Życie

Magdalen Bugajska
Life
Rolling Stones, Keith Richards
Bride

Keith Richards, charyzmatyczny gitarzysta The Rolling Stones, opowiada o drodze, jaką przeszedł z ubogiego podlondyńskiego Dartford na szczyt światowego showbiznesu, stając się ikoną muzyki rockowej. Przez cztery dekady zachowywał się jak prawdziwy rockman – mówił i robił co chciał, nie stronił od kobiet i niszczących nałogów. Mimo to osiągnął niebywały sukces. Wspólnie z członkami zespołu Richards stworzył riffy, teksty i muzykę do piosenek, które podbiły świat. W końcu sam zdecydował się przedstawić historię swojego życia w oku cyklonu – bezpretensjonalnie, szczerze i na luzie. Ach, co to było za życie! Graniczące z obsesją słuchanie płyt Chucka Berry'ego i Muddy'ego Watersa, gdy dorastał w hrabstwie Kent. Nauka gry na gitarze i założenie zespołu z Mickiem Jaggerem i Brianem Jonesem. Pierwsze sukcesy The Rolling Stones jako kapeli „niegrzecznych chłopaków”. Nalot brygady antynarkotykowej na dom w Redlands i późniejsza seria konfrontacji z nerwowym establishmentem, które na zawsze przypieczętowały jego wizerunek jako wyjętego spod prawa bohatera ludu. Skomponowanie nieśmiertelnych riffów do takich utworów, jak Jumping Jack Flash, Street Fighting Man i Honky Tonk Women. Zakochanie się w Anicie Pallenberg i śmierć Briana Jonesa. Ucieczka przed podatkami do Francji, szalone trasy koncertowe po Stanach Zjednoczonych, rosnąca sława, alienacja, nałogi. Związek i małżeństwo z Patti Hansen. Kłótnia i pojednanie z Mickiem Jaggerem. Rodzina, solowe albumy, zespół X-Pensive Winos i niekończące się pasmo występów.

• Przekonaj mnie, że to ty
  • Tajemniczy brat
  • Aż po grób
  • Mniej złości, więcej miłości
  • Twoim śladem
  • Koniec warty
  • Piękny sekret
  • Raz na zawsze
  • Stalker
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Dziewczyna z Bostonu
  • Czarne liście
  • Droga do domu
  • Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Wstyd
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7 (21 ocen i opinii)
Stalker
Lars Kepler

0 (0 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,31 (13 ocen i opinii)
Droga do domu
Yaa Gyasi

7,98 (63 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Wstyd
Helen FitzGerald

5,13 (15 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Dociekliwy_Kotek | 2012-05-05
Przeczytana: maj 2012

Wszyscy wiemy, jak powinno wyglądać życie muzyka rockowego: muzyka, koncerty, wszelkiej maści używki i dziewczyny, niekoniecznie w takiej kolejności. W tak skondensowanej formie może i działa na wyobraźnię niektórych i nie wątpię, że książeczka opisująca takie życie na mniej więcej stu stronach mogłaby porywać. Na stu stronach - tak, ale przez blisko pięćset to jednak o czterysta za dużo.
Recepta na biografię Richardsa jest prosta:
1. Połowę objętości poświęć na opisy narkotycznych ekscesów, związanych z nimi zatrzymań, procesów, konsekwencji, odwyków, powrotów do nałogów
2. Drugą połowę zaś podziel na mniej więcej równe części i poświęć:
- psioczeniu na Micka Jaggera
- nużący katalog nazwisk muzyków, z którymi Keith miał okazję pracować (pomylę się, jeśli powiem, że muzyków dla większości odbiorców zupełnie anonimowych?)
- kilka opisów tego, jak fantastycznie jest grać
- oraz wzmianki - mniej lub bardziej taktowne - o byłych i obecnych dziewczynach.

Z tego właśnie składa...

Monika | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Rolling Stones - żyjąca legenda, która jeszcze długo będzie nam pokazywać swój wielki, czerwony język, więc i sam Keef pokazuje nam swój mięsisty organ, który przepycha przez dziury między zębami.

Książka zdecydowanie dla fanów, tych przez duże F, A i N. Jest sex, drugs & rock'n'roll, ale to nawet nie połowa tekstu. Przez większość czasu czytamy o jego inspiracjach, tym co go tworzyło, sprawiło, że gra w tak charakterystyczny sposób, który ciężko podrobić. Stonsi to nie tylko skandal, nie tylko prowokacyjny tekst, ale też genialna warstwa muzyczna, która kształtowała korzenie, zaplecze i podwaliny tego co dziś nazywamy rock'n'rollem i wygina nas w narkotycznym tańcu w pół.

Jeżeli chodzi o jego życie - jest dokładnie takie jak się spodziewasz. Całe szczęście Keith nie pokazuje nam wszystkiego, uchyla tylko rąbka tajemnicy, mówiąc: tutaj trochę, tam była ona, a tam był on. Podejrzewam, że wynika to nie tyle z jego dyskrecji co braku pamięci - wcale to nie przeszkadza, a...

niki8025 | 2015-01-08
Na półkach: Odsprzedane, Przeczytane

Seks, pieniądze, narkotyki... cóż, jeśli ktoś lubi tego typu biografie - dlaczego nie. Natomiast ja byłam znudzona czytając tę książkę. Nie zaintrygowała mnie w żaden sposób, nie zaskoczyła, nie wywołała żadnych skrajnych emocji poza niesmakiem. Wygórowane mniemanie o sobie muzyka i przekonanie o własnej "niesamowitości", rozbuchane ego i przechwałki - tak mogłabym opisać swoje odczucia po jej raczej "wymęczeniu", aniżeli przeczytaniu. To moja wyłącznie subiektywna opinia, ponieważ nie lubię przebarwiana własnej osobowości w biografiach. Lubię i cenię dorobek twórczy zespołu, ale książka Keitha Richards'a mnie nie powaliła.

Runior | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Nigdy nie byłem wielkim fanem The Rolling Stones. Nie zmienia to faktu, że jest to jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki rozrywkowej, a zobaczenie ich na żywo było na mojej "bucket list".
"Life" to pierwszoosobowa narracja o życiu i karierze legendarnego już gitarzysty tego zespołu, który słynął nie tyle z talentu (którego odmówić mu nie można), co z niesamowitej ilości różnego rodzaju środków odurzających przyjętych w ciągu długich lat scenicznej obecności.
Książka chronologicznie i metodycznie opisuje kolejne etapy życia autora. Mamy więc dzieciństwo, pierwsze fascynacje muzyczne, początki The Rolling Stones, kolejne płyty i trasy koncertowe zespołu, romanse i inne ważne wydarzenia. Keith bez skrępowania i nadęcia opowiada o osobistych wzlotach i upadkach. Komentuje niektóre, rozdmuchane przez media wydarzenia. Jednocześnie, za pomocą wypowiedzi przyjaciół i współpracowników, dodaje swojej opowieści więcej obiektywizmu.
Co z pewnością ważne dla fanów zespołu,...

Olala | 2012-11-14
Przeczytana: 04 listopada 2012

Po przeczytaniu tej książki stwierdzam, że wszelkie mity o burzliwym życiu rock&rollowców są jak najbardziej prawdziwe. Richards-zwykły facet, z robotniczej angielskiej rodziny, w niezwykle prosty,ale szczery sposób opisuje drogą jaką pokonał, aby znaleźć się na piedestale gwiazd rocka i na stałe zająć tam należyte mu miejsce. Życie jego pełne było niezwykłych zwrotów akcji, nawiązywane znajomości okazywały się zgubne, miłości nie zawsze do grobowej deski, narkotyki nie zawsze były takie złe, a piosenki nie zawsze chętnie wyskakiwały spod palców. Konflikty w zespole były na porządku dziennym, a zła sława zespołu ciagnęła się za nimi po całym świecie nieźle dajac się we znaki ich współpracownikom.Nie mniej ogromnym walorem ksiazki jest szczerość autora, czujemy że jego wypowiedzi nie są zafałszowane ani ugładzone (a słownictwo Richards potrafi mieć soczyste) oraz atmosfera epoki w której Stonesi osiągali szczyty. Imponująca jest plejada muzyków z którymi przyszło im pracować (lub...

magdalena | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Seks, narkotyki i Rock N'Roll. Keith Richards jak na muzyka przystało dosłownie potraktował te hasło. W jego życiu było mnóstwo dziewcząt, morze narkotyków i alkoholu i wiele przebojów na koncie.
Fajnie kiedy jeden z twoich ulubionych artystów wpuszcza ciebie do swojego świata, zabiera za kulisy największych koncertów i otwarcie mówi dlaczego popsuły mu się kontakty z boskim Mickiem.
Może biografia Keitha nie jest zbyt odkrywcza, może nie jest to dzieło na miarę Pulitzera, ale jest to książka, która przenosi czytelnika w szalone czasy Rock N'Rolla. Fanów Rolling Stonesów na pewno ucieszy, pozostałych może znudzić. Ja się zaliczam do tej pierwszej grupy, i chociaż jak już wspomniałam, sama książka wielkim dziełem nie jest, to jednak opisuje dość dokładnie historię jednego z najważniejszych zespołów świata. Do tego przepis na kiełbaski z kartoflami od wujka Keitha gratis.

Bartek | 2015-01-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Musisz zacząć od zera jeśli chcesz dojść na szczyt.
Nie ważne kto stoi z przodu, ważne czy założenia działają.

Świetna książka, momentami żałowałem że jestem gitarowym zieleniakiem, bo opisy Keitha były imponujące. Każdy gitarzysta, może czerpać z tej książki garściami. Napisana bardzo obszernie, przedstawia podróż przez niemal całe życie, perypetie Keitha, jego inspiracje i etapy w życiu.
Zawsze najważniejsza dla niego była muzyka, był niezwykle płodnym tekściarzem - pisali z Mickiem 2 piosenki dziennie - MIAZGA.
Pogubił się w dragach, swojego czasu ale potrafił się z nich wyprowadzić na prostą.
Keith, traktował życie jak zbieraninę pojedynczych chwil - phanta rei -
Dwa takty malegenii i kupujesz wszystkich - takie jest ostatnie zdanie.

Nic wielkiego, ot życie gitarzysty twierdził...

HungryForMore | 2012-10-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Życiorys zapewne ciekawy, jednak za dużo w jego opisie siły destrukcyjnej wyłaniającej się z nieskrywanej niechęci, wrogości Keitha Richards w stosunku do wokalisty Stonesów. Wiadomo od dawna, że niezgoda rujnuje, co widać w tej książce dość wyraźnie. Do tego bardzo słabe tłumaczenie, wręcz tragiczne, jakby zrobione przez fana, który uwielbia Keitha i w czasie robienia przekładu na Polski cały czas przeszkadzał mu nieustający wzwód i chęć pozbycia się go kilkoma sprawnymi ruchami ręki. Taka świadomość przeszkadza w pracy.

SarkonPL | 2016-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Jestem na świeżo po przeczytaniu tej książki.
Kilka lat temu radio EskaRock przytaczało w ramach reklamy, fragmenty biografii Keitha Richardsa. Pamiętam, że szalenie mnie zainteresowała mimo iż fanem The Rolling Stones nie jestem.

Do książki podchodziłem dwa razy. Za pierwszym dotrwałem do połowy. Po roku albo dwóch latach postanowiłem, że dam jej jeszcze jedną szansę. I nie żałuję.

Keith Richards przedstawił, nie tyle biografię samego siedzie w odniesieniu do jego kariery muzycznej. W książce doświadczymy bardzo szczegółowych opisów dotyczących lat młodości, znajomych, kumpli, przyjaciół, rodziny. Dla mnie tzw. "mięsem" były perypetie narkotykowe i okoliczności w wyniku których powstały konkretne piosenki.

Książkę oceniam pozytywnie. Sądzę, że można było ją skończyć w 300 stronach a nie 500, ale to prawo pisarza że jest taka długa i czasami chaotyczna. Były momenty kiedy czytałem i nie wiedziałem za bardzo co czytam.

Kilka osób odniosło się do książki jakoby z niech...

Olaf | 2012-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2012

Przeczytałem tą dziwną rzecz, ale częściej czułem żenadę i zawstydzenie niż, zachwyt i intrygę. Przepełniona pogardą i wulgarnością książeczka, człowieka, którego pycha i nadęcie po pewnym czasie męczy. Oczywiście koleś musi być sympatyczny i śmieszny, ale to wszystko można by było inaczej przedstawić, opisać. A poza tym strasznie nie lubię książek, w których nie przestrzegana jest zasada strzelby Czechowa, a widać chęć takiej chronologii, rzeczowości. Szczerze powiedziawszy - dno. PS: Nie jest to dobra rzecz na urlop, bo nudą wieje potworną, no chyba, że ktoś lubi czytać o tym jak to ktoś był napierdolony trzydzieści lat i w ogóle bez konsekwencji, bo jestem zajebiście silny....

Keith Richards napisze książkę dla dzieci

Keith Richards pracuje podobno nad książką o roboczym tytule “Gus and Me: The Story of My Granddad and My First Guitar”, czyli „Gus i ja: Historia mojego dziadka i mojej pierwszej gitary”. Opowieść będzie częściowo autobiograficzna.