Spisek

Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Cykl: Trylogia Imperium Rzymskie (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
THE ROMAN EMPIRE TRILOGY II: LUSTRUM
historyczna
elfijka

Powieść historyczna napisana w konwencji thrillera. Intrygi i walka o władzę, w której nie istnieją takie słowa, jak: lojalność, uczciwość, litość. MAREK TULIUSZ CYCERO UWIKŁANY W POLITYCZNE ROZGRYWKI GENIALNY ORATOR I MĄŻ STANU, KTÓRY WAŻY SIĘ NA WYSTĄPIENIE PRZECIWKO JULIUSZOWI CEZAROWI Nad republikę rzymską nadciągają czarne chmury. Do dwóch dawnych konkurentów w walce o władzę –...

Powieść historyczna napisana w konwencji thrillera.

MAREK TULIUSZ CYCERO
UWIKŁANY W POLITYCZNE ROZGRYWKI GENIALNY ORATOR I MĄŻ STANU,
KTÓRY WAŻY SIĘ NA WYSTĄPIENIE PRZECIWKO JULIUSZOWI CEZAROWI

Nad republikę rzymską nadciągają czarne chmury. Do dwóch dawnych konkurentów w walce o władzę – osławionego wodza legionistów, Pompejusza, i najbogatszego człowieka w Rzymie, Krassusa ­– dołącza młody i pozbawiony wszelkich skrupułów Juliusz Cezar oraz niezrównoważony Katylina. Ten ostatni, żeby pozbyć się długów, znalazł sobie sojuszników przygotowuje zamach stanu. Jedynym człowiekiem, który może go udaremnić, jest Marek Cycero. Tylko że może to przypłacić życiem.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,645,3729,spisek.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,645,3729,spisek.html

Izabela Pycio | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

"Kiedy zaczynają się spotykać z sobą największy wódz w państwie, największy lichwiarz i największy kapłan, wszyscy powinniśmy się strzec."

Pierwszy tom "Cycero" przedstawia drogę Marka Tulliusza Cycerona do najwyższego stanowiska w starożytnym Rzymie, pierwszego wieku przed naszą erą, zaś drugi tom "Spisek" wciąga czytelnika w wir zaskakujących wydarzeń, przeplatających się korzystnych i niekorzystnych splotów okoliczności wokół osoby Cycerona. Mocne pozycje u szczytu władzy stają się słabymi, zaś wątpliwe działania zdobywają poparcie. Fortuna kołem się toczy, zaufanie jeszcze bardziej okazuje się deficytowym towarem, zaś sprzymierzeńcy wymieniają się rolami z wrogami. Polityczne rozgrywki, którym towarzyszy wyjątkowe niebezpieczeństwo, racje stanu nieznajdujące zrozumienia wśród populistycznych sił, morderstwa firmowane pozorną troską o dobro republiki, której losy w zasadzie już są przesądzone. Na polityczną arenę krok po kroku, niejako tylnymi drzwiami, wkracza dyktatura,...

almos | 2018-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2018

Drugi tom opowieści o życiu Cycerona to powieść polityczna pierwszej klasy, Robert Harris trzyma poziom. Mamy tu opowieść o zamachach na demokrację rzymską (te fragmenty książki wręcz porażają aktualnością) oraz o mniej lub bardziej udanych próbach Cycerona obrony owej demokracji. Bohater książki staje się próżny i mało czujny; kończy się to dla niego źle.

W drugim tomie trylogii opisującej życie Cycerona jest mroczniej i bardziej krwawo niż w pierwszym. Cycero, który zostaje konsulem, więc ma najwyższą władzę wykonawczą w Rzymie, musi mierzyć się z ciągłymi spiskami przeciw Republice. Po pierwsze bruździ Katylina, przedstawiciel populistów, czyli ludu rzymskiego, przeciwstawiający się patrycjuszom. Sytuacja wymaga od Cycerona nie tylko publicznych wystąpień, (w czym jest doskonały) ale także szybkiego i zdecydowanego działania, tutaj również się sprawdza.

A potem, po zniweczeniu próby zamachu stanu Katyliny, Cycero staje się bohaterem Rzymu. Tryumf uderza mu do głowy, zaczyna...

Tversky | 2017-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 marca 2017

Drugi tom trylogii opisującej karierę Cycerona jest bardziej dynamiczny, intensywny i trzyma w większym napięciu niż tom pierwszy. W pierwszej jego części obserwujemy zmagania sławnego prawnika i myśliciela z Katyliną i zawiązanym przez niego spiskiem. W części drugiej jesteśmy świadkami brutalnej walki o władzę rozgrywanej przez triumwirat Cezar – Krassus – Pompejusz. Bardzo ciekawym aspektem książki jest sposób przedstawienia w niej postaci Juliusza Cezara, stosunkowo odmienny od zazwyczaj spotykanego. Polityk ten, późniejszy pierwszy Cesarz Imperium Rzymskiego, sportetowany jest jako postać negatywna, opętana pragnieniem władzy absolutnej i nie cofająca się przed niczym, aby ją zdobyć. Książka przedstawia poważne zakręty życiowe, na jakie trafił Cyceron – momenty jego największej chwały, jak i upadku. Mimo iż każdy, kto zna historię choćby na podstawowym poziomie, wie jak to wszystko się zakończy, autor przedstawia losy Cycerona i ostatnie momenty gnijącej od środka Republiki...

Łukasz | 2018-08-10
Przeczytana: sierpień 2018

Druga część trylogii Roberta Harrisa opowiadająca historię Cycerona przewyższa pod każdym względem część pierwszą. Dynamiczna akcja, nieoczekiwane zwroty wydarzeń i o wiele więcej intryg – to wszystko dostajemy w tej książce.

Powieść składa się z dwóch części. W pierwszej poznajemy jaki przebieg miał konsulat Cycerona oraz jakie podejmuje on działania w obronie republiki przed spiskiem przygotowanym przez Katylinę. Natomiast druga część skupia się na wydarzeniach po złożeniu urzędu przez naszego bohatera. Jego polityczni przeciwnicy - niezadowoleni z przebiegu konsulatu Cycerona – za wszelką cenę usiłują pozbyć się go z Rzymu. W tej części obserwujemy jak szybko rosną wpływy Juliusza Cezara, który nie boi się podjąć ryzykownych decyzji, aby zdobyć jak największą władzę.

Harris po raz kolejny udowadnia, że potrafi pisać bardzo przekonująco i ciekawie. Najlepszym tego dowodem jest to, że książkę można przeczytać bez znajomości wydarzeń z pierwszego tomu.

Bogdan | 2014-01-09
Przeczytana: 2011 rok

W obronie republiki

"Spisek" jest drugą częścią cyklu "Imperium Rzymskie" – pierwsza to „Cycero” (nota bene polski wydawca nieźle namieszał z tłumaczeniem tytułów: w oryginale cały cykl nazywa się „Cycero”, a jego pierwsza część – „Imperium”. W tłumaczeniu nastąpiła swoista „zamiana”: cykl nazwano „Imperium Rzymskie”, a jego pierwszy tom –„Cycero”). Harris w "Spisku" pokazał prawdziwą pisarską klasę. Mistrzowsko zaprezentował tło obyczajowe późnej republiki i wykreował plastyczne, pełnokrwiste postaci. Świetnym pomysłem okazał się pomysł uczynienia narratorem sekretarza Cycerona, greckiego niewolnika Tirona. Z jednej strony jest on człowiekiem wrażliwym i inteligentnym, potrafiącym wnikliwie obserwować i wyciągać wnioski, z drugiej jest w Rzymie przybyszem, oglądającym życie metropolii i jej mieszkańców z pewnego dystansu (podobnie zresztą jak każdy z czytelników), w naturalny sposób zwracającym uwagę także na szczegóły i fakty doskonale znane rodowitym Rzyminom. W ten sposób...

Mieko | 2018-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Po przeczytaniu pierwszego tomu nie zgodziłem się z opinią, jakoby trylogia o Marku Tuliuszu Cyceronie była lepsza od House of Cards. Teraz nie pozostaje mi nic innego jak odszczekać to, co napisałem i posypać głowę popiołem.
Ta książka jest rewelacyjna, a House of Cards może czyścić jej buty. Mam nadzieję, że tak krótka, acz treściwa forma oceny nie pozostawi cienia wątpliwości osobom, które wahają się czy "czytać czy nie czytać". Czytać, czytać! Książka jest świetna i już zabieram się za tom trzeci.

red | 2017-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Drugi tom przeczytany. Czasami jest tak, że przechodzisz setki razy obok książki na półce z myślą "eee to nie dla mnie...". W przypadku tego cyklu nie należy popełnić błędu. Został mi jeszcze tom III ale po dwóch przeczytanych, z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że to książka (w zasadzie trzy) którą trzeba przeczytać. W moim odczuciu nie do końca jest to opowieść o Rzymie ale Rzym jest modelem na jakim R. Harris próbuje objaśnić reguły polityki. Warto popatrzeć na tę historię z tej właśnie strony. A sam Cycero...No cóż, kolejny dowód na to że ludzie wykształceni, z zasadami(czasem naginanymi pro publico bono i nie tylko publico;)), mający coś do powiedzenia, myślący, dobrzy zawsze mają "pod górę". Zresztą sami się przekonajcie...Polecam

Piotr Ek | 2018-05-24
Przeczytana: 24 maja 2018

Ależ tutaj się dzieje! O wiele bardziej wypełniona akcją od pierwszej części, Cyceron staje się tutaj postacią niejednoznaczną i naprawdę interesującą.

RR1 | 2017-06-12
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Druga część trylogii rzymskiej R. Harrrisa nie różni się stylem od pierwszej części, pod wieloma względami jest pewnie lepsza bo zawiera zdecydowanie więcej akcji a bohaterowie są już w większości znani i nie trzeba tracić czasu na ich przedstawianie (jeśli ktoś nie czytał poprzedniej części to nie jest to niezbędne, ale polecam). Jest to świetna książka o mechanizmach władzy, o psychologii ludzi walczących o nią i dylemacie prawo vs. skuteczne działanie. Czego moim zadaniem brakło to pogłębienia charakterystyki niektórych bohaterów. Wiem że cała trylogia i tak jest bardzo obszerna, ale dla mnie było coś powierzchownego np. w relacji Cycero-Klodiusz i błahostkach które przerodziły się w ich gorący konflikt. Za to niektóre wątki poboczne (np. motyw Tulii) są zachowane trochę dla prawdy historycznej, ale niewiele wnoszą do fabuły.

NullnFull | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Brawurowa kontynuacja pierwszej części trylogii.
Nawet drobne odstępstwa od źródeł historycznych nie ujmują nic tej książce. Lekka i przyjemna lektura rozpalająca wyobraźnię i zainteresowanie historią starożytną.