Stop prawa

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Cykl: Ostatnie Imperium (tom 4)
Wydawnictwo: Mag
The Alloy of Law
Ostatnie imperium
Ciacho

Trzysta lat po wydarzeniach opisanych w trylogii „Zrodzonego z Mgły”, Scadrial unowocześnia się, koleje uzupełniają kanały, ulice i domy bogaczy oświetlają elektryczne lampy, a w niebo wznoszą się pierwsze drapacze chmur o żelaznej konstrukcji. Kelsier, Vin, Elend, Sazed, Spook i pozostali są teraz częścią historii – lub religii. Jednakże, choć nauka i technika wznoszą się na wyżyny, stara...

Kelsier, Vin, Elend, Sazed, Spook i pozostali są teraz częścią historii – lub religii. Jednakże, choć nauka i technika wznoszą się na wyżyny, stara magia Allomancji i Feruchemii wciąż odgrywa rolę w odrodzonym świecie. Na pograniczu zwanym Dziczą są podstawowymi narzędziami dzielnych mężczyzn i kobiet, którzy starają się zaprowadzić tam prawo i porządek.
Jednym z nich jest Waxillium Ladrian, rzadki Podwójny, który dzięki Allomancji może Odpychać metale, a dzięki Feruchemii zmniejszać lub zwiększać swój ciężar. Po dwudziestu latach spędzonych w Dziczy, Wax został zmuszony przez rodzinną tragedię do powrotu do stolicy Elendel. Z dużą niechęcią musi odłożyć broń i przyjąć obowiązki przynależne głowie arystokratycznego rodu. W każdym razie tak mu się wydaje, do chwili, gdy boleśnie przekonuje się, że posiadłości i eleganckie ulice Miasta mogą kryć w sobie większe niebezpieczeństwa niż piaszczyste równiny Dziczy.

źródło opisu: Wydawnictwo MAG, 2016

źródło okładki: http://www.mag.com.pl

Villiana | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

Długo mi zajął powrót do tej serii, coś nie mogłam się zabrać. A teraz, kiedy już jestem po, muszę przyznać, że całość wypada odrobinę słabiej na tle poprzedniej historii z Vin i Elendem w roli głównej.

Autor przenosi nas trzysta lat w przód, wynaleziono już broń palną, elektryczność, kolej, po ulicach przemieszczają się pierwsze automobile. Całkiem uroczy świat, lubię takie klimaty, o wiele bardziej niż walkę na miecze, noże i ganianie na koniach. Tyle, że zabrakło tutaj trochę tej fantastyki, za którą polubiłam pierwsze części. Nie ma już Zrodzonych z Mgły, ale wciąż są Allomanci, mogący dodatkowo dysponować jedną mocą feruchemiczną, zwani Podwójnymi. Ale całość intrygi to już bardziej coś pod kryminał i gangsterkę. Ma to swoje uroki, ale nie wciągnęłam się tak bardzo.

Autor za to rzucił nam naprawdę fajnych bohaterów. Wax i Wayne są uroczym duetem, zwłaszcza ten drugi i jego moc, nie spotkana we wcześniejszych częściach. Uwielbiam takie powiewy świeżości. Żeńska postać też...

Anastazja | 2016-12-10
Przeczytana: 07 grudnia 2016

Ta część Ostatniego Imperium okazała się dla mnie zaskoczeniem, spodziewałam się czegoś w stylu pierwszych tomów, a zamiast tego otrzymałam fantasy z nutką kryminału, utrzymywaną w klimacie rewolwerowców.
Książka choć należy do serii, z powodzeniem można ją czytać bez znajomości "Zrodzonego z mgły". Fabuła książki rozgrywa się trzysta lat po zdarzeniach z "Bohatera wieków". Zdarzenia i bohaterowie tacy jak Vin, Kelsier pozostają w sferze mitologii, a raczej religi. Troszkę brakowało mi tu aury poprzednich części, mroku, wszechobecnych mgieł i popiołu, ale mimo to książka nie traci na wartości. Jest to kolejne ciekawe, wciągające dzieło Sandersona.
Fabuła toczy się wokół nękających miasto napadów rabunkowych oraz porwań. Śledztwa podejmuje się dwójka obdarzonych allomantycznymi i feruchemicznymi zdolnościami przyjaciół, Waxilium, były stróż prawa w dziczy i Wayne jego kompan. Jest to dość ciekawa i sympatyczna dwójka z dość odmiennymi charakterami, co czyni lekturę jeszcze...

Yevoni | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Świat się zmienił. Planeta powędrowała we właściwe miejsce we wszechświecie, rośliny zmieniły kolor, powróciły kwiaty i zniknął popiół. Wszystko to za sprawą Bohatera Wieków, który w końcu dowiedział się o swoim powołaniu ponad trzysta lat temu.
Dziś przez Scadrial, a dokładniej przez miasto Elendel, przejeżdżają koleje, automobile, na ulicach palą się elektryczne latarnie.

To właśnie w tak zmienionym świecie dzieje się akcja kolejnej części Ostatniego Imperium, Kwadrylogia Waxa i Wayna (chyba dobrze pamiętam, że książek ma być cztery).

Waxillium jest stróżem prawa, swoistym szeryfem w Dziczy, który jest zmuszony powrócić do Miasta, z którego wyjechał ponad dwadzieścia lat temu. Jak zwykle przyciąga kłopoty i jak mawia jego przyjaciel "wokół niego ciągle coś wybucha".
Poznajemy również innych członków ekipy. Moim ulubieńcem stał się bezwarunkowo Wayne. Jest byłym złodziejem... och przepraszam, on nie kradnie tylko dokonuje bardzo intratnej wymiany. No i w zasadzie to też Stróż...

8_oclock | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, A-V, 2016
Przeczytana: 26 marca 2016

Pierwszy tom drugiej w kolejności trylogii, którą można czytać oddzielnie, co też i zrobiłam. Zabawna, lekka fantasy o stróżach prawa w a'la wiktoriańskim mieście, gdzie ludzie obdarzeni magią czerpią ją z metali. Ogólnie oceniam książkę na plus, jakkolwiek jestem nieco rozczarowana moim średnim zainteresowaniem lekturą ;) Być może wynika to z tego, że - mimo oryginalnych elementów - wydała mi się trochę schematyczna.

Ciacho | 2016-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2016

"Metale i rewolwery"

Brandon Sanderson od dwóch lat cieszy się sporą i niesłabnącą popularnością, odkąd na naszym rynku pojawiły się dwie części jego najnowszego cyklu - Archiwum Burzowego Światła (Droga królów i Słowa światłości). Jego pozycję bardzo umocniła pierwsza trylogia "Ostatniego Imperium", która zaczyna się od bardzo często recenzowanej przez blogerów książki "Z mgły zrodzony". Jak się okazało, autor nie chciał za szybko rozstawać się z tym światem i postanowił, że będzie pisał o nim dalej. Tylko już bez bohaterów znanych nam z pierwszych trzech tomów tego cyklu. Zdecydował się na stworzenie zupełnie nowej trylogii, z nowymi postaciami i innymi pomysłami, ale wszystko to osadzone na tej samej planecie - Scadrial. I w efekcie tego pojawiła się książka "Stop prawa", rozpoczynająca nową trylogię, którą miałem przyjemność przeczytać.

Akcja powieści toczy się 300 lat pod wydarzeniach, w których brali udział Kelsier, Vin, Elend, Sazed i inni bohaterowie pierwszej trylogii...

Sylwka | 2017-08-21
Przeczytana: 29 lipca 2017

Po krótkiej przerwie ponownie Brandon Sanderson w natarciu. Mimo iż mocno kusiło mnie Elantris postanowiłam kontynuować swoją przygodę z cyklem Ostatnie Imperium i sięgnęłam po kolejną dawkę Allomancji i Feruchemii pod przykrywką książki Stop prawa. ;)

Od wydarzeń opisywanych w Bohaterze wieków minęło już trzysta lat. Ekipa na czele z Kelsier-em, Vin oraz Elend-em jest już tylko wspomnieniem, częścią wyznawanej religii i historii. Scandrial od ich śmierci bardzo się zmienił. Nie chodzi tylko o oczywisty rozwój „technologiczny” w postaci kolei, broni palnej czy elektryczności, ale także o pojawienie się na świecie Podwójnych – ludzi posiadających zdolność korzystania zarówno z Allomancji jak i Feruchemii.

Jednym ze szczęśliwców mogących posługiwać się tym talentem jest główny bohater książki, samozwańczy stróż prawa, doskonały rewolwerowiec – Waxillium Ladrian. Ten otóż dżentelmen, który spędził ostatnie dwadzieścia lat pilnując porządku w Dziczy (taka tam mało gościnna kraina...

glodnawyobraznia | 2017-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2017

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2017/11/najszybszy-rewoler-w-elendil.html

Jeżeli tęskniliście za światem "Z mgły zrodzonego" Brandona Sandersona, sięgnijcie koniecznie po Stop prawa, pierwszy tom cyklu Drugiej Ery tego świata, zwanej też serią Waxa i Wayne'a. Ta trylogia jest lżejsza i zawiera znacznie więcej elementów humorystycznych, to idealne połączenie fantasy z powieścią przygodową. Magia jest tu oczywiście nadal oparta na metalach, ale jej użytkownicy mają najwyżej dwie moce naraz.

Od finału "Bohatera Wieków" minęło kilkaset lat, więc świat znacznie się rozwinął – powszechnie używana jest elektryczność i kolej, drukowane są gazety, powstają też pierwsze automobile. Prawie czterdziestoletni Waxilium Ladrian zostaje wezwany do stolicy, by stanąć na czele swojego rodu po śmierci poprzedniego lorda.

DonSzabla | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Cykl „Ostatnie Imperium” zaczął się rewelacyjnie, bo od fenomenalnego „Z mgły zrodzonego”. Ta trylogia zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłem sięgnąć po kontynuację, czyli tytuł, który dzisiaj zrecenzuję. Ku mojemu zaskoczeniu, Brandon Sanderson napisał coś zupełnie innego. Powieści z motywem detektywistycznym się nie spodziewałem.

„Stop prawa” to zupełnie odrębna historia. Wprawdzie mamy wzmianki o kluczowych postaciach znanych z poprzednich trzech części, ale są one traktowane bardziej jako ciekawostkę. W książce Kelsier, Vin, Elend, Sazed czy Spook są częścią historii i pełnią rolę bóstw. Mają swoją religię i wyznawców. Fani autora, którzy sięgnęli po poprzednie tytuły, wyłapią też znane nazwiska rodów czy inne smaczki. Znajomość poprzednich powieści nie jest moim zdaniem jednak konieczna.

Akcja książki dzieje się trzysta lat po wydarzeniach opisanych w trylogii „Zrodzonego z Mgły”. Scadrial jest miastem, do którego szturmem wchodzą nowe technologie i zmieniają życie...

wolfie | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

"Najwięksi z ludzi mogą zostać pokonani przez najprostsze rzeczy."

"Stop prawa" to moje pierwsze spotkanie z panem Brandonem Sandersonem i muszę przyznać, że jestem naprawdę mile zaskoczona. Autor oczarował mnie swoją powieścią i sprawił, że na kilka godzin mogłam się przenieść w inny świat.

"Im bardziej jesteś samotny, tym bardziej potrzebujesz u boku kogoś, komu możesz zaufać."

Jak najbardziej do gustu przypadła mi uknuta intryga - to zdecydowanie moje smaki. Postać tajemniczego Pana Garnitura dodatkowo podsycała mój apetyt.

„Najlepsze przedstawienia to te, których nie da się powtórzyć."

Nie mam porównania co do poprzednich książek pana Sandersona, ale moim zdaniem w "Stopie prawa" autor mistrzowsko poradził sobie z wykreowaniem bohaterów. Spokojny Wax i uroczo irytujący Wayne to naprawdę doskonały duet.

„Przesada, nawet w czymś dobrym, może się okazać niszczycielska.”

Moim zdaniem książka "Stop prawa" jest warta przeczytania. Znajdziecie w niej dużo zabawnych i...

Orodin | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Muszę przyznać, że ta książka mnie naprawdę pozytywnie zaskoczyła. Zazwyczaj decydując się na jakąś wielotomową serię, godzimy się na to, że po jakimś czasie sięgamy po kolejny tom raczej z sentymentu do bohaterów i stworzonego świata, który dobrze znamy. Ciężko takiego czytelnika zaskoczyć czymś nowym, co w ostatecznym rozrachunku sprowadza się do coraz to większego zagrożenia, większej mocy bohaterów itd. Ta książka jest inna. Po raz kolejny ukazuje nieszablonowe myślenie Brandona Sandersona. Oczywiście nie wszystko się da wymyślić na nowo lub uniknąć dobrze nam znanych motywów, całość jednak smakuje wybornie.

Wydarzenia z wcześniejszej trylogii stanowią odległą historię, a nowe otwarcie, to taki nie do końca dziki zachód. Powiew świeżości w serii jest niesamowity. Zamiast tworzyć kolejną podniosłą historię o ratowaniu świata, dostajemy opowieść kameralna, skupiającą się głównie na dwóch bohaterach. Z tego co zrozumiałem, Stop Prawa nie otwiera jeszcze kolejnej trylogii na...