30 minut w kuchni. Rewolucyjna metoda, jak gotować smacznie i szybko.

Okładka książki 30 minut w kuchni. Rewolucyjna metoda, jak gotować smacznie i szybko. Jamie Oliver
Jamie Oliver Wydawnictwo: Insignis kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Jamie's 30-minute meals.
Insignis
2011-01-01
2011-01-01
2010-01-01
978-83-61428-45-9
kuchnia gotowanie kulinaria szybkie gotowanie

Świetna książka, super szybkie dania choć trzeba się spinać;) ja w 30 min nie dałam rady ale i tak fajne i szybkie dania

Nazwałabym tą książkę: Chaos w kuchni. Przepisy opisane są w sposób chaotyczny, kilka potrawa przygotowuje na raz. W stylu: włączam gaz i topię masło, na którym usmażę zaraz cebulę, w tym czasie obieram pomarańczę, którą wykorzystam do przygotowania deseru, odkładam pomarańczę, wracam do masła, bo się przypala. Na osobnym palniku podgrzewam mleko kokosowe. Włączam piekarnik, szykuję blachę i zapiekam na niej cukinię. itp. itd.

Kupiłam tą książkę gdy raczkowąłm w kuchni no i muszę przyznać,że nigdy nie udało mi się wyrobić w 30 min. Z prostej przyczyny, braku znajomości podstaw gotowania, ograniczeń swojej kuchni a także dostepności produktów. Z czasem udało mi się zaznajomić z podstawowymi technikami kulinarnymi, udało mi się nieźle zaopatrzyć kuchnie w rózne przyprawy, sosy i gadżety kuchenne a swieże produkty(nawet te najbardziej wyszukane)kupować na tureckich lub chińskich targach, ale nadal nie posiadam robota kuchennego i chociażby z tego powodu wiem,że dopuki go nie kupie doputy nie uda mi się zmieścić w tytułowych 30 min. Mimo to nie uważam,że ksiazka jest zła,wręcz przeciwnie, dała mi pole do nauki i eksperymentowania, łączenia niespotykanych smaków i aromatów. Dodatkowo dodam iż jestem laktoowowegetarianką i gotuję zawsze dwa obiady dla siebie i męża, książka pozwala mi łatwo lawirowac pomiedzy sfwerą wege i niewege a przepisy niejednokrotnie ułatwiły mi zycie bo same w sobie są tak skonstruowane żę łaczą w sobie pożywne jak i smaczne elementy bez konieczności każdorazowego używania mięsa.

Podsumowując:
-przepisy smaczne, różnorodne, łatwo je łaczyć i tworzyć dowolne kombinacje
-zwróćcie uwage na wprowadzenie, a w tym konieczne wyposażenie kuchni, autor nie umiescił jej bez powodu!koniecznie trzeba się zaopatrzyć w robota kuchennego-bez niego wg mnie kupowanie ksiazki nie ma sensu,
-bardzo podoba mi się układ książki, podzielenie je na podrozdziały, zdjęcia kazdej potrawy i szczegółowy opis czynności, jeszcze mi się nie zdarzyło bym się w czyms pogubiła,
-proszę nie sugerowac sie programem TV, najpierw była ksiażka i do niej nakrecono filmiki, jeśli uważasz że w książce nie ma tej samem magii co w filmikach to muszę cie rozczarować, w filmiku jest Jamie i to on czaruje, w swojej kuchni jesteś tylko Ty i ksiażka, co z tego wyjdzie zależy tylko od Twojej charyzmy i zaangażowania.
-jesli chodzi o zarzuty odnośnie uzywania niedostepnych produktów lub drogich produktów- na pocżatku sama narzekałam,ze wydaję fortunę na składniki, dopiero nabranie pewnej wprawy i samodzielności w kuchni pozwala na stosowanie zamiennikow, jesli uwązasz ze cos jest za drogie, niedostepne to po prostu pomiń dany składnik lub kup podobny z tej samej rodziny.Gwarantuje, że potrawa na tym wcale nie ucierpi.
Enjoy:)

Polecam,

Książka na podstawie programu telewizyjnego o tym samym tytule. Przepisy są proste, choć nie banalne. Kilka dobrych. Niestety książka nie oddaje uroku programu. W przepisach często pominięto ważne składniki lub czynności i w efekcie potrawa, nie ma tego czegoś. No i brak w nich uroku Jamiego. Szału nie robi.

Bardzo fajnie napisana książka, z rewelacyjnymi przepisami na różne dania. Polecam!

Pięknie wydana książka z - co ważne - niezwykle udanymi przepisami. Rzeczywiście, ciężko zmieścić się w podanym w tytule czasie, wymagałoby to na pewno treningu i nauczenia się przepisów na pamięć, ale ja akurat bardzo lubię gotować i dodatkowe 10 - 15 minut nie robi mi różnicy. I nie mam problemu z zastępowaniem niedostępnych lub drogich składników tańszymi zamiennikami, a także mieszaniem potraw z różnych zestawów, tak więc zarzuty przedstawione w jednej z recenzji zupełnie do mnie nie trafiają.
Pewnym minusem jest, według mnie, wynikające z przyjętego limitu czasu ograniczenie się do potraw szybkich i stosunkowo prostych - dużo kurczaka, owoców morza i ryb, sałat i deserów, a tylko dwie zupy. No ale takie było właśnie założenie, a wiele osób może być wręcz zaskoczonych, w jak prosty sposób można ugotować coś oryginalnego i smacznego. Dlatego poleciłabym ją właśnie początkującym - przepisy drobiazgowo opisują wszystkie kolejne czynności, pozwalając szybko przygotować naprawdę smaczne potrawy. Wystarczy nie poddawać się presji czasu i nie upierać się przy przygotowaniu wszystkich potraw z zestawu.

Świetne pomysły, dobra kuchnia, a co najważniejsze pełny posiłek tylko w 30 minut!!!!

Książka zawiera wiele ciekawych przepisów, zarówno tych banalnych jak i o większym stopniu trudności i masę pięknych zdjęć. Jamie podaje przepisy na dania, które nie wymagają od nas ogromnego wysiłku, produkty do nich są łatwo dostępne i o dziwno w miarę przystępne cenowo. Podoba mi się sposób ukazywania potraw na zdjęciach - w sposób nieco niedbały aczkolwiek bardzo przyjemny dla oka, zachęcający do ich wypróbowania.

Pięknie i wydana i z mnóstwem świetnych przepisów.
Ale niestety nie zawsze adekwatna do zaopatrzenia polskich sklepów, co bardzo utrudnia życie.

Pięknie i wydana i z mnóstwem świetnych przepisów.

Książka jest rewelacyjna! i totalnie nie zgadzam się z opinią którą tu przeczytałam. Zgadzam się tylko z jedną rzeczą - nie jest to książka dla totalnie zielonych jeśli chodzi o gotowanie.

Fakt ciężko się wyrobić w 30 minut : tak jak pisze autor do gotowania trzeba sie przygotować. Zaczynamy od przygotowania stołu, przygotowania składników, naczyń i wszystkiego co będzie potrzebne do gotowania kiedy to zrobimy dopiero zaczynami liczyć 30 min. Wtedy się da. Uwierzcie mi.
Jeśli chodzi o składniki... to owszem bywa że są mniej lub bardziej egzotyczne ale zdecydowana większość jest do kupienia! tylko trzeba poszukać. Kuchnie świta, allegro, alma, bomi.... Od kiedy gotuję z tej książki zaczęłam zwracać uwagę na to co jest w sklepach. Okazało się ze wiele rzeczy które wydawały mi się dziwne były sklepach sieciowych (np. warzywo którego nie znałam totalnie FENKUŁ był w leclerc ;) )

Połączenie smaków - tu również nie zgodzę się z opinią kolegi. Robiłam już kilka kolacji w całości z tej książki i wg mnie, męża i moich gości wszystko było dobrane idealnie. Zdarzyło mi się tez jeden z dodatków lub deser pominąć i .... odczułam lekki niedosyt.

cena produktów: fakt jeśli w naszej kuchni nie ma nic i wszysto musimy kupić od zera to jest to wydatek. Ale każdy z nas w kuchni coś ma. Jeśli chodzi o kupowanie "dziwnych" rzeczy to nie są to dodatki do jednego dania przecież. Przykładem może być czerwona wędzona papryka. Wydawało mi się że będę ją musiała kupować na allegro. A okazało się ze jest dostępna w Kuchni świata puszka 70g kosztuje 9 zł.

Czym jeszcze uwiodła mnie ta książka?
ze jest napisana inaczej. Nie ma tam klasycznego podziału na dania i potrawy tylko na całe "zestawy" JO pisze co w jakiej kolejności mamy robić. Odpada nam myślenie nad tym od czego zacząć żeby wszytko było ciepłe/ ugotowane/upieczone w tym samym czasie.

o obłędnych zdjęciach nie wspomnę.

Absolutnie nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na tą książkę.
Zainteresowanych zapraszam na bloga http://meals-a.blogspot.com/ - tutaj znajdziecie opisy zrealizowanych przepisów.

• Kulinarne
  • Kulinaria
  • Kucharskie
  • Kuchnia

Dodaj cytat z książki 30 minut w kuchni. Rewolucyjna metoda, jak gotować smacznie i szybko.