brak
Czechow, opowiadania, satyra, humor
klasyka
Lisek_1986

Inne wydania

Na tom niniejszy składają się opowiadania wybrane z całej twórczości Czechowa - z wyjątkiem małych powieści. Utworu te jasno ukazują kunszt mistrza nowelistyki. Uczeń i naśladowca Maupassanta, zgryźliwy naturalista i mizantrop. Czechow imponuje zwięzłą ścisłością słowa na równi z precyzją obserwacji i subtelnością psychologii. Malowniczy idiotyzm inscenizowanych w opowiadaniach zdarzeń i niedorzeczna jędrność postaci zapowiadają już świetną dramaturgię "Mewy", "Wujaszka Wani", "Trzech sióstr" i "Wiśniowego sadu".

zuszka | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Z wielką przyjemnością, po latach przerwy powróciłam do opowiadań Czechowa. Kocham klimat jego utworów i dowcipny język, którym tak precyzyjnie i trafnie kreśli sylwetki bohaterów.
Pomimo upływu czasu pewne wartości są wieczne i zawsze w cenie. Podobnie jak nasze słabości i przywary. Twórczość Czechowa jest tego potwierdzeniem.
Warto wracać do książek "kiedyś-tam" przeczytanych - polecam bardzo!!!

macierzanka | 2012-08-02
Przeczytana: 31 lipca 2012

Anton Czechow, rosyjski prozaik, miłośnik teatru, mistrz krótkiej formy, doskonały, przenikliwy obserwator tak oto pisał o sobie: „Urodziłem się w Taganrogu w 1860 r. Naukę w gimnazjum w Taganrogu ukończyłem w 1879 r. W 1884 r. ukończyłem wydział medyczny na Uniwersytecie Moskiewskim. W 1888 otrzymałem Nagrodę im. Puszkina. W 1890 odbyłem podróż na wyspę Sachalin, przejeżdżałem przez Syberię, wróciłem drogą morską. W 1891 odbyłem podróż po Europie, gdzie piłem doskonałe wina i jadłem ostrygi. W 1892 urządziłem jubileuszową bibę z W.A. Tichonowem. Zaczęto mnie publikować w roku 1879 w „Striekozie”. Zbiór pism: Pstre opowiadania, O zmierzchu, Opowiadania, Ludzie ponurzy, Pojedynek. Grzeszyłem również w dramaturgii, ale umiarkowanie. Tłumaczono mnie na różne języki z wyjątkiem obcych. Jednak Niemcy tłumaczyli mnie już dawno temu. Czesi i Serbowie również mnie uznają. Francuzi nic nie mają przeciwko mnie. Tajniki miłości poznałem w wieku 13 lat. Jestem w doskonałych stosunkach z...

Lenkaite | 2014-08-27
Przeczytana: sierpień 2014

No cóż :D... pewien badacz literatury nader trafnie zauważył, że jeśli u Czechowa w pierwszym akcie na ścianie wisi strzelba, to na pewno wystrzeli zanim dramat dobiegnie końca... podobnie jest z nowelami. To zgrabnie napisane, krótkie opowiadania, jednak wszystkie według podobnego schematu, który po jakimś czasie (w zbyt dużej dawce) zaczyna być męczący... warto jednak dodać, że ów brak oryginalności w znacznym stopniu rekompensuje poczucie humoru Autora :).

Krzysztof Gawryś | 2014-01-26

Ciężko podejmować się recenzji utworów pisarza, który powszechnie uważany jest za jednego z najwybitniejszych nowelistów i dramaturgów w historii. Antoni Czechow swoje krótkie formy literackie doprowadził do perfekcji i nie można się dziwić, że do dziś wielu współczesnych pisarzy szuka w nich inspiracji.
„Wybór opowiadań” podzielony został na cztery części obrazujące jak wszechstronny był autorem. „Dzieci”, „Kobiety, miłość”, „Śmierć, choroba” i „Świat fantastyki” to prawdziwa uczta na której możemy się delektować różnorodnością tematów. Spoiwem oczywiście są realia Rosji z końca XIX wieku na tle których Czechow ukazuje życie różnych ludzi, od biednych dzieci i służących po wysokich rangą urzędników. Wszyscy tak samo mają problemy i rozterki życiowe, które autor potrafi przekazać z niesamowitą mocą. Język opowiadań jest prosty lecz jednocześnie potrafiący w niezwykły sposób oddać atmosferę ówczesnej Rosji i jej społeczeństwa.
Tak jak wspomniałem, trudno jest oceniać dzieła, które...

Sebastian | 2011-08-08

Czechow, prozaik i dramaturg odnosi się do rzeczywistości z punktu widzenia lekarza - swojego wyuczonego zawodu. Opisuje choroby, które mękają rosyjskie społeczeństwo, ale nie daje gotowych lekarstw. Społeczeństwo samo powinno wysunąć odpowiednie wnioski i dążyć ku lepszemu. Pisarz, mając talet humorystyczny ukazuje go w swoich dziełach, ale jest w nich coś większego i właśnie dlatego warto sięgnąć do utworów tego rosyjskiego klasyka, jakim niewątpliwie jest Czechow.

Pafnucy | 2011-02-07
Na półkach: Arcydzieło, Przeczytane

Co jakiś czas wracam do opowiadań Czechowa. Nawet rozebrane na czynniki pierwsze nie przestają zadziwiać. Mam, jak każdy z adoratorów mistrza, kilka swoich ulubionych. Należy tu choćby portret małoletniego chłopca i jego rodziny pt. "Grisza" z nieśmiertelnym wyznaniem: "Dalej jest pokój taty. Po co jest tata? Nie wiadomo". Połączenie ciepła i groteski, humoru i tragedii, sarkazmu i czułości naraz w jednym często zdaniu - to właśnie Czechow.

nellanna | 2011-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2011

Warto od czasu do czasu poczytać mistrzowskie teksty, choćby po to, by wyrównać poziom szarych komórek, doznających wstrząsu, przy czytaniu współczesnych tekstów. Doskonałe. Proste, a jednocześnie wnikliwe. Znakomite warsztatowo i, jak dla mnie mistrzostwo krótkiej formy, wzór do naśladowania, często zupełnie niedościgły.

Marta Kilian | 2015-09-01
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Mam wielkie braki literaturoznawcze, które ciągną się za mną od czasów edukacji szkolnej. Nie winię siebie, bo czytałam wszystkie lektury szkolne, winą obarczam swoich nauczycieli – nie podsuwali nam dodatkowych książek, wybiegających poza kanon obowiązujący na lekcjach. Nadrabiam te wszystkie stracone lata teraz i zachwycam się klasykami. Opowiadania Antoniego Czechowa znalazły się na mojej liście uzupełniającej, jestem zachwycona i będę się w dalszym ciągu zachwycać, bo klasycy nie bez kozery pozostają klasykami.

Komediantka | 2012-09-22
Przeczytana: 16 września 2012

Cudowne. Kocham Czechowa. Fantastyczny styl. W lekki sposób opisane często bardzo poważne problemy bohaterów.

Katarzyna | 2011-04-22
Przeczytana: styczeń 2009

Po prostu klasyk. To się czyta lekko i przyjemnie, ma ciekawą treść, nigdy nie nuży. Jedna z moich ulubionych książek.