Infoszok

Okładka książki Infoszok David Louis Edelman
Okładka książki Infoszok
David Louis Edelman Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Skok 225 (tom 1) fantasy, science fiction
Skok 225 (tom 1)
Infoquake
Fabryka Słów
2012-01-01
2012-01-01
Michał Kubiak

Książka-wstęp

Moja pierwsza skończona książka w nowym roku - naprawdę dobre otwarcie. Pierwsza część może nie była najbardziej wciągająca, jednak skupiała się na przedstawieniu świata i zasad jego funkcjonowania. Do tej pory nie przeczytałam zbyt dużo lektur z gatunku science-fiction ale ta utwierdziła mnie, że chcę to zmienić.
Infoszok przedstawia rzeczywistość, gdzie świat materialny przenika się ze światem wirtualnym, a często nie można ich od siebie odróżnić. Chlebem powszednim są multiprojekcje, kiedy to ciało wirtualne istnieje tylko w multiprzestrzeni za sprawą manipulacji neuronalnej. Każdy ma dostęp do Morza Danych, dzięki czemu w czasie rzeczywistym może sprawdzić setki informacji na każdy temat. W ludzkich ciałach funkcjonują KOLORY, dzięki którym następuje samoleczenie czy usprawnianie procesów zachodzących w organizmie. Wszystko to za sprawą bio/logiki, czyli nauki o stosowaniu programowanego kodu w celu zwiększenia możliwości ludzkiego ciała i umysłu.
Brzmi abstrakcyjnie ale wszystko jest bardzo dobrze przedstawione.

Infoszok przedstawia rzeczywistość, gdzie świat materialny...

Całkiem fajnie wymyślony i przedstawiony świat przyszłości. I to odległej przyszłości. Technologia jest wszędzie, każdy (no prawie) jest udoskonalony i ciężko czasem się połapać czy rozmawiasz z realną osobą czy tylko wirtualnym jej obrazem. Widać że jest w tym zamysł i potencjał na jeszcze lepsze rozwinięcie historii w kolejnych tomach. Teraz muszę zdobyć drugą i trzecią część, ;) .

Dużo komentarzy odnośnie książki jest negatywnych i ludzie często przerywają w połowie, ale właśnie do połowy książki jest wstęp do świata. Po przemęczeniu akcja się rozkręca i naprawdę wciąga. Nie pozostaje nic innego jak wczytać się w drugą część :)

Ciekawie stworzony świat, mimo to, książka jakoś mną nie wstrząsnęła. Fabuła mało wciągająca, po odłożeniu książki wracałem do niej bez żadnej ekscytacji; czytało się w porządku, tylko na początku trochę zgrzytało, np. dialog z pierwszej strony: "Gdzie on się podziewa? Kazałem mu się zjawić godzinę temu. Nie, półtorej godziny temu. Czy ten leniwy drań nie może sprawić sobie kalendarza? " - co ma kalendarz do bycia spóźnionym półtorej godziny?
Książka kończy się bez żadnej emocjonalnej, czy fabularnej eksplozji, przez to jakoś w ogóle nie myślę o przeczytaniu następnej części.
Sześć gwiazdek, zamiast pięciu, ze względu na Dodatki B-F.
Peace

Moje serce pała niepojętą miłością do tej pozycji. Do jej największych zalet należy niewyobrażalnie dokładna prezentacja realiów świata, który ponad wszystko nauczył się miłować technologię; precyzja opisu rzeczywistości pozwala czytelnikowi poczuć się, jakoby stał się jej elementem. Doskonała kreacja głównego bohatera - krnąbrny, bezduszny, wytrwały, genialny - albo całym ciałem i duszą się go kocha, albo nienawidzi. Wyszukana koncepcja na kreację świata zdominowanego przez bio/logikę sprawia, że pozycja ta jest historią niecodzienną i nad wyraz oryginalną. Dodatkowo uroku i nastroju dodają książce pojawiające się w niej kody QR, które warto odczytywać na bieżąco... prawdziwe arcydzieło. Polecam całą sobą.

Na razie się zaprzyjaźniam z Natchem. I to, prawdę pisząc, mnie trochę niepokoi. Na 198 stronie powinniśmy już być najlepszymi kumplami, a jest raczej "szorstka przyjaźń" między nami.

Natch jest mistrzem jednego z feudokorpów oraz błyskotliwym programistom bio/logicznym. Jego pragnieniem jest dostać się na pierwsze miejsce rankingu Primo. Dzięki nieetycznym machinacjom osiąga wreszcie zamierzony cel, na 47 cudownych minut. Ale co dalej?
Ta szemrana operacja zwraca na jego osobę uwagę Margaret, bodhisattvy kościoła Suriny. Proponuje ona Natchowi spółkę i nieograniczoną licencję na nową, rewolucyjną technologię - Multirzeczywistość.

Nie zaprzyjaźniłam się z Natchem. To typ, z którym trudno się zaprzyjaźnić. Ale ściągnęłam już kolejny tom Skoku 225. Muszę przekonać się kto tam, tak naprawdę, jest tym złym. A poza tym chcę się dowiedzieć, co się stanie jeżeli dwie osoby o przeciwstawnych celach (np. jedna atakuje, a druga się broni) będą używały tego samego programu do multirzeczywistości.

Edelman zaimponował mi "dodatkami". Słownik nie był potrzebny. Pojęcia, które wprowadził są tak użyte w książce, że nie wymagają dodatkowego tłumaczenia. Natomiast kalendarium i dodatki o bio/logice, historii rodziny Surinów, sieci multi itd. są świetne. Facet nie tylko wymyślił świat 359 roku ery przebudzenia i historię, która się w nim toczy. Opisał też kluczowe momenty z dziejów ludzkości do czasu rozpoczęcia tych wydarzeń, ich przyczyny i konsekwencje, a także pokrótce przedstawił proces rozwoju technologicznego.
Podobało mi się.

Świetna historia, Choć na początku jesteśmy od razu wrzuceni na głęboką wodę, do świata którego jeszcze nie znamy, to gdy tylko zaczyna się 2 część od razu zaczynamy rozumieć i wciągnąć się w wydarzenia. Postacie są świetnie wykreowani. Pokochałam Natcha. Polecam

Infoszok, to twór o dwóch twarzach. Tą lepszą stanowi konstrukcja świata pełnego technologii, przy której dzisiejsza elektronika prezentuje się niczym relikt z epoki kamienia łupanego. I choć autor tak bardzo zapędził się w przyszłość, przekazał swe pomysły w jak najbardziej zrozumiały, spójny i autentyczny sposób.
Niestety, książka ma również bardziej mroczne oblicze - brak głębi fabuły i płynności akcji, przez które nie zdołałem zanurzyć się w lekturze bez reszty.

Niestety, książka ma również bardziej mroczne oblicze -...

"Infoszok" jako pierwsza część trylogii spełnia swoje podstawowe zadania: przedstawia nam świat wymyślony przez autora, pokazuje też trochę przeszłości bohaterów - jak dotarli do miejsca, w którym są obecnie, co ich ukształtowało, na dobre i na złe.

Ale zacznijmy od początku. Powieść dzieje się w ciekawych czasach, gdzie zaawansowana nauka idzie w parze z religijnością oraz pustym konsumpcjonizmem. Trudno określić, który z tych trzech elementów jest decydujący; zaawansowane metody programowania służą zachciankom bogatych, rozmaite religie wcale nie są wolne od polityki, a pieniądz i żelazna władza nadal dominują nad światem, czyli pomimo ogromnego postępu w nauce natura ludzka pozostała niezmieniona.

Porównanie "Infoszoku" do "Diuny", jakie znajdziemy na okładce książki, jest jednak mocno naciągane. To nie jest ten kaliber ani ten rozmach; podobne porównania czynią szkodę książce Davida Loiusa Edelmana, gdyż wzbudzają wygórowane oczekiwania, których "Infoszok" nie jest w stanie sprostać. Nie zrozumcie mnie źle, to nie jest zła książka, ale żeby przyrównywać ją do klasyki gatunku? Oj, niedźwiedzia to przysługa. Do "Diuny" jej jednak daleko.

Na pewno na plus trzeba policzyć pomysł. Wizja programowania za pomocą różdżek przypomina nieco wizję kowala przy pracy, który wykuwa skrypt programu na kowadle. Jest jeszcze wiele innych, równie obrazowych pomysłów, jak np. KOLOR-y, czyli mikroprogramy krążące w ludzkich ciałach, regulujące wszystkie funkcje życiowe, czy czarny kod, który powoduje pustoszenie w każdym programie, z którym wejdzie w kontakt. Nie potrzeba wiele wyobraźni, by skojarzyć, że zarażeniem czarnym kodem człowieka, w którego krwioobiegu krążą setki, czy nawet tysiące programów, jest niczym bomba zegarowa.

Autor starał się też stworzyć swój świat z różnych odcieni szarości; w świecie "Infoszoku" nie ma bohaterów czy frakcji jednoznacznie dobrych lub złych; każdy spiskuje i intryguje, ale pobudki działania większości postaci nie są jeszcze znane. Tak więc czytelnik nie wie więcej o świecie niż główny bohater, Natch. Czy ktoś jest wrogiem, czy przyjacielem? Czy propozycja pomocy jest szczera, czy jest tylko częścią większej intrygi? Na te pytania nie dostajemy odpowiedzi.

Na minus mogłabym zaliczyć nierówne tempo powieści. Niektóre fragmenty połknęłam w trymiga, przez niektóre musiałam przebrnąć, z mniejszym lub większym trudem. Zakończenie tez pozostawia wiele do życzenia - nie mam poczucia, żeby pierwszy tom był jakąś zamkniętą całością, zakończonym etapem. Nawet zdziwiłam się, przewracając ostatnią stronę. Warto by było od razu mieć pod ręką drugi tom. Ja niestety nie miałam.

Ostatecznie moja ocena to 6 gwiazdek - książka dobra. Kilka intrygujących pomysłów i ciekawie zarysowany świat to jeszcze zbyt mało, żeby zasłużyć na więcej, ale potencjał pierwszego tomu daje nadzieję, że kolejne będą jeszcze lepsze. Na pewno autor ma jeszcze spore pole do popisu i jak tylko będę po lekturze drugiej części, dam wam znać, czy moje nadzieje nie okazały się płonne.

Niestety nie przebrnęłam przez całość. Zmęczyła mnie w połowie. Boli odkładanie nieskończonych książek, ale ta nie była dobra. Była o niczym. A książka nie powinna być o niczym. Zmarnowane pieniądze.

• Science Fiction
  • Domowa biblioteczka