Spisek

Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Cykl: Trylogia Imperium Rzymskie (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
THE ROMAN EMPIRE TRILOGY II: LUSTRUM
historyczna
elfijka

Powieść historyczna napisana w konwencji thrillera. Intrygi i walka o władzę, w której nie istnieją takie słowa, jak: lojalność, uczciwość, litość. MAREK TULIUSZ CYCERO UWIKŁANY W POLITYCZNE ROZGRYWKI GENIALNY ORATOR I MĄŻ STANU, KTÓRY WAŻY SIĘ NA WYSTĄPIENIE PRZECIWKO JULIUSZOWI CEZAROWI Nad republikę rzymską nadciągają czarne chmury. Do dwóch dawnych konkurentów w walce o władzę –...

Powieść historyczna napisana w konwencji thrillera.

MAREK TULIUSZ CYCERO
UWIKŁANY W POLITYCZNE ROZGRYWKI GENIALNY ORATOR I MĄŻ STANU,
KTÓRY WAŻY SIĘ NA WYSTĄPIENIE PRZECIWKO JULIUSZOWI CEZAROWI

Nad republikę rzymską nadciągają czarne chmury. Do dwóch dawnych konkurentów w walce o władzę – osławionego wodza legionistów, Pompejusza, i najbogatszego człowieka w Rzymie, Krassusa ­– dołącza młody i pozbawiony wszelkich skrupułów Juliusz Cezar oraz niezrównoważony Katylina. Ten ostatni, żeby pozbyć się długów, znalazł sobie sojuszników przygotowuje zamach stanu. Jedynym człowiekiem, który może go udaremnić, jest Marek Cycero. Tylko że może to przypłacić życiem.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,645,3729,spisek.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,645,3729,spisek.html

Tversky | 2017-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 marca 2017

Drugi tom trylogii opisującej karierę Cycerona jest bardziej dynamiczny, intensywny i trzyma w większym napięciu niż tom pierwszy. W pierwszej jego części obserwujemy zmagania sławnego prawnika i myśliciela z Katyliną i zawiązanym przez niego spiskiem. W części drugiej jesteśmy świadkami brutalnej walki o władzę rozgrywanej przez triumwirat Cezar – Krassus – Pompejusz. Bardzo ciekawym aspektem książki jest sposób przedstawienia w niej postaci Juliusza Cezara, stosunkowo odmienny od zazwyczaj spotykanego. Polityk ten, późniejszy pierwszy Cesarz Imperium Rzymskiego, sportetowany jest jako postać negatywna, opętana pragnieniem władzy absolutnej i nie cofająca się przed niczym, aby ją zdobyć. Książka przedstawia poważne zakręty życiowe, na jakie trafił Cyceron – momenty jego największej chwały, jak i upadku. Mimo iż każdy, kto zna historię choćby na podstawowym poziomie, wie jak to wszystko się zakończy, autor przedstawia losy Cycerona i ostatnie momenty gnijącej od środka Republiki...

Bogdan | 2014-01-09
Przeczytana: 2011 rok

W obronie republiki

"Spisek" jest drugą częścią cyklu "Imperium Rzymskie" – pierwsza to „Cycero” (nota bene polski wydawca nieźle namieszał z tłumaczeniem tytułów: w oryginale cały cykl nazywa się „Cycero”, a jego pierwsza część – „Imperium”. W tłumaczeniu nastąpiła swoista „zamiana”: cykl nazwano „Imperium Rzymskie”, a jego pierwszy tom –„Cycero”). Harris w "Spisku" pokazał prawdziwą pisarską klasę. Mistrzowsko zaprezentował tło obyczajowe późnej republiki i wykreował plastyczne, pełnokrwiste postaci. Świetnym pomysłem okazał się pomysł uczynienia narratorem sekretarza Cycerona, greckiego niewolnika Tirona. Z jednej strony jest on człowiekiem wrażliwym i inteligentnym, potrafiącym wnikliwie obserwować i wyciągać wnioski, z drugiej jest w Rzymie przybyszem, oglądającym życie metropolii i jej mieszkańców z pewnego dystansu (podobnie zresztą jak każdy z czytelników), w naturalny sposób zwracającym uwagę także na szczegóły i fakty doskonale znane rodowitym Rzyminom. W ten sposób...

Mieko | 2018-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Po przeczytaniu pierwszego tomu nie zgodziłem się z opinią, jakoby trylogia o Marku Tuliuszu Cyceronie była lepsza od House of Cards. Teraz nie pozostaje mi nic innego jak odszczekać to, co napisałem i posypać głowę popiołem.
Ta książka jest rewelacyjna, a House of Cards może czyścić jej buty. Mam nadzieję, że tak krótka, acz treściwa forma oceny nie pozostawi cienia wątpliwości osobom, które wahają się czy "czytać czy nie czytać". Czytać, czytać! Książka jest świetna i już zabieram się za tom trzeci.

red | 2017-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Drugi tom przeczytany. Czasami jest tak, że przechodzisz setki razy obok książki na półce z myślą "eee to nie dla mnie...". W przypadku tego cyklu nie należy popełnić błędu. Został mi jeszcze tom III ale po dwóch przeczytanych, z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że to książka (w zasadzie trzy) którą trzeba przeczytać. W moim odczuciu nie do końca jest to opowieść o Rzymie ale Rzym jest modelem na jakim R. Harris próbuje objaśnić reguły polityki. Warto popatrzeć na tę historię z tej właśnie strony. A sam Cycero...No cóż, kolejny dowód na to że ludzie wykształceni, z zasadami(czasem naginanymi pro publico bono i nie tylko publico;)), mający coś do powiedzenia, myślący, dobrzy zawsze mają "pod górę". Zresztą sami się przekonajcie...Polecam

RR1 | 2017-06-12
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Druga część trylogii rzymskiej R. Harrrisa nie różni się stylem od pierwszej części, pod wieloma względami jest pewnie lepsza bo zawiera zdecydowanie więcej akcji a bohaterowie są już w większości znani i nie trzeba tracić czasu na ich przedstawianie (jeśli ktoś nie czytał poprzedniej części to nie jest to niezbędne, ale polecam). Jest to świetna książka o mechanizmach władzy, o psychologii ludzi walczących o nią i dylemacie prawo vs. skuteczne działanie. Czego moim zadaniem brakło to pogłębienia charakterystyki niektórych bohaterów. Wiem że cała trylogia i tak jest bardzo obszerna, ale dla mnie było coś powierzchownego np. w relacji Cycero-Klodiusz i błahostkach które przerodziły się w ich gorący konflikt. Za to niektóre wątki poboczne (np. motyw Tulii) są zachowane trochę dla prawdy historycznej, ale niewiele wnoszą do fabuły.

NullnFull | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Brawurowa kontynuacja pierwszej części trylogii.
Nawet drobne odstępstwa od źródeł historycznych nie ujmują nic tej książce. Lekka i przyjemna lektura rozpalająca wyobraźnię i zainteresowanie historią starożytną.

Paweł Pełka | 2017-08-20
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Świetna kontynuacja pierwszej części. Historyczny thriller w pełnej okazałości, czyli to co tygrysy lubią najbardziej.

BorysN | 2015-03-08

Myślę, że jest jedna z lepszych książek jakie czytałem. Bardzo lubie historie, a w tej książce jest ona świetnie opisana i ciekawa. Myślę, że takie książki powinny być lekturami w szkole.

| 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Utrzymał poziom z pierwszej części, dalej uważam, że ta trylogia jest lepsza niż "House of cards".
Bardzo dynamiczna akcja, dobry styl, nic dodać nic ująć.

nahoryzoncie | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Krótko: jedna z najlepszych przeczytanych przeze mnie powieści historycznych. Świetnie (w sposób sensacyjny) opowiedziana historia jednego z najbardziej znanych adwokatów Cycerona oraz powstania triumwiratu Krassusa, Pompejusza i oczywiście Cezara.

Weekend w Rzymie

Najlepsze na świecie kawa i lody, pełne słońce, spiekota, papugi w parkach, starożytne ruiny, język włoski... Właściwie dlaczego by nie pojechać do Rzymu? Dla tych, którzy wybierają się do stolicy Włoch, polecamy książki, które wprowadzą Was w klimat tego miasta nad Tybrem.