Podaj łapkę misiu

2015-09-25
48 min.
Asperger Aspi Krystian Głuszko Alegoria dla dzieci

Okładka książki Marysia na zakupach Nadia Berkane, Alexis Nesme
Marysia na zak... Nadia Berkane, Alex...
Okładka książki Kiki ucieka z cyrku Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
Kiki ucieka z ... Wojciech Cesarz, Ka...
Okładka książki Marysia ubiera się sama Nadia Berkane, Alexis Nesme
Marysia ubiera... Nadia Berkane, Alex...
Okładka książki Teoria Pana Alberta. O Albrcie Einsteinie Anna Czerwińska-Rydel, Ewa Poklewska-Koziełło
Teoria Pana Al... Anna Czerwińska-Ryd...

W prostych słowach o inności.

W prostych słowach o inności.

Bohaterem książki Podaj łapkę Misiu, jest niezwykle inteligentny miś. Jest samotnikiem, zostało to ukazane w dosyć negatywny sposób. I sama do końca nie wiem, co miało zostać silniej zaakcentowane. Czy samotność misia? Czy jego samotnicze usposobienie?

Rówieśnicy misia dostrzegają to, że jest inny. Niejednokrotnie staje się przez to ofiarą żartów, czy innych zachowań wynikających z bycia niezrozumianym. Świat misia jest mocno logiczny, więcej w nim logiki niż uczuć, uniesień. To także bierze się z Zespołu Aspergera. (...)

Pełna recenzja na stronie: www.monikapawelec.pl

Książka ta jest niecodzienna, bo w bardzo łatwy sposób tłumaczy dzieciom zawiłości Zespołu Aspergera., a to dzięki autorowi, który również cierpi na to zaburzenie rozwojowe.

Krystian Głuszko ma misję, jej celem jest pomaganie innym. „Odmieńcom”, którzy borykają się z „chorobami duszy”. Prowadzi bloga „Zaburzony świat Krystiana” (krystian-robert.blogspot.com).

Główny bohater to Miś Kostuś. Jest niezwykłym misiem. Bo woli samotność i ciszę, a kontaktu z innymi dziećmi po prostu nie lubi.

Kostuś lubi tylko swoje towarzystwo, dlatego też często jest niezrozumiany przez dzieci i odtrącony przez nie.

Ale pewnego dnia poznaję Zajączka Kubę, który zostaje jego przyjacielem. Choć czasami jest mu trudno zrozumieć zachowanie Misia, stara się pomóc i znaleźć rozwiązania w stresujących momentach.

Misiaczek ma dobre serduszko, chociaż często się złości. Wtedy tupie i krzyczy. Ale na szczęście złość szybko mu mija.

„Bo wiecie... misie Aspi mogą początkowo Was denerwować, ponieważ są inne, ale można je polubić za to, że są prawdomówne, wytrwałe i zawsze dotrzymują słowa”.

Jest to historia o akceptacji, bo ludzie z Zespołem Aspergera odbierają świat w bardziej „wyraźny” czy „wyostrzony” sposób, to nie oznacza, że są gorsi od pozostałych.

Dla mnie jest to książka terapeutyczna, nie tylko dla dzieci czy rodziców, ale dla psychologów, pedagogów, terapeutów, nauczycieli. Dlatego ten egzemplarz zostaje na stałe w Miejskim Przedszkolu nr 6 w Częstochowie, by służył wszystkim dzieciom.

Główny...

Krystiana Głuszkę (autora "Podaj łapkę Misiu") miałem okazję poznać w zeszłym roku na Targach Książki, kiedy promował najnowszą wówczas książkę "Szukaj mnie wśród szaleńców".

Od tamtego czasu Krystian prowadził misję, która na celu miała dotarcie do jak największej liczby ludzi i opowiedzenia im swojej historii oraz nakreślenie tego, jak wygląda jego choroba, którą jest Zespół Aspergera.

Z moich wiadomości wiem, że misja odniosła sukces, jednak nie została ona zamknięta. Krystian chciał rozszerzyć grono odbiorców swojego apelu. Do tego celu napisał ową książkę, chcąc trafić do najmłodszych. Ci ostatni czasami są o wiele lepsi niż my dorośli, potrafią ot tak polubić bez względu na okoliczności.

Głównym bohaterem książeczki jest Miś Kostuś. Nie jest to zwyczajny Miś, ponieważ nie lubi on przebywać z innymi dziećmi, woli samotność i ciszę. Pobyt w hałaśliwym miejscu jakim jest Wesołe Miasteczko nie jest dla niego czymś przyjemnym. Dziwnie to brzmi, ale tak właśnie jest. Dzieje się tak ponieważ Kostuś jest misiem Aspi, przez co zupełnie inaczej odbiera on bodźce.

Mimo wszystko to bardzo miły i sympatyczny Miś. Nie można go nie lubić i nie można się z nim nie zaprzyjaźnić. Jednak potrzeba do tego niestandardowych metod. I tego właśnie ta książeczka nas uczy.

To nie jest tylko książeczka dla dzieci, ale także dla dorosłych (rodziców dzieci). Warto ową książeczką poznać i przeczytać. Najlepiej wielokrotnie by zrozumieć, że świat nie jest tylko czarno-biały.

Gorąco polecam!!

Książeczka „Podaj łapkę, misiu” jest już trzecią publikacją autorstwa Krystiana Głuszko. Po „Spektrum” i „Szukaj mnie wśród szaleńców” autor postanowił zwrócić się w kierunku najmłodszych czytelników.

Głównym bohaterem jest Miś imieniem Kostuś, który jest bardzo wyjątkowym misiem. Kostuś bardzo lubi układać klocki i czytać książeczki, najlepiej czuje się we własnym towarzystwie. Ze względu na ten właśnie fakt, mimo, iż ma on ogromne serduszko jest nie rozumiany i często odtrącany przez otoczenie.

Pewnego dnia nasz puchaty miś poznaje Kubę – zajączka, który staje się jego przyjacielem. Pomimo, że zajączek nie zawsze rozumie zachowania Kostka jest przy nim zawsze. Nasz miś natomiast dzielnie, w bardzo prostych i szczerych słowach stara się objaśniać przyjacielowi czego nie lubi, co go drażni, czego się boi etc.

Książeczka ta w swej prostocie ma niesamowitą wartość edukacyjną zarówno dla dzieci mających zespół Aspergera (bo to właśnie o jego objawach mamy szansę dowiedzieć się nieco na przykładzie Kostusia) i ich rodziców lecz także dla środowisk, w których oni funkcjonują. Z całą pewnością okaże się ona również nieocenioną pomocą w pracy psychologów, pedagogów i terapeutów, który na co dzień stykają się z osobami zmagającymi się z Aspergerem.

Jest to opowieść o akceptacji, bo choć ludzie z Aspie mają nieco inny, rzec by można bardziej wyostrzony - a przez to dla przeciętnego człowieka mogący wydawać się nader zaskakującym - odbiór otaczającego ich świata to absolutnie nie są oni w żaden sposób gorsi od pozostałej części społeczeństwa.

Tak samo jak każdy z nas kochają, mają marzenia, które z powodzeniem realizują i pomimo tego, że na co dzień zmagają się z trudnościami jakie niosą ze sobą zaburzenia, na które cierpią, osoby tę mają w sobie ogromną wolę życia i walki o to, by żyć najbardziej normalnie jak to tylko możliwe.

A namacalnym dowodem na to niech będzie dla Was postać autora, który sam zmaga się zespołem Aspergera, a jednocześnie każdego dnia walczy z ograniczeniami by żyć pełnią życia na wielu polach. Krystian ma wspaniałą rodzinę – żonę i córeczkę; realizuje się pisząc książki i angażując się nieustannie w różnego rodzaju aktywności. Poprzez swój blog: Zaburzony Świat Krystiana, znajdujący się pod adresem: http://krystian-robert.blogspot.com/ pomaga on bardzo wielu ludziom borykającym się z różnego rodzaju problemami i życiowymi zakrętami. Dzieje się tak zapewne dlatego, iż pomimo własnych trudności Krystian potrafi słuchać, a mało tego wczuć się w sytuację drugiej osoby.

Książeczka „Podaj łapkę misiu” ukazała się nakładem Wydawnictwa Alegoria, a ilustracje do niej wykonała Beata Kulesza-Damaziak.

Ze swej strony pragnę raz jeszcze pogratulować autorowi otwartości i odwagi w niesieniu pomocy innym poprzez własne doświadczenie. Krystianie - Twoja postawa jest niezbitym dowodem na to, iż : Moc w słabości się doskonali (2 Kor 12, 9).
Bardzo się cieszę, że mam przyjemność znać Cię osobiście :).

*https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

• @Blog