Żona mormona

Shattered dreams
978-83-247-1000-3
poligamia, mormoni
Kanarek

Wstrząsająca, autobiograficzna historia kobiety wychowanej w rodzinie mormońskich fundamentalistów. Autorka przeżyła 28 lat jako druga z dziesięciu żon poligamisty i urodziła mu trzynaścioro dzieci. Egzystowała w skrajnej nędzy i izolacji od reszty świata. W poszukiwaniu lepszego jutra zdecydowała się na odważny krok ku wolności...

Oficjalna recenzja
violino książek: 991

A mówią, że od przybytku głowa nie boli

Jeśli jesteś mężczyzną, powiesz pewnie, że czasem jedna żona to aż nadto.

Jeśli jesteś matką, powiesz być może, że czasem nie możesz nadążyć za jednym dzieckiem, a co dopiero mieć ich dwoje.

To co? Podnosimy poprzeczkę? Mężczyzno, a co powiesz na dziesięć żon? Jednocześnie! Matko, co powiesz na trzynaścioro dzieci? Własnych – a czasem i drugie tyle cudzych dorywczo. Czytelniku, teraz wyobraź sobie scenę z rodzinnej fotografii: razem – wszystkie dziesięć żon i ich dzieci z jednego ojca. Ogarniasz? Bo ja z trudem.

Zacznijmy od końca. Irene Spencer, autorka, tytułowa żona mormona, a dokładnie jego druga żona, ma sto osiemnaścioro wnucząt i trzydzieścioro siedmioro prawnucząt. A przynajmniej tyle miała, kiedy książka szła do druku… Verlan, jej mąż, miał łącznie pięćdziesięcioro ośmioro dzieci. Czy da się bardziej wypełniać boży przykaz: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się (1 Moj., 1:28)?

Można być niezwykle szczerym i równocześnie szczerze się mylić.

"Żona mormona" to opowieść kobiety, która wychowała się w tradycji poligamicznej i w takiej postanowiła wytrwać. Ale pomimo wpojonych od dzieciństwa zasad nie był to ani łatwy wybór, ani prosta droga. Przez wszystkie lata chwile radości przeplatały się z morzem cierpienia. A ona nieustannie i żarliwie modliła się do Boga o znaki, które pomogłyby jej podejmować decyzje.

Jeśli jesteś mężczyzną, powiesz pewnie, że czasem jedna żona to aż nadto.

Można być niezwykle szczerym i równocześnie szczerze się mylić.

Zanim Irene poddała się swojemu mormońskiemu przeznaczeniu, poznała mężczyznę, który kochał ją na zabój i którego ona kochała równie mocno. Jak silne muszą więc być korzenie, z których wyrastamy, skoro, nie bez bólu wprawdzie, ale jednak zdecydowała się porzucić tę drogę na rzecz dzielenia małżonka z innymi kobietami, na rzecz niewygód i ubóstwa, które dobrze znała z własnego dzieciństwa?

Faktem jednak jest, że Irene nigdy nie została potulną owieczką. Silna psychicznie, ale pełna wątpliwości i do tego wybuchowa, potrafiła walczyć o swoje. Dlatego podążanie drogą wyznaczoną przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, chociaż ostatecznie była to jej własna decyzja, nie przychodziło jej łatwo. Ponadto był to czas, kiedy wielożeństwo oficjalnie zostało już zakazane, więc taki tryb życia wiązał się z wieloma sankcjami, ciągłymi przeprowadzkami, ukrywaniem swojego statusu. Trudno w takich warunkach mówić o szczęśliwym małżeństwie. W dodatku z czasem Irene musiała dzielić się swoim mężem nie tylko z jego pierwszą żoną, ale również z trzecią, czwartą… i kolejnymi. Dzieci też przybywało, a poważne komplikacje zdrowotne i pogarszająca się z każdym kolejnym rokiem sytuacja materialna ogarnięcia tej gromadki nie ułatwiały.

Wyobraźcie sobie tylko – nie mieć się w co ubrać na ślub własnego męża!

Teraz Irene ma męża, dla którego jest jedną jedyną i którym nie musi się dzielić. Prowadziła ją jednak do tego bardzo długa i żmudna droga, w której wspierał ją jej buntowniczy charakter i okazywane nawet w irytacji i wzburzeniu poczucie humoru. Dlatego też „Żonę mormona” czyta się z zapartym tchem, z odrobiną przerażenia, ale i podziwu jednocześnie. To bardzo barwny i żywy obraz tego, że można robić coś bardzo szczerze, a jednocześnie dochodzić do wniosku, że się myliło. To obraz zaciętej walki zaszczepionych w dzieciństwie przekonań z pragnieniami, których się nie jest nawet do końca pewnych. I zwyczajny obraz niezwyczajnej społeczności, wyrosłej z religijnych przekonań i bez reszty im podporządkowanej.

Wbrew pozorom jednak, to nie jest studium o religii mormonów. To ledwie wycinek, na podstawie którego nie odważyłabym się wydawać zbyt daleko idących opinii – chociaż nie zaprzeczę, że wielokrotnie komentarz nasuwa się mimowolnie. Rzecz jednak w tym, że każdy kij ma dwa końce. Irene Spencer odsłoniła ten, który najczęściej zakopany jest głęboko w ziemi.

Magdalena Wiśniewska

Wszystkie cytaty za: "Żona mormona", Irene Spencer, Świat Książki, Warszawa 2012.

Kasia_B | 2019-07-29
Przeczytana: lipiec 2019

czyta się jednym tchem, fantastyczna lektura na urlop

Titka Brak | 2019-05-24
Przeczytana: maj 2019

Zawsze będzie mnie zadziwiać jak ludzie mogą godzić się z własnej woli na takie życie. A do tego uczą swoje dzieci zachowania, które zaowocuje takim samym losem...
Co do samej książki - bardzo dobra. Wciągająca, dobrze napisana, ciekawym językiem. Jedyne czego mi brakowało, to więcej siły w samej bohaterce. Przykro było czytać o jej losach.

Gutka | 2019-04-05

Rewelacyjna

kitek8844 | 2019-03-13

13/2019. 10/10. Znaleziona przez przypadek w bibliotece na dziale autobiografia wstrzasla Mna konkretnie. Ja rozumiem bohaterkę że w wieku maloletnim nie umiała podjąć dobrej decyzji co do swojego życia ale dalszych decyzji głownej bohaterki po 15 latach bycia z varlanem nie rozumiem. W ciążę zachodzila bo jej seksu brakowało?! Paranoja skoro nie miała oparcia w mężu który nie dość ze nie umial dać rodzinie odpowiednich warunków bycia to nie wspierał jej. Nie był ani do tym mężem ani ojcem a ta religia to jest jakaś paranoja. Niby wszystko trzeba szanować rozumiec ale tego nie potrafię. Podziwiam główna bohaterkę za to jak sobie poradziła w życiu z nim i zarówno po tym. Jak on umarł zwłaszcza z taką ilością dzieci wnuków.

Badylarka | 2019-01-29

Kiedyś uczestniczyłam w spotkaniu z mormonami, czyli członkami Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich założonego w I połowie XIX w. m. in. przez Józefa Smitha, uznawanego przez mormonów za proroka. Byłam ciekawa, czy z kobiecego punktu widzenia jest równie różowo, jak zwykli to opowiadać mężczyźni. Dlatego "Żona Mormona" Irene Spencer pojawiła się w mojej biblioteczce kilka lat temu. To książka, nad którą nie da się przejść obojętnie.

Irene Spencer przez 28 lat była żoną mormońskiego fundamentalisty, który założył sobie, że będzie miał 7 żon i 50 dzieci. W rezultacie dożył 51 lat i w tym czasie ożenił się 10 razy oraz spłodził 29 córek i 29 synów. Irene była jego drugą żoną.
Wychowała się w poligamicznej rodzinie mormońskich fundamentalistów, więc nie wyobrażała sobie innego życia. Wbrew opinii swej matki poślubiła Verlana, będąc - zgodnie z prawem amerykańskim - osobą niepełnoletnią. Początkowy okres małżeństwa oboje musieli ukrywać, by Verlan nie miał problemów z...

Renata | 2018-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Jestem przerażona tym jak silna jest moc prania mózgu. Nie wiem co powiedzieć na temat tej ksiązki. Tu się nie da w dwóch słowach. Życie w układzie poligamistów, dzielenie się mężem, rodzenie dzieci dla chwały .... to sie w głowie nie mieści. Warto przeczytać tą ksiązkę by dowiedzieć się jak to wygląda od wewnątrz.

Agnes73 | 2018-08-18

Cóż mogę powiedzieć, starałam się naprawdę, lecz w połowie książki już po prostu nie mogłam tego czytać. Nie wiem czego się spodziewałam po tej książce, ale na pewno nie tego co otrzymałam. Zwyczajnie zmęczyła mnie ta naiwność i monotonia.

dzieciologia | 2018-07-17

Słabo, mocno słabo - nudna pozycja i tyle.

b_mol | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Nie przypadła mi do gustu.
W 1/3 się poddałem, bo ileż można robić podobnych błędów w życiu i wszystko zwalać na 'wolę Boga'...
No ale jako książka typu 'ku przestrodze' czemu nie.

annlynn_ | 2017-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Książka należy do autobiografii, które na długo pozostaną w mojej pamięci. Opowiada historię Irene Spencer, jednej z dziesięciu żon jej mormońskiego partnera. Historia ta nie należy do łatwych, aczkolwiek przyjemnie się ją czyta. Napisana jest prostym językiem, przez co czułam się jeszcze bardziej związana z główną bohaterką. Czytając ją czułam się tak, jakby przyjaciółka opowiadała mi swoją historię, która jest nie do pomyślenia dla większości ludzi żyjących obecnie na świecie.