Opowiadania o miłości

1978-01-01
1978-01-01
Jadwiga Dmochowska
opowiadania rosyjskie nowele

Bardzo dobre opowiadania o miłości w różnych wymiarach jej znaczenia. Podobno jest osiem rodzajów miłości według starożytnych Greków :
Agape — miłość bezwarunkowa
Eros — miłość seksualna
Philautia — miłość własna
Philia — miłość braterska
Storge — miłość rodzicielska
Ludus — radosna miłość
Pragma — mocna, stabilna miłość
Mania — szalona miłość

Tołstoj w genialny sposób pokazuje nam w swoich opowiadaniach różne rodzaje miłości. A któż by to lepiej zrobił, jak nie On sam. Zachęcam do przeczytania, naprawdę warto.

Agape — miłość bezwarunkowa
Eros — miłość seksualna
Philautia — miłość własna
Philia — miłość braterska
Storge — miłość rodzicielska
Ludus — radosna miłość
Pragma — mocna, stabilna miłość
Mania — szalona miłość

Tołstoj w genialny sposób...

niezwykłe spojrzenie na samo uczucie jakim jest miłość, a w związku z tym na pojęcie popędów wewnętrznych mężczyzny, rodzinę, rodzicielstwo i "szczęście rodzinne"

Opowieści o różnych rodzajach miłości napisane zwięźle aczkolwiek tak wspaniałym językiem, że wzrusza. Brak zbędnych słów oraz nadmiernej słodyczy dodaje tylko uroku poruszanemu tematowi miłości. Bardzo dobrze się czyta. Polecam.

Literacki król Lew Tołstoj w sześciu odsłonach. Znajdziemy w książce, w kolejności następujące opowiadania: "Dwaj huzarzy" ("Dwa gusara"),"Szczęście rodzinne" ("Siemiejnoje sczstije"),"Sonata Kreutzerowska" ("Krejcerowa sonata"),"Szatan" ("Diaweł"),"Ojciec Sergiusz" ("Otiec Siergiej"),"Po balu" ("Posle bała"). Wszystkie z miłością w roli głównej.
Do miłości można podejść z różnych stron. Można ją rozmaicie ukazać i przedstawić w wieloraki sposób. Tołstoj uchodzi za mistrza w tejże miłosnej problematyce. Jego literackie miłości są jednak zazwyczaj nieszczęśliwe, dalekie od ideałów i kończą się często tragicznie. Związki te ulegają rozpadowi z różnych przyczyn. Każde z opowiadań ukazuje inną miłość, inny jej przypadek lub rodzaj, z różnymi problemami i troskami ją otaczającymi. Bohaterowie do miłości rozmaicie podchodzą i zazwyczaj ma ona przemożny wpływ na ich życie. Ich życie zmienia się najczęściej pod jej wpływem całkowicie lub wywraca do góry nogami. Każde z opowiadań warto przeczytać. Każde opowiadanie do tejże tematyki swoje trzy grosze dodaje. W książce odnajdziemy także niezwykle interesujące, ciekawe i pouczające zarazem posłowie Marii Leśniewskiej. Jest to kolejny niewątpliwy atut tego książkowego wydawnictwa.
Bardzo zachęcam do lektury. Te opowiadania to wybitne i niezwykłe literackie wytwory rosyjskiego wspaniałego pisarza. To prawdziwa czytelnicza i umysłowa gratka wysokiej próby i wyjątkowo wysokich lotów. Książkowy brylant.

Do miłości można...

Nie znam lepszej książki, która tak prawdziwie przedstawiłaby relację między mężczyzną, a kobietą.

"- Kochać! - odparł głos i umilkł. - Nie mogę nie kochać! Bez tego nie ma życia. Jedyna dobra rzecz, to z życia robić romans".

Sześć opowiadań Tołstoja o miłości.
Zazwyczaj nie czytam romansów, książek o miłości, ponieważ miłość mam w sobie i w spojrzeniu, które wita mnie codziennie rano, a zazwyczaj romanse, na które trafiałam były bardzo kiepskie.

Właściwie nie powinnam używać słowa "romans", bo obrażam tym Tołstoja. Opowiadania o miłości, tak już lepiej. Każde jest inne, każde opowiadania o innym rodzaju miłości.
O miłości do Boga, miłości, która popycha ludzi do morderstwa bądź samobójstwa, miłości spokojnej, miłości namiętnej, miłości niespełnionej.
Miłości, która zdarza się każdemu z nas.

Polecać jakoś specjalnie nie będę, bo to Tołstoj, klasyk nad klasykami i sporo słów pochwały na jego temat zostało już wypowiedzianych.
Mogę napisać, że warto.
Chyba jedną z lepszych rekompensat będzie ta, że uwielbiam pić kawę, i jak zawsze zrobiłam ją sobie do czytania, z tym że czytając, zupełnie o niej zapomniałam :)
Rzadko która książka jest w stanie mnie wciągnąć, bo poprzeczkę mam ustawioną dosyć wysoko, tym opowiadaniom to się udało.

Sześć opowiadań Tołstoja o miłości.

Właściwie nie...

Z tego zbioru bardzo lubię "Sonatę Kreutzerowską" i Szatana".Widać w tych opowiadaniach jak bardzo Tołstoj męczył się w relacjach damsko-męskich, jak ciężko było Mu odnaleźć się w nich. Mimo że utwory zawierają wiele kontrowersyjnych poglądów pisarza to świetnie się je czyta. Bardzo polecam i namawiam do przeczytania

• Opowiadania
  • Literatura rosyjska