Krwawe zwierciadło

Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Cykl: Saga Powiernika Światła (tom 4)
Wydawnictwo: Mag
The Blood Mirror
Beata

Z Siedmiu Satrapii zostały już tylko cztery, a i one są o krok od ugięcia się przed wojskami Białego Króla. Gavin Guile – niegdyś cesarz, Pryzmat i galernik, człowiek, który mógł zapobiec wojnie, jest teraz zagubionym i okaleczonym więźniem w więzieniu, które stworzył własnymi rękami dla magicznego geniusza. Tyle że on sam całkowicie utracił magię. Co gorsza, być może nie znajduje się w tym...

Gavin Guile – niegdyś cesarz, Pryzmat i galernik, człowiek, który mógł zapobiec wojnie, jest teraz zagubionym i okaleczonym więźniem w więzieniu, które stworzył własnymi rękami dla magicznego geniusza. Tyle że on sam całkowicie utracił magię. Co gorsza, być może nie znajduje się w tym więzieniu sam.
Kip Guile dokona ostatniej, desperackiej próby powstrzymania rosnącej hordy Białego Króla. Karris Białodąb stara się poskładać w całość rozpadające się cesarstwo, a pomaga jej w tym jedynie śmiertelnie niebezpieczny i być może zdradziecki teść, Andross Guile.
Tymczasem Teia znajduje nowe, znacznie mroczniejsze zastosowanie dla swoich talentów, a cena tego odkrycia może okazać się dla niej zbyt wielka do udźwignięcia.
Razem będą walczyć, aby skażone cesarstwo nie stało się czymś o wiele gorszym.

źródło opisu: http://www.mag.com.pl/ksiazka/271

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/ksiazka/271

Fantasy-Bestiarium | 2017-04-24

„Krwawe zwierciadło” jest już czwartym tomem z cyklu „Saga Powiernika Światła” autorstwa Brenta Weeksa. Po wciągającej lekturze „Okaleczonego Oka” wsiąkamy w kolejne niebezpieczne perypetie głównych bohaterów. Akcja mknie w szybkim tempie, intrygi zostały zakrojone na szeroką skalę, a Kip po raz kolejny będzie nas zaskakiwać. Kip Guile zostaje zmuszony wziąć udział w walkach partyzanckich, gdzie krew leje się strumieniami, a na litość nie ma miejsca. Wojna.

Kip Guile musi zmierzyć się z hordą Białego Króla, która stara się podbić Siedem Satrapii. Teia również dąży do wykorzystania swoich umiejętności, odciskając mocne piętno w toczących się na szeroką skalę potyczkach o władzę. Karris Białodąb wszystkimi siłami stara się utrzymać w jednym kawałku rozpadające się cesarstwo, jednak nie jest to wcale takie proste. Gavin Guile został pojmany i gnije w więzieniu, a Andross Guile znowu knuje kolejne podstępy i intrygi. Czy zatrute cesarstwo przetrwa i kto obejmie nad nim...

Rachel3 | 2016-11-23

Po znakomitym "Okaleczonym Oku" oczekiwałam lektury przynajmniej równie dobrej - niestety, zawiodłam się. "The Blood Mirror" to swego rodzaju zapychacz pomiędzy środkowym tomem a (prawdopodobnie) ostatnim, w którym, jak wiadomo, emocje mają sięgnąć zenitu. Niestety, autor przecenił swoje możliwości rozdłużania fabuły tak, by nadal pozostała ciekawa. Postawił przy tym na wątek Kipa, co było strzałem zupełnie chybionym.

Przez ponad jedną trzecią książki towarzyszymy naszemu być-może-Powiernikowi, jak ten prowadzi oddział partyzancki i uczy się dowodzenia. To mogłoby być ciekawe, gdyby autor nie postawił na ciągłą nawalankę, a zamiast tego scharakteryzował lepiej poboczne postacie i ich relacje (tutaj na plus warto nadmienić wątek małżeństwa). Wtedy może przejęłabym się tym, że mogą zginąć (no bo wiadomo, że Kip przecież nie zginie, a jeśli już, to dopiero w finale serii), a tak nudziłam się niemiłosiernie i przewracałam strony z oczekiwaniem na wątki innych postaci.

Te prezentują...

książek: 1915
Janusz Szewczyk | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Czwarty tom cyklu "Powiernik światła" to najsłabsza książka B. Weeksa jaką czytałem (żeby rozwiać ewentualne wątpliwości dodam, że przeczytałem wszystkie). Nie jest całkiem zła, ale z pewnością rozczarowująca pod wieloma względami. Zacznę jednak od spraw technicznych. Książka liczy 759 stron (bez reklam na końcu) z czego pierwszych 14 zajmują tytuły, motta i streszczenie poprzednich tomów (przydatne, bo o pewnych sprawach pozapominałem). Strony 680-759 zajmują spisy postaci, słownik, posłowie i dwie mapy. Tak naprawdę mamy więc 666 stron tekstu i gdybym był przesądny, uważałbym pewnie, że to siły nieczyste zepsuły robotę autora. Skoro jednak przesądny nie jestem, to muszę uznać, że autor sam spieprzył co mógł, a wydawnictwo
MAG tylko trochę mu pomagało, np. dając okładkę niekompatybilną kolorystycznie i graficznie z pozostałymi w cyklu (równocześnie
wyszło wznowienie I tomu, którego okładka ma do niej pasować, ale obie ani nie pasują do pozostałych ani kolorami do siebie...

Die_Toten_Maus | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tyle lat czekania i było warto. Świat stoi nad krawędzią, pod każdym względem i wydaje się, że nic nie jest w stanie go uratować.

Szarady wykonane w tym tomie to majstersztyk. Dzieje się bardzo wiele, bardzo zaskakujących rzeczy. Siedząc z Gaivem w więzieniu ma się wrażenie, że nie tylko on wariuje ale i my. Po tym co się o nim dowiedziałam zupełnie nie wiem co o nim myśleć. Mam totalny galimatias.

Kip szaleje na wojnie, ogólnie trochę powiało nudą w tych momentach, bo ile może walczyć, tyle, że poznaliśmy nowy sposób walki. Za to intryga Zakonu Złamanego Oka czy Androssa daje niesamowitego smaczku. Karris też ma przekichane, ogólnie nie zła masakra.

Dzieje się bardzo wiele. Trzeba udowodnić swoją lojalność, albo ginąć. Trzeba walczyć i umierać. Tworzyć sojusze i zabijać wrogów. Tylko kto jest wrogiem a kto przyjacielem?

Okazuje się, że Biały Król to pikuś przy planie Zakonu Złamanego Oka... Preludium do zniszczenia świata, pełne intryg i cieni.
Świetna lektura, w której z...

Patryk | 2017-05-11

Bardzo dobra kontynuacja poprzednich tomów. Może nie tak dobra jak poprzedni tom, jednak ten z powodu treści i wyjaśnień jakie zawiera...też był potrzebny temu cyklowi. Nie chcę tu spoilerować, jednak to czego dowiadujemy się w tym tomie momentami zwala z nóg i wydaje nam się, że już chyba nic nas nie zaskoczy...a dwa rozdziały później uświadamiamy sobie, że byliśmy w błędzie. W błędzie bo oto znów jesteśmy "bez słowa", ze szczęką opadniętą. :)
Za to właśnie uwielbiam tego autora. Jednocześnie jestem teraz wściekły, bo znów muszę czekać (nie wiadomo ile) na kolejny tom!

jovvi | 2017-05-17

To jeden z moich ulubionych autorów, wiec obiektywna nie jestem :P Nie ma tez potrzeby by naciągac ocene. Czwarta cześc Powiernika jest ciekawą kontynuacją z zaskakującymi wątkami i poszerzeniem postaci wprowadzonych wcześniej. Polecam serdecznie wszystkim zainteresowanym.

Filon | 2016-11-27

Moja recka będzie krótka, bo szkoda czasu na czytanie recek jak można czytać Blood Mirror :) Kolejny tom, kolejna świetna książka, kolejne zwroty akcji i opady szczęki... starczy, marsz do czytania!! :)

oszarlotka | 2017-05-23

jedna z nielicznych serii, której nie miałam dość przy kolejnym tomie....

Rewalacja

ja chcę jeszcze!!!!

Maki | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Trochę się zawiodłem na tej części, zdecydowanie brakuje akcji. Jak dla mnie spokojnie można było wyciąć połowę książki zostawiając rozdziały z udziałem Teii oraz Gavina jedynie one były ciekawe.

ayiana | 2017-05-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papier, 2017
Przeczytana: 19 maja 2017

Nie wiem czy nie najlepsza część - nagle okazuje się że to co wydawało się oczywiste po przeczytaniu poprzednich tomów tak na prawdę jest czymś zupełnie innym.