Futurospekcja

Wydawnictwo: Solaris
Flash Forward
978-83-7590-065-1
Pablos

Znakomita powieść Roberta J. Sawyera, zdobywcy HUGO za Hominidów czy Nebuli za Eksperyment terminalny. Na jej podstawie powstał popularny serial telewizyjny, emitowany przez stację AXN. Jak to jednak z serialami bywa, nawet tymi najlepszymi, ekranizacja nawet do pięt niedorasta literackiemu pierwowzorowi. W trakcie eksperymentu w Zderzaczu Hadronów CERN dochodzi do dzwinego zdarzenia. Na...

W trakcie eksperymentu w Zderzaczu Hadronów CERN dochodzi do dzwinego zdarzenia. Na niewiele ponad dwie minuty wszyscy tracą przytomność. A wielu naukowców ma realistyczne halucynacje, wizje, dotyczące ich własnej przyszłości, często bardzo odległej.

Wkrótce okazuje się, że zdarzenie to dotknęło całą ludzkość. Utrata przytomności spowodowała wiele katastrof i nieszczęśliwych wypadków.

Co z tego wyniknie dalej?

źródło opisu: wydawnictwosolaris.pl

źródło okładki: wydawnictwosolaris.pl

Happy Reader | 2018-03-22
Przeczytana: 16 marca 2018

Podczas eksperymentu fizyków ze szwajcarskiego CERN dochodzi do futurospekcji - zdarzenia, które powoduje, że życie na Ziemi nigdy już nie będzie takie jak dotąd...

Wszyscy ludzie na naszej planecie tracą przytomność na około dwie minuty. W tym czasie ich świadomość przenosi się w czasie o dwadzieścia jeden lat. Wielu ludzi jest w stanie śledzić swoją przyszłość, ale niektórzy nie widzą nic...
Skutki tego zdarzenia są tragicznie i zaskakujące.

Autor skupia się na przedstawieniu losów kilku bohaterów związanych z eksperymentem. Lloyd Simcoe i Theo Procopides stoją na czele zespołu naukowców, którzy przeprowadzają eksperyment polegający na użyciu Wielkiego Zderzacza Hadronów. Niestety sytuacja wymyka się spod kontroli. Obaj czują odpowiedzialność za tragedie, które spotkały wielu ludzi. Muszą także stawić czoła tragediom osobistym. Lloyd widzi w swojej wizji siebie z kobietą, której jeszcze nie zna. Córką jego obecnej partnerki ginie w wypadku, spowodowanym zamieszaniem po...

Lethin | 2014-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Po obejrzeniu serialu "Przebłysk jutra" (Flashforward) dowiedziałam się o istnieniu książki Sawyer'a i postanowiłam ją przeczytać.
Zwykle najpierw czytam książkę a potem oglądam ekranizację, jednak okładka Futurospekcji przekonała mnie, że film to zupełnie inna bajka i na pewno nie stanowi ekranizacji tej powieści, ponieważ w serialu wykorzystano jedynie pomysł zjawiska futurospekcji.

Autor podzielił książkę na trzy części, o których za każdym razem jesteśmy informowani w postaci zatytułowanych rozdziałów, jednak ja podzieliłam sobie książkę w innych miejscach w ten sam sposób.

Część pierwsza to wprowadzenie w zjawisko futurospekcji oraz opowieść o tym jak zmieniło ono życie ludzi na całym świecie.
Sawyer ograniczył się do opowiedzenia historii kilku osób, które pracują w CERN-ie (Ośrodku badawczym, w którym odbywają się eksperymenty z wykorzystaniem akceleratora cząstek) i są prawdopodobnie odpowiedzialni za wystąpienie zjawiska futurospekcji.

Druga część to rzecz dziejąca się...

Jonasz | 2011-03-09
Przeczytana: 09 marca 2011

Wydanie angielskie. E-book.

Zdecydowanie najlpesza powiesc Sawyera. Rownie wysoko cenilem sobie serial telewizyjny (tak przedwczesnie zakonczony) chociaz po przeczytaniu ksiazki, widza jak malo oba dziela mialy z soba wspolnego.

Jedyna krytyka, ta sama pod adresem kazdej kolejnej czytanej ksiazki tego autora - za krotka, zbyt szkicowa. Ta ksiazka powinna sobie liczyc co najmniej 500 stron.

Pablos | 2011-02-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, [2011]
Przeczytana: 23 lutego 2011

“Futurospekcja” to szósta powieść Roberta J. Sawyera wydana w Polsce. Dopiero szósta, po obsypanych nagrodami “Eksperymencie terminalnym” (cudowna powieść!), trylogii “Neandertalska Paralaksa” (rewelacja!) i nieco innym w odbiorze, trochę przekombinowanym, ale jednak równie ciekawym “Starpleksie”. Dla niektórych fanów science fiction powieść nie zapowiadała się zbyt ciekawie, gdyż każdy z nas miał w zeszłym roku możliwość zapoznać się z serialem “Flash Forward”, który okazał się być na poziomie zaledwie dostatecznym, co zgodnie ocenili widzowie na zachodzie, powodując zakończenie po pierwszym sezonie.

Ale książka Sawyera to nie serial. To bardzo konkretna, zamknięta opowieść, napisana z takim samym wdziękiem jak poprzednie powieści autora.

Akcja rozpoczyna się w roku 2009, gdy podczas eksperymentu z pierwszą próbą uruchomienia Zderzacza Hadronów CERN, w Szwajcarii, na niecałe dwie minuty cała ludzkość traci przytomność. Jest to ogromna katastrofa na zachodniej półkuli planety,...

MikeParcero | 2014-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Wizja utraty przytomności całego świata na 2 min i zobaczenie oczami obserwatora co będzie się będzie robić dokładnie za 21 lat to naprawdę świetny pomysł. Ale wykonanie trochę szwankuje. Autor poprzez rozmowy naukowców snuje rozważania, czy to jedyna możliwa przyszłość, czy można ją zmienić, czy istnieje wolna wola. Tego typu i inne naukowe dywagacje strasznie męczą i wydają się w większości niepotrzebne. To przecież powieść a nie podręcznik fizyki. Powieść w której zabrakło dobrze przedstawionych bohaterów i ich odczuć w stosunku do wizji przyszłości, która może się nie podobać.

Rafał | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Nie pamiętam już jak trafiłem na pierwszą wzmiankę o tej książce. Możliwe że była to zapowiedź serialu na niej opartego (dotąd go nie widziałem). W każdym razie fabuła zaintrygowała mnie od razu.
Początkowo bałem się, że to nie to co lubię. Science-fiction i długie opisy zjawisk i praw fizycznych faktycznie czasami plątały w głowie jednak fabuła niezmiennie była perfekcyjna.
Autor stawia czytelnikowi pytania: Jak wyglądałaby nasza przyszłość za dwadzieścia jeden lat? Czy aktualnie chcielibyśmy ją poznać? Czy dałoby się ją zmienić?
Czy rzeczywiście przyszłość jest równie niezmienna jak przeszłość?
Książka ma swoją odpowiedź, jednak jak będzie w rzeczywistości?
Czas pokaże.

Melba | 2014-05-09
Przeczytana: 09 maja 2014

Dawno już nie czytałam książki z tak dużą przyjemnością. Posiada ona wszystkie cechy dobrej powieści: ma ciekawie nakreślonych bohaterów, zwykłych ludzi, którym jednak udaje się uniknąć banalności i 'oklepania', ma ciekawą akcję, która zaczyna od wysokiego 'c' a później jest już tylko lepiej, toczy się gładko i rytmicznie - no po prostu czysta przyjemność. Do tego jest logiczna i posiada ciekawie wplecione - nazwijmy to miniwykładziki - z fizyki i filozofii - żywa radość nawet dla kogoś, kto się fizyką nie interesuje.
Polecam ją szczerze - wypełni ciekawie 2-3 wieczory.
Ja z pewnością sięgnę po kolejne pozycje tego autora.

Marta | 2015-02-16

Muszę przyznać, że książka mi się bardzo podobała SF połączone z kryminałem i o dziwo wyszło! Mimo, że temat w książce dla każdego humanisty może wydawać się ciężkostrawny ( jakieś eksperymenty w zderzaczu), jest opisany w taki sposób, że wszystko się ogarnia a książka jest lekka łatwa i przyjemna, ja ją przeczytałam w 2 dni i w sumie mogę spokojnie każdemu polecić.

Beata | 2017-12-30
Na półkach: Polecone, Przeczytane, Posiadam, 2017

Jeszcze kilka takich książek i słowo daję, że chyba polubię fizykę.
W 2009 roku, w CERN-ie, podczas eksperymentu, którego celem jest zdobycie nagrody Nobla przez jego autorów (wybaczcie sarkazm, ale sam ciśnie się na usta), dochodzi do zbiorowej utraty świadomości, podczas której ludzie doznają czegoś w rodzaju halucynacji. Wkrótce okazuje się, że zjawisko to zaszło nie tylko w samym CERN-ie, jak początkowo sądzono, lecz objęło cały świat, a wizje ukazały przyszłość z 2030 roku. Rozpoczyna się więc poszukiwanie informacji i składanie kawałków mozaiki w jedną całość, z której składający mają nadzieję wyłuskać spójny obraz przyszłości.
Książka podzielona jest na części, ukazujące kolejno: samo zjawisko futurospekcji; następnie czas 20 lat później, czyli moment podejrzany w futurospekcji; a potem rozważania na temat dalszej przyszłości, próby jej sprawdzenia. Wszak skoro już wiadomo, jak to zrobić, to czemu nie skorzystać?
Pomysł na książkę – genialny, czapki z głów. Wykonanie –...

deerman22 | 2016-11-15

Książka na pewno nietuzinkowa w wykonaniu, nie idąca prostą drogą. Czy jednak to zawsze oznacza sukces? Przykład Futurospekcji pokazuje, że jednak nie. Mamy w dużej mierze trzy główne postacie, których losy przychodzi nam śledzić. Są to osoby fizyków przez co niestety czytelnik może zetknąć się ze ścianą trochę zbyt naukowych dłużyzn bądź filozofowania. A z drugiej strony zostają pominięte wątki z których można by napisać nawet osobne książki- motyw sekty, która tu pojawia się zaledwie akapitem bądź rozbudowanie wątku artystów, którzy zderzają się z "rzeczywistością, która nadejdzie" i ich próby dostosowania się do niej bądź buntu przeciw niej. Sam koniec jest iście kosmiczny i moim zdaniem zupełnie nieprzewidywalny zostawiający czytelnika z wewnętrznym zapytaniem czy sam chciałby się dowiedzieć, gdzie byłby w momencie takiego skoku w czasie...