Genezis

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Genesis
utopia, republika
Dorota_1988

UWAGA!!! Opis jest spoilerem ;) Na zgliszczach zrujnowanego świata, na wyspie zwanej kiedyś Nową Zelandią, zrealizowano platońskie marzenie – stworzono utopijną republikę. Jej mieszkańcy są bezpieczni, ale nie wolni. Trwa to do czasu aż Adam Forde łamie reguły państwa i ratuje z morza małą dziewczynkę. Wiele lat później czternastoletnia Anaksymandra staje do czterogodzinnego egzaminu, który...

UWAGA!!! Opis jest spoilerem ;)

Wiele lat później czternastoletnia Anaksymandra staje do czterogodzinnego egzaminu, który pozwoli jej wstąpić w progi Akademii, elitarnej instytucji zarządzającej utopią. Temat jest bliski jej sercu – Adam Forde, bohater z dzieciństwa.
W trakcie egzaminu Anax poznaje fakty, które nie są dostępne zwykłym obywatelom. Informacje te kwestionują wszystko to, co stanowiło dla niej świętość. Dlaczego Akademia pozwala Anaksymandrze dojrzeć źródło tajemnicy, na której zbudowano znany jej świat? Jaką rolę naprawdę odegrał Adam Forde? Czym tak naprawdę jest życie i gdzie zmierza nasz świat?

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl

„We mnie odbija się natura wszechświata.”

Niewielkich rozmiarów, niepozorna książeczka, a jedyne słuszne słowo, jakie ciśnie mi się na usta po jej przeczytaniu – cudowna. Nie myślałam, że wciągnę się aż do tego stopnia, że nie będę mogła się oderwać i pochłonę ją dosłownie na raz.

Autor wprowadza nas w świat bliżej nieokreślonej przyszłości, daleko po roku 2077, w którym to miało miejsce jedno z kluczowych wydarzeń, mających wpływ na historię. Poznajemy główną bohaterkę i można powiedzieć narratorkę opowieści – Anax, która na stronicach książki przechodzi swój czterogodzinny egzamin do Akademii (i też mniej więcej tyle czasu zajęło mi przeczytanie książki). Anax zajmuje się badaniem historii, a jako temat swojej pracy egzaminacyjnej wybrała biografię człowieka, buntownika z lat minionych, który wydał jej się bliski i fascynujący i miał też spory wpływ na obecny wygląd świata.

Całość historii przedstawiona jest w formie opowiadania, jakie bohaterka przedstawia komisji...

Chyba nic tak nie może wpłynąć na człowieka jak Książka, którą kupiło się przez przypadek, nie mając o niej bladego pojęcia. Zaintrygowała mnie okładka, która moim zdaniem idealnie wpisuje w klimat i tematykę Powieści. Tak jak na okładce, w Historii tej nie ma barw. Są tylko różne odcienie szarości.

Większość Książki stanowi stenogram z rozmowy. Nie. Jest to stenogram połączony z opisem przeżyć wewnętrznych - nie mamy typowej budowy: - powiedziała z uśmiechem Anax, tylko stwierdzenie: Anax: coś tam, coś tam. To w dziwny sposób ułatwia i usprawnia lekturę oraz nadaje jej oryginalny charakter. Kojarzy mi się w ten sposób z Antyfoną Sonmi~451 z Atlasu Chmur. I to nie tylko pod względem konstrukcji, ale też tematyki.

W Genezis autor podejmuje różne zagadnienia filozoficzne: od duszy poczynając, do tego, czy sztuczna inteligencja może się równać z człowiekiem. Sięga do twórczości starożytnych filozofów (widzimy to chociażby po imionach bohaterów: Anaksymandra, Platon, Arystotelia)....

Zuba | 2018-06-24
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Zaliczenie tej książki do gatunku young adult (w dodatk SF) wzbudziło moje podejrzenia. Z drugiej strony mocna rekomendacja znajomego sugerowała, że w powieści jest więcej niż mogłoby się wydawać. Spróbowałam.

Kluczowe sceny powieści dotyczą przebiegu egzaminu, do którego przystępuje główna bohaterka Anaksymandra, aby móc wstąpić do Akademii, gremium kierującego państwem przyszłości, zbudowanym po upadku naszej cywilizacji. Pod pretekstem przepytywania Anax ze znajomości historii, dowiadujemy się szczegółów o schyłkowych latach poprzedniego systemu, o pandemii, która dziesiątkowała ludzkość, wreszcie o powstaniu zdrowej enklawy na wyspach Nowej Zelandii. Książka Becketta byłaby najzwyklejszą antyutopią gdyby nie jej rys filozoficzny. Szczególnie dużo jest odwołań do antycznej greckiej filozofii, począwszy od imion bohaterów, skończywszy na podstawowych dogmatach, na których zbudowano nowy porządek świata. Anax snuje więc swoją relację z kluczowych wydarzeń życia Adama Forde'a,...

Nie jestem na tyle rozsmakowana w fantastyce żeby sie uważać za znawcę tematu, ale dla mnie ta pozycja jest zupełnie inna od tych, z którymi miałam już do czynienia. Połączenie fantastyki z filozofią. Książka, którą nie wystarczy jedynie przeczytać, wymaga zastanowienia sie i dopiero wtedy można dostrzec jej walory.
Przedstawia pewien fragment rzeczywistości opisywany z perspektywy dziewczyny zdającej egzamin do Akademii co daje czytelnikowi możliwość poznania świata, w którym żyje, jak i motywów jego działania. Chodzi tu o wykreowaną sztuczną inteligencję, ideę, myśli, wszystko to co łączy i dzieli świat ludzi i maszyn.
Poznawanie przeszłości dzięki opowieściom zdającej może momentami wydać się nużący jednak czytając zdawałam sobie sprawę że czemuś to służy i ostatnie kartki dobitnie mi to uświadomiły. Nowy świat, nowy początek, nowe genezis innego gatunku.

Bartek Kociszewski | 2018-07-10
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 10 lipca 2018

Absolutnie genialna pozycja. Ten tytuł porusza problemy filozoficzne i robi to w sposób znakomity. Książka jest dosyć krótka i można ją przeczytać za jednym razem. I jest to bardzo prawdopodobne, gdyż pomimo swojej formy (w zdecydowanej większości jest stenogramem) bardzo wciąga. Opowiedziana historia wydaje się z początku dosyć oczywista, ale w późniejszych fragmentach ukazuje się jej drugie dno. Fabularnie jest to majstersztyk, ale co ważniejsze zmusza do refleksji. Dawno nie przeczytałem tak dobrej książki. Polecam 9/10

pablo | 2011-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2011

Zapewne niejeden z was próbował sobie wyobrazić ludzkość za paręset lat. Kiedy myślimy o dalekiej przyszłości, przed oczami stają nam obce inteligentne formy życia, zaawansowane technologie czy stacje kosmiczne. W „Genezis”, Beckett proponuje alternatywę, upatrując źródła zmian w nas samych. Z pozoru błaha fabuła, owija się niepostrzeżenie wokół naszej wyobraźni niczym wąż, dusząc powoli wyobraźnię i stawiając ciekawe i nietypowe pytania. Pytania, które wybuchają z siłą granatu zaraz po skończeniu pasjonującej lektury. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak ciężko westchnąć i zacząć czytać drugi raz od początku.

To co uderzyło mnie na pierwszy rzut oka, to forma, jaką zdecydował się użyć Beckett. Książka napisana jest w formie dramatu, z podziałem na role. Czternastoletnia Anaksymandra staje przed najważniejszym i najtrudniejszym egzaminem życia. Naprzeciw niej zasiada trzyosobowa komisja mająca ocenić, czy dziewczyna nadaje się do elitarnej Akademii zarządzającej państwem – utopią....

Finkla | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Duże wrażenie wywarł na mnie symbolizm imion, aż ciężkich od rozmaitych konotacji: Anaksymandra, Perykles, Adam, Art... Co wspólnego ma młoda bohaterka z jońskim filozofem przyrody, który zainteresował się bezkresem i nadał nowe znaczenie terminowi "arche"?
Lubię kulturę starożytnej Grecji, więc spodobały mi się liczne nawiązania do niej.
Właściwie, w najbardziej powierzchownej warstwie fabularnej niewiele się dzieje, ale słowa głównej bohaterki niosą mnóstwo treści. Ciekawy zabieg.
Całość szybko się czyta, lecz książka potrafi skłonić do refleksji, można się długo zastanawiać nad niektórymi kwestiami etycznymi.
Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/01/genezis-imiona-brzemienne-symbolizmem.html

Monika | 2017-05-26
Przeczytana: 26 maja 2017

Ciekawa koncepcja powieści. Forma dialogu, a jednocześnie samych rozmów bohaterów jest tak niewiele. Tematyka złożona i miejscami dość trudna, bo oparta o filozofię, której idee bywają zawikłane. Tematów tutaj poruszono sporo: sztuczna inteligencja, roboty, a uczucia, nowe ludzkie społeczeństwo i jego dylematy (czy pozwolić ludziom na prawdziwie ludzkie odruchy i emocje?), polityka i jej wpływ na codzienność i wiele wiele innych. Dla mnie zakończenie pobiło wszystko. Niespodziewane i zaskakujące żeby nie powiedzieć szokujące. Dokładnie takie jakiego czytelnik oczekuje od dobrego pisarza.

Mieczysław | 2016-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niezła książka jak na fantastykę. Krótka, może miejscami nudna, ale napisana w ciekawy sposób, no i zakończenie niezłe.

tessa75 | 2013-12-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Kompletnie nie mogłam zebrać myśli po przeczytaniu tej książki. Czułam jakąś przedziwna mieszankę obrzydzenia, zaskoczenia i współczucia. Nie spodziewałam się tak dziwnego, ale też oryginalnego zakończenia. Roboty, orangutany. Pewne jakby mi ktoś powiedział jak "Genezis" się skończy nie uwierzyłabym.
Książka ja jest napisana w bardzo przemyślany sposób. Pomimo podziału na "role" można ja bardzo dobrze zrozumieć. Bohaterka snuje niezwykłe opowieści o dawnej Republice i Adamie Forde - bohaterze narodowym . Dzięki tym wypowiedziom dowiadujemy się wiele o tamtym świecie, ale tez o samej Anaksymandrze - głównej bohaterce.
"Genezis" warto przeczytać, choćby dlatego, aby mieć inne spojrzenie na otaczający nas świat i ludzi. Docenić to co mamy i dowiedzieć się czym jest poświęcenia. :)