wspomnienia
BethLuisNion

Zredagowany przez Gracjanę Miller-Zielińską zbiór wspomnień przyjaciół, bliskich i znajomych Magdaleny Samozwaniec, pełen porywających historyjek i anegdot. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli artystycznej rodziny Kossaków

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Vemona | 2017-09-22
Przeczytana: 26 lutego 2008

Sam spis osób, które wypowiadały się o autorce "Marii i Magdaleny" może przyprawić o zawrót głowy, gdyż wspomnienia snują m.in. Halina Auderska, Maja Berezowska, Eryk Lipiński, Gwidon Miklaszewski, Kazimiera Iłłakowiczówna, Hanna Ożogowska, Antoni Słonimski - słowem, plejada wspaniałych literatów i plastyków.
Z każdego z tych wspomnień wyłania się nieco inna osoba - choć wszyscy mówią o jej poczuciu humoru, o pogodzie ducha, o życzliwości dla ludzi, to jednak każdy widzi ją nieco inaczej.
Długie i urocze jest wspomnienie Hanny Ożogowskiej, która się z Magdaleną Samozwaniec przyjaźniła i miały nawet zamiar wspólnie książkę napisać, pogodne - Seweryny Szmaglewskiej, a dość rozczarowujące i krótkie Kazimiery Iłłakowiczówny. Stanisław Hubert napisał "O Madzi w czasie okupacji i później", Gwidon Miklaszewski o Klubie Szyderców, w którym się poznali, a Tadeusz Kwiatkowski o współpracy w Związku Literatów.

Z uwagi na fakt, że jest to praca zbiorowa - trudno o spójną ocenę, gdyż...

Madzia- mam do niej ogromną słabość. Nie wiem, czy jej pisanie (poza Marią i Magdaleną oraz Zalotnicą niebieską) przetrwało próbę czasu. Sprawdzę, bo mam zamiar odświeżyć sobie lekturę jej książek. Ale zaczęłam od wspomnień o Magdalenie Samozwaniec. Lubię tę książkę, wracam do niej, najbardziej cenię w niej to, że uchwyciła (w ostatnim mam wrażenie momencie) schyłek pewnej epoki. Te wspomnienia mają urok starej, sepiowej fotografii.