Był sobie koń

Okładka książki Był sobie koń George Bird Grinnell, Rudyard Kipling, Eugeniusz Małaczewski, William Murray, Mirosław Rościszewski, Ernest Thompson Seton, Lew Tołstoj
Okładka książki Był sobie koń
George Bird GrinnellRudyard Kipling Wydawnictwo: Replika literatura piękna
Replika
2024-03-26
2024-03-26
Tomasz Nowak, Gustaw Daniłowski

Lubicie konie? Jeśli tak to książka w sam raz dla was. Znajdziemy tutaj różnorodne opowiadania, różnych autorów, których właśnie łączy to zwierzę – koń.

Mamy opowiadania przygodowe, jak i wojenne, zachęcające nawet o westeren. Są zaskakujące przygody i ciepłe uczucia. Piękna relacja konia z człowiekiem. Ukazania majestatu zwierzęcia który od wieków towarzyszy człowiekowi.
Piękna i ciekawa.

POD PATRONATEM MEDIALNYM PORTALU KSIĄŻKA ZAMIAST KWIATKA

W literaturze całego świata nie brakuje (a przynajmniej kiedyś nie brakowało) książek, których bohaterami (choćby w tle) były konie. Pewnie wielu z Was pamięta - czytaną lub oglądaną - "Lotną" Żukrowskiego, poruszającą opowieść o klaczy, którą uhonorowano jak żołnierza. W bolesnej historii Polski konie zajmowały miejsce szczególne.

Ciąg dalszy recenzji na:

POD PATRONATEM MEDIALNYM PORTALU KSIĄŻKA ZAMIAST KWIATKA

"Był sobie koń" to zbiór opowiadań, który łączy różne gatunki literackie. Znajdziemy tutaj historie przygodowe, westerny, wojenne. Jedne są lekkie inne trudniejsze i skłaniające do zatrzymania się.

Jak można się domyślić, każda z tych opowieści dotyczy koni. Znajdziemy tutaj siedem opowiadań autorstwa Ernesta Thompsona Setona, Ruyarda Kiplinga, Williama Henry'ego Harrisona Murray'a, Mieczysława Rościszewskiego, George'a Birda Grinnella, Eugeniusza Małaczewskiego i Lwa Tołstoja. Tylko dwóch autorów z tego grona jest mi znanych.

Mamy tutaj różną tematykę, historie nie są sobie równe. Jedne podobały mi się mniej inne bardziej. Muszę przyznać, że podobała mi się ta książka, a także to że w centrum był koń. To piękne i niesamowite zwierzę. I tak też zostaje ukazane. Możemy tutaj również przyjrzeć się relacji człowieka i tego stworzenia.

Bardzo podobało mi się, że przed każdym tekstem znajdziemy krótką informację o autorze danego utworu. Jest to kilka zdań, podstawowe informacje.

Autorzy zmarli przed 1940 rokiem. Niektórzy właśnie wtedy, inni znacznie wcześniej. Co za tym idzie są to opowiadania mające kilkadziesiąt lat, a niektóre mogą mieć i nawet wiek. Czytając można odczuć, że opowieści napisane zostały już jakiś czas temu. Mimo to dobrze mi się je czytało.

"Był sobie koń" to zbiór opowiadań w których, jak nie trudno się domyślić, główną rolę odgrywają konie. Mamy tutaj siedem historii. Osadzone zostały w różnych czasach i reprezentują różne gatunki m.in przygodowe, wojenne, western. Autorzy poszczególnych opowieści zapraszają nas do świata, w którym na pierwszy plan wysuwa się relacja człowieka z koniem. Dzikie, dumne, niezwykłej urody ale i przyjacielskie, pomocne, wręcz ratujące życie. Z łatwością zaskarbią sobie serca czytelników. Mnie szczególnie przypadła do gustu historia Kota Maltańskiego. Jest ona ukazana od strony zwierząt, poznajemy ich rolę jaką sobie sami narzucają podczas gry w polo.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie, choć nie zawsze wszystko kończy się szczęśliwie. Nie mogę pominąć jeszcze jednego faktu, a mianowicie przepięknych grafik jakie znajdziemy w książce.

Polecam!!

"Był sobie koń" to zbiór opowiadań, który łączy piękny motyw, jakim jest tytułowe zwierzę. Są to opowiadania z różnych gatunków i każde z nich ma inne natężenie klimatyczne. Jedne są bardziej przygodowe i sielankowe, a inne o wiele cięższe w odbiorze. Jednak w centrum każdego z nich jest jakiś niezwykły koń.

Autorzy poszczególnych historii to znane nazwiska klasycznej literatury. Przed każdą z nich mamy krótką notkę biograficzną dotyczącą danego autora. Świetnym dodatkiem są ilustracje przedstawiające konie, które tworzą niesamowity nastrój podczas czytania.

W wielu z tych tekstów ujrzymy ukazanie piękna i wrażliwości koni. Dostrzeżemy jakimi niezwykłymi zwierzętami są i jak fascynują poszczególnych bohaterów. Niektóre z nich przedstawiają jednak dosyć brutalne treści, które mogą nie odpowiadać wrażliwszym czytelników.

Muszę również bardzo pochwalić przekłady w książce. Mimo że opowiadania nie były napisane przez współczesnych autorów, to czytało je się bardzo swobodnie. Duża czcionka tekstu również bardzo usprawnia lekturę.

Jest to zdecydowanie bardzo ciekawy zbiór, nie tylko ze względu na motyw konia, ale również ze względów literackich. Polecam zdecydowanie tę pozycję nie tylko miłośnikom koni.

Autorzy poszczególnych historii to znane nazwiska klasycznej...

Konie to zwierzęta, które człowiek od tysięcy lat wykorzystuje na wiele rozmaitych sposobów: służą m.in. do pracy, sportu i rekreacji, a także oddziałowują terapeutycznie na osoby z niepełnosprawnościami. Zwierzęta te są wierne, przyjazne, oddane swoim panom i z poświęceniem wykonują ich polecenia, mimo że w zasadzie nic z tego nie mają.

Motyw konia jest też dość częstym tematem dzieł literackich, filmowych czy malarskich. Autorzy najczęściej ukazują te zwierzaki jako bliskich przyjaciół człowieka. Nie ma w tym nic zaskakującego bo jako istoty niezwykle rozumne potrafią rzeczywiście być naszymi wiernymi towarzyszami.

Dzięki wydawnictwu Replika już 26 marca do księgarni trafi kolejna książka z serii „Z podkową” tym razem będąca zbiorem siedmiu opowieści związanych z końmi. Historie te zostały napisane przez E.T. Seton’a, R. Kipling’a, W.H.H. Murray’a, M. Rościszewskiego, G.B. Grinnell’a, E. Małaczewskiego i L. Tołstoja, a każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa. Zwierzęta zostały w nich przedstawione z różnej perspektywy, a wydarzenia z ich udziałem dotyczą różnych ram czasowych.

Kiedy opowiadamy o historii świata, jest to przede wszystkim historia ludzi, którzy ją tworzyli. Tymczasem często równie ważną rolę, a bywa nawet, że ważniejszą, odgrywają właśnie zwierzęta. W przypadku tych opowiadań są to konie, które dokonały czynów niezwykłych, można by powiedzieć….zaskakująco ludzkich.

Ciekawe, zabawne i barwne opowieści o tych zwierzętach, to ciekawa lektura dla wszystkich miłośników fauny, a książkę szczególnie polecam młodzieży bo została napisana łatwym, przystępnym językiem, który na pewno do niej dotrze i będzie świetną lekcją o empatii.

Motyw konia jest też dość częstym...

• Konkursy
  • Czekam na przesyłkę

Dodaj cytat z książki Był sobie koń