Adept

Zacznę od tego co mi się nie spodobało.

BIAŁY POKÓJ - O ile sam nie jestem fanem przesadnej ekspozycji na temat kolorów liści czy też wnikliwej analizy architektury, każdego z mijanych budynków, to mimo wszystko chciałbym umieć wczuć się w klimat. Tutaj jednak autor praktycznie całkowicie olał opisywanie otoczenia i skupił się na akcji. Ja umiem się do tego dostosować, ale domyślam się, że wielu osobom może to po prostu nie podejść.

CHAOS - Przejścia pomiędzy scenami są na tyle chaotyczne, że wielokrotnie nie zauważałem, jak przechodzili do innej scenerii. Myślę, że ma to związek z powyższym Białym Pokojem, przez który nie wyobrażałem sobie zbyt dobrze otaczającego ich świata.

BOHATEROWIE - Niestety ale każdy bohater jest taki sam jak poprzedni. Nie zapadają w pamięci, bo nie ma między nimi zbyt wielu różnic. A te które są, są tak subtelne, jakby wszyscy bohaterowie byli “grani przez tego samego aktora”. Być może miał na to wpływ fakt, że słuchałem audiobooka, ale wydaje mi się, że po prostu są na jedno kopyto.

Mimo powyższych niedociągnięć i minusów, to muszę powiedzieć, że fabuła jest na tyle wciągająca i na tyle ciekawa, że dało się te “błędy” wybaczyć. Cały czas byłem ciekaw tego co się wydarzy i chciałem sięgać po kolejne rozdziały. Może jest to efektem tego, że ostatnio nie czytałem nic dobrego, ale ogólnie mi się podobało.

Dodatkowym plusem jest klimat powieści i okres historyczny w którym się rozgrywa, a także wątek magii oraz demonów.

Choć szału jakiegoś super nie było, bo bohaterom wszystko przychodziło niezwykle łatwo, to mimo wszystko dobrze się bawiłem i sięgnę po kolejny tom.

Zacznę od tego co mi się nie spodobało.

W porządku. Ale zawsze może być lepiej. Bo jest pewien duży chaos w tej historii.

Rewelacyjna książka w klimatach alchemii i magii za czasów Carstwa Rosyjskiego.

Rewelacyjna książka w klimatach alchemii i magii za czasów Carstwa Rosyjskiego.

Konflikty miedzynarodowe w Europie, czarna magia, pochłaniaja ciekawością alchemia, demony… Co tylko sobie czytelnik zażyczy!
Ksiazka pochłonęła mnie bez zatrzymania! Akcja dzieje sie doslownie juz od pierwszej strony (i na serio mam tu na mysli pierwszą strone!). Akcja wypelniona czarna magia, alchemia i bohaterami, ktorzy ta magia i alchemia potrafia sie poslugiwac w bardzo ciekawy sposob - właśnie chyba to sprawilo na mnie najwieksze wrazenie a mianowicie sposob, w jaki autor przedstawia bohaterow ksiazki i wplata ich w fabułę! Cala historia, po przeczytaniu ksiazku, pozostawia po sobie wiecej pytan niz odpowiedzi, ale chyba o to chodzi w trylogii, prawda?
Spora ilosc akcji i bohaterów książki czesto potrafi wprawic mnie w zbyt szybkie ‘przejedzenie sie’ tymi elementami historii, jednak pan Przechrzta zdecydowanie opanowal technike nawigowania tymi aspektami ksiazki, aby wszystko zgrywalo sie w cudowna calosc z solidnymi fundamentami, trzymajac czytelnika w zainteresowaniu.
Kolejna rzecz, za ktora nalezy pochwalic autora to bogate obrazowanie swiata w ksiazce - Przechrzta nie żałuje slow, aby pomoc czytelnikowi zakochac sie w krajobrazie fabuly, nadając całokształtowi idealny klimat magii i wojny z XX wieku.
Przyznam, ze momentami czulem mocna nute cyklu ‘Ja, inkwizytor’, ktorego bylem fanem do wydania dwoch ostatnich ksiazek serii. To tez bylo na plus, bo te mroczne elementy poczatkowych ksiazek o inkwizytorze idealnie zlały sie z aspktem czarnej magii, demonow i morderstw czy eksperymentow magicznych przedstawionych w ‘Adepcie’!

Liczę, ze kolejne tomy w serii utrzymają poziom, ale trzeba przyznać, ze ‘Adept’ postawił poprzeczke wysoko!

Początek XX wieku, Warszawa pod panowaniem rosyjskim. W centrum stolicy pojawia się enklawa otoczona murem i srebrnymi prętami, które mają zatrzymać wewnątrz plugawe stworzenia. Nikt nie wie skąd to miejsce się wzięło i dlaczego samo z siebie zmienia układ ulic. Podobne anomalie pojawiają się w Moskwie i Petersburgu. Jedynie, którzy zapuszczają się na teren enklawy to patrole carskie i alchemicy szukający składników do swoich eksperymentów. Właśnie podczas szukania tajemniczych substancji alchemicznych poznajemy głównego bohatera, alchemika Olafa Rudnickiego. Olaf prowadzi aptekę i nie narzeka na nadmiar klientów. Kiedy spotyka oficera carskiej straży Samarina bardzo szybko się z nim zaprzyjaźnia. Bardzo szybko, przez szereg zbiegów okoliczności awansuje w społeczności warszawskiej. Zdobywa zaufanie samego Cara Rosji, a wszystko to będzie miało swoją cenę, bowiem na horyzoncie majaczy wojna i to nie z ludźmi, a istotami potężniejszymi niż same cesarstwo.

Adam Przechrzta napisał książkę wyjątkową. Wspaniałe urban fantasy, które zawiera w sobie historię Polski, magię, religię i naukę. Już samo to mogłoby budzić obawy czy nie jest tego za dużo, ale uspokajam - autor po mistrzowsku łączy ze sobą wszystkie elementy i do tego tworzy doskonałe postaci. Każdy z bohaterów ma swój unikalny, ale nie stereotypowy charakter. Każdy z nich jest pełen sprzeczności i nie jest łatwo kibicować jeden postaci. Nic nie jest tutaj czarno- białe, a zachowania postaci są bardzo dobrze umotywowane. Druga połowa książki spycha samą enklawę i jej mieszkańców na dalszy plan, a na scenę wchodzi polityka i to przez duże P. Polityczne rozgrywki, czyhanie na życie Olafa i przeciwnicy bohaterów, którzy kierują siepaczami z tylnego siedzenia. Mogłoby się wydawać, że polityka znudzi, ale tutaj jest absolutnie odwrotnie. Bo każda zagrywka polityczna jest tutaj podkreślona wątkiem alchemiczno- magicznym co bardzo mi się podobało. W pewnym momencie dochodzi do honorowego pojedynku, a zamiast pistoletów czy szabli bronią jest magia. Takie pojedynki widzieliśmy już milion razy, ale tutaj jest brutalnie i nieoczywiście.

Nie spodziewałem się, że 'Adept' do takiego stopnia przypadnie mi do gustu i zaprzątnie moje myśli. Z rozdziału na rozdział moja ciekawość rosła, a to zdarza się dość rzadko. Doskonała książka, która zapoczątkowała u mnie przygodę z nową serią. Już niebawem z pewnością sięgnę po kolejny tom.

Zostałem zachęcony przez kolegę do przeczytania. Nie żałuję ani jednej minuty. Ciekawie skonstruowana intryga, bardzo żywi i nietuzinkowi bohaterowie.

Dla mnie nowy gatunek i pomysł na połączenie różnych elementów fabularnych, fantastycznych i historycznych, ale przeczytałam z ciekawością.
Akcja toczy się w Warszawie i Rosji, alchemik Rudnicki wraz z oficerem carskim Samarinem oraz dziewczyną niewiadomego pochodzenia i umiejętności Anastazją walczą z fauną enklawy. Skutki przenikania się światów mogą być katastrofalne.
Tak naprawdę nic nie jest do końca wyjaśnione, sięgnę więc po koleje tomy, żeby dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi.
Denerwujący jest opis dialogów w książce, tzn. określenia "warknął", "wycedził", "powiedział zimno", które nie wynikają wogóle z treści dialogu.

Sama książka jak i cała seria o Adepcie Rudnickim jest moim zdaniem wybitna. Miejsce akcji umieszczone w XX wiecznej europie pogrążonej w konfliktach międzynarodowych zaprawione demoniczną magią. Tam gdzie ołów, karabiny maszynowe i stalowe machiny wojenne spotykają się z magią - muszą dziać się naprawdę ciekawe rzeczy.

Pomysł autora na enklawy opanowane przez demony, które rozszerzają swoje wpływy - dodaje dramaturgii i nakłada na bohaterów presję czasu. Fabuła, wiele zwrotów akcji i to wszystko napisane w pięknym stylu Adama Przechrzty. Polecam gorąco!

Pomysł autora na enklawy opanowane przez demony,...

Ta książka jest jak meble z Ikei. Musisz ją sobie sam poskładać i opowiedzieć.

Pierwsza połowa tomu to totalny chaos. Akcja leci jak zwariowana (polecam zapiąć pasy i się trzymać),cały czas towarzyszy nam wrażenie, że książka została pocięta, że całe fragmenty zostały usunięte. Nie wiem, czy autorowi coś nie wychodziło i sam wyciął opisy uznane za zbędne, czy po prostu korekta mu je wywaliła. Faktem jest, że czegoś tu brakuje, postacie i wydarzenia przeskakują zbyt mocno w czasie i przestrzeni. I trzeba te luki wypełnić samodzielnie, samemu sobie dopowiadać resztę. Nie każdy to lubi.

Mam wrażenie, że autor wymyślił konkretny świat i fabułę, ale nie bardzo wiedział jak odpowiednio wprowadzić w to czytelnika, zatem zafundował nam ostrą jazdę bez trzymanki, nawrzucał na chama wydarzeń i postaci które powinniśmy poznać - i liczył, że jakoś to sobie poukładamy oraz przymkniemy oko na naiwność i głupoty. Bo tych też tu trochę znajdziemy.

Druga połowa tomu jest już znacznie bardziej udana. Autor osadził bohatera tam, gdzie najwyraźniej widział go od samego początku, poczuł się pewniej - i mocno na tym skorzystała narracja. Co prawda dalej jest szalone tempo, ale przynajmniej przestało rzucać na zakrętach.

A to bardzo dobrze, bo świat i realia przedstawione w książce są bardzo ciekawe i co rusz poznajemy interesująco napisane postacie. Co prawda bardzo mało tu głębi, od razu wiadomo kto jest dobry a kto zły - ale nie przeszkadza to dobrze się bawić. Duży plus za czas i miejsce akcji - Warszawa przed Wielką Wojną to bardzo interesujące miejsce, a poznawanie dawnych obyczajów i stosunków społecznych to miła odmiana. Kolejny duży plus za trzymanie się historii i w miarę realne przedstawianie alternatywnych ścieżek rozwoju wydarzeń.

Zabieram się do następnych tomów - jeśli utrzymają poziom drugiej połowy obecnego, to będzie dobrze.

Ta książka jest jak meble z Ikei. Musisz ją sobie sam poskładać i opowiedzieć.

Największy plus książki to podana kreacja świata i główna historia. Mieszanie postaci historycznych z fikcyjnymi wyszło autorowi świetnie i przede wszystkim wiarygodnie. Większość postaci jest ciekawych chociaż zdążają się wyjątki od reguły. Jedna rzecz do jakiej można się przyczepić to częste i nagłe przeskoki.