Bizancjum

Tłumaczenie: Norbert Radomski
Seria: Historia
Wydawnictwo: Rebis
Byzantium: The suprising life of a medieval empire
bizancjum, historia
historyczna

Porywająca panorama imperium bizantyjskiego - od 330 roku aż do jego upadku w 1453 roku "Starałam się przekazać choć w części, co znaczyło być Bizantyjczykiem, i dać wyobrażenie o kosmopolitycznym, miejskim społeczeństwie, którego członkowie, obdarzeni historyczną świadomością własnej tożsamości i pobożną wiarą w życie przyszłe, byli tak różni od nas, a zarazem tak bardzo do nas...

"Starałam się przekazać choć w części, co znaczyło być Bizantyjczykiem, i dać wyobrażenie o kosmopolitycznym, miejskim społeczeństwie, którego członkowie, obdarzeni historyczną świadomością własnej tożsamości i pobożną wiarą w życie przyszłe, byli tak różni od nas, a zarazem tak bardzo do nas podobni".

Judith Herrin

Przez tysiąc lat niezwykłe imperium sprawiało, że Europa mogła stać się tym, czym jest obecnie. Śmiałe i prężne, ale słabo dziś znane państwo, łącząc ortodoksyjną wiarę chrześcijańską z pogaństwem, klasyczne greckie wykształcenie z rzymską siłą oraz sprawnością administracyjną, stworzyło wielką, twórczą cywilizację, która przez całe wieki stawiała opór nawale islamu.

Zwięzła, a zarazem fascynująca książka Judith Herrin odchodzi od standardowego, chronologicznego ujęcia dziejów Bizancjum. Każdy z krótkich rozdziałów koncentruje się na określonym temacie, takim jak budowla (imponujaca świątynia Hagia Sophia), spór religijny (ikonoklazm), płeć i władza (rola kobiet oraz eunuchów), wybitna postać (historyk Anna Komnena), symbol cywilizacji (widelec) czy walka o terytorium (krucjaty). Dzięki takiemu podejściu długie dzieje cesarstwa bizantyjskiego, począwszy od założenia wspaniałej stolicy, Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł) w roku 330, aż po jej zdobycie przez Turków osmańskich w roku 1453, stają się łatwiejsze do ogarnięcia.

Barwna, a przy tym wiernie oddana panorama sił i wierzeń kształtujących owo bizantyjskie milenium stanowi zarazem oryginalny wkład w nauki historyczne. Oparta na wynikach najnowszych badań ukazuje przeciętnemu czytelnikowi żywy obraz mało znanej epoki, kładąc kres stereotypowym wyobrażeniom o bierności i dekadencji Bizancjum.

źródło opisu: Rebis

źródło okładki: Rebis

Michał_Kuźniar | 2013-12-11
Przeczytana: 08 grudnia 2013

"Poznać i zrozumieć Bizancjum"

Wzorowy przykład jak powinno się pisać książki mające aspiracje do bycia syntezą dłuższego okresu czasu. Dzieje Bizancjum od IV do XV w. rozbite są na ponad dwadzieścia rozdziałów traktujących o szczególnych cechach, procesach bądź pojedynczych wydarzeniach z dziejów cesarstwa. To powoduje, że chronologia nie zawsze jest utrzymana, nie wpływa to jednak w jakikolwiek negatywny sposób na całą książkę.

Autorka jest ekspertem w temacie co udowadnia nie poprzez masakrowanie czytelnika datami i nazwiskami kolejnych cesarzy, eunuchów bądź wodzów (chociaż tych też jest sporo) ale starając się wytłumaczyć całe procesy historyczne i umiejscowić je na tle innych cywilizacji kształtujących się w tamtym okresie, zwłaszcza łacińskiego chrześcijaństwa i świata islamu.

Książka nie ma charakteru pracy naukowej skierowanej do wąskiej grupy akademickiej lecz stara się przybliżyć dzieje cesarstwa szerszej grupie czytelników o czym autorka wspomina już we wstępie. Mimo...

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2011 rok

Przejrzyście napisana historia Cesarstwa Wschodniorzymskiego od jego początków aż po upadek. Łatwa w odbiorze, dość ciekawie przedstawiona ciągłość wydarzeń. Luźna chronologia to może minus ale na tle opasłych tomów akademickich to i tak perełka.

oureion | 2015-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Zanim w kilku słowach podejmę się wyrażenia opinii o tej książce na wstępie powiem, czym ta książka nie jest i do kogo nie jest skierowana. Po lekturze „Upadku Cesarstwa Rzymskiego” oraz „Imperium i barbarzyńców” Petera Heathera naturalnym biegiem rzeczy zainteresowałem się historią faktycznej spadkobierczyni Cesarstwa, Imperium Wschodniego. O ile jednak „Upadek…” i już w znacznie mniejszym stopniu „Imperium…” stanowiły chronologicznie uporządkowane kompendium wiedzy historycznej, o tyle książka Herrin to coś zupełnie innego – to świetnie napisana panorama Bizancjum, która nie jest jednak rozciągnięta wzdłuż osi czasu. Z tego względu osoby szukające chronologicznego zapisu historii Imperium i następujących po sobie nieskończonych na pierwszy rzut oka ciągów cesarzy oraz bitew będą zawiedzeni.

Nie oznacza to jednak, że książka jest zła – Herrin potrafi pisać bardzo zajmująco i posiada ku temu wszelkie zadatki – styl pisarki autorki jest dynamiczny, barwny i w żadnym momencie nie...

Marcin Zielski | 2015-08-31

Książka w ciekawy sposób pokazuję nam na czym właściwie polegał fenomen tak fascynującego państwa, jakim było Cesarstwo Bizantyjskie. Godne polecenia także z powodu ogólnej prostoty, co może przypaść do gustu historycznym laikom. Pozdrawiam. Marcin Kozieł

ekma | 2016-02-19
Przeczytana: 08 lipca 2015

Mimo że książka zaczyna się stwierdzeniem, że Judith Herrin chce opowiedzieć przeciętnym ludziom o Bizancjum, tak aby zrozumieli, to niestety w dalszej części mija się z celem. Mamy w niej wiele faktów i mnóstwa rzeczy można się dowiedzieć, ale niestety nie w wersji chronologicznej a tematycznej, co sprawia, że ciężko nam ułożyć wszystko w jedną całość i, co gorsza, czasami czytamy po kilka razy to samo. Jest to dobra pozycja, ale zdecydowanie nie każdemu sprawi przyjemność.

Krzysiek | 2015-05-30
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Szczerze - zawód.
Licząc na coś co w miarę sensownie przybliży mi znaną w zarysie historię Bizancjum dostaję sporo przechwałek o tym jako to autorka przekazuje wiedzę o Bizancjum masom. Niestety te masy muszą chyba być bardzo rozgarnięte, skoro książka nie próbuje nawet korzystać z chronologii, lecz przeskakuje od problemu do problemu nie naświetlając go zbyt pilnie ani nie podsumowując zbyt głęboko.

Za pomysł - chwała, za wykonanie - pała.

Już wolę nudnawego Runcimana.

nabeg Michał | 2015-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2015