Gdybym mniej kochała: Dziennik lat 1896-1906

Książka jest przypisana do serii/cyklu "W kolorze sepii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
ziemiaństwo, wspomnienia
nikita181

"Chełmoński dużo pali, krótką ma fajeczkę, której z ust nie wypuszcza. Dowiedziałam się, że lubi francuski tytoń Caporal i włożyłam mu taką paczkę do kieszeni. Jak mu jedna wyjdzie, kładę drugą, a on myśli, ze to zawsze ta sama. »Co to za dobry francuski tytoń – mówi – taki pakowny, paczka mała, a trwa długo«. Obcowanie z tym człowiekiem podnosi i uszlachetnia. Z żalem widzimy, ze obraz...

Obcowanie z tym człowiekiem podnosi i uszlachetnia. Z żalem widzimy, ze obraz skończył, bo bez zajęcia utrzymać go w Woli będzie trudno. Są dnie, gdzie tak jest zaabsorbowany, że nic koło siebie nie widzi".

To spostrzeżenie zostało zapisane 26 października 1986 roku. Maria Górska, przejęta kłopotami artysty, który nie radził sobie z uciążliwą codziennością, pomagała wytrwale i dyskretnie. Wśród swoich przyjaciół wyszukiwała nabywców prac malarza, sama zamawiała szkice i portrety, karmiła i wspierała. W jej pamiętnikach znajdziemy opisy spotkań i rozmów z wieloma wybitnymi artystami: Henrykiem Sienkiewiczem, Leonem Wyczółkowskim, Henrykiem Siemiradzkim, Wojciechem Gersonem, Józefem Mehofferem, Henrykiem Weyssenhoffem.

Maria Górska jest świadoma niezwykłości i dramatyzmu swoich czasów: niewoli kraju, rozruchów politycznych, prześladowań religijnych. Opisuje także najbliższe otoczenie, małżeństwa synów, wyjazdy na święta, karnawałowe bale, radości i kłopoty innych ludzi.

Wcześniejsze zapiski (1889 – 1895 ) zostały wydane pod tym samym tytułem w 1996 roku. Ostatni tom ukaże się w 1998.

źródło opisu: Twój Styl, 1997

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dla niektórych (i dla mnie) to pociągające - życie ziemiaństwa w detalach.

PaniZima | 2013-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2012, O kobietach
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Zaczęłam czytać z dużym zapałem - wspomnienia właścicielki Woli Pękoszewskiej (miejscowości całkiem blisko mnie leżącej), żyjącej w ciężkim okresie zaborów - wspomnienia sięgają czasów powstania styczniowego. Ubożejące polskie ziemiaństwo, nękane na przykład dużymi podatkami, walka o utrzymanie się na powierzchni, o zapewnienie przyszłości synom. Pani Górska wspiera też utalentowanego sąsiada, malarza Józefa Chełmońskiego.
W sumie jednak książka mnie zawiodła. Pani Maria jest troskliwą matką i cnotliwą matroną, Polką patriotką muszącą godzić się z realiami życia w rosyjskim zaborze. Powieść jednak poza dniem codziennym życia ziemiaństwa wiele mi nie wniosła i nawet nie doczytałam do końca.

mariola | 2016-09-30
Jagodka | 2012-04-03