Stop prawa

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Cykl: Ostatnie Imperium (tom 4)
Wydawnictwo: Mag
The Alloy of Law
Harashiken

Trzysta lat po wydarzeniach opisanych w trylogii „Zrodzonego z Mgły”, Scadrial unowocześnia się, koleje uzupełniają kanały, ulice i domy bogaczy oświetlają elektryczne lampy, a w niebo wznoszą się pierwsze drapacze chmur o żelaznej konstrukcji. Kelsier, Vin, Elend, Sazed, Spook i pozostali są teraz częścią historii – lub religii. Jednakże, choć nauka i technika wznoszą się na wyżyny, stara...

Kelsier, Vin, Elend, Sazed, Spook i pozostali są teraz częścią historii – lub religii. Jednakże, choć nauka i technika wznoszą się na wyżyny, stara magia Allomancji i Feruchemii wciąż odgrywa rolę w odrodzonym świecie. Na pograniczu zwanym Dziczą są podstawowymi narzędziami dzielnych mężczyzn i kobiet, którzy starają się zaprowadzić tam prawo i porządek.
Jednym z nich jest Waxillium Ladrian, rzadki Podwójny, który dzięki Allomancji może Odpychać metale, a dzięki Feruchemii zmniejszać lub zwiększać swój ciężar. Po dwudziestu latach spędzonych w Dziczy, Wax został zmuszony przez rodzinną tragedię do powrotu do stolicy Elendel. Z dużą niechęcią musi odłożyć broń i przyjąć obowiązki przynależne głowie arystokratycznego rodu. W każdym razie tak mu się wydaje, do chwili, gdy boleśnie przekonuje się, że posiadłości i eleganckie ulice miasta mogą kryć w sobie większe niebezpieczeństwa niż piaszczyste równiny Dziczy.

źródło opisu: http://mag.com.pl/ksiazka-1,82,1042--0-0-Stop_prawa.html

źródło okładki: http://mag.com.pl/ksiazka-1,82,1042--0-0-Stop_prawa.html

los477 | 2019-07-08
Na półkach: Sanderson, STORYTEL, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2019

Ciekawe, inne lecz czegoś brakuje.

Malwina | 2019-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Od czasów Vin minęło 300 lat. Dla mnie około dwóch. Próbowałam od razu kontynuować serię, ale jakoś nie miałam sił. Teraz za to niewiele pamiętam. Ale w sumie to i dobrze, jestem zielona w temacie, jak główni bohaterowie, którzy w tej serii są o wiele lepsi!
Wax, trochę taki Wiedźmin Gerald, pokrzywdzony, w jakiejś tam Dziczy ubijający potwory... to znaczy przestępców :)
Wayne - fragmenty o nim są przezabawne (teraz mi się nasunęło, że w sumie przypomina Jaskra xD).
Marasi - panieneczka, z której jest cicha woda.
I intryga. Co się dzieje z wagonami? Dlaczego znikają kobiety?
Przyzwoita pozycja, chociaż trochę ciężko mi się ją czytało.

Autumn_Witch | 2019-06-21
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Powrót do uniwersum "Z mgły zrodzonego" okazał się rozczarowaniem. Oczywiście to ciekawe zobaczyć, jak świat się zmienił, rozwinął - ale brakuje tego uroku, który miała pierwotna trylogia, tej atmosfery niesamowitości, niepokoju i zagrożenia. Ciemności nocy rozprasza elektryczność, odległości skraca kolej - i nic już nie czai się we mgle... Bohaterowie nijacy, intryga nieciekawa. Szkoda.

Paulina | 2019-06-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2019
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Czwarta część cyklu "Ostatnie Imperium" autorstwa Brandona Sandersona. Stare, niekoniecznie dobre czasy zakończyły się, a bohaterzy tacy jak Vin czy Elend są już tylko wspomnieniem w religii/kulturze. Od wydarzeń opisanych w ostatnim tomie minęło bowiem trzysta lat. Pod względem rozwoju technologicznego świat przywodzi na myśl wiek XIX. Na próżno przyjdzie szukać czytelnikowi klimatu, postaci czy fabuły podobnej do tej z pierwszych trzech tomów. Sanderson zaryzykował - stworzył coś nowego w starym uniwersum. Czy słusznie?
To zależy. Osobiście byłam niemile zaskoczona przejściem pisarza od fantastyki w coś przypominającego kryminał. Główne wyzwanie rzucone bohaterom (tajemnicze napady, porwania bogatych kobiet) nie zdołało mnie zaangażować na tyle, abym przy licznych scenach walki nie kartkowała naprzód z odczuwalnym znużeniem. Nie moje klimaty.
Same główne postaci: Waxilium Ladrian, rzadki Podwójny, były stróż prawa, głowa rodu; Wayne, drobny przestępca z Dziczy (terenów...

owca626 | 2019-05-08
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 08 maja 2019

Minęło ponad 300 lat od wydarzeń opisanych w Bohaterze Wieków. Przez ten czas Scandrial zmienił się nie do poznania - powstały koleje, kanały do żeglugi, domy sięgające niebios, czy elektryczność i elektryczne lampy. Wszechobecna jest również broń palna i wszelkiego kalibru rewolwery i strzelby. Choć nauka i technika wiodą prym w tym nowoczesnym świecie, to Allomancja i Feruchemia są wciąż obecne i odgrywają znaczącą rolę. Nie mamy już z mgły zrodzonych, ale za to są Podwójni - czyli osoby posiadające zdolność do korzystania z obu tych umiejętności. Jedną z takich osób jest główny bohater Waxillium Ladrian, który dzięki Allomancji może Odpychać metale, a dzięki Feruchemii zmniejszać lub zwiększać swój ciężar. Spędza dwadzieścia lat w Dziczy - surowej i niegościnnej krainie, do czasu aż zostaje zmuszony przez rodzinną tragedię do powrotu do stolicy Elendel. Z dużą niechęcią odkłada broń i przyjmuje obowiązki głowy arystokratycznego rodu. Jednakże nie na długo - wkrótce okaże się, że...

ucho_igielne | 2019-05-01
Przeczytana: 01 maja 2019

„Stop Prawa” to czwarty z kolei tom Ostatniego Imperium, jednakże trzeba go odkreślić grubą kreską od trylogii OI, ponieważ wydarzenia w nim opisywane dzieją się podczas Drugiej Ery, blisko trzysta lat później. Poznajemy też nowych bohaterów z pośród których pierwsze skrzypce grają Wax i Wayne. Wax to Podwójny, czyli ktoś posiadający umiejętności zarówno Allomantyczne jak i Feruchemiczne. Wayne to zaś jego nieodłączny towarzysz i również Allomanta. Z czym będą się musieli zmierzyć?
Lekturę zaliczam do udanych, choć objętościowo jest znacznie skromniejsza od wcześniejszych tomów to jednak wzbudza zainteresowanie i czyta się ją z przyjemnością. Bohaterowie są dość intrygujący a akcja wartka. Szkoda, że musiałem się pożegnać z bohaterami z poprzednich tomów, ale widocznie tak już musi być skoro taka jest wizja Autora. Polecam. Ocena dobra.

michael199310 | 2019-04-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

Po przeczytaniu "Stopu Prawa" nie będę krył, iż po Sandersonie spodziewałem się czegoś więcej. Nie jestem pewien, czy przeniesienie się w lekko steampunkowe klimaty odbiły się tej powieści na dobre ale gdzieś mi brakuje wspaniałego klimatu z poprzednich tomów. Główny bohater jest wyjątkowo nieprzekonujący (Wayne natomiast trzyma poziom), wątek jest przewidywalny do bólu i niestety czuć wpływy klimatów Young Adult, w których Brandon się ostatnio lubuje. Dodając do tego ciężar naprawdę świetnej pierwszej trylogii, "Stop" nawet nie próbuje ustawiać wyżej poprzeczki, lecz po prostu przechodzi pod nią, oferując średnią, przewidywalną akcję na kilka wieczorów (objętościowo ledwo 300 stron). Mam nadzieję, że "Cienie Tożsamości" trochę rozkręcą niemrawe Elendel, póki co "piąteczka" za Wayne'a.

MalujęTrawę | 2019-02-01

Jeśli ktoś spodziewał się podobnego klimatu, co przy pierwszych trzech tomach "z mgły zrodzonego", to może się nieco zdziwić. Jest tu co prawda trochę nawiązań do poprzednich części, system magii pozostał, ale rzecz dzieje się kilkaset lat później. Także wydarzenia podane są w innej formie. Nie mamy tu już do czynienia z czystym heroicznym fantasy, ale swoistą mieszanką fantastyki, komedii, powieści detektywistycznych, westernu i sensacji w stylu Jamesa Bonda. Całość jest zdecydowanie w lżejszym tonie, niż poprzedniczki.

Santo | 2019-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Poprzednie części to całkiem dobra fantasy. Teraz spotkałem się z co najwyżej średnim kryminałem... Nie wiem, czy chcę podjąć się przeczytania kolejnych części, chociaż pewnie to zrobię, bo nie lubię zostawiać niedokończonych rzeczy, no i samo zakończenie tej części jest ewentualnie jedyną zachętą do kontynuacji lektury.

pszemek | 2019-01-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Jak masz czas to poczytaj. Ale jak dla mnie to już przesada z ciągnięciem uniwersum...