Spektrum

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z Wykrzyknikiem!". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Zuzanna Bućko

"W świecie pełnym człowieczeństwa, społecznej odpowiedzialności i deklarowanej miłości bliźniego, w poukładanej Polsce XXI wieku Krystian Głuszko zaznał zła, o którym przez wiele lat nie potrafił mówić. Nie umiał się przed nim bronić, nie był w stanie go uniknąć, jedynym wyjściem zdawała mu się ucieczka, ostateczne poddanie się. Spektrum to ogromna mieszanka uwolnionych emocji autora,...

Spektrum to ogromna mieszanka uwolnionych emocji autora, które wzbudziły u mnie skrajne odczucia: od bezgranicznego smutku do złości, od współczucia do czegoś między ubolewaniem a niechęcią, od fascynacji do... strachu.

Ale ta przejmująca opowieść to także historia miłości. Odważnej, silnej, dającej wiarę i nadzieję".

Andrzej Lipiński, autor książki Kalinka.

źródło opisu: http://www.dobraliteratura.pl/nowosc/138/spektrum.html

źródło okładki: http://www.dobraliteratura.pl/nowosc/138/spektrum.html

Anna | 2016-09-08

Krystianie, poznałam Cię dzięki tej książce, szczerej i bolesnej. Od tego momentu towarzyszyłam Ci myślami w życiu prywatnym i twórczym. Nie mogę uwierzyć, że odszedłeś :( jak nie mogłam uwierzyć, że tyle w życiu przeszedłeś i nie poddałeś się. Cieszyłam się każdym Twoim sukcesem. Dlaczego odszedłeś? Długo będę zadawać sobie to pytanie. Ogromna strata dla rodziny i nie tylko [*]

Jagoda | 2013-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2013

Wstrząsa. Opis zaburzeń psychicznych z punktu widzenia osoby zaburzonej - bezcenny. Zwłaszcza dla ludzi, którzy mają takich ludzi w gronie swoich bliskich dużo więcej warte niż wszelkie opinie lekarzy.
A rzeczywistość szpitali psychiatrycznych? Ładnie wpisuje się w rzeczywistość polskiej służby zdrowia. Tylko tam łatwiej manipulować pacjentem.

HariMikomi | 2013-06-17
Przeczytana: 27 stycznia 2012

Krótka, treściwa.

alison2 | 2013-05-01
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Seria Z Wykrzyknikiem wydawnictwa Dobra Literatura powstała z myślą o książkach, w których prawda przeplata się z senną fikcją. Momentami trudno dostrzec pomiędzy nimi granicę, pojąć istotę przedstawianego problemu. Są to jednak historie na tyle ważne, że warto je „wykrzyczeć”, tak by naprawdę dotarły do czytelnika, coś w nim poruszyły.

„Spektrum”, które znalazło się w tej serii, to historia życia autora. Opowiedziana, a może właśnie wykrzyczana, w bardzo chaotyczny sposób. Rwana narracja, strzępki myśli, które trudno umiejscowić w czasie, bodźce, wrażenia, obawy... To próba przetłumaczenia świata, kreowanego przez mózg autora, na nasz codzienny język.

Krystian Głuszko, pomimo swojego młodego wieku, przeszedł w życiu już naprawdę wiele. Doświadczył cierpienia, określonego mianem spektrum autystycznego. To niecodzienne pojęcie jest tak złożone i tak szerokie, że trudno wytłumaczyć, o co naprawdę chodzi. A skoro trudno o tym choćby opowiedzieć, tym trudniej znaleźć sposób, by z...

jjon | 2012-09-07
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Spektrum − zakres, zasięg czy widmo?

Spektrum to kolejna pozycja z serii ‘Z wykrzyknikiem!’ Wydawnictwa Dobra Literatura, po którą sięgnęłam. ... i dobrze zrobiłam, bo jest to książka, która wywołuje ogrom emocji i nie pozostawia człowieka obojętnym.

Tym razem słyszymy krzyk Krystiana, młodego chłopaka, który nie może odnaleźć się w rzeczywistości. To krzyk duszy zmęczonej bólem spowodowanym niezrozumieniem, odrzuceniem, bezsilnością... To próba zespolenia w konkretną całość wspomnień, odczuć, emocji. To próba zespolenia dwóch światów. Krystian Głuszko żyje w dwóch rzeczywistościach – tej, która uważana jest za „normalną” i tej, która dotyczy człowieka z inną konstrukcją mózgową.
Pan Bóg stworzył mnie inaczej niż Ciebie, mój mózg jest inny od urodzenia... Ma cechy autystyczne, a ja diagnozę mieszczącą się w tym spektrum... (...) już zawsze pozostanę kimś innym od reszty, a Ty nigdy nie zobaczysz świata tak, jak widzę go ja... [str. 99]
Podziwiam odwagę autora za to, że...

Zuzanna Bućko | 2012-02-07
Przeczytana: 04 lutego 2012

„Spektrum” to sto stron. Stron żywych i prawdziwych. Być może najszczerszych jakie kiedykolwiek przeczytasz. Choć bardzo często trudno w nie uwierzyć, nie znajdziesz tekstu bardziej rzeczywistego. Poznając historię jej autora, przekonamy się, że jego zapiski są naprawdę wyjątkowe. Nie ma takich drugich.

Krystian Głuszko to młody mężczyzna, który doświadczył wiele, zbyt wiele. Od długiego czasu żyje pomiędzy dwoma światami. Tym, który my nazywamy rzeczywistością i tym, który tworzy jego mózg. Czy istnieje odpowiednie słowo, aby opisać jego stan? Obdarzony, naznaczony, a może uwięziony w spektrum autyzmu? Określać i badać próbowało wielu specjalistów. Większość ich zmagań kończyła się cierpieniem i kolejnymi ranami Krystiana. Uwięziony we własnej świadomości uciekał się nawet do tych najokrutniejszych i ostatecznych metod „leczenia”. Jednych z własnej woli, innych - ubezwłasnowolniony. Jego życie było podporządkowane nie tylko własnej chorobie, ale i decyzjom środowiska. Wielu było...