Futurospekcja

Wydawnictwo: Solaris
Flash Forward
978-83-7590-065-1
Pablos

Znakomita powieść Roberta J. Sawyera, zdobywcy HUGO za Hominidów czy Nebuli za Eksperyment terminalny. Na jej podstawie powstał popularny serial telewizyjny, emitowany przez stację AXN. Jak to jednak z serialami bywa, nawet tymi najlepszymi, ekranizacja nawet do pięt niedorasta literackiemu pierwowzorowi. W trakcie eksperymentu w Zderzaczu Hadronów CERN dochodzi do dzwinego zdarzenia. Na...

W trakcie eksperymentu w Zderzaczu Hadronów CERN dochodzi do dzwinego zdarzenia. Na niewiele ponad dwie minuty wszyscy tracą przytomność. A wielu naukowców ma realistyczne halucynacje, wizje, dotyczące ich własnej przyszłości, często bardzo odległej.

Wkrótce okazuje się, że zdarzenie to dotknęło całą ludzkość. Utrata przytomności spowodowała wiele katastrof i nieszczęśliwych wypadków.

Co z tego wyniknie dalej?

źródło opisu: wydawnictwosolaris.pl

źródło okładki: wydawnictwosolaris.pl

Lethin | 2014-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Po obejrzeniu serialu "Przebłysk jutra" (Flashforward) dowiedziałam się o istnieniu książki Sawyer'a i postanowiłam ją przeczytać.
Zwykle najpierw czytam książkę a potem oglądam ekranizację, jednak okładka Futurospekcji przekonała mnie, że film to zupełnie inna bajka i na pewno nie stanowi ekranizacji tej powieści, ponieważ w serialu wykorzystano jedynie pomysł zjawiska futurospekcji.

Autor podzielił książkę na trzy części, o których za każdym razem jesteśmy informowani w postaci zatytułowanych rozdziałów, jednak ja podzieliłam sobie książkę w innych miejscach w ten sam sposób.

Część pierwsza to wprowadzenie w zjawisko futurospekcji oraz opowieść o tym jak zmieniło ono życie ludzi na całym świecie.
Sawyer ograniczył się do opowiedzenia historii kilku osób, które pracują w CERN-ie (Ośrodku badawczym, w którym odbywają się eksperymenty z wykorzystaniem akceleratora cząstek) i są prawdopodobnie odpowiedzialni za wystąpienie zjawiska futurospekcji.

Druga część to rzecz dziejąca się...

Pablos | 2011-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2011

“Futurospekcja” to szósta powieść Roberta J. Sawyera wydana w Polsce. Dopiero szósta, po obsypanych nagrodami “Eksperymencie terminalnym” (cudowna powieść!), trylogii “Neandertalska Paralaksa” (rewelacja!) i nieco innym w odbiorze, trochę przekombinowanym, ale jednak równie ciekawym “Starpleksie”. Dla niektórych fanów science fiction powieść nie zapowiadała się zbyt ciekawie, gdyż każdy z nas miał w zeszłym roku możliwość zapoznać się z serialem “Flash Forward”, który okazał się być na poziomie zaledwie dostatecznym, co zgodnie ocenili widzowie na zachodzie, powodując zakończenie po pierwszym sezonie.

Ale książka Sawyera to nie serial. To bardzo konkretna, zamknięta opowieść, napisana z takim samym wdziękiem jak poprzednie powieści autora.

Akcja rozpoczyna się w roku 2009, gdy podczas eksperymentu z pierwszą próbą uruchomienia Zderzacza Hadronów CERN, w Szwajcarii, na niecałe dwie minuty cała ludzkość traci przytomność. Jest to ogromna katastrofa na zachodniej półkuli planety,...

Melba | 2014-05-09
Przeczytana: 09 maja 2014

Dawno już nie czytałam książki z tak dużą przyjemnością. Posiada ona wszystkie cechy dobrej powieści: ma ciekawie nakreślonych bohaterów, zwykłych ludzi, którym jednak udaje się uniknąć banalności i 'oklepania', ma ciekawą akcję, która zaczyna od wysokiego 'c' a później jest już tylko lepiej, toczy się gładko i rytmicznie - no po prostu czysta przyjemność. Do tego jest logiczna i posiada ciekawie wplecione - nazwijmy to miniwykładziki - z fizyki i filozofii - żywa radość nawet dla kogoś, kto się fizyką nie interesuje.
Polecam ją szczerze - wypełni ciekawie 2-3 wieczory.
Ja z pewnością sięgnę po kolejne pozycje tego autora.

MikeParcero | 2014-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Wizja utraty przytomności całego świata na 2 min i zobaczenie oczami obserwatora co będzie się będzie robić dokładnie za 21 lat to naprawdę świetny pomysł. Ale wykonanie trochę szwankuje. Autor poprzez rozmowy naukowców snuje rozważania, czy to jedyna możliwa przyszłość, czy można ją zmienić, czy istnieje wolna wola. Tego typu i inne naukowe dywagacje strasznie męczą i wydają się w większości niepotrzebne. To przecież powieść a nie podręcznik fizyki. Powieść w której zabrakło dobrze przedstawionych bohaterów i ich odczuć w stosunku do wizji przyszłości, która może się nie podobać.

Rafał | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Nie pamiętam już jak trafiłem na pierwszą wzmiankę o tej książce. Możliwe że była to zapowiedź serialu na niej opartego (dotąd go nie widziałem). W każdym razie fabuła zaintrygowała mnie od razu.
Początkowo bałem się, że to nie to co lubię. Science-fiction i długie opisy zjawisk i praw fizycznych faktycznie czasami plątały w głowie jednak fabuła niezmiennie była perfekcyjna.
Autor stawia czytelnikowi pytania: Jak wyglądałaby nasza przyszłość za dwadzieścia jeden lat? Czy aktualnie chcielibyśmy ją poznać? Czy dałoby się ją zmienić?
Czy rzeczywiście przyszłość jest równie niezmienna jak przeszłość?
Książka ma swoją odpowiedź, jednak jak będzie w rzeczywistości?
Czas pokaże.

Jonasz | 2011-03-09
Przeczytana: 09 marca 2011

Wydanie angielskie. E-book.

Zdecydowanie najlpesza powiesc Sawyera. Rownie wysoko cenilem sobie serial telewizyjny (tak przedwczesnie zakonczony) chociaz po przeczytaniu ksiazki, widza jak malo oba dziela mialy z soba wspolnego.

Jedyna krytyka, ta sama pod adresem kazdej kolejnej czytanej ksiazki tego autora - za krotka, zbyt szkicowa. Ta ksiazka powinna sobie liczyc co najmniej 500 stron.

deerman22 | 2016-11-15

Książka na pewno nietuzinkowa w wykonaniu, nie idąca prostą drogą. Czy jednak to zawsze oznacza sukces? Przykład Futurospekcji pokazuje, że jednak nie. Mamy w dużej mierze trzy główne postacie, których losy przychodzi nam śledzić. Są to osoby fizyków przez co niestety czytelnik może zetknąć się ze ścianą trochę zbyt naukowych dłużyzn bądź filozofowania. A z drugiej strony zostają pominięte wątki z których można by napisać nawet osobne książki- motyw sekty, która tu pojawia się zaledwie akapitem bądź rozbudowanie wątku artystów, którzy zderzają się z "rzeczywistością, która nadejdzie" i ich próby dostosowania się do niej bądź buntu przeciw niej. Sam koniec jest iście kosmiczny i moim zdaniem zupełnie nieprzewidywalny zostawiający czytelnika z wewnętrznym zapytaniem czy sam chciałby się dowiedzieć, gdzie byłby w momencie takiego skoku w czasie...

helmans | 2012-03-09
Przeczytana: 09 marca 2012

21 kwietnia 2009 roku. Godz. 17:00:02

W jednej chwili wszystko się zmieniło. Widziałem świat swoimi oczami, lecz nie mogłem się poruszyć, nic zrobić, mieć wpływ na samego siebie. Nie miałem w ogóle władzy nad ciałem. Co się dzieje? Jak to się mogło stać? W jednej chwili słucham bardzo nudnego wykładu, a już za chwilę jestem tu….no właśnie…. gdzie ja jestem? Nie znam tego miejsca, jestem pewny, że nigdy tu nie byłem, a i tak mam wrażenie, że czuję się tu swobodnie, niemal jak w domu. Bogato zdobione mieszkanie, ekskluzywne kanapy, sprzęt elektroniczny znacznie wybiegający poza ówczesny postęp technologiczny. Na ścianach fotografie jakiejś rodziny, niewątpliwie szczęśliwej, sądząc po emocjach występujących na ich twarzach. Mężczyzna i kobieta w wieku około pięćdziesięciu lat wraz z dwójką, zdawałoby się pełnoletnich dzieci. Za oknem morze lub ocean. Piękna, słoneczna pogoda. Na pewno nie jest to Polska, lecz jakiś egzotyczny kraj. Co się dzieje? Widzę obraz oczami jakiegoś...

Marta | 2015-02-16

Muszę przyznać, że książka mi się bardzo podobała SF połączone z kryminałem i o dziwo wyszło! Mimo, że temat w książce dla każdego humanisty może wydawać się ciężkostrawny ( jakieś eksperymenty w zderzaczu), jest opisany w taki sposób, że wszystko się ogarnia a książka jest lekka łatwa i przyjemna, ja ją przeczytałam w 2 dni i w sumie mogę spokojnie każdemu polecić.

addam23 | 2014-03-27
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 marca 2014

Wyborna hard SF.
Wyobraźmy sobie co by się stało gdyby na całym świecie, w tym samym czasie, wszyscy ludzie stracili przytomność na 103 sekundy, mając w tym czasie wizję czegoś, co wygląda jak ich przyszłość za 21 lat. W dodatku - na tyle spójną, że wizje osób widzących się na wzajem w nich są dokładnie takie same.
Ilość wypadków i ofiar utraty przytomności (choćby kierowcy) jest zatrważająca. Jednak dużo większe spustoszenie pojawia się w ludzkich umysłach.
Przyszłość jaką się zobaczyło bardzo często odbiega od oczekiwań. Jeszcze gorzej gdy nic się nie doświadczyło... Czy to oznacza rychłą śmierć?
Czy przyszłość ta jest niezmienna i nieunikniona? Co wywołało to zjawisko? Czy może się ono powtórzyć?

Pasjonująca powieść. Przez jakąś połowę - nie można się od niej oderwać, pochłania bez reszty. Druga połowa i zakończenie trochę spuszczają z tonu (biorąc pod uwagę mocny start). Nie mogę jednak powiedzieć, że rozczarowują.

Gorąco polecam!