałszowane ani ugładzone (a słownictwo Richards potrafi mieć soczyste) oraz atmosfera epoki w której Stonesi osiągali szczyty. Imponująca jest plejada muzyków z którymi przyszło im pracować (lub raczej...

magdalena | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Seks, narkotyki i Rock N'Roll. Keith Richards jak na muzyka przystało dosłownie potraktował te hasło. W jego życiu było mnóstwo dziewcząt, morze narkotyków i alkoholu i wiele przebojów na koncie.
Fajnie kiedy jeden z twoich ulubionych artystów wpuszcza ciebie do swojego świata, zabiera za kulisy największych koncertów i otwarcie mówi dlaczego popsuły mu się kontakty z boskim Mickiem.
Może biografia Keitha nie jest zbyt odkrywcza, może nie jest to dzieło na miarę Pulitzera, ale jest to książka, która przenosi czytelnika w szalone czasy Rock N'Rolla. Fanów Rolling Stonesów na pewno ucieszy, pozostałych może znudzić. Ja się zaliczam do tej pierwszej grupy, i chociaż jak już wspomniałam, sama książka wielkim dziełem nie jest, to jednak opisuje dość dokładnie historię jednego z najważniejszych zespołów świata. Do tego przepis na kiełbaski z kartoflami od wujka Keitha gratis.

Olaf | 2012-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2012

Przeczytałem tą dziwną rzecz, ale częściej czułem żenadę i zawstydzenie niż, zachwyt i intrygę. Przepełniona pogardą i wulgarnością książeczka, człowieka, którego pycha i nadęcie po pewnym czasie męczy. Oczywiście koleś musi być sympatyczny i śmieszny, ale to wszystko można by było inaczej przedstawić, opisać. A poza tym strasznie nie lubię książek, w których nie przestrzegana jest zasada strzelby Czechowa, a widać chęć takiej chronologii, rzeczowości. Szczerze powiedziawszy - dno. PS: Nie jest to dobra rzecz na urlop, bo nudą wieje potworną, no chyba, że ktoś lubi czytać o tym jak to ktoś był napierdolony trzydzieści lat i w ogóle bez konsekwencji, bo jestem zajebiście silny....

Coralie | 2012-05-18
Przeczytana: 12 maja 2012

Keith jest niesamowity, a to, ze napisał o sobie książkę, jeszcze bardziej. Dla wszystkich fanów zespołu to coś zdecydowanie wspaniałego.

| 2012-12-24

Książkę można streścić do 4 motywów - alkohol, narkotyki, seks i trochę muzyki. Nie spodziewałem się, że będzie w niej coś innego, w końcu to rock n roll, którego jestem wielkim fanem, ale przebrnięcie do końca tej biografii stanowiło dla mnie nie lada wyzwanie. Ciągłe anegdoty i odniesienia do różnych postaci bardzo pośrednio związanych z zespołem również zakłócały odbiór. Odradzam jej czytanie chyba, że jest się wielkim fanem The Rolling Stones lub chce się poznać tajniki wprawiania się w iście poetycko-narkotyzujący nastrój.

HungryForMore | 2012-10-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Życiorys zapewne ciekawy, jednak za dużo w jego opisie siły destrukcyjnej wyłaniającej się z nieskrywanej niechęci, wrogości Keitha Richards w stosunku do wokalisty Stonesów. Wiadomo od dawna, że niezgoda rujnuje, co widać w tej książce dość wyraźnie. Do tego bardzo słabe tłumaczenie, wręcz tragiczne, jakby zrobione przez fana, który uwielbia Keitha i w czasie robienia przekładu na Polski cały czas przeszkadzał mu nieustający wzwód i chęć pozbycia się go kilkoma sprawnymi ruchami ręki. Taka świadomość przeszkadza w pracy.

lubagi | 2012-04-18
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

świetne jako opowieść o powstawaniu i trwaniu zespołu, ale rozczarowało mnie jako opowieść o życiu, za dużo skupiania się na "zbawczym" wpływie używek na twórczość, że "bez" się nie da, ciekawe jako obraz innego-niż tzw normalne-życia,bardzo budujące bo opisuje też ciagłą pracę nad sobą(walka z nałogami, ale i ćwiczenia gry, wymyślanie nowych sposobów na dźwięki), i mimo wszystko wnioski, ze miłość jest najważniejsza, ale raczej drugi raz nie siegnę

danielklik1980 | 2014-09-06

Zostałem zarażony ich muzyką przez ojca. Pomagali podczas imprez oraz kiedy człowiek miał słabsze dni. Ich muzyka przez całe życie daje mi energię. Każdy z nich jest inny a zarazem tworzą niesamowitą całość. Keith pozostał niezmieniony od początku ich powstania i dlatego polecam jego książkę. Gratka nie tylko dla fanów ale rownież dla tych którzy chcą poznać fenomen najlepszej kapeli rockowej na świecie.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto