Książka Roku 2018

Bizancjum

Tłumaczenie: Norbert Radomski
Seria: Historia
Wydawnictwo: Rebis
Byzantium: The suprising life of a medieval empire
bizancjum, historia
historyczna

Porywająca panorama imperium bizantyjskiego - od 330 roku aż do jego upadku w 1453 roku "Starałam się przekazać choć w części, co znaczyło być Bizantyjczykiem, i dać wyobrażenie o kosmopolitycznym, miejskim społeczeństwie, którego członkowie, obdarzeni historyczną świadomością własnej tożsamości i pobożną wiarą w życie przyszłe, byli tak różni od nas, a zarazem tak bardzo do nas...

"Starałam się przekazać choć w części, co znaczyło być Bizantyjczykiem, i dać wyobrażenie o kosmopolitycznym, miejskim społeczeństwie, którego członkowie, obdarzeni historyczną świadomością własnej tożsamości i pobożną wiarą w życie przyszłe, byli tak różni od nas, a zarazem tak bardzo do nas podobni".

Judith Herrin

Przez tysiąc lat niezwykłe imperium sprawiało, że Europa mogła stać się tym, czym jest obecnie. Śmiałe i prężne, ale słabo dziś znane państwo, łącząc ortodoksyjną wiarę chrześcijańską z pogaństwem, klasyczne greckie wykształcenie z rzymską siłą oraz sprawnością administracyjną, stworzyło wielką, twórczą cywilizację, która przez całe wieki stawiała opór nawale islamu.

Zwięzła, a zarazem fascynująca książka Judith Herrin odchodzi od standardowego, chronologicznego ujęcia dziejów Bizancjum. Każdy z krótkich rozdziałów koncentruje się na określonym temacie, takim jak budowla (imponujaca świątynia Hagia Sophia), spór religijny (ikonoklazm), płeć i władza (rola kobiet oraz eunuchów), wybitna postać (historyk Anna Komnena), symbol cywilizacji (widelec) czy walka o terytorium (krucjaty). Dzięki takiemu podejściu długie dzieje cesarstwa bizantyjskiego, począwszy od założenia wspaniałej stolicy, Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł) w roku 330, aż po jej zdobycie przez Turków osmańskich w roku 1453, stają się łatwiejsze do ogarnięcia.

Barwna, a przy tym wiernie oddana panorama sił i wierzeń kształtujących owo bizantyjskie milenium stanowi zarazem oryginalny wkład w nauki historyczne. Oparta na wynikach najnowszych badań ukazuje przeciętnemu czytelnikowi żywy obraz mało znanej epoki, kładąc kres stereotypowym wyobrażeniom o bierności i dekadencji Bizancjum.

źródło opisu: Rebis

źródło okładki: Rebis

Renax | 2019-01-26
Na półkach: 2019, Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Jak dla mnie jest to książka znakomita. chyba jestem grupa docelową tej autorki, czyli osobą, która o Bizancjum nie wie nic, ale chciałaby poznać ogólną ideę tego dawnego mocarstwa.
Krytyczne komentarzy na Lubimyczytać odnośnie tej książki zarzucają jej brak chronologii, ale ułożenie tematyczne. Jak dla mnie jest to zaleta, bo celem nie było pokazanie dokładnej historii tego mocarstwa, ale raczej próba pokazania zalet tego cesarstwa, jego zasady funkcjonowania i tego, co to mocarstwo wniosło do historii powszechnej i chrześcijaństwa oraz kultury. I to autorka zrobiła doskonale z pasją wykładowcy akademickiego, mówiącego z pasją(którym ona w istocie jest), a na której wykłady przychodzą tłumy.
Autorka pokazuje funkcjonowanie tego kraju, jego prawo, szkolnictwo, kulturę, możliwości awansu, zasady mobilności społecznej, podatki i źródła utrzymania, religię ze sporami z papiestwem oraz ikonami.
Wszystko to daje obraz państwa idealnego, przyjaznego obywatelom, dającego możliwości...

Dociekliwy_Kotek | 2017-11-09
Na półkach: Przeczytane, Kultura
Przeczytana: październik 2017

Przychodzi takie moment w życiu człowieka, że człowiek rewiduje swoje poglądy i wyobrażenia na różne tematy.
Moje wyobrażenie na temat Bizancjum zależało od punktu widzenia: jako filolog klasyczny widziałam w Bizancjum resztki przebrzmiałej chwały antycznych cywilizacji, karykaturalne, zdeformowane i przynoszące hańbę szlachetnemu pogaństwu.
Jako niechętny średniowieczniak uważałam Bizancjum za coś zgoła "nieśredniowiecznego", archaicznego, obcego; taką kulturalną białą plamę na mapie, coś egzotycznego, ni to Europę, ni to Azję.

Na myśl o tym, że miałabym przebrnąć przez kolejne opracowanie listy dat, cesarzy, bitew etc. cierpła mi skóra, dlatego zdecydowałam się na książkę Herrin. Owszem, jest tu trochę dat i bitew, ale kluczem do książki nie jest ściśle rozumiana historyczna chronologia. "Bizancjum" prezentuje najbardziej charakterystyczne dla cesarstwa wydarzenia, prądy intelektualne, zjawiska i przemiany, jakie zachodziły na świecie w ciągu tysiąca lat jego istnienia. I...

Paździoch | 2018-07-04

Już wstęp do tej książki jest zapowiedzią prawdziwej uczty intelektualnej, kiedy autorka tylko symbolicznie wskazuje czytelnikowi jaki wpływa na kulturę Zachodu i chrześcijaństwa miało Bizancjum, co po sobie pozostawiło i co, co powstało w czasach jego świetności i do dzisiaj ma na nas wpływ. To robi na czytelniku największe wrażenie - jak wiele zawdzięczamy Cesarstwu Wschodniemu i jak niesłusznie było oceniane przez wieki w negatywny sposób.

Na Bizancjum patrzymy wielokierunkowo: jego rolę w ówczesnym świecie, architekturę, zakorzenienie i rozwój chrześcijaństwa, podział na cesarstwo wschodnie i zachodnie, prawo, walkę z islamem i tarczę jaką było dla Europy Zachodniej oraz polityczno-kulturowe promieniowanie na praktycznie cały znany ówcześnie świat.

Nie jest to praca chronologiczna, wręcz przeciwnie. Mamy kilkadziesiąt rozdziałów w formie wykładów jak to ujęła Herrin dla "zwykłych ludzi", kilka map i wklejkę ze zdjęciami. Wyjaśnione są ważniejsze pojęcia, zwroty, zjawiska....

Sarpedon | 2013-12-11
Przeczytana: 08 grudnia 2013

"Poznać i zrozumieć Bizancjum"

Wzorowy przykład jak powinno się pisać książki mające aspiracje do bycia syntezą dłuższego okresu czasu. Dzieje Bizancjum od IV do XV w. rozbite są na ponad dwadzieścia rozdziałów traktujących o szczególnych cechach, procesach bądź pojedynczych wydarzeniach z dziejów cesarstwa. To powoduje, że chronologia nie zawsze jest utrzymana, nie wpływa to jednak w jakikolwiek negatywny sposób na całą książkę.

Autorka jest ekspertem w temacie co udowadnia nie poprzez masakrowanie czytelnika datami i nazwiskami kolejnych cesarzy, eunuchów bądź wodzów (chociaż tych też jest sporo) ale starając się wytłumaczyć całe procesy historyczne i umiejscowić je na tle innych cywilizacji kształtujących się w tamtym okresie, zwłaszcza łacińskiego chrześcijaństwa i świata islamu.

Książka nie ma charakteru pracy naukowej skierowanej do wąskiej grupy akademickiej lecz stara się przybliżyć dzieje cesarstwa szerszej grupie czytelników o czym autorka wspomina już we wstępie. Mimo...

Arek | 2018-10-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Jak na pierwszą poważną styczność z cesarstwem wyszła na przeciw moim oczekiwaniom. Książkę czyta się szybko, język jest bardzo przystępny. Autorka opisuje historię cesarstwa omawiając bardziej pewne zjawiska niż skupiając się ściśle na chronologii. Dla mnie, na tym etapie, było w sam raz!

Wiesław | 2018-10-15

Jak dla mnie książka zbyt chaotyczna, może powinno się ją czytać jako kolejną pozycje o Bizancjum, może wtedy brak chronologii nie byłby tak uciążliwy..? a tak brak ciągu przyczynowo-skutkowego niestety jak dla mnie spowodował lekki chaos i nie poleciłbym tej książki nowicjuszom szukającym wiedzy o Bizancjum.

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2011 rok

Przejrzyście napisana historia Cesarstwa Wschodniorzymskiego od jego początków aż po upadek. Łatwa w odbiorze, dość ciekawie przedstawiona ciągłość wydarzeń. Luźna chronologia to może minus ale na tle opasłych tomów akademickich to i tak perełka.

Leehoo | 2017-09-05
Przeczytana: 2017 rok

Żeby napisać taką książkę, potrzebna nie tylko ogromna wiedza, talent, ale i miłość. Judith Herrin kocha Bizancjum, a za sprawą jej opowieści i my możemy lepiej zrozumieć wielkość i dziedzictwo utraconego Imperium. Świetne wprowadzenie i zachęta do dalszych studiów dla wszystkich entuzjastów i poszukiwaczy prawdy.

ekma | 2016-02-19
Przeczytana: 08 lipca 2015

Mimo że książka zaczyna się stwierdzeniem, że Judith Herrin chce opowiedzieć przeciętnym ludziom o Bizancjum, tak aby zrozumieli, to niestety w dalszej części mija się z celem. Mamy w niej wiele faktów i mnóstwa rzeczy można się dowiedzieć, ale niestety nie w wersji chronologicznej a tematycznej, co sprawia, że ciężko nam ułożyć wszystko w jedną całość i, co gorsza, czasami czytamy po kilka razy to samo. Jest to dobra pozycja, ale zdecydowanie nie każdemu sprawi przyjemność.

oureion | 2015-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Zanim w kilku słowach podejmę się wyrażenia opinii o tej książce na wstępie powiem, czym ta książka nie jest i do kogo nie jest skierowana. Po lekturze „Upadku Cesarstwa Rzymskiego” oraz „Imperium i barbarzyńców” Petera Heathera naturalnym biegiem rzeczy zainteresowałem się historią faktycznej spadkobierczyni Cesarstwa, Imperium Wschodniego. O ile jednak „Upadek…” i już w znacznie mniejszym stopniu „Imperium…” stanowiły chronologicznie uporządkowane kompendium wiedzy historycznej, o tyle książka Herrin to coś zupełnie innego – to świetnie napisana panorama Bizancjum, która nie jest jednak rozciągnięta wzdłuż osi czasu. Z tego względu osoby szukające chronologicznego zapisu historii Imperium i następujących po sobie nieskończonych na pierwszy rzut oka ciągów cesarzy oraz bitew będą zawiedzeni.

Nie oznacza to jednak, że książka jest zła – Herrin potrafi pisać bardzo zajmująco i posiada ku temu wszelkie zadatki – styl pisarki autorki jest dynamiczny, barwny i w żadnym momencie nie...