Genezis

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Genesis
utopia, republika
Dorota_1988

UWAGA!!! Opis jest spoilerem ;) Na zgliszczach zrujnowanego świata, na wyspie zwanej kiedyś Nową Zelandią, zrealizowano platońskie marzenie – stworzono utopijną republikę. Jej mieszkańcy są bezpieczni, ale nie wolni. Trwa to do czasu aż Adam Forde łamie reguły państwa i ratuje z morza małą dziewczynkę. Wiele lat później czternastoletnia Anaksymandra staje do czterogodzinnego egzaminu, który...

UWAGA!!! Opis jest spoilerem ;)

Wiele lat później czternastoletnia Anaksymandra staje do czterogodzinnego egzaminu, który pozwoli jej wstąpić w progi Akademii, elitarnej instytucji zarządzającej utopią. Temat jest bliski jej sercu – Adam Forde, bohater z dzieciństwa.
W trakcie egzaminu Anax poznaje fakty, które nie są dostępne zwykłym obywatelom. Informacje te kwestionują wszystko to, co stanowiło dla niej świętość. Dlaczego Akademia pozwala Anaksymandrze dojrzeć źródło tajemnicy, na której zbudowano znany jej świat? Jaką rolę naprawdę odegrał Adam Forde? Czym tak naprawdę jest życie i gdzie zmierza nasz świat?

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl

Villiana | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

„We mnie odbija się natura wszechświata.”

Niewielkich rozmiarów, niepozorna książeczka, a jedyne słuszne słowo, jakie ciśnie mi się na usta po jej przeczytaniu – cudowna. Nie myślałam, że wciągnę się aż do tego stopnia, że nie będę mogła się oderwać i pochłonę ją dosłownie na raz.

Autor wprowadza nas w świat bliżej nieokreślonej przyszłości, daleko po roku 2077, w którym to miało miejsce jedno z kluczowych wydarzeń, mających wpływ na historię. Poznajemy główną bohaterkę i można powiedzieć narratorkę opowieści – Anax, która na stronicach książki przechodzi swój czterogodzinny egzamin do Akademii (i też mniej więcej tyle czasu zajęło mi przeczytanie książki). Anax zajmuje się badaniem historii, a jako temat swojej pracy egzaminacyjnej wybrała biografię człowieka, buntownika z lat minionych, który wydał jej się bliski i fascynujący i miał też spory wpływ na obecny wygląd świata.

Całość historii przedstawiona jest w formie opowiadania, jakie bohaterka przedstawia komisji...

książek: 2031

Chyba nic tak nie może wpłynąć na człowieka jak Książka, którą kupiło się przez przypadek, nie mając o niej bladego pojęcia. Zaintrygowała mnie okładka, która moim zdaniem idealnie wpisuje w klimat i tematykę Powieści. Tak jak na okładce, w Historii tej nie ma barw. Są tylko różne odcienie szarości.

Większość Książki stanowi stenogram z rozmowy. Nie. Jest to stenogram połączony z opisem przeżyć wewnętrznych - nie mamy typowej budowy: - powiedziała z uśmiechem Anax, tylko stwierdzenie: Anax: coś tam, coś tam. To w dziwny sposób ułatwia i usprawnia lekturę oraz nadaje jej oryginalny charakter. Kojarzy mi się w ten sposób z Antyfoną Sonmi~451 z Atlasu Chmur. I to nie tylko pod względem konstrukcji, ale też tematyki.

W Genezis autor podejmuje różne zagadnienia filozoficzne: od duszy poczynając, do tego, czy sztuczna inteligencja może się równać z człowiekiem. Sięga do twórczości starożytnych filozofów (widzimy to chociażby po imionach bohaterów: Anaksymandra, Platon, Arystotelia)....

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie jestem na tyle rozsmakowana w fantastyce żeby sie uważać za znawcę tematu, ale dla mnie ta pozycja jest zupełnie inna od tych, z którymi miałam już do czynienia. Połączenie fantastyki z filozofią. Książka, którą nie wystarczy jedynie przeczytać, wymaga zastanowienia sie i dopiero wtedy można dostrzec jej walory.
Przedstawia pewien fragment rzeczywistości opisywany z perspektywy dziewczyny zdającej egzamin do Akademii co daje czytelnikowi możliwość poznania świata, w którym żyje, jak i motywów jego działania. Chodzi tu o wykreowaną sztuczną inteligencję, ideę, myśli, wszystko to co łączy i dzieli świat ludzi i maszyn.
Poznawanie przeszłości dzięki opowieściom zdającej może momentami wydać się nużący jednak czytając zdawałam sobie sprawę że czemuś to służy i ostatnie kartki dobitnie mi to uświadomiły. Nowy świat, nowy początek, nowe genezis innego gatunku.

pablo | 2011-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2011

Zapewne niejeden z was próbował sobie wyobrazić ludzkość za paręset lat. Kiedy myślimy o dalekiej przyszłości, przed oczami stają nam obce inteligentne formy życia, zaawansowane technologie czy stacje kosmiczne. W „Genezis”, Beckett proponuje alternatywę, upatrując źródła zmian w nas samych. Z pozoru błaha fabuła, owija się niepostrzeżenie wokół naszej wyobraźni niczym wąż, dusząc powoli wyobraźnię i stawiając ciekawe i nietypowe pytania. Pytania, które wybuchają z siłą granatu zaraz po skończeniu pasjonującej lektury. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak ciężko westchnąć i zacząć czytać drugi raz od początku.

To co uderzyło mnie na pierwszy rzut oka, to forma, jaką zdecydował się użyć Beckett. Książka napisana jest w formie dramatu, z podziałem na role. Czternastoletnia Anaksymandra staje przed najważniejszym i najtrudniejszym egzaminem życia. Naprzeciw niej zasiada trzyosobowa komisja mająca ocenić, czy dziewczyna nadaje się do elitarnej Akademii zarządzającej państwem – utopią....

tessa75 | 2013-12-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kompletnie nie mogłam zebrać myśli po przeczytaniu tej książki. Czułam jakąś przedziwna mieszankę obrzydzenia, zaskoczenia i współczucia. Nie spodziewałam się tak dziwnego, ale też oryginalnego zakończenia. Roboty, orangutany. Pewne jakby mi ktoś powiedział jak "Genezis" się skończy nie uwierzyłabym.
Książka ja jest napisana w bardzo przemyślany sposób. Pomimo podziału na "role" można ja bardzo dobrze zrozumieć. Bohaterka snuje niezwykłe opowieści o dawnej Republice i Adamie Forde - bohaterze narodowym . Dzięki tym wypowiedziom dowiadujemy się wiele o tamtym świecie, ale tez o samej Anaksymandrze - głównej bohaterce.
"Genezis" warto przeczytać, choćby dlatego, aby mieć inne spojrzenie na otaczający nas świat i ludzi. Docenić to co mamy i dowiedzieć się czym jest poświęcenia. :)

Paweł | 2014-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie jestem w stanie napisać recenzji na temat tej książki. Mogę powiedzieć tyle, że dla mnie jest to opowieść wybitna. Przedstawione w niej teorie naprawdę mają ręce i nogi, w pewnym momencie bałem się jak autor wyjdzie z dialogu cało, aby wszystko było ze sobą spójne i kiedy nadchodził finał zamykający wątek dyskusji byłem pod wrażeniem.
Intrygująca fabuła i sprawnie potęgowane napięcie każdego zadowolą, natomiast Ci co lubią podważać idealną naturę ludzkości i filozfię, poczują jakby dyskutowali z bliską im osobą.

Mieczysław | 2016-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2016

Niezła książka jak na fantastykę. Krótka, może miejscami nudna, ale napisana w ciekawy sposób, no i zakończenie niezłe.

comboometga | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Muszę przyznać, że to druga książka o podłożu filozoficznym z jaką dane było mi się zetknąć i nie zawiodła mnie, bardzo miło zaskoczyła.
Pierwszą był 'Portret Doriana Graya' napisany przez Oscara Wilde'a, tak samo jak przy wyżej wymienionym dziele - Genezis od początku do połowy książki niezbyt mnie przekonywało. Potem jednak bardzo szybko zaczęła się akcja i weszły wątki, które okropnie mnie zainteresowały, więc się wciągnęłam. Koniec zbliżał się coraz prędzej a ja nie wiedziałam czy chcę by to kiedykolwiek się skończyło.
Tak samo jak w Portrecie - w Genezis dopiero koniec przekonał mnie o jej pięknie. Uświadomiłam sobie jak bardzo zżyłam się z bohaterami, wcześniej praktycznie tego nie czułam.
Koniec ugodził mnie w serce, prawie dosłownie. Naprawdę, fantastyczna książka. Polecam!

CikyFonsz | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Niezbyt gruba książka z dość dużymi marginesami zawiera minipowieść, które więcej mówi o tym jak może i powinna wyglądać współczesna fantastyka naukowa niż niejedno tomiszcze. W "Genezis" przed czytelnikiem początkowo rozpościera się wizja quasi-totalitarnej utopii przyszłości, okrutnej w swej pragmatycznej konsekwencji, by później przenieść zainteresowanie na silnie rozwijającą się sztuczną inteligencję i związane z nią implikacje. Wolta na koniec jest więcej niż zaskakująca.
Trudno określić użyty język za wyszukany, jest mocno techniczny, co można uznać za mankament, jednak dzięki niemu udało uzyskać się niespotykane wręcz stężenie ważkich myśli na jednostkę tekstu.

Absolutny must-know dla fanów science fiction. Istna perełka.

Katarzyna Sidor | 2015-05-08

Niezla, klimaty troche juz znane w sci-fi - my kontra inne istoty rozumne... kto jest lepszy i powinien przetrwac...Mam tylko takie wrazenie, ze to bardziej opowiadanie-nowela, zbyt malo, zbyt krotko, jakby autorowi zabraklo pomyslu na rozwiniecie naprawde tej historii.