Spisek

Cykl: Trylogia Imperium Rzymskie (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
tłumaczenie
Magdalena Słysz
The Roman Empire Trilogy II: Lustrum
imperium rzymskie
historyczna
metan

Powieść historyczna o starożytnym Rzymie napisana w konwencji thrillera. Druga część trylogii Imperium Rzymskie, której bohaterem jest Marek Tuliusz Cyceron - młody adwokat i senator, który odważył się rzucić wyzwanie samemu Cezarowi. W wieku 42 lat, minimalnym wymaganym przez rzymskie praw, osiągnął najwyższe stanowisko w państwie. Bez armii i fortuny, wyłącznie dzięki swoim talentom oratorskim.
Rok 63 p.n.e. Pięciu mężczyzn rywalizuje o władzę w republice rzymskiej: prawnik i doskonały mówca Marek Tuliusz Cyceron, który właśnie objął stanowisko konsula; jego niezrównoważony psychicznie zaprzysięgły wróg, zadłużony po uszy arystokrata i populista, Katylina; młody i pozbawiony wszelkich skrupułów Gajusz Juliusz Cezar; przywódca legionistów Pompejusz, oraz Krassus – najbogatszy człowiek w Rzymie. Cycero broni tradycji republikańskich, występuje przeciw stronnictwu popularów, zwolenników przejęcia władzy przez lud. Popularzy, wspierani przez Juliusza Cezara, planują zabójstwoświeżo mianowanego konsula. Tymczasem Katylina, chcąc dekretem unieważnić długi, przygotowuje zamach stanu. Cycero jednak demaskuje spisek, domagając się dla konspiratorów kary śmierci. Gdy trzej najpotężniejsi ludzie republiki – Cezar, Pompejusz i Krassus – zawierają nieoficjalne przymierze, dni młodego prawnika wydają się policzone...

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,645,1789,spisek.html

Klawisze
Drauzio Varella

8 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Bogdan | 2014-01-09
Przeczytana: 2011 rok

W obronie republiki

"Spisek" jest drugą częścią cyklu "Imperium Rzymskie" – pierwsza to „Cycero” (nota bene polski wydawca nieźle namieszał z tłumaczeniem tytułów: w oryginale cały cykl nazywa się „Cycero”, a jego pierwsza część – „Imperium”. W tłumaczeniu nastąpiła swoista „zamiana”: cykl nazwano „Imperium Rzymskie”, a jego pierwszy tom –„Cycero”). Harris w "Spisku" pokazał prawdziwą pisarską klasę. Mistrzowsko zaprezentował tło obyczajowe późnej republiki i wykreował plastyczne, pełnokrwiste postaci. Świetnym pomysłem okazał się pomysł uczynienia narratorem sekretarza Cycerona, greckiego niewolnika Tirona. Z jednej strony jest on człowiekiem wrażliwym i inteligentnym, potrafiącym wnikliwie obserwować i wyciągać wnioski, z drugiej jest w Rzymie przybyszem, oglądającym życie metropolii i jej mieszkańców z pewnego dystansu (podobnie zresztą jak każdy z czytelników), w naturalny sposób zwracającym uwagę także na szczegóły i fakty doskonale znane rodowitym Rzyminom. W ten sposób...

BorysN | 2015-03-08

Myślę, że jest jedna z lepszych książek jakie czytałem. Bardzo lubie historie, a w tej książce jest ona świetnie opisana i ciekawa. Myślę, że takie książki powinny być lekturami w szkole.

tretenmerth | 2013-05-13

Moim skromnym zdaniem 1 część była lepsza. W 2- Cycero budzi we mnie skrajne emocje. No i książka mnie rozczarowała krótkim opisem bitwy z Katyliną. :-(

matiuss | 2012-01-02
Przeczytana: grudzień 2011

Równie dobra, jak pierwsza część trylogii, czyli "Cycero". Polecam, ale tylko tym, którzy zapoznali się z poprzednią książką.

Dawidv2 | 2016-06-23
dannyeleven | 2016-03-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Aga | 2016-03-01
Weekend w Rzymie

Najlepsze na świecie kawa i lody, pełne słońce, spiekota, papugi w parkach, starożytne ruiny, język włoski... Właściwie dlaczego by nie pojechać do Rzymu? Dla tych, którzy wybierają się do stolicy Włoch, polecamy książki, które wprowadzą Was w klimat tego miasta nad Tybrem.