Życie

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Life
Rolling Stones, Keith Richards
Bride

Keith Richards, charyzmatyczny gitarzysta The Rolling Stones, opowiada o drodze, jaką przeszedł z ubogiego podlondyńskiego Dartford na szczyt światowego showbiznesu, stając się ikoną muzyki rockowej. Przez cztery dekady zachowywał się jak prawdziwy rockman – mówił i robił co chciał, nie stronił od kobiet i niszczących nałogów. Mimo to osiągnął niebywały sukces. Wspólnie z członkami zespołu Richards stworzył riffy, teksty i muzykę do piosenek, które podbiły świat. W końcu sam zdecydował się przedstawić historię swojego życia w oku cyklonu – bezpretensjonalnie, szczerze i na luzie. Ach, co to było za życie! Graniczące z obsesją słuchanie płyt Chucka Berry'ego i Muddy'ego Watersa, gdy dorastał w hrabstwie Kent. Nauka gry na gitarze i założenie zespołu z Mickiem Jaggerem i Brianem Jonesem. Pierwsze sukcesy The Rolling Stones jako kapeli „niegrzecznych chłopaków”. Nalot brygady antynarkotykowej na dom w Redlands i późniejsza seria konfrontacji z nerwowym establishmentem, które na zawsze przypieczętowały jego wizerunek jako wyjętego spod prawa bohatera ludu. Skomponowanie nieśmiertelnych riffów do takich utworów, jak Jumping Jack Flash, Street Fighting Man i Honky Tonk Women. Zakochanie się w Anicie Pallenberg i śmierć Briana Jonesa. Ucieczka przed podatkami do Francji, szalone trasy koncertowe po Stanach Zjednoczonych, rosnąca sława, alienacja, nałogi. Związek i małżeństwo z Patti Hansen. Kłótnia i pojednanie z Mickiem Jaggerem. Rodzina, solowe albumy, zespół X-Pensive Winos i niekończące się pasmo występów.

Katarzyna Busłowska | 2019-09-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019, Muzyka
Przeczytana: 21 lipca 2019

Jak można zatytułować własną autobiografię po prostu „Życie”? Kogo obchodzi czyjeś tylko „życie” opisane na 550 stronach? To przejaw pychy czy wręcz przeciwnie? Po prostu trzeba być Keithem Richardsem, bo niczyje życie nie może być aż tak fascynujące.

To nie jest typowa biografia czy autobiografia. To opowieść napisana w niesamowicie swobodnym stylu. Język jest bardziej mówiony niż pisany. A niezły gawędziarz z tego Keitha. Tak jak każda opowieść "Życie" pełne jest dygresji i nie zawsze trzyma się chronologicznego porządku. To tak jakby usiąść z Keithem Richardsem przy barze i w obłokach papierosowego dymu i słuchać historii jego życia. A ten pan naprawdę ma o czym opowiadać.

Oczywiście duża część tej książki dotyczy The Rolling Stones. Można znaleźć tu sporo gorzkich słów na temat Briana Jonesa i ma się wrażenie, że zasłużył na każde z nich. Obrywa się też Jaggerowi. Keith pisze, że bardzo trudno przyjaźnić się z jego Błyszczącym Bliźniakiem, ale nadal są kumplami. Pewnie już...

Radosław Kozera | 2019-08-01
Przeczytana: 23 listopada 2017

Pozycja raczej obowiązkowa dla fanów Stonesów. Zdążyłem już zauważyć, że w autobiografiach gwiazdy skupiają się bardziej na swoim życiu osobistym niż twórczości i tutaj jest podobnie. Gitarzysta Stonesów opisuje tutaj swoje dzieciństwo, młodość, poznanie JaGgera i utworzenie Stonesów. Pierwsza część książki jest moim zdaniem ciekawsza. W drugiej części jest więcej smęcenia i przeciągania. Ja uwielbiam biografie/autobiografie rockowe jak i Stonesi ( według liczby odsłuchań) są moim ulubionym zespołem więc subiektywnie jedna gwiazdka leci więcej. Jednak dla mniej wtajemniczonych polecam na początek Biografie Gigantów Rocka i dopiero potem tą pozycje.

Robbie008 | 2019-05-15

Wyjątkowe świadectwo życia. Jeden z najwybitniejszych rockmanów wszech-czasów opowiada nam o swoim niezwykłym życiu. Jego historia jest pełna anegdot ale pokazuje też zmieniający się dookoła nas świat. Książka ukazuje człowieka, który przeżył chyba wszystko. Człowieka mądrego, empatycznego i pełnego pogody ducha.
Świetnie napisana biografia, którą pochłania się w zatrważającym tempie

Olcyna Kucharzak | 2019-01-31
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Choc potężna, to bardzo ciekawa, bardzo fajna narracja, ktora wciąga, z historii opisanych w ksiązce mozna by zrobić kilka fajnych oddzielnych książek, polecam

Pawliq88 | 2018-12-02

Jedna z moich ulubionych biografii muzycznych. Jest tu wszystko: czad, świetna muzyka, perypetie życiowe, humor, przyswajalny język. Po prostu czysty rock n roll. Poza tym Keith jest całkiem obiektywny w ocenie swojego życia i kariery. Mocna a zarazem romantyczna podróż poprzez historię jednego z najbardziej wpływowych zespołów rockowych w historii podana w bardzo przystępny sposób. Polecam szczególnie osobom które zmęczyły się kolejnymi próbami przebrnięcia przez ,,profesjonalne biografie" Stonesów w rodzaju dzieł Philipa Normana.

galoniusz | 2018-11-13
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Kompletnie mnie nie przekonała ta książka, może to kwestia wysokich oczekiwań. Spodziewałem się jednak ciekawszego przedstawienia historii legendy Stonesów, nieco więcej o konfliktach między byłymi i obecnymi muzykami. Książka jest niestety dość sucha i... nudna. Jest kilka ciekawostek, m. in. o sposobie gry czy strojenia, inspiracjach, ale niestety sporą część lektury się wymęczyłem. W paru miejscach zgrzytnęło mi też tłumaczenie, czytałem książkę dość dawno, pamiętam jednak że ktoś w dziwaczny sposób przetłumaczył parę terminów (m. in. próbę przed koncertem, soundcheck), tak jakby tłumaczył to ktoś nie znający żargonu.

Wojciechl0 | 2018-11-08

Nie doczytałem do końca. Jak na nominację do "Książki Roku 2010" to te moje 5 gwiazdek chyba nie pasuje.

Kermit | 2018-11-04
Przeczytana: 31 października 2018

To dobra autobiografia, ale nie rewelacyjna. "Keef" odsłania wiele aspektów swojego życia, do jednych odnosi się krytycznie, innymi się nieco chwali, ale nie widać tu megalomanii. Książka sprawia wrażenie napisanej uczciwie, językiem, jakim zapewne posługuje się Richards, więc bywa ciężka w odbiorze, momentami wulgarna. Niemniej jednak autor pokazuje swoją prawdziwą osobowość i zamiłowanie do muzyki, gitary i kobiet.

Nie można zgodzić się z głosami mówiącymi o "przerośniętym ego". Keith Richards jest po prostu jednym z najlepszych gitarzystów wszech czasów, nazbierał mnóstwo nagród i trudno jest przejść nad tymi faktami w skromny sposób. Byłoby to sztuczne.

W odniesieniu do Micka Jaggera pozostaje raczej obiektywny. Frontman Stones'ów ma swoje na sumieniu, ale niekiedy Keith pisze o nim bardzo ciepło, finalnie wskazując na awantury, które inicjowane były przez obydwie strony, ale z którymi muzycy, jak na razie, potrafili sobie poradzić. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że w...

allison | 2018-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Książka napisana bardzo nierówno - dałam trzy gwiazdki tylko dlatego, że ciekawy jest początek i koniec, czyli te części, w których autor opisuje swoje dzieciństwo, rodziców, dziadków, a potem okres, w którym powstaje książka, gdy sam już jest dziadkiem.
Reszta, a raczej sedno, bo stanowi większość z ponad 500 stron, to różne androny i pierdoły (a biorąc pod uwagę stan Richardsa, który wciąż był - delikatnie mówiąc - na haju, można powątpiewać w wiarygodność tych wspomnień).
Owszem, mamy tu sporo anegdot na temat genezy różnych piosenek, ale spokojnie można byłoby zawrzeć je na kilku stronach. Muszę przyznać, że w pewnym momencie, nawet szybko, znudziło mnie czytanie o tym, co gitarzysta Rolling Stones wypił, połknął, wbił sobie w żyłę czy w mięśnie, co wdychał i jak się potem czuł...

Może bezkrytyczni fani zespołu będą zachwycać się tą opowieścią. Ja nie potrafię.
Także ze względu na język. Nie jestem pruderyjna i rzadko się gorszę, jednak nie podobał mi się niechlujny styl...

Michal39 | 2018-05-07
Przeczytana: 07 maja 2018

Uwielbiam rockowe biografie, jednak tutaj gość nieco przynudza. Może to nie do końca mój zespół i nie moje czasy... Dopiero pod koniec jak dla mnie zaczęło robić się ciekawiej, konflikt z wokalista itp.
Raczej dla fanów The Rolling Stones