Hominidzi

Tłumaczenie: Agnieszka Jacewicz
Cykl: Neandertalska paralaksa (tom 1)
Wydawnictwo: Solaris
Hominids
Hugo, neandertalczyk

Pierwszy tom wyśmienitej trylogii SF "Neanderthal Parralax", nagrodzony w 2003 roku Hugo Award. W "Hominidach" mamy okazję przyjrzeć się dwóm odrębnym gatunkom człowieka. Jednym z nich jesteśmy my, a drugim Neandertalczycy z równoległego świata, na którym to oni przetrwali jako dominujący gatunek istot myślących. Neandertalska cywilizacja i nauka stoją na poziomie porównywalnym do naszego,...

W "Hominidach" mamy okazję przyjrzeć się dwóm odrębnym gatunkom człowieka. Jednym z nich jesteśmy my, a drugim Neandertalczycy z równoległego świata, na którym to oni przetrwali jako dominujący gatunek istot myślących. Neandertalska cywilizacja i nauka stoją na poziomie porównywalnym do naszego, ale tamten świat ma zupełnie inną historię i filozofię.

Neandertalski fizyk Ponter Boddit podczas eksperymentu z komputerem kwantowym przypadkiem przekracza barierę między wszechświatami i zostaje przeniesiony do naszego świata.

Niemal natychmiast zostaje rozpoznany jako Neandertalczyk. Czuje się obcy w dziwnym dla niego świecie, nie potrafi porozumieć się z otoczeniem, a do tego musi przejść kwarantannę. Na szczęście znajduje kilkoro przyjaciół, w tym specjalistkę w dziedzinie genetyki, Kanadyjkę Mary Vaughan, kobietę, z którą zaczyna go łączyć szczególna więź.

Tymczasem w świecie Pontera jego partner, Adikor Huld, musi stawić czoło podejrzeniom o morderstwo. Jak ma dowieść własnej niewinności, skoro nie wie, co się stało z jego przyjacielem?

źródło opisu: [Solaris, 2007]

Villiana | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Kurczę… podobało mi się i to bardzo! Sięgnęłam po tę książkę z czystej ciekawości, nie spodziewając się niczego konkretnego, ani nie oczekując zbyt wiele, a tutaj całość miło mnie zaskoczyła i zaciekawiła i spędziłam z tą lekturą kilka naprawdę miłych wieczorów.

Autor przedstawia nam dwa równolegle istniejące światy, jeden ten, który znamy, gdzie gatunkiem dominującym jest człowiek rozumny - Homo sapiens; drugi – zdominowany przez neandertalczyków. Spodziewać by się można, że autor przedstawi nam włochatego nieokrzesanego jaskiniowca, który dziwnym zbiegiem okoliczności znajdzie się w świecie współczesnym, a tu zonk! Społeczeństwo neandertalskie zostaje przedstawione jako wysoce rozumne, wyśmienicie zorganizowane, które stworzyło świat znacznie bardziej technicznie rozwinięty niż ten nasz ludzki (a przynajmniej w podobnym stopniu, w zależności od dziedziny i priorytetów każdego ze społeczeństw). W wyniku badań neandertalczyków nad komputerem kwantowym dochodzi do otwarcia portalu...

Czytam-Sobie | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

To już druga, po „Brzydkim, małym chłopcu”, książka o neandertalczykach, którą przeczytałam w krótkim odstępie czasu, i kolejna, której autor (inny) ma znacznie cieplejszy stosunek do naszych kuzynów niż do naszego gatunku. Ma o nich również o wiele lepsze zdanie. Przestawia ich jako istoty, które – mimo że nieporównywalnie większe i silniejsze od nas – są łagodne, pełne empatii i mądre. Również świat, który stworzyli i w którym żyją, jest lepszy: potrafią np. pogodzić wysoki poziom techniki z umiejętnością zachowania nieskażonej natury. Wynalazki służą jedynie dobru ogólnemu, a to co temu nie służy, nie jest wykorzystywane. Są istotami głęboko moralnymi, mimo że nie znają pojęcia Boga, bóstw, religii i jakichkolwiek kultów. Jednym słowem neandertalczycy żyją niemalże w raju i w każdym aspekcie są od nas lepsi i mądrzejsi. Aż chciałoby się wśród nich zamieszkać ;)

Myślę, że tę w naszym mniemaniu nierealną idyllę autor stworzył po to, by ukazać kontrast między tym, jak ludzie przez...

Yarek Jak | 2016-08-29
Przeczytana: październik 2014

Powieść (a właściwie powieści, bo dotyczy to też tomów II i III) wyśmienita. Opowiada o zetknięciu się dwóch ras - ludzi i ludzi. Jedni są jakby w wielu aspektach lepsi. Piękna krytyka wielu aspektów naszego społeczeństwa. Nieco przesadzona (moim skromny zdaniem) krytyka mężczyzn, ale wygląda na to, że musiało nam się oberwać od Autora, żeby lepiej zwierzęcość i drapieżność człowieka rozumnego właściwego (Homo sapiens sapiens) ukazać :) Jeśli ktoś nie czuje nadmiernego dyskomfortu czytając, że ludzkość nie jest idealna - proszę przeczytać.

losraques | 2010-10-05

Świetnie napisana historia światów równoległych.
Bardzo realistyczny opis rzeczywistości alternatywnej, której mieszkańcy różnią się bardzo od ludzi pod względem rozwoju cywilizacyjnego i moralności.
Bardzo dobrze się to czyta, krótkie rozdziały zawierają scenki obyczajowe rozgrywające się w obu światach jednocześnie.
Polecam.

Gracjan Triglav | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Rozgrywająca się współcześnie historia kontaktu dwóch gatunków człowieka – świetna książka, zarówno pod kątem rozrywki, jak i tego co zawsze przemycane jest w porządnym SF: przemyśleń o nas, o problemach naszej współczesności, z masą wybiegów w przeszłość i przyszłość.
Pomysł jest karkołomny – ale dobrze zeń wybrnięto, można spekulować nt. tego czy nakreślona przez autora wizja świata neandertalczyków jest realna (niezaistnienie religii, rolnictwa i hodowli czy choćby odwołania kulturowo-architektoniczne nawiązujące do prymitywnych form, przywodzące na myśl obiekty rodem z Planety Małp), ale w gruncie rzeczy wszystko trzyma się kupy – a formy życia społecznego korespondują poniekąd z naszą własną przeszłością (w tym np. homoseksualne więzi rodem z Grecji).
Miejscami wydaje się że autor sztucznie podkreśla multikulturowość Kanady, i stara się burzyć pewne schematy – przez co może jawić się jako nieco „lewacki” – ale nie sposób się z tym spierać co przekazuje, co najwyżej można...

Pablos | 2010-07-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

W wyniku eksperymentu dochodzi do załamania się wymiarów i otworzenia przejścia do świata, w którym świadomością, rozumem zostali obdarzeni nie znani nam ludzie, a neandertalczycy. Dochodzi do konfrontacji dwóch ludzkich gatunków.
Autor snuje wspaniałą wizję poukładanego świata neandertalczyków, pełną kontrowersyjnych (dla nas) zachowań, lecz poukładanego, o wiele bardziej przemyślanego niż ten, który ludzie sobie stworzyli, pełen zniszczenia i chaosu.

Jonasz | 2010-09-14
Przeczytana: maj 2008

Wspanialy pomysl, lecz powiesc zbyt szkicowa. Brakuje jej "miesa". Dukaj wiedzialby co z tym zrobic.

Tinkerbelle | 2013-01-11

Trudno mi opisać uczucia jakie wywołała we mnie ta książka. Przede wszystkim - podobała mi się. Podjęcie tematyki neandertalczyków nie było zadaniem łatwym. Hominidzi kiedyś żyli, więc trzeba było trzymać się pewnych faktów by nie "przegiąć" z fantazjowaniem na temat tego jak mogliby funkcjonować współcześni neandertalczycy.
Z drugiej strony pozostało pewne uczucie niedosytu, można by było trochę więcej wycisnąć z tematu.
W ogólnym rozrachunku, bardzo fajna i jeszcze dziś zabieram się za lekturę kolejnego tomu.

Jola | 2015-11-29
Na półkach: Solaris, Sprzedane, Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2015

W moim osobistym rankingu książek Sawyera, "Hominidów" uważam za lepszych od trylogii www, a gorszych od "Futurospekcji". Mimo wszystko, nie są to różnice drastycznie duże; Sawyer pisze w miarę podobnie, jego styl jest już ukształtowany, różni się tylko tematyka, którą autor bierze pod lupę. W "Futurospekcji" była to kwestia czasu i jego następstw, trylogia www opisuje powstanie sztucznej inteligencji w Internecie, z kolei "Hominidzi" to połączenie teorii ewolucji z fizyką kwantową. Brzmi ciekawie, nieprawdaż?

Bardzo u Sawyera lubię fakt, iż pod płaszczykiem powieści przemyca wiele newsów i ciekawostek naukowych. Często czytam jego książki dla samej wiedzy, którą można - zupełnie mimochodem - dzięki ich lekturze przyswoić. Przy czym nie jest to hard sci-fi w stylu Grega Egana, który też jest jednym z moich ulubionych pisarzy, ale który jednak tej informacji stricte naukowej stosuje dosyć sporo. W przypadku Sawyera mam wrażenie, że jest bardziej lekkostrawny i że spodoba się także...

Acilya | 2012-02-23

Świetna książka, jak i cała trylogia. Czytałam ją dość dawno, ale pamiętam, że bardzo podobały mi się naukowe rozmowy bohaterów, wytłumaczenia zachodzących zjawisk, a także np. kwestia religii od strony bardziej analitycznej, naukowej. Równoległe światy, zaskakujący pomysł... Jednym słowem, polecam :)