Życie

Rolling Stones, Keith Richards
typ
papier
Bride
7,33 (292 ocen i 31 opinii)

Opis książki

Keith Richards, charyzmatyczny gitarzysta The Rolling Stones, opowiada o drodze, jaką przeszedł z ubogiego podlondyńskiego Dartford na szczyt światowego showbiznesu, stając się ikoną muzyki rockowej. Przez cztery dekady zachowywał się jak prawdziwy rockman – mówił i robił co chciał, nie stronił od kobiet i niszczących nałogów. Mimo to osiągnął niebywały sukces. Wspólnie z członkami zespołu Richards stworzył riffy, teksty i muzykę do piosenek, które podbiły świat. W końcu sam zdecydował się przedstawić historię swojego życia w oku cyklonu – bezpretensjonalnie, szczerze i na luzie. Ach, co to było za życie! Graniczące z obsesją słuchanie płyt Chucka Berry'ego i Muddy'ego Watersa, gdy dorastał w hrabstwie Kent. Nauka gry na gitarze i założenie zespołu z Mickiem Jaggerem i Brianem Jonesem. Pierwsze sukcesy The Rolling Stones jako kapeli „niegrzecznych chłopaków”. Nalot brygady antynarkotykowej na dom w Redlands i późniejsza seria konfrontacji z nerwowym establishmentem, które na zawsze przypieczętowały jego wizerunek jako wyjętego spod prawa bohatera ludu. Skomponowanie nieśmiertelnych riffów do takich utworów, jak Jumping Jack Flash, Street Fighting Man i Honky Tonk Women. Zakochanie się w Anicie Pallenberg i śmierć Briana Jonesa. Ucieczka przed podatkami do Francji, szalone trasy koncertowe po Stanach Zjednoczonych, rosnąca sława, alienacja, nałogi. Związek i małżeństwo z Patti Hansen. Kłótnia i pojednanie z Mickiem Jaggerem. Rodzina, solowe albumy, zespół X-Pensive Winos i niekończące się pasmo występów.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Dociekliwy_Kotek | 2012-05-05
Na półkach: Przeczytane, Anglia, Biografia
Przeczytana: maj 2012

Wszyscy wiemy, jak powinno wyglądać życie muzyka rockowego: muzyka, koncerty, wszelkiej maści używki i dziewczyny, niekoniecznie w takiej kolejności. W tak skondensowanej formie może i działa na wyobraźnię niektórych i nie wątpię, że książeczka opisująca takie życie na mniej więcej stu stronach mogłaby porywać. Na stu stronach - tak, ale przez blisko pięćset to jednak o czterysta za dużo.
Recepta na biografię Richardsa jest prosta:
1. Połowę objętości poświęć na opisy narkotycznych ekscesów, związanych z nimi zatrzymań, procesów, konsekwencji, odwyków, powrotów do nałogów
2. Drugą połowę zaś podziel na mniej więcej równe części i poświęć:
- psioczeniu na Micka Jaggera
- nużący katalog nazwisk muzyków, z którymi Keith miał okazję pracować (pomylę się, jeśli powiem, że muzyków dla większości odbiorców zupełnie anonimowych?)
- kilka opisów tego, jak fantastycznie jest grać
- oraz wzmianki - mniej lub bardziej taktowne - o byłych i obecnych dziewczynach.

Z tego właśnie składa...

Monika | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Rolling Stones - żyjąca legenda, która jeszcze długo będzie nam pokazywać swój wielki, czerwony język, więc i sam Keef pokazuje nam swój mięsisty organ, który przepycha przez dziury między zębami.

Książka zdecydowanie dla fanów, tych przez duże F, A i N. Jest sex, drugs & rock'n'roll, ale to nawet nie połowa tekstu. Przez większość czasu czytamy o jego inspiracjach, tym co go tworzyło, sprawiło, że gra w tak charakterystyczny sposób, który ciężko podrobić. Stonsi to nie tylko skandal, nie tylko prowokacyjny tekst, ale też genialna warstwa muzyczna, która kształtowała korzenie, zaplecze i podwaliny tego co dziś nazywamy rock'n'rollem i wygina nas w narkotycznym tańcu w pół.

Jeżeli chodzi o jego życie - jest dokładnie takie jak się spodziewasz. Całe szczęście Keith nie pokazuje nam wszystkiego, uchyla tylko rąbka tajemnicy, mówiąc: tutaj trochę, tam była ona, a tam był on. Podejrzewam, że wynika to nie tyle z jego dyskrecji co braku pamięci - wcale to nie przeszkadza, a...

Olala | 2012-11-14
Przeczytana: 04 listopada 2012

Po przeczytaniu tej książki stwierdzam, że wszelkie mity o burzliwym życiu rock&rollowców są jak najbardziej prawdziwe. Richards-zwykły facet, z robotniczej angielskiej rodziny, w niezwykle prosty,ale szczery sposób opisuje drogą jaką pokonał, aby znaleźć się na piedestale gwiazd rocka i na stałe zająć tam należyte mu miejsce. Życie jego pełne było niezwykłych zwrotów akcji, nawiązywane znajomości okazywały się zgubne, miłości nie zawsze do grobowej deski, narkotyki nie zawsze były takie złe, a piosenki nie zawsze chętnie wyskakiwały spod palców. Konflikty w zespole były na porządku dziennym, a zła sława zespołu ciagnęła się za nimi po całym świecie nieźle dajac się we znaki ich współpracownikom.Nie mniej ogromnym walorem ksiazki jest szczerość autora, czujemy że jego wypowiedzi nie są zafałszowane ani ugładzone (a słownictwo Richards potrafi mieć soczyste) oraz atmosfera epoki w której Stonesi osiągali szczyty. Imponująca jest plejada muzyków z którymi przyszło im pracować (lub...

magdalena | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Seks, narkotyki i Rock N'Roll. Keith Richards jak na muzyka przystało dosłownie potraktował te hasło. W jego życiu było mnóstwo dziewcząt, morze narkotyków i alkoholu i wiele przebojów na koncie.
Fajnie kiedy jeden z twoich ulubionych artystów wpuszcza ciebie do swojego świata, zabiera za kulisy największych koncertów i otwarcie mówi dlaczego popsuły mu się kontakty z boskim Mickiem.
Może biografia Keitha nie jest zbyt odkrywcza, może nie jest to dzieło na miarę Pulitzera, ale jest to książka, która przenosi czytelnika w szalone czasy Rock N'Rolla. Fanów Rolling Stonesów na pewno ucieszy, pozostałych może znudzić. Ja się zaliczam do tej pierwszej grupy, i chociaż jak już wspomniałam, sama książka wielkim dziełem nie jest, to jednak opisuje dość dokładnie historię jednego z najważniejszych zespołów świata. Do tego przepis na kiełbaski z kartoflami od wujka Keitha gratis.

Bartek | 2015-01-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Musisz zacząć od zera jeśli chcesz dojść na szczyt.
Nie ważne kto stoi z przodu, ważne czy założenia działają.

Świetna książka, momentami żałowałem że jestem gitarowym zieleniakiem, bo opisy Keitha były imponujące. Każdy gitarzysta, może czerpać z tej książki garściami. Napisana bardzo obszernie, przedstawia podróż przez niemal całe życie, perypetie Keitha, jego inspiracje i etapy w życiu.
Zawsze najważniejsza dla niego była muzyka, był niezwykle płodnym tekściarzem - pisali z Mickiem 2 piosenki dziennie - MIAZGA.
Pogubił się w dragach, swojego czasu ale potrafił się z nich wyprowadzić na prostą.
Keith, traktował życie jak zbieraninę pojedynczych chwil - phanta rei -
Dwa takty malegenii i kupujesz wszystkich - takie jest ostatnie zdanie.

Nic wielkiego, ot życie gitarzysty twierdził...

Olaf | 2012-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2012

Przeczytałem tą dziwną rzecz, ale częściej czułem żenadę i zawstydzenie niż, zachwyt i intrygę. Przepełniona pogardą i wulgarnością książeczka, człowieka, którego pycha i nadęcie po pewnym czasie męczy. Oczywiście koleś musi być sympatyczny i śmieszny, ale to wszystko można by było inaczej przedstawić, opisać. A poza tym strasznie nie lubię książek, w których nie przestrzegana jest zasada strzelby Czechowa, a widać chęć takiej chronologii, rzeczowości. Szczerze powiedziawszy - dno. PS: Nie jest to dobra rzecz na urlop, bo nudą wieje potworną, no chyba, że ktoś lubi czytać o tym jak to ktoś był napierdolony trzydzieści lat i w ogóle bez konsekwencji, bo jestem zajebiście silny....

Coralie | 2012-05-18
Przeczytana: 12 maja 2012

Keith jest niesamowity, a to, ze napisał o sobie książkę, jeszcze bardziej. Dla wszystkich fanów zespołu to coś zdecydowanie wspaniałego.

mumin_king | 2014-11-13

Problem jest taki, że obiektywnie nie potrafię ocenić tej pozycji. Chwytam wszystko jak młody pelikan, co ma choć namiastkę Rolling Stonesów.
Ktoś tutaj niżej napisał, że przepis na tą autobiografię jest taki, by opisać swoje imprezowe ekscesy plus pojechać po Micku Jaggerze. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak...
Mam nieodparte wrażenie, ze Keef pisze tutaj bardzo szczerze. Oczywiście oceniając wszystko ze swojej perspektywy, ale taki jest chyba zamysł każdej autobiografii, że autor wypowiada się ze swojej perspektywy.
Nie mam zamiary idealizować Richardsa, za jego zdanie, przykładowo jeśli chodzi o narkotyki czy jak kto woli prochy. Raz mówi, że nigdy siebie by nie nazwał narkomanem, by potem przyznać się, ze jednak heroina nim zawładnęła.
Pisze, że Mick i jego pomysły doprowadzają go do szału, następnie daje mu cenzurkę z napisem "Kocham go".
W tym wszystkim daje się wyczuć, że opowiada szczerze. Ot taki jest Keith Richards, bez niego prawdopodobnie nie było by Stonesów już....

| 2012-12-24

Książkę można streścić do 4 motywów - alkohol, narkotyki, seks i trochę muzyki. Nie spodziewałem się, że będzie w niej coś innego, w końcu to rock n roll, którego jestem wielkim fanem, ale przebrnięcie do końca tej biografii stanowiło dla mnie nie lada wyzwanie. Ciągłe anegdoty i odniesienia do różnych postaci bardzo pośrednio związanych z zespołem również zakłócały odbiór. Odradzam jej czytanie chyba, że jest się wielkim fanem The Rolling Stones lub chce się poznać tajniki wprawiania się w iście poetycko-narkotyzujący nastrój.

HungryForMore | 2012-10-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Życiorys zapewne ciekawy, jednak za dużo w jego opisie siły destrukcyjnej wyłaniającej się z nieskrywanej niechęci, wrogości Keitha Richards w stosunku do wokalisty Stonesów. Wiadomo od dawna, że niezgoda rujnuje, co widać w tej książce dość wyraźnie. Do tego bardzo słabe tłumaczenie, wręcz tragiczne, jakby zrobione przez fana, który uwielbia Keitha i w czasie robienia przekładu na Polski cały czas przeszkadzał mu nieustający wzwód i chęć pozbycia się go kilkoma sprawnymi ruchami ręki. Taka świadomość przeszkadza w pracy.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Brent Weeks
    38. rocznica
    urodzin
    Maski się zmieniają, ale twarze pod maskami pozostają te same.
  • Bret Easton Ellis
    51. rocznica
    urodzin
    Czuję się jak kupa gówna, ale wyglądam wspaniale.
  • Kōbō Abe
    91. rocznica
    urodzin
    Przegrana zaczyna się w momencie, gdy pomyślałeś, że przegrywasz.
  • Robert Harris
    58. rocznica
    urodzin
    Wszystkie dobre książki są różne, natomiast wszystkie złe są dokładnie takie same.
  • Ai Yazawa

85. rocznica
  • Adolf Dygasiński
    176. rocznica
    urodzin
    Tego zimnego okrucieństwa nie dała przyroda żadnemu stworzeniu. Każde zwierzę popełniając morderstwo popada w szał wściekłości. Wyrafinowanym zimnym mordercą potrafi być tylko człowiek.
  • Elizabeth Moon
    37. rocznica
  • Arkady Fiedler
    30. rocznica
    śmierci
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Agnieszka Osiecka
    18. rocznica
    śmierci
    Często kocha się "z przerwami". To znaczy czasem jest tak, że aż brzuch boli i oczy pieką, a czasem jest tak, "że można wytrzymać" i w ogóle myśli się mocno o czym innym.
  • Arystoteles
    2336. rocznica
    śmierci
    Miłość to jedna dusza w dwóch ciałach.
  • Georges Perec
    33. rocznica
    śmierci
    Wraz z upływem godzin, dni, tygodni, pór roku wyzbywasz się wszystkiego, od wszystkiego się odrywasz. Czasami, nawet w niejakim upojeniu, uprzytamniasz sobie, że jesteś wolny, że nic Ci nie ciąży, nic ci się nie podoba ani nic cię nie drażni. W tym życiu, które się nie zużywa i pozbawione jest innyc... pokaż więcej
  • Wojciech Witkowski
    2. rocznica
  • Paul Féval
    128. rocznica
    śmierci
    Ludzie zbyt domyślni giną przedwczesną śmiercią.
  • Tadeusz Kwiatkowski
    8. rocznica